Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optimus 486 - Komputer RETRO nie trzyma ustawień BIOS - Data i zegar OK.

Driver_kk 02 May 2017 13:44 1803 15
    Driver_kk
    Level 11  
    Witam,

Jak w temacie nie radze sobie - kupilem komputer retro(o ktorym o lat 1990 zawsze marzyłem;)), wymienilem baterie i bios gubi ustawienia.
    Co dziwne po ustawieniu daty i godziny, po uruchomieniu jest prawidłowa - jej "nie gubi" z pamięci.
    Jest to dasc meczace poniewaz za kazdym razem musze wejsc do ustawien, skonfigorowac dyski 1,44, 5,25 oraz hdd - tu wpisywanie sektorow itp.

Po resecie tez gubi te ustawienia.

Prosze o pomoc Optimus 486 - Komputer RETRO nie trzyma ustawień BIOS - Data i zegar OK. Optimus 486 - Komputer RETRO nie trzyma ustawień BIOS - Data i zegar OK.
    beatom
    Level 35  
    Bateria na pewno dobra? Mierzyles jej napiecie miernikiem? Przy wymianie nie uszkodziles sciezek? Wyjmij BIOS z podstawki, sprawdz jej kondycje, przemyj alkoholem podstawke i nogi ukladu. Wcisnij dobrze uklad w podstawke.
    Marek_Ertew
    Level 16  
    Układy w podstawkach to EPROM (bios) i kontroler klawiatury. Nie jestem w stanie znaleźć dokumentacji dla dwóch układów SMD. Większy z nich to prawdopodobnie mostek. Nie umiem wyobrazić sobie co robi mniejszy, przecież ta płyta z peryferiów ma tylko klawiaturę i głośnik.
    Dlaczego wymieniałeś akumulator podtrzymujący ustawienia? Profilaktycznie, uszkodzony, czy uszkodzony i wylany? Czy jesteś w stanie wyjąc oba układy z podstawek i zerknąć co jest ukryte pod podstawkami?

Moim zdaniem NVRAM (ustawienia BIOSu podtrzymane akumulatorem) i zegarek RTC to dwa oddzielne układy. RTC dostaje zasilanie a zasilanie NVRAM jest odcięte. Albo jakaś zworka jest źle ustawiona albo wylany akumulator przeżarł ścieżki.

EDIT: jeszcze mi przychodzi zła suma kontrolna w NVRAM, wtedy BIOS resetuje ustawienia. Tak jak sugeruje beatom, pamięć EPROM może być uszkodzona w części zapisywania ustawień lub liczenia sumy kontrolnej.
    elektryk112
    Level 26  
    A nazwę to ta płyta ma? Może zworka ustawiona jest na clear cmos. Manual do płyty by się przydał.
    gegu
    Level 18  
    Na zdjęciach widoczne jest uszkodzenie ścieżek i rezystora przez kwas z wylanego akumulatorka. Najpierw należy zneutralizować kwas (sok z cytryny), potem należy przemyć płytę alkoholem izopropylowym, a na koniec należy naprawić i zabezpieczyć uszkodzone ścieżki oraz wymienić niesprawne (zeżarte przez kwas) elementy.

I na samym końcu należy sprawdzić czy problem nadal występuje.
    c2h5oh
    Moderator
    gegu wrote:
    ... Najpierw należy zneutralizować kwas (sok z cytryny), potem należy przemyć płytę alkoholem izopropylowym...

Sokiem z cytryny? toż to przecież kwas. Ciekawe...
    W oryginale bateria składała się z trzech ogniw po 1,2V czyli razem 3,6V (o ile był to akumulatorek) lub 3 razy po 1.5V dla ogniw zwykłych. Jeżeli wstawiłeś "współczesną" baterię 3V to już nasz odpowiedź.
    gegu
    Level 18  
    c2h5oh wrote:

Elektrolit w akumulatorku to zasada, a nie kwas...
    c2h5oh wrote:

W oryginale bateria składała się z trzech ogniw po 1,2V czyli razem 3,6V (o ile był to akumulatorek) lub 3 razy po 1.5V dla ogniw zwykłych. Jeżeli wstawiłeś "współczesną" baterię 3V to już nasz odpowiedź.

Gdzie na załączonych zdjęciach widzisz baterię guzikową 3V? To nie ta epoka.
    Ja tam widzę akumulatorek o napięciu 3,6V, wlutowany w płytę główną, zaraz obok gniazd pamięci oraz gniazda din. Nad gniazdem din widać pięknie wytrawione przez elektrolit ścieżki oraz rezystory.

