Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

CrisELDi 29 Cze 2017 18:16 29295 78
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Zrobiłem kilka testów na CD40XX (CD4052,CD4051,CD4066) korzystając tym razem z sprawdzonych schematów i nadają się na przełączanie Audio przy zachowaniu dobrej jakość. Aby kontrolować pozostałe parametry audio Vol,Bal,Bass,... wykorzystam znany TDA8425,

Aby kontrolować sygnał video oraz RGB wykorzystałem układy BA7654F, układy CD40xx nie sprawdziły się tak dobrze traci ostrość lub obraz jest za jasny.

Szukam układów BA7613N może ktoś ma?
  • Relpol przekaźniki
    Artur k.
    Admin grupy audio
    CrisELDi napisał:
    Aby kontrolować sygnał video oraz RGB wykorzystałem układy BA7654F, układy CD40xx nie sprawdziły się tak dobrze traci ostrość lub obraz jest za jasny.

Twoje problemy wynikają najprawdopodobniej z tego, że gdzieś w układzie zmieniają się poziomy sygnału video oraz wartość składowej stałej.

Trzeba byłoby to sprawdzić na oscyloskopie, od razu będzie widać co jest nie tak - sygnał wyjściowy musi być dokładnie taki sam jak wejściowy i jest to możliwe do zrobienia na układach serii 40XX. To musi działać dobrze, bo w setkach TV CRT działało.
  • Relpol przekaźniki
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Witam aby mój projekt był bez problemów postanowiłem oprzeć się na fabrycznych układach/projektach video audio stosowanych sprzęcie samochodowym. To pozwala zaobserwować poważne różnice w projektowaniu takich układów instalowanych w samochodach. Tory audio i video są odmiennie izolowane względem masy. Tor zasilania także jest stosowany w odmienny sposób aby zredukować zakłócenia pochodzące z samochodu. A układ cd to już stary i niestosowany na dzień dzisiejszy ...
    Poz.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    CrisELDi napisał:
    A układ cd to już stary i niestosowany na dzień dzisiejszy

Sam w sobie owszem rzadko, ale wszystkie klucze elektroniczne zbudowane są w niemalże identyczny sposób. Inaczej mówiąc - ten układ został zintegrowany w większą całość.
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Tak wiem o tym ale z doświadczenia wiem iż są układy które posiadają dobrą jakość/bardzo dobrą... oraz prawie dobrą jak układy uniwersalne jak CD... W przypadku układów dedykowanych dla specyficznego przeznaczenia jak w moim przypadku video oraz audio , nie tylko zachowuje najlepszą jakość (podążając z czasem) sam układy zawierają wszystkie inne obwody które chronią sygnał przed problemami i tym samym dla amatora to oszczędność czasu i bez problemów zaprojektowanie układu które wykona swoją pracę w najlepszą jakości funkcjonalność oraz stabilność pracy układu.
    einstein
    Poziom 16  
    Bardzo ciekawy pomysl. Gratuluje "chcenia" . Przerabialem podobny temat i powiem tak , poszukaj Dension 500 albo airplay dla bmw .
    Zmiescisz sie w 2 tysiach . A to nie auto za 10 tys . bedzie dobrze grac i dobrze wygladac
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Dzięki za rzuceniem okiem na temat.

Znam ten model i polecam bo jest dobry ale nie dla mnie Dension 500 lub Air play mają ten sam problem z czyli jakość obrazu które się sprowadza tylko do standardowego sygnału Video (zewnętrzne źródła), oraz podłączenie audio oraz funkcjonalność, dźwięki który odcina ccc /nav/cd/radio gdzie w moim projekcie możesz dowolnie miksować dźwięk ( końcowym projekt otrzymujesz wejście RGB HDMI i kontrolę z I-Driver oraz z kierownicy
    Wszelkie dostępne dodatki (Video/interface) posiadają wady które nie obejdą się bez modyfikacji CCC aby osiągnąć cel.
    A po za tym cały projekt powinien się zmieścić w 2000zl (a nie tylko interfejs z kilkoma funkcjami) czyli:

BMWVideoInterface (HDMI/RGB)
    Nie zależna kontrola Audio i video. (automatyczne przełączanie)
    Funkcja PIP (HDMI)
    Digital-TV
    Digital-Radio DAB
    Android-NAV +Media
    Air Play (HDMI)
    Bluetooth (audio Video+ Full dostęp do książki i mediów)
    MHL HTC (HDMI) kontrola i wzswietlanie telefonu HTC
    Adaptacja I-driver oraz MFL
    Kamery Rear/L/R
    Czytanie obcji z K-CAN
    I OSD Menu.
    Tego nigdzie nie kupisz w pakiecie dla BMW i w takiej cenie. Trochę pracy ale warto.
    To co jest na wideo to tylko mały start ..

I autko nadal jest warte ponad 10tys :)

Poz.
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Witam

Szukając najlepszego rozwiązania wejścia audio znalazłem Car Monitor A/V Vz5000 schemat który posiada wejścia A/V z nie niejasnymi połączaniem na wejściu A/V a mianowicie podzespoły D5-13 (DA204U) które są podłączone do zasilania SW-12V oraz SW+8V W czym to pomaga?

