Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung CLP-315 - Zawija zdjęcia na wałku grzejnym.

CMS 02 May 2017 09:53 2154 12
 • #1
  CMS
  Administrator of HydePark
  Witam kolegów.

  Mam dość dziwny problem. Wpadła mi w łapki zepsuta drukarka Samsung CLP-315. Zrobiłem ją sobie, mając świadomość, że kończy się czarny toner, nie katowałem jej poważniejszymi wydrukami. Jej własne strony testowe, jak i strona z Windowsa wychodziły pięknie, więc wywiozłem drukarkę do domu. W między czasie drukarka zasygnalizowała koniec czarnego tonera.
  Samsung CLP-315 - Zawija zdjęcia na wałku grzejnym.
  Wszystkie tonery były nieoryginalne.
  Zakupiłem czteropak oryginalnych tonerów. Zamontowałem czarny (pozostałych jest jeszcze sporo) i wypuściłem kilka wydruków. Wszystko było pięknie. No to drukujemy zdjęcie A4 i tu pojawia się problem, bo kartka owija się wokół wałka grzejnego. Wrrr, no to rozbieramy... Po ponownym złożeniu, wypuszczam kilka wydruków i znowu jest ok. No to puszczam zdjęcie... Wrrr...  Przeglądając forum, natrafiłem na taką informację
  Imprimarex wrote:
  Trzeba zmienić nasycenie kolorów wówczas nie będzie zawijać papieru na fuserze.
  Pewnie dzieje się tak po założeniu innych tonerów :)


  Jakoś to do mnie nie przemawia.

  Spotkał się ktoś z was z takim problemem w drukarce z tej serii?

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #2
  endriuf
  Printers specialist
  Ostatnio kolega walczył z podobnym problemem gdzie używane były kiepskiej jakości tonery. Wydruki mono wychodziły bez problemu. Natomiast przy wydruku grafiki zawijało lub zaginało i blokowało kartkę. Podobno pomogła wymiana tonerów i wyczyszczenie metalowej listwy przy wałkach.
 • #3
  CMS
  Administrator of HydePark
  Nie chcę na razie rozpakowywać pozostałych tonerów, skoro te piszą bardzo ładnie i sporo ich zostało. W sobotę będę miał czas, żeby rozebrać drukarkę i dokładnie ją przejrzeć. Nic mi nie wiadomo, żeby wcześniej były takie problemy. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że oryginalny czarny toner "gryzie się" z zamiennikami - zdjęcie zawiera dużo ciemnych elementów.
  No nic, może do soboty, czegoś się jeszcze dowiem. A teraz ruszam majówkować nad rzeką.
 • #4
  leeart

  Level 34  
  Na pewno jest to wina tonerów zamiennych. Masz oryginały to możesz podmienić i sprawdzić. Parę razy już to przerabiałem. Jak je rozpakujesz, to raczej nic się z nimi jak je odłożysz na półkę nie stanie.
 • #5
  Imprimarex
  Level 24  
  Problemem jest zbyt duże nasycenie kolorów na kartce.
  Jeżeli drukujemy np zdjęcie na całej stronie, wówczas jest dużo proszku na kartce, który ma być utrwalony przez grzałkę. Jeżeli grzałka ma już trochę przebiegu to jej wałek grzejny nie ma takich właściwości jak nowy i dlatego następuje przyklejanie się proszku do wałka i kartki co skutkuje zawijaniem papieru na grzałce.
  Jest do tego tylko jedno rozwiązanie:
  "zmniejszenie nasycenia kolorów w ustawieniach drukarki "

  Czasami po wyczyszczeniu lub wymianie wałków w tonerze i listw podających proszek są objawy owijania kartek na grzałce.

  Tak jak pisałem wyżej - główną przyczyną jest nadmiar proszku na kartce, który ma zostać wygrzany.
 • #6
  CMS
  Administrator of HydePark
  Plany mi się zmieniły i cały weekend mnie nie było.

  Trochę mi teraz zamieszaliście w głowie.

  Imprimarex wrote:
  przyklejanie się proszku do wałka


  Kartka nie jest przyklejona do wałka ona się spieka sama se sobą, ale z wałka można ją bez problemu zsunąć.

  Imprimarex wrote:
  przyklejanie się proszku do wałka i kartki


  Przecież do kartki ma się przykleić.

  Drukowałem już zdjęcia A4 na nie jednej laserówce i jakoś żadnej to nie przeszkadzało.
  Załączyłem stronę testową, jak widać drukarka ma niewielki przebieg.
 • #7
  leeart

  Level 34  
  Imprimarex wrote:
  Problemem jest zbyt duże nasycenie kolorów na kartce.

  Jak zmniejszysz nasycenie to wydruk będzie blady, ale może wystarczający.

  Imprimarex wrote:

  Tak jak pisałem wyżej - główną przyczyną jest nadmiar proszku na kartce, który ma zostać wygrzany.

  skąd ten nadmiar się bierze? Od tonerów zamiennych, bo maja inne właściwości?
 • #8
  CMS
  Administrator of HydePark
  leeart wrote:
  Imprimarex napisał:
  Problemem jest zbyt duże nasycenie kolorów na kartce.

  Jak zmniejszysz nasycenie to wydruk będzie blady, ale może wystarczający.


  A jak będę miał kaprys wydrukować biały tekst na ciemno-burym tle, to co? To będzie normalne, że drukarka "się zepsuje"? No chyba nie.

  leeart wrote:
  Od tonerów zamiennych, bo maja inne właściwości?


