Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele sufitowe na podczerwień

02 Maj 2017 18:26 1482 8
  • Poziom 2  
    Witam .ponieważ na forum temat podczerwieni jak widze jest "starej daty" więc chciałbym go odnowic w końcu świat idzie do przodu. Mam zamiar zainstalować ogrzewanie sufitowe na podczerwień, w internecie znalazłem co nieco ,podoba mi się ale niestety nie mam jak sprawdzić tego ogrzewania czy będzie u mnie ciepło zima no i jakie będa rachunki za prąd. Oczywiście firma która mi chce zamontowac panele twierdzi ,że będzie ok. W związku z czym chciałbym sie dowiedziec czy ktoś ma takie ogrzewanie i jak sie sprawuje no i czy jest opłacalne. Posiadam mieszkanie o powierzchni 67m2 częściowo ocieplone (styropian 5 cm, latem chciałbym dołożyc do 10cm) ,na parterze podemną tylko grunt nademna puste mieszkanie.(komina nie mam ,to tak dlaczego to ogrzewanie mnie zainteresowało.Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Rozważyłbym zainstalowania klimatyzatorów odwracalnych (mogących pracować jako pompy ciepła) droższe w instalacji, ale zdecydowania tańsze w użytkowaniu ( z jednej kilowatogodziny prądu można pozyskać 2 - 5 KW/h ciepła - zależnie od temperatury zewnętrznej. Klimatyzatory mają tez taką przewagę że chłodzą w lecie :)
  • Poziom 2  
    klimatyzatory odwracalne (powietrzne pompy ciepła) kosztują 3 krotnie więcej i po 20 latach wymagana jest wymiana pompy (znów spory koszt) , poza tym najlepiej sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym więc kolejny koszt. Jeśli posiadasz te klimatyzatory to opisz jak Ci się sprawują , ile zapłaciłeś z nie itp.
  • Poziom 21  
    kolega ogrzewa domek w którym mieszka - 70m2 trzema klimatyzatorami, gaz też ma, ale klimatyzatory na taryfie nocnej są zdecydowanie tańsze w użytkowaniu.
    koszt kilowatogodziny z promienników - taryfa nocna 38gr , taryfa dzienna 68gr (w przybliżeniu)
    Koszt kilowatogodziny ciepła z gazu `25gr
    koszt kilowatogodziny z klimatyzatora z taryfa nocną przy COP = 3 -- około 12gr
    koszt kilowatogodziny z klimatyzatora z taryfa dzienną przy COP = 3 -- około 22gr
    COP zależny od różnicy temp dolnego i górnego źródla
    dolnym źródłem jest powietrze na zewnątrz budynku,
    górne źródło:
    - w przypadku podłogówki > 40C
    - w przypadku klimy temp. powietrza w pokoju

Zatem korzystniej wypada klimatyzator, wada - powietrze nie akumuluje energii na później tak jak beton w podłodze.

Proponuję policzyć co jest tańsze w skali 10 lat; zakładając że zapotrzebowanie na ciepło dla izolowanego domu przyjmuje się 90KW na metr2 na rok
    Być może promienniki wyjdą taniej, ale wątpię.
    klimatyzator odwracalny Sinclair 5KW - około 4000zł (swoją drogą to ta sama firma która kiedyś komputery ZX Spectrum produkowała)

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    wnoto napisał:
    COP=3 nie jest na stałe. Obowiązuje dla pewnej temp. zewnętrznej.

Nieprawda, obowiązuje dla różnicy pomiędzy temp. parowania, a temp. skraplania.
    COP = 3 przyjąłem dla bardzo dużej delty 50C (-25 temp. zewnętrzna i + 25C temp. wewnętrzna)
    Dla delty = 40C COP > 4
    Dla delty =30 COP > 5
    Przy czym piszę o COP dla grzania, dla chłodzenia jest zawsze mniejszy, ale rozpatrujemy ogrzewania domu a nie chodzenie.

Obliczeniami trudno to to nazwać, chciałem raczej unaocznić różnicę pomiędzy grzaniem promiennikowym a wykorzystaniem pompy ciepła.
  • Poziom 32  
    Też nieprawda. Możemy sie spierać :)
    Temp wewnętrzna jest zazwyczaj w okolicach 21stopni. Dlatego przyjąlem ja za stałą +/-2 stopnie. To żadna różnica przy delta jak pisałeś 30-50 stopni.
    Temperatura zewnętrzna jest o tyle ważna że nie znam klimy co chodzi z COP 3 przy -25 / +25 - ale chętnie się dowiem !!!
    Dodatkowo COP ostro spada w okolicach zera (temperatura zewnętrzna) ze względu na konieczność odmrażania - dlatego pisałem o temperaturze zewnętrznej.
  • Poziom 21  
    wnoto napisał:
    COP ostro spada w okolicach zera (temperatura zewnętrzna) ze względu na konieczność odmrażania

Tutaj muszę przyznać rację, aczkolwiek przy niższych temp. zawartość wilgoci w powietrzu spada i problem ustępuje.
    Generalnie im większa delta tym niższy COP.
    wnoto napisał:
    nie znam klimy co chodzi z COP 3 przy -25 / +25

Dla chłodzenia niemożliwe, jak wcześniej pisałem dla grzania COP jest zawsze wyższy bo skraplacz oddaje też ciepło silnika.
    Dane wziąłem z wyliczeń bez uwzględniania rzeczywistej sprawności układu.
    Typowe pompy ciepła mają COP przy -25C w okolicach 2,5
    Klimatyzator pracujący jako pompa ciepła ma tą przewagę że skrapla w temp. pokojowej. Pompa powietrze-woda musi skraplać w temp. co najmniej 40C
    Trzeba też pamiętać że 90% sezonu grzewczego to temp. w granicach 0C
    Klimatyzator w takich warunkach ma kolosalną przewagę na ogrzewaniem rezystancyjnym.
    Tak jak wcześniej pisałem koszty zakupu mają się nijak do kosztów eksploatacji w skali 10 lat.
  • Poziom 43  
    Ogrzewanie podczerwienią ma zastosowanie dla ogrzewania powierzchni, wystawionej na to promieniowanie. Powietrze jest "przeźroczyste" dla podczerwieni!
    Skutek będzie również taki, że czubek głowy będzie grzany znacznie bardziej, niż stopy (intensywność zmienia się z kwadratem odległości od źródła), i wszystko, co nie będzie "oświetlone" podczerwienią - będzie zimne.
    Ogrzewanie pokoju będzie "pośrednie" - najpierw muszą się ogrzać powierzchnie "oświetlone" promieniowaniem, a dopiero od nich nagrzeje się powietrze, a od powietrza - ściany i sprzęty.
    Oprócz pompy ciepła - wszystkie inne sposoby ogrzewania wymagają doprowadzenia takiej samej ilości energii, a wśród grzejników elektrycznych - WSZYSTKIE mają 100% sprawności przetwarzania prądu na ciepło!