I czy mogę zastąpić IC203 i IC204 (NJM2060V) na TL074 lub inny popularny?(bez znaczenia obudowa układu)

poz.
    pikarel
    Poziom 32  
    D5-13 to zabezpieczenie diodowe przed zbyt wysokimi napięciami wejściowymi, szczególnie tymi nieustalonymi, występującymi w trakcie włączenia zasilania urządzenia.

Zamiennikiem NJM będzie układ operacyjny z bipolarnymi tranzystorami na wejściu (TL07x ma na wejściu FET-y), np. uA741
    lub podone, ale wielokrotne, np. NE5532 (x2) czy LM324 (x4), LM2902 (x4 SMD).
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Dziękuj za wyjaśnienie.

Czy warto montować D5-13 (DA204U) w amatorskich projektach czy w samochodzie istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia układu?

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

I mam jeszcze jeden problem, kupując dwa układ TDA8425 (Hi-fi stereo audio processor;
    I2C-bus) nie zwróciłem uwagi iż Układ posiada tylko jeden adres I2C nie można go zmienić. I tu pojawia się problem jak kontrolować nie zależnie te układy, czy mogę użyć jakiś multipleks aby przełączać szynę I2C pomiędzy układami?
    pikarel
    Poziom 32  
    Zabezpieczenia stosuje się w układach "otwartych", które są na takie uszkodzenia narażone przez dołączanie do nich urządzeń zewnętrznych.
    Diody powodują przepływ ładunku do szyn zasilających, nie uszkadzając układu wejściowego.

TDA8425 to konstrukcja sprzed 30 lat i komplikowanie sobie życia przez sekwencyjne przełączanie sterowania dwóch układów dla uzyskania 4 kanałów nie jest tego warte.
    Lepiej będzie użyć procesora audio z odpowiednią liczbą wejść.
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Rozumiem iż diody te także eliminując trzaski kiedy jedno z urządzeń (źródło) zostanie wyłączą (POWER OFF)

TDA8425 tak zgadzam się iż jest to stara układ chyba z 94r ale mam ich od groma kiedyś kupiłem je na aukcji za 1zł i tak przeszukując graty znalazłem je i próbuje je wykorzystać.
    Mam jeszcze TDA7438 (2008r) ale pomiędzy nimi nie ma większej różnicy oprócz większej liczby wejść. I mają te sam problem te sam adres I2C. I nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale prawie wszystkie DIGITALLY CONTROLLED AUDIO PROCESSOR
    mają tylko jeden nie zmienny adres.

Aby uzyskać większa liczbę wejść i tak muszą użyć CD4052 lub podobny
    dla jasności dlaczego dwa układy TDA8425? Jeden układ to główny układ sterujący audio drugi układ TDA służy do podsłuchu np: NAV lub RADIA

Ale znalazłem rozwiązanie mojego problemu z podobnymi adresami na szynie I2C fachowo nazywając:
    (PCA9543A/43B
    2-channel I2C-bus switch with interrupt logic and reset)
    są jeszcze 4-channel...

Artur k.
    Admin grupy audio
    pikarel napisał:
    LM324 (x4), LM2902 (x4 SMD)

Akurat te układy kompletnie nie nadają się do HiFi audio. Mają zbyt kiepskie parametry.
    Do audio z tanich bipolarnych NE5534, NE5532, NJM4580, względnie uA741. Z Fet seria TL07X, względnie TL08X
    pikarel
    Poziom 32  
    LM2902 nie nadają się, ale tylko do AudioVooDoo.
    Poza tym pracują normalnie.
    Szczególnie tam, gdzie do dyspozycji jest pojedyncze napięcie (np. akumulator samochodowy),
    głównie dlatego, że napięcie wyjściowe międzyszczytowe Upp może wynosić aż Uz-1,5V (uA741 ma prawie identyczny schemat wewnętrzny).
    Przy małych sygnałach (do 200mVpp) pasmo jest wystarczające, wynosi 1 MHz.
    Poziom szumów jest pomijalny, SB Live w CoolEdit szumi więcej (-105dB), niż ten układ.

Oczywiście, są produkowane specjalizowane układy operacyjne dedykowane do pracy przy małych sygnałach (miksery, wzmacniacza mikrofonowe, wzmacniacze mikrosygałów),
    jednak w tym projekcie i przytoczonym schemacie nie ma potrzeba ich stosowania.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Nie po to autor projektu chce zachować rozsądną jakość dźwięku i stosuje np. przekaźniki, żeby wszystko popsuć wzmacniaczami operacyjnymi.
    Schemat wewnętrzny większości popularnych operacyjnych jest niemalże identyczny z uA741 a jednak jedne są lepsze, a inne gorsze.
    LM2902, LM324, LM358 i podobne działały oczywiście będą, jednakże one są po prostu za wolne do audio. Weź sobie kiedyś oscyloskop i generator funkcyjny i sobie popatrz co się dzieje z sygnałami o rożnych kształtach przy częstotliwościach powyżej 10kHz i wzmocnieniu np. 2V/V i więcej.
    Tu nie chodzi tylko o pasmo, a również o SR, którego w przypadku tych WO jest nieznany. Przejrzałem karty katalogowe trzech producentów i żaden nie podaje SR - pewnie dlatego że nie ma się czym chwalić. ;)
    CrisELDi
    Poziom 14  
    :D nie czego nie chcę popsuć ... ale tak jak mówiłem chce aby projekt był funkcjonalny. Dlatego przeszukuje różne projekty w tym ten schemat.

