Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stan dysku "UWAGA" dla dysków WD My Passport Ultra 2TB i Wireless 2TB

01 Maj 2017 01:03 1140 16
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam 2 dyski przenośne:

- WD My Passport Ultra 2TB:
    zajęte w nim 80% danych, system plików exFat, Stan "Uwaga" z problemem C5: Liczba sektorów niestabilnych oczekujących, Wartość RAW 10.
    Jest to pierwsze sprawdzenie tego dysku.

- WD My Passport Wireless 2 TB:
    był uszkodzony z utraconego systemu plików exFat na RAW i przy próbie formatu na NFTS nie chciał się sformatować. Udało się sformatować go szybkim formatowaniem ze systemu plików RAW na exFat i działa dostęp do dysku lecz NIE DZIAŁA WIFI w dysku.
    Dysk jest pusty i chcę go naprawić. Stan "Uwaga" z problemem C5: Liczba sektorów niestabilnych oczekujących, Wartość RAW była 2 miesiące temu "3" przy systemie plików RAW gdy zepsuł się dysk, po sformatowaniu teraz na exFat jest wartość "2". To, że spadła to źle.

To na czym mi zależy:

a) Upewnić się, że dane, które mam na WD My Passport Ultra (80% zajęty) nie zostaną utracone i podjąć się jakiejś próby usunięcia stanu "UWAGA" z zachowaniem danych na dysku.
    b) Usunąć stan "UWAGA" z dysku WD My Passport Wireless który jest pusty i naprawić go tak, by działał normalnie żebym mógł na niego zrzucić dane z My Passport Ultra.
    c) Przywrócić funkcjonowanie WiFi które się nie uruchamia w dysku WD My Passport Wireless.

Dyski są po gwarancji. Ich czas działania nie jest zbytnio wysoki na to by się wysłużyły.
    Problemem błędów mogły być słabe źródła zasilania dysków gdy były podpięte pod rozgałęziacz USB, który nie wydawał wystarczającej energii aby zasilić oba dyski podłączone do 1 wejścia USB w Hubie bez osobnego zasilania.

Dołączam zrzuty ekranu do załącznika obu dysków.
    1) Pierwszy zrzut WD My Passport Ultra 2TB (30.04.2017)
    2) Pierwszy zrzut WD My Passport Wireless 2 TB (22.03.2017)
    3) Drugi zrzut WD My Passport Wireless 2 TB (30.04.2017)

Proszę Was o pomoc w zaistniałej sytuacji.
  • Poziom 27  
    Byc może to UWGA ejst uzasadnione. Niektóre dyski zaraz po kupieniu okazują sie mieć mnóstwo bad sektorów
  • Poziom 43  
    Takie rzeczy tylko w Erze. Oba są podejrzane o uszkodzenie, więc uznajemy, że dane są już zagrożone.
    Dla pierwszego dysku (z danymi) możesz zafundować remapowanie a po tym skanowanie (niedestrukcyjne). Jak dysk faktycznie ma jedynie błędy od niestabilnego połączenia to dane są bezpieczne.
    Drugi poddaj całościowej procedurze - czyli zerowanie i potem remapowanie, potem skanowanie.
    Z obydwu pobierz SMART po wszystkim.
    To że Raw dla Current Pending Sector spadło, a jednocześnie nie pokazały się żadne realokowane, to dobry znak (i przesłanka, że możesz mieć rację co do HUB-a).
  • Poziom 7  
    Mój sprzęt z jakiego korzystam:

PC:
    https://saturn.pl/komputery-i-tablety/komputer-kiano-slimstick

HuB:
    http://www.eukasa.pl/wejscie-usb-i-tec-usb-3-0-3-port-lan-u3glan3hub/

+ kilka razy na miesiąc podpinam dyski do Samsunga Galaxy S7 Edge przez przejściówkę.

Od problemu z uszkodzeniem dysku z WiFi przestałem podłączać oba dyski do Huba tylko wpinam bezpośrednio do wejścia USB 2.0 w SlimSticku pojedynczo .
    Robiąc " remapowanie a po tym skanowanie (niedestrukcyjne)" dysku z danymi nie muszę się obawiać o jakąkolwiek utratę przy tej operacji ?
    Czy lepiej najpierw zająć się naprawą Wirelessa, zrobić na niego kopię danych i następnie zająć się dyskiem ultra?
    Problem największy jest taki, że przy tym komputerku co mam nie mam możliwości zerowania i potem remapowania. Te operacje muszę zrealizować gdy będę miał dostęp do jednostki centralnej a jeśli się mylę to można mnie poprawić ;)

Dodano po 5 [minuty]:

pidar napisał:
    Czy ten WD My Passport Ultra 2TB był ostatnio podłączany tylko i wyłącznie do wydajnego prądowo portu USB3.0