Dla autora mały poradnik (nie mojego autorstwa) ratowania starych komputerów, co prawda dotyczy Amigi, ale przedstawione metody mają zastosowanie także dla PC :D
    http://www.ppa.pl/sprzet/odprawiamy-czary-czy...strzec-sie-od-potencjalnej-smierci-amigi.html

---edit---
    Kolego c2h5oh, elektrolitem dla akumulatorków Ni-Cd i Ni-Mh (stosowanych dawniej w elektronice/komputerach) jest KOH.
    Możesz zerknąć, jeśli masz ochotę http://www.fuw.edu.pl/~jt/akumulatorki.html
    tzok
    Moderator of Cars
    Nad złączem klawiatury to są dławiki (a właściwie powinny być, bo są rezystory 0R). Bardziej mnie niepokoi stan złącz SIMM w okolicy akumulatorka. Właśnie - pamiętasz, że to jest akumulatorek, nie bateria - naładowałeś go? Kość "BIOSu" to tylko EPROM (prawdopodobnie nawet nie EEPROM) i płyta niczego w nim nie zapisuje, zarówno zegar, jak i ustawienia BISO-Setupu są przechowywane w pamięci NVRAM układu RTC (zapewne zintegrowanego z chipsetem).
    c2h5oh
    Moderator
    gegu wrote:
    c2h5oh wrote:

Elektrolit w akumulatorku to zasada, a nie kwas...
    c2h5oh wrote:

Gdzie na załączonych zdjęciach widzisz baterię guzikową 3V? To nie ta epoka.
    Ja tam widzę akumulatorek o napięciu 3,6V, wlutowany w płytę główną, zaraz obok gniazd pamięci oraz gniazda din. Nad gniazdem din widać pięknie wytrawione przez elektrolit ścieżki oraz rezystory...

... ---edit---
    Kolego c2h5oh, elektrolitem dla akumulatorków Ni-Cd i Ni-Mh (stosowanych dawniej w elektronice/komputerach) jest KOH.
    Możesz zerknąć, jeśli masz ochotę http://www.fuw.edu.pl/~jt/akumulatorki.html

:arrow: gegu Czy Ty potrafisz czytać i zrozumieć co przeczytałeś? Chyba nie.
    Ja wiem jak są zbudowane te akumulatorki. Zwróciłem tylko uwagę, że potraktowanie płyty głównej w jej obecnym stanie sokiem z cytryny nie jest dobrym pomysłem. To wszystko. Nie dorabiaj do tego niestworzonych historii.
    Wskaż gdzie napisałem, że na zdjęciach widać baterię 3V. Przeczytaj to co napisałem kilka razy to może załapiesz o co w tym wszystkim chodzi.
    Proszę Cię byś w przyszłości nie wypisywał takich bzdur.
    User removed account
    User removed account  
    gegu
    Level 18  
    @ c2h5oh
    Nie odwracaj , proszę, kota ogonem. Sugerujesz autorowi tematu, że wstawił baterię 3V, choć na zdjęciach jest akumulator, w stanie sugerującym jego dużo młodszy wiek niż płyty głównej.
    Napisałeś cytuję:
    c2h5oh wrote:

Jeżeli wstawiłeś "współczesną" baterię 3V to już nasz odpowiedź.

Gdybyś przyjrzał się zdjęciom, to nie napisałbyś powyższego zdania.
    Co do kwasu, to powiedz mi jak zamierzasz zneutralizować zasadę, która wylała się ze starego aku i nadal podżera ścieżki i elementy na pcb, a przepływający prąd tylko przyśpiesza ten proces? Podałem kilka kroków, które należy wykonać, aby doprowadzić płytę do należytego stanu - między innymi neutralizację rozlanego elektrolitu (KWASEM!), jak i kolejny krok, oczyszczenie płyty izopropanolem z resztek zanieczyszczeń. Nie jest to dorabianie historii, a tylko wykorzystanie wiedzy zdobytej w szkole podstawowej - zasady neutralizujemy kwasem i na odwrót. Zaproponowałem kwas z cytryny, bo w warunkach domowych jest najłatwiej dostępnym kwasem, a dodatkowo jest bezpieczny dla osoby z niego korzystającej. Gdy autor tematu naprawi płytę główną w okolicy akumulatorka i upewni się, że elementy w pobliżu tego miejsca działają poprawnie (bądź je wymieni/naprawi) to Jego problem z zapamiętywaniem ustawień biosu zostanie rozwiązany.

