Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

CrisELDi 03 Maj 2017 15:46 23487 77
  • #31 03 Maj 2017 15:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

djfarad02 napisał:
    To, że ten etap masz za sobą to raczej bardzo dobrze.

No tak, ale czasami fajnie byłoby wrócić do co by nie mówić trochę beztroskiego trybu życia. ;)

djfarad02 napisał:
    Taka grzebanina ma jednak nieocenione wartości dydaktyczne. Procentuje to później przy projektowaniu elektroniki pod produkcję jeśli pójdzie się w tę stronę na drodze zawodowej.

Oczywiście - u mnie zaprocetowało przekonaniem do transformatorów, których kiedyś nie lubiłem i unikałem jak ognia (i argumentowałem to podobnie jak Ty).
    Wszystkiego i tak nie przewidzisz, człowiek uczy się całe życie. Dlatego zawodowo należy wybierać rozwiązania dające największą gwarancję poprawności działania. No chyba, że celem jest niska cena, a nie niezawodność - wówczas wszystkie chwyty dozwolone.

• Semicon
  • #32 03 Maj 2017 15:55
    djfarad02
    Poziom 17  

Artur k. napisał:
    No tak, ale czasami fajnie byłoby wrócić do co by nie mówić trochę beztroskiego trybu życia.

Święte słowa.

Artur k. napisał:
    No chyba, że celem jest niska cena, a nie niezawodność - wówczas wszystkie chwyty dozwolone.

Przy produkcji elektroniki, zwłaszcza powszechnego użytku, zdecydowanie wybiera się rozwiązania jak najtańsze, byleby spełniły stawiane im wymagania. To nie są pojedyncze zlecenia typu przeróbka czegoś tam ale ostre kalkulacje opłacalności produkcji. Transformator ma niepodważalne zalety i samemu zdarza mi się go użyć ze względu na 100% separację mas, jaką zapewnia. Jeśli jednak ma to być seria produkcyjna a transformator nie jest bezwzględnie konieczny to z pewnością próbowałbym redukować koszty nie stosując go.

• #33 03 Maj 2017 23:02
    CrisELDi
    Poziom 14  

Witam.

Bardzo bym prosił aby prywatne/matematyczne/logiczne doświadczenia i uwagi przenieść na inną stroną forum. Rozmowa ta nic nie wnoszą do projektu a przynajmniej nie mają sensu i nie zgadza się moimi fizycznymi doświadczeniami oraz testami i doświadczeniami w projekcie.

1. Izolator galwaniczny - Filter Audio wspomniany w temacie rozwiązuję wszelkie problemy z zakłóceniami.
    2. Podłączenie urządzenia wskazany na schemacie działa bez problemowo wskazują o wszelkie doświadczenie jakie przeprowadzałem z tym urządzeniem.
    3. Wskazana podłączenie AUX nie wprowadza żadnych zakłóceń lub straty po zastosowaniu Filtra Audio.
    4 .Proszę nie wypowiadać się o urządzeniu o którym Panowie nawet nie mają odpowiedniej wiedzy.
    5. Proszę takie zachowania zachować dla siebie...

paszczakq napisał:

Kierownica ze złej strony ......

Czy to także jest na tym forum problem?

Poz.

• #34 04 Maj 2017 09:51
    Artur k.
    Admin grupy audio

CrisELDi napisał:
    1. Izolator galwaniczny - Filter Audio wspomniany w temacie rozwiązuję wszelkie problemy z zakłóceniami.

To urządzenie nie jest żadnym filtrem, co zresztą już zostało wspomniane.
    CrisELDi napisał:
    2. Podłączenie urządzenia wskazany na schemacie działa bez problemowo wskazują o wszelkie doświadczenie jakie przeprowadzałem z tym urządzeniem.

