Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Regza 37RV633D - pilot od dekodera DVBT restartuje telewizor

daredevil9 02 Maj 2017 12:46 1194 15
  • #1 02 Maj 2017 12:46
    daredevil9
    Poziom 6  

Witam serdecznie,

z góry uprzedzam, że nie znam się za bardzo na tego typu sprawach i po stokroć dziękuję każdemu, kto mi coś doradzi - za cierpliwość i poświęcony czas.

Do rzeczy:

Telewizor Toshiba Regza 37RV633D, do niego podpięty tuner DVBT (GLOBO Multimedia, STB HD N6). Wszystko działa należycie do momentu zmiany kanału pilotem od dekodera przy użyciu klawiatury numerycznej (zmiana klawiszami "CH+" i "CH-" nie rodzi problemu, pojawia się on, gdy klawiaturą numeryczną pilota zmieniam kanał np. z 5 na 8). Problem polega na tym, że po zmianie kanału pojawiają się na telewizorze komunikaty (naprzemiennie): "Bus on", "Bus off", "Writing", "Writing OK". Potem obraz w TV znika, a telewizor się restartuje do stanu 0 (po ponownym uruchomieniu każe wybrać język TV, język menu, chce na nowo wyszukiwać kanały).

Dekoder podpięty jest do TV przez HDMI.

Załączam filmik, który zapewne lepiej zobrazuje problem (na filmiku zmieniłem kanał z 8 na 2, jednak nie ma znaczenia między jakimi kanałami się przełączam - problem jest ten sam):

Czy problem jest bardziej z TV czy z dekoderem? (niestety na dziś dzień nie mam możliwości podpięcia innego tunera). Czy to kwestia sprzętu czy oprogramowania?

Sprzęt jest w posiadaniu 84 letniej babci, która się bardzo niecierpliwi i martwi, że jej TV nie działa:)

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i wskazówki. Jeśli potrzeba coś doprecyzować - proszę o podpowiedź co jest istotne (jak wspominałem - mało się znam na tym.)

Z góry dziękuję za pomoc!

0 15
  • Pomocny post
    #2 02 Maj 2017 12:57
    Krzychu7
    Poziom 39  

Jak odłączysz TV od dekodera (kabel HDMI) i naciśniesz przyciski pilota, które powodują problem, to TV także się resetuje?
    Chodzi o sprawdzenie, czy pilot dekodera nie powoduje resetu TV.

0
  • #3 02 Maj 2017 13:04
    daredevil9
    Poziom 6  

Krzychu7 napisał:
    Jak odłączysz TV od dekodera (kabel HDMI) i naciśniesz przyciski pilota, które powodują problem, to TV także się resetuje?
    Chodzi o sprawdzenie, czy pilot dekodera nie powoduje resetu TV.

Tak, to samo. Nawet jak dekoder odłączę z prądu to pilot od niego dalej restartuje TV (dla testu zmieniłem kabel HDMI, ale to nic nie pomogło).

0
  • Pomocny post
    #4 02 Maj 2017 13:32
    kkknc
    Poziom 42  

Wymiana dekodera na inny model, albo telewizora na inny model innego producenta.

Dodano po 2 [minuty]:

Nic nie zrobisz. Tylko wymiana telewizora na inny model. Lub dekodera na inny model.

0
  • #5 02 Maj 2017 23:08
    daredevil9
    Poziom 6  

kkknc napisał:
    Wymiana dekodera na inny model, albo telewizora na inny model innego producenta.
    Dodano po 2 [minuty]:
    Nic nie zrobisz. Tylko wymiana telewizora na inny model. Lub dekodera na inny model.

Wymiana TV zawsze pomoże:) Liczyłem na jakieś sugestie/wyjaśnienia co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

0
  • Pomocny post
    #6 02 Maj 2017 23:10
    Krzychu7
    Poziom 39  

Przyczyną jest konflikt z TV w sygnałach wysyłanych przez pilota tunera.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Maj 2017 23:36
    kkknc
    Poziom 42  

Niestety innej sugestie nie ma. Kod wysyłany przez pilota dekodera jest zgodny z kodem resetu telewizora. Zawsze też możesz zasłonić diodę odbiorczą telewizora. Jak dekoder pracuje po HDMI to jest możliwe jego włączenie. Pewnie też regulację głośności ma. Więc zostaje się tylko kwestia jego wyłączenia. Ale to przecież można w menu TV ustawić. By sam się wyłączył przy braku sygnału po określonym czasie.

