Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5336 - Czarny monitor po kilku restartach.

03 Maj 2017 13:07 816 6
  • Poziom 9  
    Cześć wszystkim! :)

Pacjent to:
    Laptop Acer Aspire 5336
    Procesor - Intel Celeron 900
    MoBo - Acer JE51_MV
    Chipset - GL40
    Ram - 2x2GB DDR2 400MHz
    Grafika - Integra

Problem:

Laptop włącza się normalnie (ale tylko pod ładowarką, bateria to trup) po kilku restartach ekran jest czarny.

Z początku myślałem że to tylko ekran ale przy włączonym dźwięku brak sygnału logowania do systemu. Podświetlałem go również myśląc że to wina świetlówki - też nie.

Sprawdzałem temperatury OCCT i laptop się nie wyłączał a temp. na procesorze to troszkę poniżej 80 stopni. Lecz po restarcie zaraz po testowaniu - czarny ekran.

Co najlepsze wystarczy odczekać około 5 min przy odpiętym zasilaniu a potem wszystko gra. Więc można wywnioskować że wina temperatury. Czyli strzelam że to MoBo. A jak Wy? Jakie sugestie? Co w nim może nie działać..

Dziękuję za odpowiedzi i miłej majówki życzę! ;)
  • Spec od komputerów
    Czy laptop sam się wyłącza po jakimś czasie? Trzeba wykonać pomiary, sprawdzić co się nadmiernie grzeje.
  • Spec od komputerów
    Platforma Intel'a z grafiką zintegrowaną w mostku GL40 czyli raczej bezawaryjna. Podstaw pamięć RAM. Sprawdź napięcie baterii RTC.
  • Poziom 9  
    Przepraszam za zwłokę Panowie. Temperatura procesora spoczynek od 55 obciążenie doszło do 85 i OCCT przerwał szarżę. Nie mogę sprawdzić temperatury GPU ponieważ nie ma czujników ani nie mogę go nawet obciążyć bo wyskakuje błąd "nie znaleziono d3dx9_37.dll"
    Muszę więc wymienić pasty i wyczyścić chłodzenie bez dwóch zdań. Oraz naprawić błąd. Później zobaczymy co dalej.

Miecho a co ma RAM i bateria do nie włączania się monitora? Mi to wygląda jakby procek procesor umarł i wiatraki wentylatory same się uruchamiały tylko. No ale jak mówiłem najpierw czyszczenie ;)
  • Spec od komputerów
    Yagiel napisał:
    Miecho a co ma RAM i bateria do nie włączania się monitora?

Bardzo wiele.
  • Poziom 9  
    Cześć, wymieniłem pastę i temperatura zeszła z 55 do 37. Bez obciążania laptop restartowany był 10 razy i wszystko było w porządku. Pod obciążeniem wytrzymał bezproblemowo 20 minut dochodząc do 55 stopni. Potem 5 restartów normalnych i 5 restartów wymuszonych i monitor działa bez zarzutów. Dzięki za pomoc!