W Slimsticku jest USB 2.0 jedynie a czy emituje wystarczającą ilość energi aby zasilić dysk Ultra ? Myślę, że tak bo nie miałem kolizji aby się wyłączył z Portu USB 2.0 lecz przy porcie z Huba sądzę, że było kilka sytuacji gdy padł na ułamek sekundy i uruchomił się ponownie natomiast do Wirelesa często padał na hubie a przy USB 2.0 ze sticka nie pamiętam dokładnie bo to było w styczniu gdy używałem je.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodam, że 2 lata temu miałem identyczne modele WD. Czyli Ultra i Wireless. Były tak genialne, że oba padły mi i zostały wysłane na gwarancję do Bydgoszczy po czym stamtąd dostałem inne dyski od nich bo moich nie dało się odratować a czy dostałem nowe ? Nie mam pojęcia bo nie były w oryginalnych opakowaniach już więc już z naprawki mogłem je dostać. Nie cierpię firmy WD i nigdy od nich już nie kupię żadnego produktu.
  • Poziom 43  
    enzoxxx napisał:

Robiąc " remapowanie a po tym skanowanie (niedestrukcyjne)" dysku z danymi nie muszę się obawiać o jakąkolwiek utratę przy tej operacji ?

Z samego założenia - nie (skanowanie - tylko odczyt, remapowanie - skanowanie z wymuszeniem realokacji sektorów nieczytelnych, a więc takich, na których dane i tak są stracone). W praktyce - co jest z tymi dyskami nie tak dopiero weryfikujemy, więc nikt nie zagwarantuje, że się nie posypie w trakcie, gdy np: to jednak nie była wina, albo nie tylko, hub-a.
  • Poziom 7  
    WD My Passport Wireless poddałem skanowaniu przez HD TUNE (odznaczone quick) i pierwsza kratka wywalił czerwonego bad sektora.
    Jestem za tym aby go najpierw doprowadzić do normy a następnie przerzucić dane z Ultra na My Wireless o ile da się go naprawić.
    Jeśli chodzi o naprawę Wirelessa to MHDD jest w stanie naprawić mi go jeśli podłączę ten dysk pod USB 2.0 do laptopa i włączę bootowanie MHDD z pendriva w kolejnym USB ?
    Czy MHDD zadziała jeśli odłączę dysk w stacjonarnym kompie i z płyty CD-RW odpalę MHDD ?
  • Moderator Samochody
    Nie, MHDD nic z nim nie zdziałasz. Wyzerujesz go np. programem DD spod Linuksa (tylko upewnij się, że wiesz co robisz i wpisałeś właściwy identyfikator dysku, bo jego działanie jest nieodwracalne). Pod Windows możesz też użyć wersji demo programu DMDE (jest tam opcja wypełniania zakresu sektorów wybranym wzorcem/wartością) lub EaseUS Partition Master.
  • Poziom 18  
    Pierwsze co należy zrobić to zwykły pełny format dysków więc tak czy tak dane stracisz. Po pełnym formacie zobaczysz czy sektory niestabilne całkiem znikły czy przekształciły się w sektory relokowane :)
    W większości wypadków z jakimi się spotkałem przeważnie pełny format pomagał.
    Poza tym wybierz system dziesiętny w crystal disc info, Funkcje -> Funkcje Zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 Dec

P.S. Gdy wymusisz relokowanie sektorów niestabilnych np programem Victoria czy innym to wtedy już pozamiatane :) Wpierw Funkcja pełnego
    formatowania. Potem tak jak kolega wyżej pisze, zerowania ale ostrzegam, będzie to strasznie długo trwało :)
  • Poziom 7  
    lowermann napisał:
    W większości wypadków z jakimi się spotkałem przeważnie pełny format pomagał.

Masz na myśli formatowanie z poziomu systemu (PPM dysku, właćciwości, FORMATUJ) z odznaczonym szybkim formatowanie ?

Przez HDTune dysk przeskanowany w 23 godziny z wywalonym jednym bad sektorem (pierwsza kratka).
    Skoro DMDD odpada to program w darmowej wersji EaseUS Partition Master nada się aby naprawić ten dysk Wirelessa ?
  • Moderator Samochody
    Zwykłe szybkie czy pełne formatowanie problemu nie rozwiąże, szybkie tworzy tylko nowe struktury systemu plików, pełne przeprowadza dodatkowo weryfikację powierzchni partycji. Zerowanie jest o wiele bardziej pewną metodą. Wymuszanie relokowania na dysku USB się nie powiedzie, więc jest bez znaczenia.
    W EaseUS w obszarze nieprzydzielonym do partycji masz opcję Wipe data. Czyli najpierw musisz usunąć wszystkie partycje z tego dysku, a potem możesz nadpisać (wyczyścić) dane na całym obszarze dysku. Kluczową kwestią jest nadpisanie każdego sektora tego dysku. Pamiętaj aby zapewnić stabilne zasilanie dysku na czas tej operacji (która może potrwać kilkanaście godzin). Po całej operacji upewnij się, że wartości RAW parametrów C5 i C6 wynoszą 0.
  • Poziom 7  