Dlaczego piszesz nieprawdę?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3233945.html
    Jednak miałeś problemy z zakłóceniami.
    CrisELDi napisał:
    3. Wskazana podłączenie AUX nie wprowadza żadnych zakłóceń lub straty po zastosowaniu Filtra Audio.

Jakiego filtra?
    CrisELDi napisał:
    4 .Proszę nie wypowiadać się o urządzeniu o którym Panowie nawet nie mają odpowiedniej wiedzy.

A Ty masz odpowiednią wiedzę? Ile takich rzeczy zrobiłeś? Tutaj wypowiadają się ludzie, którzy robią takie rzeczy na co dzień.
    Jak wyżej wskazałem - Ty musiałeś zrobić i przekonać się że są zakłócenia i szukać rozwiązania na forum. My nie musimy sprawdzać jak to jest w praktyce, widzimy rozwiązanie i wiemy jak się zachowa.
    Komu więc brakuje odpowiedniej wiedzy?

Wzmacniacz do tego AUX-a próbowałeś podłączyć? Jaki masz poziom sygnału wyjściowego? Też powiesz, że to teoretyczny problem?

• #35 04 Maj 2017 15:03
    pikarel
    Poziom 30  

Z lektury pierwszego posta wątku wynika, że autor nie ma problemu z zakłóceniami w torze Audio, rozwiązał te problemy w innym wątku.
    W tym temacie dzieli się już z innymi rozwiązaniem praktycznym podłączenia Audio (niezależnego od AUX).
    Na końcu posta autor pyta:

CrisELDi napisał:
    Następny krok jak uzyskać wejście Video?

i czytamy:
    Artur k. napisał:
    Tutaj wypowiadają się ludzie, którzy robią takie rzeczy na co dzień.

Proszę wskazać wątki lub krótko opisać, "jak na co" dzień podłączasz:
    -niezależny sygnał Audio
    -Video/ RGB/HDMI pod wbudowany monitor pokładowy.

Czekamy wszyscy - autor, ja i zapewne wielu użytkowników, czytających ten wątek.
    Oczekujemy na rzeczowe posty (to podforum techniczne, nie HydePark).

• #36 04 Maj 2017 15:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Autor tematu zmienił treść pierwszego postu po dyskusji jaka wywiązała się w tym temacie. Teraz już nie proponuje używać "filtra", tylko wręcz nakazuje. Nadal nie rozumie jednak że to nie jest filtr (choć w tym temacie zostało napisane co to jest), na dodatek wykazał się arogancją. Czekamy aż kolejny raz zmieni treść postu, może w końcu prawidłowo nazwie zastosowane przez siebie urządzenie.
    Z tego właśnie powodu nie zamierzam dzielić się z taką osobą żadnymi rozwiązaniami które stosuję. Zresztą nie mam obowiązku dzielić się z nikim żadnymi stosowanymi przez siebie rozwiązaniami.

• #37 04 Maj 2017 15:45
    pikarel
    Poziom 30  

Jeśli autor złamał regulamin, zachował się niewłaściwie lub kogoś obraził - proszę zaznaczyć tekst w poście, w którym to zrobił i umieścić notatke moderatorską, szczególnie po to, abyśmy my - wszyscy użytkownicy forum - wiedzieli, czym i kogo nie należy obrażac i jakiego poziomu arogancji nie przekraczać.

Po wskazaniu niewłasciwości proszę o skasowanie mojego posta, bo odnosi się tylko do posta powyżej, nie do tego, o czym jest wątek.

Chyba przestanę pomagać, a wręcz pisać, bo to staje się niebezpieczne dla stabilności konta na Elektrodzie.

• #38 04 Maj 2017 18:59
    CrisELDi
    Poziom 14  

Proszę nie rozmywać tematu o jakieś głupoty kolejny post i który nic niema spulnego z tematem. Powtarzam iż nie jestem jakimś fachowcem mam prawo do własnych doświadczeń DIY.

