Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co wybrac: TV z większą przekątną - Full HD, czy z mniejszą-4k/120Hz

Ciasny-Wiesiek 02 May 2017 23:54 1872 16
    Ciasny-Wiesiek
    Level 6  
    1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 20m1
    2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 3.5-4m
    3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1-4
    4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Osobiście zasiadam na wprost
    5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? stać
    6. Jak słońce świeci w pokoju?
    7. Jaki masz obecnie telewizor? Nie mam, rodzice posiadają LG 43LF652(przyzwoity sprzęt).
    8. Co chcemy aby telewizor posiadał? matryca 120Hz, Youtube, jakaś aplikacja meczyki do oglądania streamów?
    9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? SD oraz Xbox One S. Zresztą kablówki i tak nie oglądam
    10 .Jakie urządzenia?
    11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor?
    12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? nie
    13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? sport oraz filmy
    14. Czy zamierzasz serfować po internecie? nie bo i tak działa to beznadziejnie, wolę podłączyć laptopa
    15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? 40%
    16. Preferencje co do marki?
    17. Preferencje co do wielkości? ~55'
    18. Co Cię denerwuje w telewizorach? bezużyteczne aplikacje, wolne przełączanie kanałów
    19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? różnie
    20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 3500zł
    21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? aż się popsuje lub pojawi się coś wartego uwagi. Póki co nic sensownego na rynku nie widzę w moim budżecie, ale trzeba wybrać mniejsze zło
    22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? jakieś Youtube, meczyki.pl pewnie nie dadzą rady odpalić - za dużo reklam na streamach, co powoduje irytację nawet na i7 i 16GB RAM, mile widziany zbiór filmów (stronka cda.pl 'jako tako' działa na mojej Xperii Z3)

Cześć, w moim budżecie znalazłem dwa (a raczej jeden) telewizory, które jakoś spełniają moje wymagania. Mowa o:
    -PHILIPS 49PUS6561 (2700zł)
    -SAMSUNG UE60J6240AW (3000zł)

Philips przyciąga mnie ambilightem, 4k, ale internet aż kipi od negatywnych opinii dotyczących obrazu. Pomijam HDR na papierze i naciągane 120Hz, którego nie widać. Nie wiem, czy warto dla ambi ryzykować. Samsung to zwykłe 60'' FHD. Negatywów jakoś nie widziałem. Podobno było jakieś zamieszanie dot. matrycy 120Hz. Niby jest, niby nie ma. Jakieś suwaki w menu trzeba sprawdzać. Osobiście mogę się przyczepić do grubych, błyszczących ramek.
    Nie mogę znaleźć alternatywy dla tych dwóch tv. Za mały budżet. Sporo osób doradza mi Samsunga. Powiem wam, że widziałem 55KS7000 i to jest to, co bym chciał. :D. Taka ostrość obrazu, szczegółowość. Aż mi się ekrany Super Amoled przypomniały. :P. Niestety 49' niedostępne w MM, ME czy S. Zresztą cena 4,5k...
    Co zrobi większe wrażenie w domu po zakupie:
    60' VA czy 49' 4k z ambilight?
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Jesli prawie 4m to jednak 60cali zrobi lepsze wrazenie. 49 przy 4m nie zrobi zadnego wrazenia. 55 cali to minimum.

Seria KS7000 Samsunga to jeden z najlepszych TV klasy sredniej ubiegłego roku. Wszystko w nim pasuje, jasność HDR, matryca 120Hz, VA...dobry trop :)
    Philipsy na IPS sobie odpusc - po prostu nieudane modele z masą wad (6561, 7101), o czym juź wiesz.

A skoro Ci sie ekrany AMOLED przypominają, to zobacz co potrafi OLED od LG ! Np. Model FHD 910v albo 4K B6J czy B7J.
    To jest dopiero jakość obrazu, ktora nie ma sobie rownych. Szczegolnie w filmach, serialach...

