Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł pomiaru CO2 i VOC CCS811

zbrozw 02 May 2017 22:13 2610 14
    zbrozw
    Level 10  
    Witam,
    od pewnego czasu testuje moduły CCS 811, które są nowością na rynku. Korzystam z gotowych modułów CJMCU-811 bo sam układ CCS811 jest tak mały, że szacun, kto to przylutuje :). Moduł jest uruchomiony i współpracuje przez I2C ale po starcie zaczyna powoli (około 500 ppm/h) dryfować od 400ppm do max tj 8192ppm i spada - być może jest to jakaś jego funkcja autotestowania i po pewnym czasie się ustabilizuje, ale nie wiem czy to jest"normalne".
    W sumie dokumentacja jest bardzo uboga (w zał.), może ktoś testował te układy???
    Układ jest bez kompensaty temperatury i wilgotności - wpisałem 25C i 50% na starcie...

Pozdr.
    Zbyszek
    hevet
    Level 11  
    U mnie tak samo "dryfuje", potem się stabilizuje, chociaż trochę to dziwne.
    TvWidget
    Level 36  
    Po jakim czasie stabilizują się pomiary ?
    hevet
    Level 11  
    Piszą, że po 48h i z moich obserwacji tak może być.
    TvWidget
    Level 36  
    Zastanawiałem się czy ten czujnik nadaje się do zasilania bateryjnego. Czyli czy można okresowo włączać zasilanie tylko na czas pomiaru. Jeśli jednak pomiary stabilizują się dopiero po 48h to impulsowego tryb pracy raczej nie uda się zrealizować.
    User removed account
    Level 1  
    zbrozw
    Level 10  
    Witam,
    rozpocząłem ten post, więc odpiszę. Moje uwagi na temat tego czujnika są zbieżne z poprzednikami, małe coś , bardzo energooszczędne, ale mierzy diabli wiedzą co i jak. Teoretycznie przewietrzanie pomieszczenia ma wpływ na pomiar, ale nie bardzo wierze, że są to rzeczywiste pomiary, bo czasami pokazuje max 8192ppm CO2 i VOC >1tysppm a raczej aż takiego stężenia nie ma w pomieszczeniu. Jako wskaźnik konieczności przewietrzania może być, jako dokładny miernik to wątpię, może następne podobne czujniki innych firm na tej zasadzie będą lepsze (ponoć Sensirion ma coś zrobić albo zrobił).
    Kompensata temperatury jest na popularnym DHT21 (AM2302) ale raczej i tak czasami zachowuje się dziwnie...
    Załączam fotkę układu i wskazania. układ wygrzany, rok testowany...

Pozdrawiam
    ZbyszekModuł pomiaru CO2 i VOC CCS811
    hevet
    Level 11  
    U mnie pomiary po kilku dniach są raczej w miarę poprawne, chociaż na początku pokazywało jakieś bzdury, myślałem że czujnik uszkodzony. Dopiero potem wyczytałem co i jak. Czujnik jest czuły to prawda, aż czasami za bardzo. U mnie obecnie pomiary CO2 nie przekraczają 1000ppm, chyba że psiknę dezodorantem :P to leci w górę na łeb i szyję, ale po paru minutach wraca do normy. Mam jeszcze czujnik MQ135, niestety prądożerny, ale tam pomiar dość szybko się stabilizuje. Pewnie tu dokładność też nie jest jakaś super, ale na pewnym portalu chińskim kosztuje około 5zł.
    Igorciello
    Level 1  
    Witam wszystkich.

Dopiero zaczynam poznawać AVR.
    Kupiłem ten czujnik (CSS811), ale nie mogę uruchomić.
    Szukałem biblioteki dla Atmel Studio, ale nie znalazłem. Wszystko pod Arduino.

Czy może ktoś udostępnić przykład korzystania z tego czujnika?

Z góry dziękuję.
    bfaliszek
    Level 2  
    Polecam zaktualizować firmware w mierniku do wersji 2.0 - "repozytorium maarten-pennings/CCS811" na githubie.
    CCS811 nie podaje absolutnych wartości CO1, tylko zmiany poziomu. Po około 20 minutach działania, zapisuje sobie aktualne wartości jako baseline i później ich używa jako wartości zerowych. Nie ma kalibracji jak w przypadku MH-Z19
    hevet
    Level 11  
    Zaktualizowałem kilka dni temu, teraz czujnik pokazuje wartości z zakresu do bodajże 64000, tak podaje producent. Mi jednego dnia pokazało obie wartości koło 10000, tylko jak je rozumieć to już nie wiadomo.
    bfaliszek
    Level 2  
    Swoje ESP8266 z CCS811 wystawiłem na 30 minut za okno i później wziąłem do mieszkania(bez odłączenia zasilania w czasie przenoszenia). Dla porównania na wykresie są też wyniki z MH-Z19 postawionego kilka cm obok. Poniżej pomiary z ostatnich 12 godzin.
    Moduł pomiaru CO2 i VOC CCS811
    Teraz jest super. Problem pojawi się, gdy wyłączę CCS811 odczekam 2-3 godziny i ponownie je włączę, bo za wartości początkowe(baseline) weźmie sobie to co miał zapisane pod koniec ostatniego działania.
    hevet
    Level 11  
    Słaby ten czujnik, nie wiadomo kiedy co pokazuje. Ja czasami swój wyłączam i bądź potem mądry, jakie bazowe wartości sobie przyjmie.

Dodano po 30 [sekundy]:

Ogólnie to jest już firmware 2.0.1.
    zbrozw
    Level 10  
    Witam, mam zrobiony testowy układ od roku, tak sobie go obserwuje, ale czasami zachowuje się dziwnie...
    Może trzeba kupić nowsze układy CCS811 - niektóre są sprzedawane na Aliexpress jako "oryginalne" czy to znaczy, że część to podróbki???
    Nie polecam CCS811 z HDC1080 na jednej płytce, bo dochodzi do ogrzewania czujnika temp. i pomiar jest przekłamany o 3..5C!!!
    Ale ogólnie to jakiś poziom jakości powietrza pokazuje, czy sensowny, nie wiem ale żeby włączyć przewietrzanie po smrodku lub zaduchu to ok.
    zbrozw
    Level 10  
    Witam,
    o wiele lepiej działa, jak CCS811 jest kompensowany temperaturą i wilgotnością z wbudowanego na płytce sensora HDC1080 - tylko do tego może on służyć (do kompensacji CCS811) gdyż z uwagi na wspólną płytkę z CCS dochodzi do nagrzewania się i przekłamań pomiaru temperatury, która nie jest temperaturą otoczenia ale modułu CCS - błąd około 5...7C - w zał. pomiar przez modBUS z DHT21 (widok_1) i HDC1080 (widok_2).
    Po tej kompensacji moduł pracuje dość stabilnie - czyli trzeba kupić CCS811 z HDC1080 i mierzyć temp.+ wilgotność z HDC1080 i kompensować moduł CCS811 algorytmem z instrukcji. :D
    Problem jest z pomiarem temperatury i wilgotności zewnętrznej w obudowie, bo ciepło z elementów (CCS, stabilizator, przetwornica itp) powodują przekłamanie pomiarów - konieczne jest wystawienie czujnika na zewnątrz jak na foto poniżej, chyba, że ktoś ma inny pomysł...
    Układ pracuje na 24v AC z izolacją galwaniczną RS485 i ModBUS, więc nieco elementów ma, które powodują minimalny wzrost temp. płytki...
    Ale ogólnie działa fajnie... :D