Także prosiłem na tym forum o pomoc bo występowały zakłócenia czego mogłem się spodziewać ... mimo tylu doświadczonych fachowców na tym forum nikt tak się nie rozpisał jak już na poszukiwaniu dziury w całym gdzie moje rozwiązanie wskazane na schemacie oraz dołożony filter Audio (izolator galwaniczny) działa bez problemu oraz bez najmniejszego zakłócenia.
    Wiec proszę zakończyć ten temat lub dać inny przetestowany pomysł konkretnie na tego typu urządzeniu jak BMW- CCC. A nie kolejne teorie.

Kupując izolator galwaniczny nikt tego produktu nie nazywa "izolator galwaniczny" tylko Filter AUDIO IN/OUT i tak sprzedawca to przedstawia, a z czego to jest zrobione i jak to działa to raczej mnie nie obchodzi robi swoją robotę i tyle.

Temat nie został prze zemnie jest taki jaki by dodałem jedynie foto mojego Filtra AUDIO...

Ale po co marnować czas... to i tak nic nie wnosi do projektu.

• #39 04 Maj 2017 19:11
    Artur k.
    Admin grupy audio

CrisELDi napisał:
    mimo tylu doświadczonych fachowców na tym forum nikt tak się nie rozpisał

Bo już nikomu się nie chce w kółko tego samego pisać. Ot po prostu.
    CrisELDi napisał:
    Kupując izolator galwaniczny nikt tego produktu nie nazywa "izolator galwaniczny" tylko Filter AUDIO IN/OUT i tak sprzedawca to przedstawia

Sprzedawca może sobie to nazwać nawet "Czarna Skrzynka", nie ważne jak to nazywa sprzedawca, a czym to urządzenie jest. Producent nazywa to tak:
    https://monacor.pl/produkty/fga-40
    Cytat:
    Izolator masy Do eliminacji zakłoceń i przydźwięków związanych z pętlą masy, powstającą np. przy podłączaniu radia samochodowego do wzmacniacza. Galwaniczna separacja masy wejść i wyjść

CrisELDi napisał:
    Ale po co marnować czas... to i tak nic nie wnosi do projektu.

Widzisz, w tym temacie masz dokładne wyjaśnienie problemów które napotkałeś przy swojej przeróbce. Problemy rozwiązałeś sam i chwała Ci za to, zwróć jednak uwagę na fakt że pisaliśmy o tych problemach nie widząc Twojego tematu założonego rok temu. Potem się okazało, że dokładnie na ten problem o którym pisaliśmy Ty się natknąłeś. Czy to nie wnosi nic do tematu? Kwestia dyskusyjna.

• Semicon
  • #40 04 Maj 2017 20:48
    CrisELDi
    Poziom 14  

I własnie tego nie rozumiem ... nie rozumiem ceny moderatorów i jakie ich jest zadanie ... rozumiem iż istniej tysięcy takich samych pytań i ludzie są leniwi... ale ja wykonałem swoją prace i szukałem wszędzie rozwiązania aby pozbyć problemu ale mój problem jest nietypowy i nie składa się z standardowych urządzeń i połączeń rozwiązania jakie oferowało forum nie pomagały nikt nie wskazywał na przyczyny jak tu?.

Rozwiązanie problemu nie pochodziło z forum tylko metodą testów i różnych doświadczeń.

Proszę zwrócić uwagę ile zmarnowali panowie energia na to aby z góry przekreślić kogoś pomysł nie znając urządzenia oraz czy to faktycznie działa?
    Za niedługo mała demonstracja na video.

Poz.

• #41 04 Maj 2017 21:41
    Artur k.
    Admin grupy audio

CrisELDi napisał:

Proszę zwrócić uwagę ile zmarnowali panowie energia na to aby z góry przekreślić kogoś pomysł nie znając urządzenia oraz czy to faktycznie działa?

A skąd wiesz, że nie znamy urządzenia i nie wiemy jak działa?