Można szybko zwrucic uwagę iż 1G i 2G masa wejściowa sygnału audio nie jest połączona z masą urządzenia (bezpośrednio).

W czy pomaga takie rozwiązanie i jakie zastosowanie ma ten układ przedwzmacniacz?

Dodano po 18 [godziny] 40 [minuty]:

I przy okazji zebrałem wszystko do kupy

Na rynku istnieje bardzo wiele rozwiązań które posiadają wsparcie dla HDMI, prawie wszystkie urządzenia audio video posiadają złącze HDMI dlatego postanowiłem zmienić co nieco i zastosować Splitter HDMI z funkcją PIP.

Przetestuje mój pomysł z HDMI to LVDS...
    przemek_byd
    Poziom 12  
    jak ida postepy z hdmi do lvds ?
    Udalo ci sie to jakos podpiac ?
    CrisELDi
    Poziom 14  
    Witam
    Wszystko działa jak trzeba z HDMI, wraz z inną osobą osiągaliśmy sukces aby adaptować LVDS do HDMI.

Mój projekt uległ zmianie, więc myślę iż warto przedstawić te zmiany. Myślałem od głuszcowego czas aby wykorzystać Car Unit Android do mojego samochodu. I kupiłem XTRONS TR108 LCD 10.1"

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

Oczywiście ten unit nie jest zaprojektowany dla bmw i nie będzie pasował do E60....
    Wiec zmodyfikowałem całą obudowę, wykorzystując drukarkę 3D zbudowałem kompletnie nowy unit 1 DIM.

Wszystko zostało złożone i uruchomione na stole...

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

Po testach i modyfikacjach aby dodawać jeszcze jeden port A/V dla modułu TV oraz testach układu chłodzenia, bo oryginał nie miał żadnego chłodzenia.

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

Po zmontowaniu wszystkiego gdzie główny unit 1Din trafia do schowka, miejscu to normalnie jest CD zmieniarka ale ja zamontuje ją w bagardzniku. ekran LCD otwiera się ja tylko potrzebujemy dostęp do oryginalnego napedu CCC DVD oraz cd.

DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC) DIY - Upgrade my BMW 630i E63(e60,e61,... - CCC)

Android niezależnie korzysta z CCC AUDIO oraz Video, mogę wysyłać oglądany video z USB albo DVD na ekran CCC ana androidzie korzystać z nawigacji.
    Mogę sluchać CD/radio/Nav z ccc gdy korzystam z androida.

Dodatkowo usunąłem półkę na telefon i zorganizowałem wszystkie gniazda,
    - 1x AUX AUDIO IN,
    - 1x AUX OUT (słuchawki)
    - 1x USB DATE Dla TV (all file media)
    - 1x USB DATE Dla Android (all file media)
    - 4x USB tylko ładowanie
    - Gniazdo 12v na USB super charger

Android unit jest wyposażona w ALLWINER T8 procesor wiec jest bardzo sprawny i nie powoduje żadnego problemu,ale warto doposażyć w dodatkowe chłodzenie bo potrafi się grzać. W tej chwili jestem bardzo zadowolony z mojego projektu, wymaga jeszcze pracy ale wszystko działa i współpracuje bardzo fajnie.

Dostępne obcej:
    Android TR108:
    - LCD 10,1"
    - Bluetooth (all set)
    - Wszystkie popularne audio video media file
    - Radio DAB+ (Proponuje orginalną wzmacniajaca anten)
    - DVD-ROM (Video,audio,MP3)
    - 1 czytnik Micro SD- Na mapy i nie tylko max 128GB
    - 2 czytnik Micro SD- All media file max 128GB
    - 3x USB DATE ( w tym DAB zabiera 1USB) max 128GB (nie testował jeszcze większych HDD)
    - Mirror USB /WI-Fi
    - Miracast
    - Szereg portów IN/OUT dla audio oraz video.
    - Wbudowany GPS,WIFi,BT
    - Radio FM (nie polecam) zostało wyłączone w ukrytych obcjach.

...

Moduł TV FV0006:

DVB-TV nie mam problemu z otworzenie programów europie, nie działało w Portugalii ora w hiszpanki 2017)
    Port USB otwarzanie wszystkich popularnych poematów audio video.

Moduł CARMIROR WIFI:
    Wysyłanie obraz z telefonu na ccc lub android

Dalsze prace to prace na komunikacja D-CAN Bus.

Pozdrawiam.