Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Puszka zasilająca płytę indukcyjną na ścianie szafki kuchannej i piekarnik

cuma67 01 Maj 2017 13:16 2265 41
  • #1 01 Maj 2017 13:16
    cuma67
    Poziom 9  

1. Na zdjęciu puszka zasilająca płytę indukcyjną (nowe mieszkanie prace wykończeniowe). Trzeba było zrobić przedłużenie, ponieważ oryginalna puszka była za daleko i przewód do podłączenia płyty okazał się około 50 cm za krótki. Czy puszka taka może być na podłożu palnym jakim jest ściana szafki? (typowe meble na wymiar, piekarnik pod zabudowę). Można ją zamontować nad gniazdem piekarnika (płyta rigips) ale jest obawa o przewiercenie przewodu zasilającego piekarnik.

Przepraszam za jakość zdjęcia i braku większej ich ilości ale mój telefon jest typu budowlanego IP68 (brak łatwego demontażu obudowy) a „oczko” aparatu jest trochę brudne lub zaparowane od wewnątrz.

• #2 01 Maj 2017 14:01
    Brivido

Poziom 28  

Może być.......

• Pomocny post
    #3 01 Maj 2017 14:20
    nuszek
    Poziom 23  

cuma67 napisał:
    mój telefon jest typu budowlanego IP68
    Telefon IP68, a gniazdko w kuchni jakie IP ??, powinno być bryzgoszczelne w odległości 60 cm od wody.
    Przewód płyty indukcyjnej można wymienić o odpowiedniej długości.

• #4 01 Maj 2017 14:24
    cuma67
    Poziom 9  

nuszek napisał:
    cuma67 napisał:
    mój telefon jest typu budowlanego IP68
    Telefon IP68, a gniazdko w kuchni jakie IP ??, powinno być bryzgoszczelne w odległości 60 cm od wody.
    Przewód płyty indukcyjnej można wymienić o odpowiedniej długości.

"a gniazdko w kuchni jakie IP ??"
    #1 Gniazdkom kuchenki nie mój montaż, mogę oczywiście wymienić.

"Przewód płyty indukcyjnej można wymienić o odpowiedniej długości."
    #2 Nie spowoduje to utraty gwarancji? Puszkę montował instalator "z pieczątką" tzn. połączył i wrzucił luźno do szafki piekarnika pod indukcją. Ja przykręciłem do ścianki szafki

• #5 01 Maj 2017 14:39
    nuszek
    Poziom 23  

Co to za płyta indukcyjna, że ma kabel podłączony na stałe, a nie przyłącze?
    A jeżeli chodzi o gwarancję to i tak nawali ale po gwarancji.

• #6 01 Maj 2017 14:41
    wojciech80
    Poziom 18  

cuma67 napisał:
    Na zdjęciu puszka zasilająca płytę indukcyjnę (nowe mieszkanie prace wykończeniowe). Trzeba było zrobić przedłużenie, ponieważ oryginalna puszka była za daleko i przewód do podłączenia płyty okazał się około 50 cm za krótki. Czy puszka taka może być na podłożu palnym jakim jest ściana szafki? (typowe meble na wymiar, piekarnik pod zabudowę). Można ją zamontować nad gniazdem piekarnika (płyta rigips) ale jest obawa o przewiercenie przewodu zasilającego piekarnik.

Przepraszam za jakość zdjęcia i braku większej ich ilości ale mój telefon jest typu budowlanego IP68 (brak łatwego demontażu obudowy) a „oczko” aparatu jest trochę brudne lub zaparowane od wewnątrz.

Witam

Kto daje zasilanie pod zlewozmywak, dobrze że dał puszkę z z IP68 i przewód w peszlu.
    Ale co do gniazda to proponuję wymianę lub przenieść w bardziej bezpieczne miejsce.

