Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arcam Aplha 9 CD - Dziwne zachowanie podczas odczytu płyt

rzuber 02 May 2017 20:36 810 2
    rzuber
    Level 20  
    Zasadniczo nie naprawiałem nigdy odtwarzacza CD, ale przebrnąłem przez sporo wątków w tym temacie oraz przez kilka poradników diagnostyki lasera itp.

Zakupiłem okazjonalnie odtwarzacz CD Arcam Alpha 9. Z pozoru wszystko było ok - czytał płyty bez problemu, brzmienie bardzo mi się podobało, ale miał pewien problem - nieustannie się grzał nawet wyłączony z przycisku Power, który tu działa nieco pokrętnie - nie rozłącza zasilania na wejściu trafo, jak większość przycisków Power typu isostat, a odcina stabilizatory dla DAC, 5V dla logiki oraz zasilanie wyświetlacza. Bez względu na przycisk Power - nieszczęsny odwrotnie wlutowany stabilizator zasilający moduł CD był cały czas zasilany i pewnie dla tego urządzenie tak się grzało.

Postanowiłem zajrzeć do jego wnętrza i okazało się, że największym producentem ciepła jest tan układ 7805 (oznaczony 2) oraz drugi układ stabilizatora (oznaczony 1) - teoretycznie LM317.

Podmieniłem stabilizator LM7805 na przetwornicę impulsową (moduł na LM2596) o wydajności 2A.

Zabieg banalny. Ale okazało się, że pacjent nie przeżył - ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu odtwarzacz przestał czytać płyty.

Spodziewałem się, że być może przetwornica daje zbyt kiepskiej jakości zasilanie. Ponieważ dysponowałem radiatorem, który mogłem umieścić wewnątrz CD ponownie wlutowałem LM7805 i obsadziłem go na radiatorze i umocowałem wewnątrz CD. ale nadal - odtwarzacz nie czytał płyt.

Zacząłem sprawdzać punkty testowe na PCB w zasilaniu i kolejna niespodzianka - zasilanie modułu CD zamiast 7,3V miało 13V! Winowajcą okazał się LM317, który został przez kogoś zamieniony na LM1086 i WLUTOWANY ODWROTNIE, więc ADJ zamienione z V_IN. Przywróciłem w to miejsce LM317 i napięcie było poprawne. Ale odtwarzacz w dalszym ciągu nie czyta płyt.

Po włożeniu płyty CD karetka z laserem próbuje przebić cię przez krańcówkę albo w jedną albo w drugą stronę lub wydaje ogromne piski. Efekt w linku YT: https://www.youtube.com/watch?v=1XcKN0WphQI&feature=youtu.be

Zasadniczo wygląda to ewidentnie na problem sterowania modułu CD, ale JAKIM CUDEM TEN ODTWARZACZ DZIAŁAŁ? Jeśli napięcie zasilające moduł było 2-krotnie większe? Załączam schemat z zaznaczonymi układami i proszę o jakieś sugestie przy diagnostyce.

Laser prawdopodobnie jest w porządku, bo czasami pojawia się czerwona kropeczka na kilka sekund.
    Normalnie wyczyściłbym krańcówki i laser (ew. pryzmat), ale to urządzenie działało, zanim zacząłem w nim grzebać (i to na nieźle przesterowanym zasilaniu). Jak to mogło wpłynąć na moduł?

Arcam Aplha 9 CD - Dziwne zachowanie podczas odczytu płyt

Link do serwisówki: https://drive.google.com/file/d/0B1bIlMAe1a20c3ZQWlNjaWR1bFk/view?usp=sharing
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Jarek_23
    Level 9  
    Widziałem kiedyś zabieg na jakimś sprzęcie, że gość podniósł znacznie napięcie na diodzie lasera żeby tylko sprzedać. Niestety bardzo krótko to działało. Manewr był na jakimś rezystorze.
    rzuber
    Level 20  
    Chyba taki efekt został osiągnięty przez odwrotne wlutowanie stabilizatora. Na moduł lasera szło zwiększone napięcie, które mogło dać podobny efekt.
    Zacznę od wymiany drivera modułu lasera: BA6297
    Jeśli nie da to efektu, to chyba najlepszą opcją będzie zakup używanego arcama alpha 7 i przełożenie jego bebechów do 9tki. Trafiają się <300 pln, więc nie ma chyba sensu wymieniać po kolei lasera, sterownika lasera itp itp..