Masz pretensję do całego świata, że Twoje rozwiązanie spotkało się z pewną krytyką? Liczyłeś że same peany będziesz czytał?

• #42 05 Maj 2017 13:39
    djfarad02
    Poziom 17  

Panowie, nie warto kopii kruszyć.
    Myślę, że należałoby wątek podsumować stwierdzeniem, iż użycie transformatora jest najszybszym i najpewniejszym sposobem pozbycia się problemów z zakłóceniami powodowanymi prądami w obwodach masy.

To, że występuje on czasami pod bezsensowną nazwą handlową "filter audio" może być cenną informacją podczas poszukiwań odpowiedniego urządzenia w sklepach.

• #43 09 Maj 2017 19:26
    apx2
    Poziom 14  

Witam
    Temat upgrade bardzo ciekawy, nie często ludzie dzielą się takimi informacjami.
    W przypadku CCC jedyne co można znaleźć, to instrukcja "po łebkach" jak dokonać retrofit-u do wersji CIC co nie jest tanie.

Cytat:
    (Wszelkie potrzebne materiał aby zbudować własny interfejs VIDEO dla CCC postaram się przedstawić w miarę zainteresowania.)

No i tu, jak dla mnie, leży sedno całego postu. Mógłby się kolega podzielić tymi materiałami?

• #44 12 Maj 2017 18:06
    CrisELDi
    Poziom 14  

djfarad02 napisał:
    Panowie, nie warto kopii kruszyć.
    Myślę, że należałoby wątek podsumować stwierdzeniem, iż użycie transformatora jest najszybszym i najpewniejszym sposobem pozbycia się problemów z zakłóceniami powodowanymi prądami w obwodach masy.

To, że występuje on czasami pod bezsensowną nazwą handlową "filter audio" może być cenną informacją podczas poszukiwań odpowiedniego urządzenia w sklepach.

Dziękuj za tego posta w końcu wracamy do tematu!

Pozdrawiam.

• #45 11 Cze 2017 22:42
    CrisELDi
    Poziom 14  

Co nie działa mi ten film na elektrodzie?

https://www.youtube.com/watch?v=6Ttkx0uVKb8&feature=youtu.be

Tutaj zawsze działa :)

Witam przesyłam mały filmik jak to działa i oczy jest mowa ... To mój pierwszy filmik na szybko wiec nie do końca wszystko jest dograne ale widać jakieś efekty pracy.

Testując ten projekt zdecydowałem nie które rzeczy zmienić i dodane coś nowego ale to na czasie...
    np: muszę dodać monitor napięcia akumulatora aby uniknąć rozładowania akumulatora jak oglądam na postoju tv lub inne rzeczy bo w połączeniu z BMW CCC dość dużo bierze prądu...
    A tak wszystko gra...

Kolejnym krokiem jest integracja mojego projektu z kontrolerami I-driver, dodanie OSD i wykonanie końcowe płyty PCB...

Dodano po 11 [godziny] 42 [minuty]:

Witam

Czy ktoś możne sprawdzić czy schemat mojego kontrolera ma sens i nie posiada poważnych problemu szczególnie blok "Power Switch" jestem w trakcie projektowania PCB dlatego warto zapytać fachowców...

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

Wszelkie uwagi mile widziane...

• #47 12 Cze 2017 23:09
    CrisELDi
    Poziom 14  

Ja także zrezygnował bym ale ilość zakłóceń jaka się pojawia przy wykorzystaniu układu scalonego (testowałem) zbyt duża układy przenoszą chyba drogą masy straszne zakłócenia z zasilania (alternator) wszelkie metody oraz gotowe układy na PCB "Audio Switch" Układy scalone działają "na stole" bez problemu a w samochodzie "wszystko wariuje"

Nie twierdze iż nie można tego zrobić na układach.Ale wymaga to o wiele więcej pracy i doświadczenia.

