Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamknięcie głównego zaworu wody

elzb 30 Apr 2017 20:41 21840 7
    elzb
    Level 2  
    Dobry wieczór,
    W dniu wczorajszym pojawił się problem z baterią łazienkową (pękła dźwignia na górze). Posiadam już nową baterię. Niestety jest problem z zamknięciem dopływu wody. Otóż posiadam dwa zawory (zdjęcie). Na początku żaden nie dał się ruszyć. Po lekkim puknięciu w jeden z nich (dokładnie niebieski) udało mi się go obrócić w prawo do jakichś 45 stopni i dalej nic. Puściłam wodę zimną na próbę aby sprawdzić czy dopływ zostanie zamknięty. Niestety woda nadal z kranu leci (po dłuższym czasie). Czerwony zawór ani drgnie ani w lewo ani w prawo. Proszę zatem o pomoc w jaki sposób zamknąć dopływ wody. Czy te zawory powinny się bardziej obrócić niż 45 stopni od pozycji wyjściowej widocznej na zdjęciu? Z tymi zaworami nie miałam jeszcze doczynienia. Z innymi cyrków nie było.
    2 lata temu były wymieniane wodomierze i technik bez problemu zamknął dopływ wody tymi zaworami.

Zamknięcie głównego zaworu wody

Pozdrawiam
    Elka
    stanislaw1954
    Level 43  
    Oba zawory powinny dać się przekręcić do pozycji 90 * w stosunku do obecnej, ale... najczęściej winą jest osad, który wytrąca się z przepływającej wody i skleja część stałą i ruchomą zaworu. Trzeba próbować pokręcić w prawo/ lewo ,aż do skutku. Może się z czasem uda. Niestety, bywa też tak,że coś się urwie, albo nie da się całkowicie zamknąć zaworu i wtedy pozostaje wymiana.
    elzb
    Level 2  
    Dziękuję za odpowiedź. W takim razie wolę tego nie ruszać. Do wtorku wytrzymam i poproszę z administracji kogoś, bo jeśli mam zepsuć to wolę nie ruszać. Ostatnio Pan z administracji przy tym grzebał.
    stanislaw1954
    Level 43  
    elzb wrote:
    W takim razie wolę tego nie ruszać.
    Kilkakrotne pokręcenie ręką, bez pomocy klucza(przedłużki) nie doprowadzi do urwania zaworu. Trochę odwagi!!!
    elzb
    Level 2  
    stanislaw1954 wrote:
    Trochę odwagi!!!

Zawór i tak trudno jest przekręcić do tych 45 stopni w prawo. Trzeba to robić na siłę. Po chwilowym byciu pod takim kątem ciężko jest go przywrócić nawet do pozycji wyjściowej bez użycia większej siły. Próbowałam też kręcić kilkukrotnie ale nic to nie dało, dlatego też postanowiłam napisać na forum. Myślałam, że może obracam wkońcu w złą stronę. Zawór czerwony ani drgnie a zamknięcie tylko zimnej wody nie za wiele mi da.
    stanislaw1954
    Level 43  
    W którą stronę przekręcać? Na zaworze jest ogranicznik, a w pokrętle jest specjalne miejsce, dlatego tylko można przekręcać w obrębie 90*, chociaż przekręcenie "na siłę" dalej nic niewiele zepsuje. Ten ogranicznik jest głownie po to, by można było bez zbytniego przyglądania się przekręcić pokrętło od "całkiem otwarte" do całkiem zamknięte"
    zybex
    Helpful for users
    Być może nie masz wystarczająco dużej siły. Widzę, że te dźwignie nie są zbyt długie i na pewno to nie ułatwia ci zadania. Co będzie jak zdarzy się jakaś nagła awaria i trzeba będzie szybko odciąć dopływ wody?
    elzb
    Level 2  
    zybex wrote:
    Widzę, że te dźwignie nie są zbyt długie i na pewno to nie ułatwia zadania.

Dźwignie są faktycznie małe i ciężko je wygodnie uchwycić. Poza mną próbowała jeszcze jedna osoba. Rury się ruszają a zawór zapieczony... Z awarią to prawda. Dopiero byłby problem. W dodatku mieszkanie nie jest moje. Wynajmuję je, więc też staram się "delikatnie". Nie wiem dlaczego nie zostały zamontowane te długie dźwignie. Zazwyczaj z nimi się spotykałam. No cóż... Popróbuję jutro. Dziś mnie już dłonie bolą. :/