Dodano po 10 [minuty]:

A więc zaczniemy przygodę z EaseUS Partition Master w wersji FREE.
    Moderatorze samochodowy, podałbyś kolejność kroków do wykonania operacji na Wirelessie ?
    Jest on pusty bez danych, czas operacji nie ma znaczenia czy to będzie kilka czy kilkanaście godzin.
    Najważniejsze jest aby wyszło to pomyślnie.
  • Moderator Samochody
    enzoxxx napisał:
    Moderatorze samochodowy, podałbyś kolejność kroków do wykonania operacji na Wirelessie ?
    Usunąć wszystkie partycje z dysku, zatwierdzić zmiany, na nieprzydzielonym obszarze dysku wybrać Wipe data. Dysk podłączony po USB, najlepiej 3.0, bo na 2.0 to może zająć bardzo długo.
  • Moderator Samochody
    pidar napisał:
    SATA 6.0Gb/s -> nie wykorzystamy tego do procedury zerowania i następnie kontrolnego skanowania.
    Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. SATA-II ma 6Gbps, USB 2.0 zaledwie 480 Mbps (i to bardzo teoretycznie). Jeśli nie zerujemy przy pomocy poleceń serwisowych, tylko poprzez nadpisanie każdego sektora stałą wartością ta przepustowość jest ważna, a jeszcze ważniejsza jest wydajność zasilania dysku. Czy parametr na który zwracasz uwagę, nie jest skumulowaną liczbą błędów odczytu? Jeśli tak, to w połączeniu z problemami z zasilaniem chyba nie jest niczym niezwykłym.
  • Spec od pamięci masowych
    tzok napisał:
    ... a jeszcze ważniejsza jest wydajność zasilania dysku. Czy parametr na który zwracasz uwagę, nie jest skumulowaną liczbą błędów odczytu? Jeśli tak, to w połączeniu z problemami z zasilaniem chyba nie jest niczym niezwykłym

enzoxxx napisał:

W Slimsticku jest USB 2.0 jedynie a czy emituje wystarczającą ilość energi aby zasilić dysk Ultra ? Myślę, że tak bo nie miałem kolizji aby się wyłączył z Portu USB 2.0 lecz przy porcie z Huba sądzę, że było kilka sytuacji gdy padł na ułamek sekundy i uruchomił się ponownie natomiast do Wirelesa często padał na hubie a przy USB 2.0 ze sticka nie pamiętam dokładnie bo to było w styczniu gdy używałem je.

Wszystko się zgadza, ale autor tematu nadal (niestety) używa tylko USB2.0 i do tego jeszcze przez "rozdzielacz" (tak z treści wywnioskowałem). :|
    Spoiler:

"WD20NPVX to napęd WD Green o pojemności 2 TB. Patrząc na arkusz danych (PDF), przekonamy się, że napęd zużywa średnio tylko 1,7 W dla operacji odczytu / zapisu. W stanie spoczynku spada do 0,8 W, podczas gdy tryby wstrzymania / spoczynku wymagają jedynie 0,2 W. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla napędu zasilanego magistralą USB 3.0 (ponieważ maksymalna moc, która może być dostarczona przez USB 3.0 według specyfikacji wynosi tylko 4,5 W)"

Przy tych procedurach występuje sekwencyjność zapis-odczyt.
    Jeśli dysk jest SATA III, to chyba lepiej diagnozować problem przez bezpośrednie podpięcie tego dysku do kontrolera SATA.
    enzoxxx napisał:
    Czy MHDD zadziała jeśli odłączę dysk w stacjonarnym kompie i z płyty CD-RW odpalę MHDD ?

Ten komputer to jaki, przedstaw nam info o nim.
    https://www.piriform.com/speccy/download/portable
  • Poziom 7  
    pidar napisał:
    autor tematu nadal (niestety) używa tylko USB2.0 i do tego jeszcze przez "rozdzielacz" (tak z treści wywnioskowałem).

rozgałęziacz używałem wcześniej. Od kilku tygodni używam jedynie bezpośredniego portu USB 2.0 gdy podłączam 1 dysk.

EaseUSem Partition Masterem usunięte podpartycje dysku, jedyna unlocated puszczona na WIPE. Po 8h jest 27%.
    Dam znać po ukończeniu

Dodano po 5 [minuty]:

EDIT
    31 godzin wipował się Wireless i UDAŁO SIĘ !!! Działa, po utworzeniu partycji NFTS jest już widoczny w systemie, sformatowany z poziomu windowsa do exFAT (dla odczytu w smartfonie) i DZIAŁA WiFi w nim! ^.^

Teraz kolej na przeniesienie danych z Ultra na Wirelessa żeby zająć się Ultra.

Panowie, co myślicie jakby przeprowadzić tą samą metodę na Ultra z programem EaseUS Partition Master ??

Scaliłem. RADU23