Moderowany przez Łukasz-O:

Nie wprowadzaj w błąd i nie narażaj na dodatkowe koszty.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #7 01 Maj 2017 14:43
    cuma67
    Poziom 9  

nuszek napisał:
    Co to za płyta indukcyjna, że ma kabel podłączony na stałe, a nie przyłącze?
    A jeżeli chodzi o gwarancję to i tak nawali ale po gwarancji.

Płyta Electrolux 4 pola - była już zamontowana w szafce nie zaglądałem do jej wnętrza

Dodano po 1 [minuty]:

wojciech80 napisał:
    cuma67 napisał:
    Na zdjęciu puszka zasilająca płytę indukcyjnę (nowe mieszkanie prace wykończeniowe). Trzeba było zrobić przedłużenie, ponieważ oryginalna puszka była za daleko i przewód do podłączenia płyty okazał się około 50 cm za krótki. Czy puszka taka może być na podłożu palnym jakim jest ściana szafki? (typowe meble na wymiar, piekarnik pod zabudowę). Można ją zamontować nad gniazdem piekarnika (płyta rigips) ale jest obawa o przewiercenie przewodu zasilającego piekarnik.

Witam

Kto daje zasilanie pod zlewozmywak, dobrze że dał puszkę z z IP68 i przewód w peszlu.
    Ale co do gniazda to przenieś proponuję wymianę lub przenieść w bardziej bezpieczne miejsce.

Puszka instalator zamontował IP 44 a peszel i uchwyty to już mój dodatek.

• #8 01 Maj 2017 14:47
    wojciech80
    Poziom 18  

Kolego przenieś to gniazdo 230V bo grozi to porażeniem.
    Instalator zajmuje się woda a nie napięciem i montażem gdzie popadnie GN.

• #9 01 Maj 2017 14:50
    cuma67
    Poziom 9  

A wymiana gniazda na IP 44? Odpływ i bateria ze zlewu w drugą stronę nawet nie widać na zdjęciu. Zlew z żywicy dodatkowo silikon an uszczelnienie zlewu przy styku z blatem. W mieszkaniu w rozdzleinicy wyłącznik RCD (róźnicowo-prądowy).

• Pomocny post
    #10 01 Maj 2017 14:52
    nuszek
    Poziom 23  

cuma67 napisał:
    Płyta Electrolux 4 pola - była już zamontowana w szafce nie zaglądałem do jej wnętrza
    Pewnie pod płytą jest coś takiego jak na zdjęciu, wymienić na dłuższy przewód zasilający.

• #11 01 Maj 2017 15:03
    wojciech80
    Poziom 18  

cuma67 napisał:
    A wymiana gniazda na IP 44? Odpływ i bateria ze zlewu w drugą stronę nawet nie widać na zdjęciu. Zlew z żywicy dodatkowo silikon an uszczelnienie zlewu przy styku z blatem. W mieszkaniu w rozdzleinicy wyłącznik RCD (róźnicowo-prądowy).

Kolego poczytaj jakie komplikacje mogą powstać
    http://m.instalacjebudowlane.pl/4274-24-47-st...acje-elektryczne-w-obiektach-budowlanych.html

• Pomocny post
    #12 01 Maj 2017 15:20
    kkas12
    Poziom 40  

wojciech80 napisał:
    Ale co do gniazda to proponuję wymianę lub przenieść w bardziej bezpieczne miejsce.

Szafka pod zlewozmywakiem jest takim samym bezpiecznym miejscem jak każde inne. Nie twórzcie proszę swoich "norm" z palca wyssanych.
    Może tam być zamontowany zarówno ogrzewacz wody jak i rozdrabniacz odpadków.
    nuszek napisał:
    ...powinno być bryzgoszczelne w odległości 60 cm od wody.
    Potrafi kolega umiejscowić w standardach wymóg owych 60cm?

• #13 01 Maj 2017 15:47
    nuszek
    Poziom 23  

kkas12 napisał:
    Potrafi kolega umiejscowić w standardach wymóg owych 60cm?