0
  • Pomocny post
    #8 03 Maj 2017 08:52
    Krzychu7
    Poziom 39  

Niestety proste dekodery DVB-T raczej nie obsługują HDMI-CEC, więc włączanie/wyłączanie oraz regulacja głośności za pomocą pilota dekodera nie będzie działać.
    Z głośnością można sobie poradzić - ustawić bardzo wysoki poziom w telewizorze a ściszać w dekoderze.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Maj 2017 09:02
    strucel
    Poziom 28  

Można w pilocie dekodera zakleić kawałkiem taśmy kontakty odpowiadające za tę nieszczęsną numeryczną klawiaturę a w tunerze z listy wykasować nie oglądane kanały - z doświadczenia wiem żę osoby starsze najczęściej oglądają góra 3-4 programy więc CH+ CH- najzupełniej wystarczy

0
  • Pomocny post
    #10 03 Maj 2017 09:10
    LeDy
    Poziom 43  

Najprostsze rozwiązanie to zastawić, zasłonić odbiornik IR w telewizorze.
    W końcu jak TV włączony, ustawiona jest głośność to już reakcja TV na pilota jest zbędna. Pozostaje jeszcze ewentualnie wymiana dekodera ale to by musiał sprawdzić , z którym nie będzie TV reagował. Toshiba akurat reagują na pilota Opticum.

0
  • #11 04 Maj 2017 13:48
    daredevil9
    Poziom 6  

kkknc napisał:
    Niestety innej sugestie nie ma. Kod wysyłany przez pilota dekodera jest zgodny z kodem resetu telewizora. Zawsze też możesz zasłonić diodę odbiorczą telewizora. Jak dekoder pracuje po HDMI to jest możliwe jego włączenie. Pewnie też regulację głośności ma. Więc zostaje się tylko kwestia jego wyłączenia. Ale to przecież można w menu TV ustawić. By sam się wyłączył przy braku sygnału po określonym czasie.

Dzięki bardzo za sugestie. Nadal mnie zastanawia przyczyna - jeszcze 3 dni temu wszystko normalnie działało - pilot nie restartował telewizora. Problem postał "z dnia na dzień", bez żadnej ingerencji w oprogramowanie, sprzęt itp. - po prostu w trakcie zmiany kanału nagle pilot zaczął restartować TV...

1
  • Pomocny post
    #12 04 Maj 2017 13:52
    kkknc
    Poziom 42  
  • Pomocny post
    #13 04 Maj 2017 14:17
    LeDy
    Poziom 43  

Jak TV i dekoder Opticum były od początku to i powinien być konflikt od początku. Może ktoś zmienił położenie TV, dekodera, może coś zasłaniało odbiornik IR w TV?
    Nie ma się nad czym zastanawiać bo nie jesteś jedyny z tym problemem.
    Rozwiązania podałem wyżej.

0
  • #14 04 Maj 2017 23:28
    daredevil9
    Poziom 6  

LeDy napisał:
    Jak TV i dekoder Opticum były od początku to i powinien być konflikt od początku. Może ktoś zmienił położenie TV, dekodera, może coś zasłaniało odbiornik IR w TV?
    Nie ma się nad czym zastanawiać bo nie jesteś jedyny z tym problemem.
    Rozwiązania podałem wyżej.

TV i dekoder od początku używane były tak samo - TV był włączona "swoim" pilotem, a dekoder "swoim". Potem cała obsługa była pilotem dekoderowym (zmiana kanałów, głośności - babcia więcej nie potrzebuje:)), pilotem od telewizora wyłączało się TV, w razie potrzeby zmieniało głośność. I w tej konfiguracji wszytko śmigało ostatnie 2 lata. Nagle w jedno południe coś się pomotało...

0
  • #15 10 Maj 2017 20:30
    daredevil9
    Poziom 6  

Dzięki wszystkim za pomoc - wymieniłem dekoder i wszystko działa. Temat do zamknięcia.

1
  • #16 10 Maj 2017 21:14
    LeDy
    Poziom 43  

To podaj jaki dekoder aby inni wiedzieli na co wymieniać.

0