Przekaźniki bardzo dobrze się sprawują nie słychać ich bo są pod dobrym wyciszeniu za schowkiem oraz zachowuje jakość obrazu i dźwięku. I prosta sprawa dla amatora:)

Ale przekaźniki są wykorzystywane do tej pory w wysokiej jakości sprzęcie Hi-Fi widziałem kila projektów gdzieś ...? Wiec chyba to nie jest najtańsze rozwiązanie ale także nie najgorsze rozwiązanie?

Poz.

• #48 13 Cze 2017 07:05
    Artur k.
    Admin grupy audio

A jakiego układu scalonego używałeś?
    W sprzęcie HiFi przekaźniki owszem są używane ale zobacz jakie to są przekaźniki. W pojeździe te przekaźniki będą miały dość trudne warunki pracy, a więc muszą być co najmniej hermetyczne. Taki hermetyczny przekaźnik sygnałowy może kosztować nawet 20zł i potrzebujesz ich tam 8, podczas gdy taki np. CD4051 od razu obsłuży 8 wejść, kosztuje 2zł i potrzebujesz ich trzy sztuki.

• #49 15 Cze 2017 22:52
    CrisELDi
    Poziom 14  

W moim przypadku ja używa standardowe przekaźniki zasilane 5v najmniejsze jakie znalazłem i bez problemu działa wiec nie wiem jaki mam maić problem. Ale jak możesz przybliżyć jakie są efekty uboczne i jak to wpływa na tor audio lub video i w czym pomagają hermetyczne przekaźniki.

Testowałem CD4052 oraz 4051 oraz jeden z TDA (Audio 3- kanały) kończy się w samochodzie zakłóceniami w zależności co podłączyłem urządzenia (podobne efekt do nie podłączonej masy) nawet jak udało my się wyciszyć zakłócenia to dużo do życzenia pozostawało jakość Audio. wierze iż problem leżał w symetrycznym zasilaniu tych układów czyli sztuczna masa w samochodzie ...? dobre przetwornice trochę kosztują. czyli prawdo podobnie wyjdę z kosztem tak samo...

Chętnie bym spróbował jakiś sprawdzony schemat który by pracował w samochodzie bo jak wspomniałem "na stole" nie ma problemu a w samochodzie...

• #50 15 Cze 2017 23:55
    Artur k.
    Admin grupy audio

Problem ze standardowymi przekaźnikami jest taki, że po pewnym czasie (zwłaszcza w pojeździe gdzie są dość zmienne warunki otoczenia) bardzo szybko styki pokryją się nagarem, zaczną trzeszczeć i przerywać. Przy dużych prądach przełączanych nalot powstały na stykach przekaźnika się wypali, natomiast przy sygnałach audio, czy video nie ma na to żadnych szans.
    Do przełączania takich sygnałów używa się specjalnych przekaźników w których styki są najczęściej złocone i dodatkowo przekaźnik jest hermetyczny żeby żadne zanieczyszczenia z powietrza się nie dostawały (nie chodzi o kurz, tylko o wilgoć, cząsteczki np. siarki, soli i wszystko co lata w powietrzu a gołym okiem tego nie widać).
    Przykład:
    http://www.tme.eu/pl/details/ftr-b3ca003z/prz...i-elektromagn-miniaturowe/fujitsu-takamisawa/
    Zwróć uwagę na to: Materiał styku AgNi + Au
    Zamiast przekaźników, można użyć kontaktronów ale to też nie jest tania impreza.
    http://www.tme.eu/pl/details/he722a2410/przekazniki-elektromagn-kontaktronowe/littelfuse/
    Standardowe przekaźniki na stole podczas prób będą działały, ale zamontujesz w samochodzie i za pół roku trzeba będzie wymienić.

Nie wiem dlaczego masz problemy z CD405X, ja kilkakrotnie używałem tych układów i wszystko było dobrze. Do jakości dźwięku też nie miałem żadnych zastrzeżeń.
    Tego typu klucze analogowe są w każdym radiu samochodowym (choć zwykle wbudowane w większy układ), w Twoim też i wszystko działa dobrze.
    Coś źle robisz.