  To wg. mnie najbardziej prawdopodobna możliwość, ale też nie do końca w to wierzę. Jak mówiłem kartka nie jest przyklejona do silikonowego wałka, ale owinięta na nim i zapieczona sama na sobie (poszczególne warstwy sklejone tonerem - tworzy całkiem sztywna "rurkę"). Można ją bez problemu zsunąć z wałka.
  Jak znajdę wolną chwilę, to ją w końcu rozbiorę i usunę ten zapieczony papier, zrobię próbę na komplecie oryginalnych tonerów.

  W ogóle jakaś dziwna ta drukarka, zwykle grzałka jest w aluminiowym wałku pokrytym teflonem, lub jak w HaPekach pod teflonową folią, a wałek gumowy dociska papier od "tyłu". A tutaj grzałka jest w tym gumowym wałku i przez to nie ma elementów, które normalnie odklejają papier od wałka teflonowego, bo gumowy zwyczajnie by się porozrywał. Co zatem odpowiada za odklejenie utrwalonego wydruku, zanim wałek wykona pełny obrót? Bo wydaje mi się, że to właśnie tutaj powinienem szukać, aczkolwiek nie mam doświadczenia z tym modelem (zrobiłem może z 10 sztuk, ale do tej pory, usterki były typowe dla laserówek).

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #9
  CMS
  Administrator of HydePark
  Rozebrałem drukarkę. Tym razem cała kartka nie zdążyła się zrolować, ale mniej więcej 1/3.
  Miejscami toner przykleił się do gorącego wałka i dość ciężko było go zmyć.
  Poskładałem wypuściłem parę wydruków (jej strona demo) na obecnej konfiguracji torerów, było trochę przybrudzeń z pasa, ale z każdą kartką mniej, więc uznałem, że puszczę kilkanaście kartek z komputera. Załadowałem pozostałe trzy tonery NOWE i ORYGINALNE, i puściłem PDF'kę z niewielkimi obrazkami. Pierwsze trzy strony, które praktycznie nie zawierały kolorów, poszły bez problemu, na czwartej drukarka stanęła. Tym razem trafił się obrazek, na szczęście był zbyt mały i nie narobił mi dodatkowej roboty. Ale widać że toner miejscami się przykleił i rozdarł/rozwarstwił papier, a ta chwilowa "blokada" spowodowała "harmonijkowanie" papieru.

  Samsung CLP-315 - Zawija zdjęcia na wałku grzejnym. Samsung CLP-315 - Zawija zdjęcia na wałku grzejnym. Samsung CLP-315 - Zawija zdjęcia na wałku grzejnym.

  Myślę, że sprawę tonerów mamy wyjaśnioną. Jak na moje oko musimy się skupić na fuserze. Coś mi mówi, że mamy problem z niewłaściwą temperaturą utrwalania.

  Dodano po 8 [minuty]:

  EDIT:

  Mam taki pomysł, żeby zdjąć górna pokrywę, oraz tą klapkę fusera, tak, żebym widział czy kartka się zaczyna rolować i zdążył odłączyć zasilanie. A potem drukować po jednej stronie wypełnionej 100% C, potem M, potem Y i na koniec Black. Następnie zrobić kombinację, w sensie C+M, C+Y, C+K itd., aby ustalić czy winien jest któryś z kolorów czy może jakaś konkretna kombinacja.
  Tylko mam problem.
  Nie wiem jak to zrobić :( Zwykle używam wielokolorowych testów. Nie mam pojęcia jak wypuścić tylko jedna barwę składową, a tym bardziej ich kombinacje np. 50/50.
 • #10
  rys57
  Moderator
  CMS wrote:
  Coś mi mówi, że mamy problem z niewłaściwą temperaturą utrwalania.
  Raczej z dociskiem lub zniszczoną powierzchnią.
 • #11
  CMS
  Administrator of HydePark
  Wałek jest w dobrym stanie.
  Myślisz, że mogły się już wyrobić panewki? Nie oglądałem ich, po przy takim przebiegu nie wydało mi się to konieczne.
 • #12
  CMS
  Administrator of HydePark
  Witam ponownie.

  Nie miałem czasu na zabawy z tą drukarką, ale bolało mnie, że tak sobie stoi z nowiutkimi tonerami. Nie mogłem zatem dać za wygraną.
  W wolnych chwilach czytałem, czytałem i jeszcze raz czytałem wszystkie wątki związane z tą serią drukarek. Wszystko sprowadzało się do wymiany fusera. Gdzieś wyczytałem, że powodem problemu jest elektroniczna regulacja docisku rolki utrwalającej we fuserze. Konkretnie chodziło o plastykowe krzywki regulujące docisk, które miały być zużyte.
  Ta informacja natchnęła mnie do dalszego działania i tym samym rozwiązania problemu.
  Krzywki, faktycznie nie wygladały jak nowe, ale wystarczyło nasmarować je wysokotemperaturowym smarem. Tym samym którego używam do smarowania folii teflonowej.
  Następnie namierzyłem luz na sprzęgle spinającym wałek z tymi krzywkami z napędem. Ponieważ jest to moja drukarka, to zadowoliłem się kilkoma zwojami taśmy kaptonowej (bo jest dość śliska) na "trójkątnym" wałku, na który nachodzi sprzęgło.

  Drukareczka bez problemu radzi sobie ze zdjęciami na całej powierzchni A4, niezależnie od "zawartości" obrazka.

  Mam nadzieję, że komuś się ta informacja przyda.
 • #13
  excursorr
  Level 1  
  Mam dokładnie ten sam problem, po wymianie tonerów zaczęło się zawijanie kartki na wałku. Pusta kartka lub z niewielkim tekstem przechodzi. Jak jest za dużo kolorów, to zawija.

  Sprawdzę ten patent z wałkiem. Jaki smar wysokotemperaturowy polecany?

  Igor