Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porównanie częstotliwości sygnałow prostokątnych na oscyloskopie

czuker 02 May 2017 10:12 765 16
Tespol
    czuker
    Level 25  
    Witam,

Mam do porównania dwa sygnały prostokątne o częstotliwości zbliżonej do 2MHz.
    Całość działa w ten sposób, że mam jeden sygnał wejściowy do którego urządzenie powinno się synchronizować oraz sygnał wyjściowy który w zamyśle powinien być dosynchronizowany do sygnału wejściowego. Teoretycznie zatem sygnały powinny być ze sobą zsynchronizowane, ale prawdopodobnie nie są.

Interesuje mnie różnica częstotliwości tych sygnałów. Czy istnieje inny sposób niż podłączenie oscyloskopu dwukanałowego i podanie obu przebiegów na różne wejścia? Z dawnych czasów pamiętam że jest coś takiego jak krzywe Lissajous ale one chyba nadawały się do sygnałów sinusoidalnych a nie prostokątnych.
    Ewentualnie podłączenie jednego sygnału który powinien być wzorcowym na wejście wyzwalania a sygnał mierzony na kanał A i sprawdzenie na ile sygnał pływa.
    Które podejście wybrać? Czy może jest jeszcze jakisś inny sposób?
  • Tespol
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Całość działa w ten sposób, że mam jeden sygnał wejściowy do którego urządzenie powinno się synchronizować oraz sygnał wyjściowy który w zamyśle powinien być dosynchronizowany do sygnału wejściowego. Teoretycznie zatem sygnały powinny być ze sobą zsynchronizowane, ale prawdopodobnie nie są.
    Jeśli to urządzenie to PLL to możesz obejrzeć sygnał z detektora fazy.

Na oscyloskopie dwukanałowym w trybie x(t) bez problemu ocenisz czy częstotliwości są równe czy jest jakaś różnica. Jeśli interesuje cię jaka jest ta różnica to trzeba użyć mieszacza, to może detektor fazy z układu PLL, układ mnożący, albo nawet bramka logiczna, na wyjściu bramki uzyskasz przebieg o zmiennym wypełnieniu pozostaje podłączyć filtr dolnoprzepustowy i już można oglądać różnicę na oscyloskopie.
  • Tespol
    lesławek
    Level 32  
    W trybie x-z jeśli sygnały są jednakowe to powinieneś mieć kwadrat, jeśli różne są amplitudy, ale częstotliwości i fazy te same-prostokąt , natomiast jeśli różne są fazy romb lub równoległobok... jeśli częstotliwości różnią się kilkukrotnie linie mogą się przecinać tak jak w figurach Lissajous, tyle że przy małych czasach narastania na oscyloskopie analogowym nie będziesz miał kwadratu tylko cztery kropki odpowiadające wierzchołkom
    czuker
    Level 25  
    oscyloskop cyfrowy, częstotliwości nie będą różnić się kilkukrotnie, zakładam odstrojenie rzędu 20Hz lub mniej (przy częstotliwości mierzonej ok 2MHz) A dopuszczalne jest ok 1,5Hz.

Dostęp mam tylko do wejścia i wyjścia więc podłączanie się do obwodów wewnętrznych układu nie wchodzi w grę. Urządzenie będzie w ruchu.
    lesławek
    Level 32  
    Tak małej różnicy raczej nie zauważysz na oscyloskopie, Masz tam sprzętowy pomiar częstotliwości? Bo to jest raczej zadanie dla częstościomierza...
    czuker
    Level 25  
    niestety nie, tylko oscyloskop.
    wydaje mi się że jeśli będziemy wyzwalać przebiegiem wzorcowym to w przypadku rozbieżności częstotliwości przebieg mierzony będzie pływał, szybkość pływania będzie zależała od wielkości odstrojenia
    lesławek
    Level 32  
    No tak tylko że może być to bardzo trudne do zauważenia, napisz jaki to oscyloskop może ma jakąś funkcję przydatną do tego...
    czuker
    Level 25  
    oscyloskop TDS3032
    być może pomogą maski telekomunikacyjne
    jarek_lnx
    Level 43  
    Prostą przystawkę, która ułatwi ten pomiar, można zlutować w kwadrans.
    czuker
    Level 25  
    jarek_lnx wrote:
    Prostą przystawkę, która ułatwi ten pomiar, można zlutować w kwadrans.