• #51 16 Cze 2017 19:52
    CrisELDi
    Poziom 14  

Dzięki za wyjaśnienia które są jasne i oczywiście są prawdziwe. Ale moje doświadczenia z przekaźnikami (5V) które w teorii powinny powodować problemy po "pół roku" są odmienne... 7-8 lat temu zbudowałem w moim BMWE46 podobny CarPC oparty na tablecie samsung Q1 WinXP oparty na 5 przekaźnikach 5v (audio,video), ten projekt nadal działa do dnia dzisiejszego mimo czasu i warunkom działa... ale to moje doświadczenia ...

Aby uruchomić i zbudować prosty układ audio oparty 405x nie potrzeba chyba wiele wiedzy tym bardziej iż układ działa na stole problem pojawia się w samochodzie.

Jedyny problem jaki widzę to zasilanie symetryczna które zasila te układy w samochodzie. Kupiłem najtańsza przetwornicę która możne nie działa prawidłowo?

Wiec jaką przetwornice wykorzystać aby układ zadziała prawidłowo w samochodzie?
    Może spróbować TRACO POWER TEL 2-1221 (+/-5V),albo 2-1222(+/-12v)?
    Szukam co jest dostępne na Ebay...

Spróbował bym jeszcze raz z tymi układami ...

Trochę mylące dla mnie jest to iż te układy są odmiennie zasilane... Czy ktoś może mi powiedzieć co jest odpowiednie dla mojego projektu (AUDIO/VIDEO) trochę sie zgubiłem...

• #52 16 Cze 2017 20:01
    Artur k.
    Admin grupy audio

Może te przekaźniki które masz, to nie są takie standardowe przekaźniki, tylko właśnie przystosowane do takich rzeczy. Nie wiem co masz, bo nie napisałeś.

Natomiast jeśli chodzi o 405X, to wcale nie musisz stosować zasilania symetrycznego. Masz 12V i to Ci wystarczy, tylko że wówczas wejścia i wyjścia trzeba odseparować pojemnościami.
    Tu masz przykład zasilany z 9V: Link

• #53 16 Cze 2017 20:14
    CrisELDi
    Poziom 14  

Wspomniane przekaźniki to standardowe przekaźniki kupione za kilka złoty. W tamtym czasie nie wydał bym 20zł na jeden przekaźnik bo po prostu nie wiedziałem iż istnieje jakaś różnica i czy ogóle ma to jakieś znaczenia hermetyczny czy nie...

Ale zostawmy przekaźniki wracam do układów 405x bo widzę problem który może być przyczyną moich problemów.

Co z przełączaniem źródła video na układach 405x? Tu chyba sprawa nie jest tak prosta?

Czy ktoś poleca jakiś prosty procesor dźwiękowy z opcjami: siły głosy, balans, tony... na IC2 dla Arduino?

• #54 17 Cze 2017 01:23
    Artur k.
    Admin grupy audio

CrisELDi napisał:
    Co z przełączaniem źródła video na układach 405x? Tu chyba sprawa nie jest tak prosta?

Nie ma żadnego problemu. Zresztą w starych polskich telewizorach klucze 4066 przełączały sygnał video pomiędzy wejściem AV, a anteną. Tylko trzeba na wyjściu wtórnik zastosować żeby odzyskać prawidłowy impuls synchronizacji.

• #55 18 Cze 2017 19:19
    CrisELDi
    Poziom 14  

Szukałem własnie tego rozwiązania dla video ale jakoś nie mogę go znaleźć fragmentu schematu jak to wygląda... jedynie co widzę to wskazane wcześniej schemat A/V na CD4052 czy to ma sens?

