Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z pralki Whirlpool czy da się przerobić na prądnicę?

01 Maj 2017 10:35 1167 9
  • Poziom 16  
    Witam
    Jako, że pralka odmówiła współpracy (zatarły się łożyska i pordzewiała obudowa), mam taki oto sprawny silnik:
    MCA 38/64 - 148/WHE3
    1,7A 380W
    230-240V 50Hz - cl F/F

zdjęcia są pod tym linkiem https://www.olx.pl/oferty/q-mca-38/
    Czy jest szansa by ten silnik działał jako prądnica? Nie chcę go rozmontowywać bez 100% pewności gdyż zamiast śrub ma NITY i po rozmontowaniu trzeba będzie zastąpić je śrubami. Jeśli nie da się z niego zrobić prądnicy to myślę nad sprzedażą lub zrobieniem napędu do szlifierki stołowej.

Proszę o porady, chętnie odpowiem na pytania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Z tego silnika dobrej prądnicy nie zrobisz nie nadaje się.
  • Poziom 40  
    rapper3d napisał:
    Czy jest szansa by ten silnik działał jako prądnica?

Pewnie. Zasadniczo każdy silnik może pracować jako prądnica i odwrotnie. Zostaje tylko kwestia optymalizacji pod konkretne zastosowanie.
    rapper3d napisał:
    Jeśli nie da się z niego zrobić prądnicy

Da się - pytanie jak duży zakres "przeróbek" trzeba będzie wykonać, aby parametry były zadowalające.
    Osobiście jeśli chodzi o silniki od pralki to poszukałbym jakiegoś indukcyjnego (bo ten na zdjęciu to zdaje się, że jest komutatorowy) i wtedy go przewinął i dał magnesy trwałe w wirniku. Na przykład tak jak robi to koleś na tej stronie:
    http://www.elektrownie-tanio.net/silnik_pralka.html
  • Poziom 16  
    Miałem wcześniej pralkę Polar, pewnie jeszcze produkcji PRL i ona pewnie miała taki silnik indukcyjny. Ten albo spróbuję użyć jako napęd do szlifierki albo sprzedam.
  • Poziom 43  
    Ten silnik można przerobić na prądnicę obcowzbudną (potrzebny jest prąd do podmagnesowania stojana) - wówczas wyindukowane napięcie (stałe!) odbierasz ze szczotek wirnika, lub samowzbudną - montując na stojanie magnesy.
    Zanim zaczniesz cokolwiek przewijać - zmierz, przy jakich obrotach i przy jakim podmagnesowaniu jaką moc otrzymasz.
    Moc silnika/prądnicy nie zależy od nawinięcia (nawinięciem można tylko zmieniać stosunek U/I, a nie iloczyn U*I), a zależy wprost proporcjonalnie od obrotów wirnika i amperozwojów magnesowania stojana (łatwa regulacja napięcia).
    Generalna zasada: silnik o mocy XX Watt przy NN obrotów może być prądnicą o mocy ok. 80% "oryginalnej" mocy silnika, przy takich samych obrotach, lub prądnicą 10 razy słabszą przy 10 razy niższych obrotach.

Przewiniecie wirnika wymaga potem jego wyważenia i impregnacji!
  • Poziom 30  
    rapper3d napisał:
    Ten albo spróbuję użyć jako napęd do szlifierki albo sprzedam.

Ostatnia opcja jest optymalna.
    Wprost do napędu szlifierki też się nie nadaje moim zdaniem.
    Już wyjaśniam, po moich własnych eksperymentach z tego typu silnikami (od pralek) stwierdziłem że są one przeznaczone do współpracy ze sterownikiem elektronicznym, który nie pozwala na pracę z prędkością osiąganą przy bezpośrednim połączeniu do sieci 230 V.
    Należałoby adaptować elektronikę z pralki aby nie zabić silnika lub co gorsza użytkownika.
  • Poziom 40  
    Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    stwierdziłem że są one przeznaczone do współpracy ze sterownikiem elektronicznym, który nie pozwala na pracę z prędkością osiąganą przy bezpośrednim połączeniu do sieci 230 V.
    Należałoby adaptować elektronikę z pralki

A po co adaptacja? Wystarczy zwykły, prosty w budowie sterownik tyrystorowy oparty na układzie U2008B. Sam regulator jest prosty w budowie, a można go kupić za niewielkie pieniądze jako gotowy zestaw (tzw. kit).
  • Poziom 16  
    W takim razie sprzedam. Nie chce mi się szukać takiego sterownika a i moc tego silnika nie jest powalająca. Do ostrzenia noży może by się nadawało.
  • Poziom 16  
    To niech leży. Jeść nie woła. Dziekuje i zamykam.