Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ MAX485 oznaczenie TTL

daniio2 01 Maj 2017 23:06 942 6
  • #1 01 Maj 2017 23:06
    daniio2
    Poziom 9  

Zastanawiam się nad zakupem konwertera bazującego na MAX485. Na allegro widzę takie tytuły "Konwerter UART TTL 5V - RS485 MAX485"
    Co oznacza w tym wszystkim TTL? Oczywiście przeczytałem co to jest ale nie wiem jak mam to rozumieć w przypadku takich konwerterów. Oprócz tego magicznego skrótu nic nie jest na tych aukcjach objaśnione. Czy mam rozumieć, że konwerter wykonany jest w technologii TTL czyli z tranzystorów bipolarnych, zasilany jest napięciem 5V i generuje sygnały wyściowe w zakresie 0V-0,8V dla stanu niskiego i 2,4V-5V dla stanu wysokiego? Jeżeli tak to gdybym chciał do tego dokupić jeszcze konwerter RS485 -> USB to muszę chyba również się upewnić, że pracuje on w standardzie TTL? Standard RS485 zdaje się mówi tylko, że napięcie musi być większe od 1,5V, ale taki konwerter RS485 -> USB też chyba musi się spodziewać odpowiednich napięć na wejściu? W opisie tych konwerterów(RS485 -> USB) znowu nie ma nic na temat napięć ani TTL.

0 6
  • Pomocny post
    #2 01 Maj 2017 23:19
    funak
    Poziom 19  

TTL wywodzi się od bramek cyfrowych zasilanych +5V i odnosi sie tylko do sterowania takiego konwertera.

Konwerter RS485 możemy tutaj potraktować jako czarną skrzynkę do której dochodzi interfejs UART-TTL z drugiej zaś strony interfejs RS485.

Spotkać możesz równieź konwerter RS232 - RS485. Lub UART RS232 - RS485.
    Aby rozróżnić standard napięć sterujących wprowadzono oznaczenie UART-TTL oraz UART-RS232.

TTL oznacza więc że możemy taki konwerter podpiąć bezpośrednio do mikroprocesora, Arduino itd.

Jeśli chcesz zakupić konwerter RS485 - USB to taki konwerter z jednej strony posiada USB, z drugiej zaś strony posiada RS485. Nie posiada TTL.

0
  • #3 02 Maj 2017 00:01
    daniio2
    Poziom 9  

Cytat:
    TTL wywodzi się od bramek cyfrowych zasilanych +5V i odnosi sie tylko do sterowania takiego konwertera.

Czy dobrze rozumiem, że napięcie sterowania konwertera to napięcie na wyjściu UART? Tzn jeżeli mikrokontroler zasilam napięciem 5V to i na
    wyjściu UART(TXD) pojawi się napięcie 5V? Jeżeli tak to gdy zasilę mikrokontroler napięciem 3.3V to taki konwerter nie będzie działał
    poprawnie(skoro TTL to napięcie 5V)?

Cytat:
    Jeśli chcesz zakupić konwerter RS485 - USB to taki konwerter z jednej strony posiada USB, z drugiej zaś strony posiada RS485. Nie posiada TTL

Załóżmy, że podłączyłem sobie układ z MAX485 do mojego UART TTL. Czyli z MAX485 na linię transmisyjną wyjdzie napięcie większe od 1.5V zgodnie ze standardem. Skoro ze standardem każde napięcie powyżej 1.5V jest ok to jeżeli MAX485 będzie nadawał sygnały powiedzmy 100V(oczywiście przesadzam) to czy potem taki konwerter (RS485->USB) sobie z takim sygnałem poradzi? Tak na moje niedoświadczone oko to taki konwerter powinien oczekiwać jakiegoś konkretnego napięcia lub zakresu.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Maj 2017 11:12
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@daniio2 UART-TTL znaczy, że masz interfejs przystosowany do pracy z poziomami TTL, najczęściej liczonymi dla zasilania 5V. Także od biedy jeśli MCU zasilany jest 3,3V to taki konwerter też zadziała (o ile MCU ma wejścia tolerujące 5 V, inaczej musisz to napięcie dostosować). MAX485 generuje sygnały o poziomie zgodnym z jego zasilaniem (najczęściej 5V lub 3,3V) i takich sygnałów możesz sie spodziewać.

0
  • #5 03 Maj 2017 14:50
    daniio2
    Poziom 9  

Cytat:
    Aby rozróżnić standard napięć sterujących wprowadzono oznaczenie UART-TTL oraz UART-RS232.
    A gdzie można spotkać UART-RS232? TTL w mikrokontrolerach, a UART-RS232? Zawsze myślałem, że do transmisji potrzebny jest UART + konwerter napięć np. MAX232, a z tej informacji wynika, że jeśli gdzieś mamy UART-RS232 to już nie potrzeba konwertera. A jest w takim razie UART-RS485?

0
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2017 17:00
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

RS232 definije poziomy elektryczne odpowiadające 0 i 1. W tym celu do UART o poziomach TTL dodadany jest najczęściej układ typu MAX232, który konwertuje poziomy z TTL na RS232 i odwrotnie. Najczęściej taka konwersja jest stosowana jeśli dane przesyłane są na większe odległości (kilku-kilkunastu metrów). Jeśli UART łączy ze soba układy odległe o kilka cm, nie ma potrzeby dodawania transceivera MAX232, lecz łączy się takie układy bezpośrednio (UART-TTL). Konwertery UART-RS485 moga też pracować jako uproszczony konwerter - UART-TTL-RS485, lub RS232-RS485. Obecnie ponieważ najczęściej stosuje się wirtualne porty szeregowe, implementowane w oparciu o USB, często konwertery do RS485 też pracują z poziomami TTL. Wtedy masz np. FT232(konwerter USB-UART) + transceiver RS485.

0
  • #7 04 Maj 2017 13:05
    daniio2
    Poziom 9  

Ok dziękuję za odpowiedzi. Mam teraz w miarę klarowny obraz co i jak

0