W przypadku przełącznika na CD405x ktoś wskazał na trzaski podczas przełączania audio i wskazuje aby zastosować wyciszanie trzasków?
    Mój pomysł by taki aby przed przełączeniem toru audio na wyjście z układu CD405x "zewrzeć"(korzystając z prostego tranzystora) tylko na czas przełączenia do masy. Czy to pomorze uniknąć trzaski?

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

Tutaj moja pierwsza płytka PCB aby kontrolować pilot od bluetooth Parrot MKi9200
    Chce wszystko sprowadzić do jednego kontrolera.

• #56 18 Cze 2017 19:42
    pikarel
    Poziom 30  

Sam z siebie układ CD405x (sterowny portami procesora) nie wprowadza zakłóceń.
    Tylko niewłaściwe użycie mikroprzełączników (układ sterowania) może być źródłem zakłóceń.
    Jeśli występowałoby trzaski - to który z producentów użyłby bubla?
    Jeszcze niedawno układy były powszechnie stosowane w np. w TV do przełączania analogowych źródeł AV.

• #57 18 Cze 2017 20:45
    CrisELDi
    Poziom 14  

To dlaczego jest tyle negatywnych (jakość A/V) opinia na tym forum o tych układach CD40XX dlaczego padają propozycje aby wykorzysta "coś lepszego" np. MAX4649 ....

Sorki ale już się zgubiłem co wykorzystać w moim projekcie informacje jakie znajduje są sprzeczne...
    Sygnał A/V są bardzo dobrej jakości i nie chce tego stracić...
    Co skłania mnie do wykorzystania najprostszej metody z przekaźnikami ale jak kolega sugeruje wykorzystać hermetyczne.

Prawdo podobnie muszę wykonać testy projekt i na własnej skórze przekonać się co jest prawdą...

• #58 18 Cze 2017 21:01
    pikarel
    Poziom 30  

Bez doświadczenia i obszernej wiedzy w projektowaniu urządzeń audio - efekty zawsze są inne, niż zamierzone.

Moja rada:
    -użyj małych przekaźników; tu nie ma wielkich prądów, a jedynie przełączanie sygnałów
    -nie martw się o ich żywotność czy jakość styków - każdy wystarczy do Twoich potrzeb.
    W końcu to nie konstrukcja wzorca pomiarowego w klasie laboratoryjnej, a prosty selektor wejść.

W przyszłości, kiedy zaczniesz "czuć", co to jest masa (A_GND i D_GND) i jak je prowadzić - każdy projekt ukończysz z sukcesem.
    I tego Ci życzę.

• #59 19 Cze 2017 00:18
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dziwna sprawa z tymi trzaskami i marną jakością serii 405X. Owszem, HiEnd to nie jest, ale jakość HiFi bez problemu. Zbudowałem kilka przełączników na tych układach i nie napotkałem żadnych problemów ani z jakością, ani z trzaskami. Trzaski występują wtedy gdy jest różnica potencjałów DC na poszczególnych wejściach - trzeba układ zaprojektować tak, by tego nie było. Natomiast jeśli występuje różnica potencjałów pomiędzy wejściami, to na przekaźnikach też będą trzaski.
    Jeśli chodzi o wyciszanie - nie trzeba niczego kombinować, układy mają przecież specjalnie do tego celu przeznaczone wejście INH, którym można wyłączyć cały układ, przełączyć wejście i włączyć ponownie. Z procesora to bułka z masłem, raptem jedna linijka kodu więcej.

• #60 19 Cze 2017 22:21
    CrisELDi
    Poziom 14  

Dzięki za rady spróbuje na szybko zbudować prosty przekaźnik wykorzystując CD 4066 aby przekonać się o jakości jeszcze raz...

To uproszczony układ który ma wyciszać i przełączać źródła dźwięku według ustawień kontrolera. "wcinam" układ w oryginalną płytę CCC.
    Zastanawiam się czy to ma sens?

To tylko szkic ...