A widział kolega pęknięte wężyki, sikające w każdą stronę, ja tak/3 miesiące temu/ i dzięki temu, że w pobliżu nie było elektryki nic się nie stało oprócz zalania.

kkas12 napisał:
    Szafka pod zlewozmywakiem jest takim samym bezpiecznym miejscem jak każde inne. Nie twórzcie proszę swoich "norm" z palca wyssanych
    Oprócz norm jest jeszcze zdrowy rozsądek, wiedza i doświadczenie połączone z praktyką.

• #14 01 Maj 2017 15:50
    kkas12
    Poziom 40  

I co z tego. Kran w kuchni też może wywalić głowicę czy zostać wyrwany. Więc w kuchni nie można gniazd montować?
    A jeśli się wężyków boisz to podłącz baterię na sztywno.

Z jakiej normy ten rysunek?
    Ja wiem kto go stworzył, ale to nie jest żaden standard.
    A pod szafką strefę 0 kolega sobie wymyślił.
    Paranoja a nie wiedza podparta praktyką.

• Pomocny post
    #16 01 Maj 2017 18:18
    masonry
    Specjalista elektryk

Jedyne do czego można się przyczepić na tym zdjęciu to, to że gniazdo powinno być bryzgoszczelne.
    Nic nie dyskwalifikuje gniazda w szafce pod zlewozmywakiem.

wojciech80 napisał:

Może kolega opisał mechanizm tego zagrożenia?

• Pomocny post
    #17 01 Maj 2017 18:18
    arlix
    Poziom 12  

Kolega cuma67 zapytal czy jest ok i jak zawsze się zaczęło.... kolego cuma67 - jest ok, zmień tylko gniazdko na IP. Nie przejmuj się kolegami którzy na bieżąco tworzą jakieś normy, jeszcze trochę i doradzą ci prowadzenie nowego kabla do tej płyty z rozdzielni bo wężyk może pęknąć i bedzie stał w wodzie.

• #18 01 Maj 2017 18:36
    wojciech80
    Poziom 18  

masonry napisał:
    Jedyne do czego można się przyczepić na tym zdjęciu to, to że gniazdo powinno być bryzgoszczelne.
    wojciech80 napisał:

Witam kolego,

czy zamontował byś osobiście pod zlewozmywakiem GN 230VAC?
    Ja osobiście czegoś takiego nie robię :not: , może od razu rozdzielnica :wink:
    Autor tematu pisze że ma zabezpieczenie wyłącznik różnicowoprądowy OK
    Chciałem dać do zrozumienia autorowi tematu że zawsze jest opcja GN 230V po za obszarem gdzie znajduje się woda, jeżeli nie ma takiej opcji pozostaje to co napisałeś wyżej :D

• #19 01 Maj 2017 18:52
    arlix
    Poziom 12  

wojciech80 napisał:

Kolego nikt nie pisze o rozdzielnicy tylko o gniazdku.
    To gniazdko po zmianie na bryzgoszczelne będzie całkowicie bezpieczne, nie ma kompletnie żadnego powodu by myśleć inaczej. Niech kolega nie popada w paranoje.

• #20 01 Maj 2017 19:59
    masonry
    Specjalista elektryk

wojciech80 napisał:

Oczywiście, robię to dość często, nie zawsze pod zlewozmywakiem znajduje się kosz na śmieci lub butla z gazem.
    wojciech80 napisał:
    GN 230V po za obszarem gdzie znajduje się woda,

Szafka pod zlewozmywakiem to nie jest obszar gdzie znajduje się woda.
    Jest wiele lokalizacji gdzie gniazdo może być oblane wodą, ale to nie jest od razu tragedia.
    Czy kolega nie montuje nigdy gniazd zewnętrznych na elewacji?

• #22 01 Maj 2017 20:26
    cuma67
    Poziom 9  

2. Kolejne pytanie: czy jeśli pod płytą indukcyjna jest w szafce piekarnik Electrolux nowokupiony do zabudowy (ten który będzie zasilany z tego gniazdka które powinno być bryzgoszczelne) to czy wymaga on jakiś otworów wentylacyjnych?