LG zapowiedziało, ze wypusci w 2017 model OLED na czwartej generacji matrycy FHD...moze warto poczekac i pozbierac troche kasy ;)
    User removed account
    Level 1  
    Ciasny-Wiesiek
    Level 6  
    Tak sobie myślę, że efekt "wow" ambilight na takiej ścianie może być słaby:
    Co wybrac: TV z większą przekątną - Full HD, czy z mniejszą-4k/120Hz
    Żółta tapeta i półki...
    55' nie wejdzie - za szerokie nóżki
    Samsung wchodzi na styk po rozsunięciu szafek
  • Helpful post
    Ludwik XVI
    No zdecydowanie na takiej scianie efektu wow nie bedzie...
    Choc ambilight ma mozliwosc ustawienia koloru sciany, no ale jest jak jest ;)
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Ludwik XVI
    LOCOLOCO wrote:
    Kolor ściany nie ma znaczenia bo telewizor może dobrać paletę.

Sam nic nie dobierze.
    Natomiast tak jak pisałem uzytkownik moze to zrobic w pewnym zakresie z poziomu menu telewizora.
    User removed account
    Level 1  
    Ciasny-Wiesiek
    Level 6  
    Wziąłem do Siebie za darmo LG 43LF652, ponieważ rodzice uparli się na LG 43lh500t bo w promocji i go chcą...
    Cóż, między tymi modelami jest przepaść. LG 43lh500t wyświetla obraz na poziomie manty w tej cenie albo jeszcze gorzej (podłączony dekoder UPC). No ale czego wymagać od prostego TV za tysiaka.
    LF652 ma efekt teatru?. Losowo potrafią sceny od tak przyspieszać ale jakość obrazu jeszcze jakoś trzyma poziom.
    Nie polecam obydwu :-)
    Ludwik XVI
    Ciasny-Wiesiek wrote:
    LF652 ma efekt teatru?. Losowo potrafią sceny od tak przyspieszać ale jakość obrazu jeszcze jakoś trzyma poziom.

Kazdy TV 120Hz po włączeniu upłynniaczy będzie miał efekt teatru - im lepsza elektronika sterująca, tym efekt mniejszy na wyzszych poziomach upłynnienia sygnału.
    Lepsze TV maja regulacje 10 stopniową upłynniacza, słabe tylko np 3 stopniową (system PNM w Philipsie 6561)

Te losowe przyspieszanie scen, to własnie brak wydajności procesora/pamięci do obróbki obrazu.
    User removed account
    Level 1  
    Fallen89
    Level 11  
    LOCOLOCO wrote:
    Philips PUS6561 wystarczy skalibrować i działa znakomicie.

Chcesz powiedzieć, że kalibracja obrazu naprawia zepsute algorytmy w Philipsie 6561 i zbyt agresywny PNM nawet na minimum?

To byłby dopiero ewenement na skalę światową.
    User removed account
    Level 1  
    Ludwik XVI
    Zejście z jasnością w Philipsie 6561 to ślepa ulica. Ta chińska matryca ma bardzo niski natywny poziom jasności, wiec manipulowanie w dół jeszcze pogarsza sprawę.
    Przy nocnym oglądaniu jasność po kalibracji powinna byc na poziomie 49-53. Ja u siebie miałem 51.
    PNM obowiązkowo wyłączony, bo inaczej nie da się oglądać - chyba, że ktos lubi "teatr telewizji".
    Cała zakładka zaawansowanej ostrości na wyłaczony - inaczej pojawiają się artefakty. Skopane algorytmy skalowania sygnału.
    Kontrast - tu jest dramat. Bo natywnie mamy tylko 1100:1. No ale w tym modelu ten parametr w menu kontroluje podswietlenie matrycy i dla mnie max akceptowalną wartością wieczorem jest 35 (dynamiczny kontrast wyłączamy)

Menu to chyba znam na pamięć, bo tyle ile sie namęczyłem z tym wyrobem "telwizoropodobnym" to głowa mała.
    Omijać szerokim łukiem jeśli szukamy dobrej jakości wyświetlanego obrazu.

ps. jasność u mnie po kalibracji była 120cd/m2 - w ciągu dnia nic nie było widać...dlatego jechałem na 2 trybach dzień/wieczór.
    Dlatego realny sens kalibracja ma tylko dla trybu wieczorno/nocnego.
    User removed account
    Level 1