Kolejna sprawa, to wydaje mi się, że moderator powinien się powstrzymać od wycieczek osobistych (uwaga odnośnie umiejętności czytania). W swoich wypowiedziach nie widzę ataku na Twoją osobę, a jedynie dementowałem informacje, które wg. mnie mogą zaszkodzić lub są nieprawdziwe. Podałem odpowiednie źródła, aby poprzeć moje zdanie. Ty nie przedstawiłeś żadnych, a jedynie starałeś się mnie obrazić.
    ---edit---
    [quote="kpp_jacek“]
    Panowie - rodzi się taki fajny temat. Nie zaśmiecajcie go niepotrzebnymi sporami. Idę przepatrzeć "przydasie" bo może coś dla Kolegi Driver_kk wyszperam :-)
    [/quote]
    Pewnie, że części do naprawy się znajdą, tylko najpierw autor tematu musi sprawdzić, które należy wymienić i podać nam listę części.
    310artur
    Level 43  
    gegu wrote:
    Zaproponowałem kwas z cytryny, bo w warunkach domowych jest najłatwiej dostępnym kwasem

Tu bym się kłócił - lepszy będzie ocet nie ma substancji pobocznych które później trzeba zmyć. Dodatkowo to co tam przereaguje trzeba zmyć - do tego raczej kiepsko nada się IPA. Sole się w czystych alkoholach nie rozpuszczają za dobrze. Trzeba by to przemyć najpierw wodą później alkoholem dosuszyć.
    Trzeba się tam nieźle pobawić żeby to wyczyścić ale fakt jest taki że widać gołym okiem niewiele zostało z tych ścieżek, rezystor jest dziurawy i chyba przeżarło mu jedną nogę. Pole lutownicze tam też nie wygląda żeby się czegoś trzymało. Pytanie czy nie wyżarło pod tym gniazdem i pobliskimi slotami. To trzeba odtworzyć na początek.
    No i to chyba na tyle rozmowy w tym temacie do czasu jak autor nie odpowie. Bez niego to czcze gadanie.
    Driver_kk
    Level 11  
    Dzieki panowie za odpowiedz. Komputer mam w biurze w pracy, wiec po swietach od razu za to sie wezme.

To jest akumulatorek 3,6V a nie bateria- ładowana była poprzez pozostawienie włączonego komputera na weekend (troche ponad ok 35-40godzin).

Jesli chodzi o przeżarte sciezki - zielony nalot w okolicach baterii - najwieksze skupienie tego jest rzeczywiscie ponad gniazdem klawiatury - pojade do sklepu elektronicznego i pokupuje wszystkie elementy wraz ze specjalistycznym plynem do usuwania tego nalotu - dla manie ten komputer to perelka na ktora polowalem pare lat wiec koszty nie graja roli :).

Oczywiscie wykonam tez zabiegi czyszczace jak napisal na poczatku beatom

ps zastanawiam sie czy rzeczysiwscie nie jest to podzielone na 2 sekcje(układy) - podtrzymanie daty i podtrzymanie ustawien - tak jak napisal Marek_Ertew
    gegu
    Level 18  
    Części, takich jak podstawki simm oraz niektórych układów scalonych, nie dostaniesz już w sklepie elektronicznym. Rozlutuj tę płytę w okolicy podstawek ram/gniazda din. Napraw ścieżki i daj znać, które części wymagają naprawy, to dostaniesz je w cenie wysyłki - coś zawsze się znajdzie do starych komputerów :)

@ 310artur
    A ja się tam kłócił nie będę. Sprawdzę proponowany przez Ciebie ocet (i przy okazji trochę poczytam), gdy znajdę chwilę czasu, żeby przysiąść do płyty a2000 - tam też bateria "zdziałała cuda". Dzięki za propozycję.
    310artur
    Level 43  
    @gegu
    Skoro już faktycznie takie "ciekawostki" z chemii domowej komuś tu się przydają to może jeszcze podpowiem że mineralne naloty łatwiej zmyć wodą destylowaną (na stacji benzynowej sprzedają do akumulatorów jakby kto nie wiedział). Woda destylowana jako wolna od zanieczyszczeń lepiej rozpuszcza sole. Trzeba tylko pamiętać żeby to szybko suszyć. W przypadku alkalicznych zasoleń można zanurzyć na chwilę powierzchnie w wodzie. Woda destylowana ma te właściwość że chłonie dwutlenek węgla bardzo szybko (wystarczy "chuchnąć") czyli zmienia się w słaby kwas. Powinno to samo w sobie pomóc w usuwaniu korozji. Jasna sprawa akumulator/baterie koniecznie usunąć na ten czas - elektroliza może zdrowo namieszać w tym prostym układzie.

Autorze - wróć z nowymi fotkami w miarę postępu prac. Mało tu takich tematów a szkoda. Choćby jako ciekawostkę miło coś takiego poczytać i pooglądać
    Driver_kk
    Level 11  
    Ze względu na pracę było brak możliwości zabrania się porządnie za temat. Jutro albo po jutrze zrobię foto relację z czyszczenia wszystkich "wymiennych" układów. Jeśli nie pomoże działam dalej wg sugestii.