To poproszę o schemat i instrukcję obsługi. Bo prosto to się konfiguruje BGP, albo VPN w oparciu o MPLS :)
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    To poproszę o schemat i instrukcję obsługi.

Dobra, napisz mi jeszcze jakie są poziomy sygnałów i wypełnienie.

Quote:
    Bo prosto to się konfiguruje BGP, albo VPN w oparciu o MPLS :)
    :)
    czuker
    Level 25  
    wypełnienie 0,5
    amplituda 2V (-1V, +1V)
    w zasadzie to kod HDB3
    jarek_lnx
    Level 43  
    Proponuję zrobić tak:

Kiedy jednen przebieg będzie miał stan wysoki a drugi niski tranzystor sie otworzy, ponieważ przebiegi minimalnie różnią sie częstotliwością, to przesunięcie fazy będzie narastać z czasem i wypełnienie przebiegu załączającego tranzystor będzie sie zmieniać z czasem 0%->50%-0% po odfiltrowaniu otrzymamy przebieg trójkątny o częstotliwości będącej różnicą częstotliwości badanych przebiegów.
    Quote:

w zasadzie to kod HDB3

W przypadku transmisji samych jedynek zadziała.

Przebieg z symulacji:
    lesławek
    Level 32  
    Tylko w czym to pomoże? Jeśli różnica częstotliwości byłaby na tyle duża aby to zauważyć. Równie dobrze można użyć różnicy kanałów na oscyloskopie. Poza tym ciągle nie wiemy jaki jest cel autora tzn co właściwie chce zmierzyć.
    jarek_lnx
    Level 43  
    lesławek wrote:
    Tylko w czym to pomoże? Jeśli różnica częstotliwości byłaby na tyle duża aby to zauważyć. Równie dobrze można użyć różnicy kanałów na oscyloskopie.
    Zrobienie prostego mieszacza daje możliwość obserwacji różnicy faz, w ciągu długiego czasu bez rejestracji ogromnych ilości danych, pamięci w oscyloskopach są coraz większe, ale przeglądanie takiego, długiego na miliony próbek, bufora w poszukiwaniu zer w gąszczu naprzemiennie zmieniających się wartości jest kłopotliwe.

Ten układ to nie tylko różnica bo z różnicy niewiele na oscyloskopie zobaczysz, tylko przejście przez zero będzie widoczne, poza tym przy takim przebiegu na oscyloskopie cyfrowym łatwo o aliasing.
    Jeśli oscyloskop ma możliwość wykonywania dowolnych funkcji matematycznych na przebiegach to mieszacz można zrobić matematycznie.
    lesławek
    Level 32  
    No tak, ale nie znamy pytania tzn. autor chce poznać różnicę częstotliwości? Jeśli są to dwa sygnały free run, to nie będzie ona stała, tylko będzie miała postać sygnału całkowicie losowego...
    czuker
    Level 25  
    Witam,

Sygnały nie powinny być free run. Jeden - wejściowy - powinien być synchronizowany z dość dużą dokładnością, zaś sygnał wyjściowy z układu powinien być dosynchronizowany do wejściowego. Jak pisałem przy poprawnej pracy układu częstotliwości nie powinny się różnic bardziej niż o 1-2Hz. Dlatego interesuje mnie różnica tych częstotliwości.
    Moim głównym celem jest sprawdzenie czy synchronnizacja układu działa poprawnie.