• #24 01 Maj 2017 20:40
    marek-1983
    Poziom 16  

wojciech80 napisał:
    masonry napisał:
    wojciech80 napisał:

Witam kolego,

Chciałem dać do zrozumienia autorowi tematu że zawsze jest opcja GN 230V po za obszarem gdzie znajduje się woda, jeżeli nie ma takiej opcji pozostaje to co napisałeś wyżej :D

A gdzie zamontujesz gniazdko jak masz na przykład podgrzewacz wody znajdujący się pod zlewem i jest zasilany z gniazdka?

• #25 01 Maj 2017 21:00
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

wojciech80 napisał:

A co to jest poza obszarem? Są jakieś "widełki"?

• #26 01 Maj 2017 21:14
    mawerix123
    Poziom 35  

wojciech80 napisał:

Ja bym zamontował i montuję najczęściej trafia się do zmywarki albo do rozdrabniacza odpadków itp.
    Gniazdo powinno być dostępne a nie montowane w "bezpiecznym" miejscu za szufladami lub pod inną zabudową.
    W szafce pod zlewem często kumulują się przyłącza mediów i nie bez powodu.

cuma67 napisał:
    to czy wymaga on jakiś otworów wentylacyjnych?

Nie, nie wymaga. Piekarnik najczęściej za pomocą wentylatorka odprowadzi ciepło do przedniej części gdzie są drzwiczki ....
    Jednak co do montażu piekarnika pod płytą chodzą opinię że to nie korzystne dla samej płyty indykcyjnej z racji gorszego chłodzenia podczas pieczenia..... nawet się zrymowało ;)

• #27 03 Maj 2017 15:26
    wojciech80
    Poziom 18  

marek-1983 napisał:
    wojciech80 napisał:
    masonry napisał:
    wojciech80 napisał:

Witam kolego,

A gdzie zamontujesz gniazdko jak masz na przykład podgrzewacz wody znajdujący się pod zlewem i jest zasilany z gniazdka?

Kolego każdy podgrzewacz wody ma sznur zakończony zalaną wtyczką więc GN może znajdować się w innym miejscu.

Dodano po 4 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    wojciech80 napisał:

A co to jest poza obszarem? Są jakieś "widełki"?

Nic mi nie wiadomo odnośnie widełek 😉
    Obszar o którym mowa to miejsce pod zlewozmywakiem 😀

Dodano po 6 [minuty]:

mawerix123 napisał:
    wojciech80 napisał:

Ja bym zamontował i montuję najczęściej trafia się do zmywarki albo do rozdrabniacza odpadków itp.
    Gniazdo powinno być dostępne a nie montowane w "bezpiecznym" miejscu za szufladami lub pod inną zabudową.
    W szafce pod zlewem często kumulują się przyłącza mediów i nie bez powodu.

cuma67 napisał:
    to czy wymaga on jakiś otworów wentylacyjnych?

Nie, nie wymaga. Piekarnik najczęściej za pomocą wentylatorka odprowadzi ciepło do przedniej części gdzie są drzwiczki ....
    Jednak co do montażu piekarnika pod płytą chodzą opinię że to nie korzystne dla samej płyty indykcyjnej z racji gorszego chłodzenia podczas pieczenia..... nawet się zrymowało ;)

Kolego nie wpadajmy w skrajności napisałem wszystko powyżej, w innym poście.
    Tego się nie spodziewałem że można GN chować za szufladami 😉

• #28 03 Maj 2017 15:27
    kortyleski
    Poziom 40  

Sznur to zazwyczaj służy do wieszania prania. Tu mamy przewód i dobie powszechnej oszczędności ma nierzadko około pół metra. Zresztą jak powiedziano lepiej mieć gniazdo dostępne niż pochowane gdzieś za szafkami. Jak pomiarowiec przyjdzie na przegląd pięcioletni to będziesz kuchnię demolował?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo