Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gamma 3 Philips - 24c02 + 24c04 - odkodowanie, klepacz, prehistoria

yourij 03 Maj 2017 13:16 789 6
 • #1 03 Maj 2017 13:16
  yourij
  Poziom 11  

  Wiem, że było milion razy ale posty, które przeglądałem pomogły mi tylko do pewnego stopnia.
  Prośba o pomoc do tych, którzy cokolwiek jeszcze będą pamiętali z zabaw z tym modelem.

  Gamma 3 z lat '90, produkcja Philipsa na dwóch pamięciach 2402 i 2404 czyli o ile pamiętem najtrudniejsza z występujących wersji. Chcę sobie takie "retro" do samochodu założyć, zdobyłem radio jakiś rok temu za 2 euro na pchlim targu i sprzedający nie znał kodu.

  Zbudowałem klepacza (na przekaźniku), podpiąłem się do lpt1 w starym komputerze z win 98. Początkowo próbowałem klepać windowsowym programem, ale coś przekaźnik dziwnie klepał i skończyło się na próbach z wersją dosową (wygląda, jakby w Pascalu była napisana).
  Dopiero ten dosowy klepacz poprawnie steruje mi przekaźnikiem - długie załączenia na zadaną liczbę sekund a nie jak w przypadku windowsowego zwieranie przekaźnika na ułamki sekund. Być może to wina tego, że system mam XP i dopiero tam mam maszynę wirtualną z w98.

  Wszystko póki co zrobiłem (tak myślę) jak powinienem. Styki przekaźnika zwierają włącznik radia na potencjometrze, zasilanie +12 podane poprawnie (czyli zasilanie, plus stacyjki i podświetlenie jest zasilane na kostce).
  Wpinam się na szynę I2C gdzieś przy jednej z kości pamięci niemal jak na schemacie z tą różnicą, że zamiast 2x po 100ohm rezystancję mam w granicach 200ohm (opis dosowego programu zalecał dobieranie wartości rezystancji).

  No i teraz opis problemu.
  Początkowo radio po zakupie wyświetlało SAFE, po nieudanych próbach przechodziło na SAFE 2 zamiast cyfr do wklepania ale po godzinie (?) wracało do możliwości wklepania kodu. Oddałem je do serwisu RTV, gdzie człowiek zarzekał się, że da radę to zrobić i wie, co to klepacz. Poddał się a ja po jakimś czasie zajrzałem do środka i zastałem taką sytuację:

  1. Safe po włączeniu, przy wciskaniu M+VF wyświetla SAFE 2 i nie wraca po godzinie do stanu umożliwiającego wpisanie kodu (wcześniej o ile pamiętam, wracało).
  2. Obie kości EEPROM były wyciągane i nieco poniszczone mam ścieżki - poprawiłem.
  3. Jedna z kości była na podstawce - wywaliłem podstawkę. Kość jest wlutowana na miejsce. Ścieżki (i przelotki) połączyłem jak być powinno.
  4. Mechanizm kasety działa - tzn. przyjmuje kasetę i ją wypluwa. Mogę ręcznie przestawić ślimakiem mechanizm na pozycję "kaseta w środku" - wtedy mechanizm milczy i nie wypluwa kasety. O ile pamiętam, to klepacz wymaga kasety w środku.

  Wracając do klepania kodu - rezystory 2 razy po 200ohm dałem dlatego, że przy dwóch setkach po włączeniu nie było napisu SAFE (szyna się blokowała ?).
  Klepacz dosowy szuka sobie kodu i póki co dotarłem przeszukałem pierwsze 1000 kombinacji. Raz na kilka, kilkanaście kodów wyskakuje komunikat "błąd zapisu" ale podobno to nie problem, tylko trzeba siedzieć i czuwać.

  Proszę o podpowiedź:
  1. Czy takie zachowanie mechanizmu przy zablokowanym radiu jest prawidłowe ?
  2. Czy klepacz dosowy (mam możliwość wyboru pomiędzy 128, 256 i 512 bajtów pamięci w konfiguracji) umożliwia zapisanie wsadów do obu różniących się rozmiarem kości ? Jaki rozmiar mam wybrać w konf. jeśli mam kości o rozmiarze 256B i 512B (2402 i 2404). Czy mam wybrać 256, zapisać pamięć i potem 512 i zapisać drugą ?
  3. Czy dobrze myślę, że zapisując odpowiednią wartość w komórce pamięci gdzie jest licznik błędów (chyba adres CD ale nie mam opisu klepacza przy sobie) - powinienem zmusić radio do tego, aby po włączeniu dało mi szansę na ręczne wpisanie kodu z klawiatury ?

  PS: proszę o odpowiedź tych, co się tym faktycznie zajmowali. Odpowiedzi typu: "znajdź kalkulator kodu" czy "oddaj do serwisu" nie wchodzą w grę. Kalkulator nie istnieje i chcę sobie to zrobić samodzielnie :)

  0 6
 • #2 01 Lut 2018 15:09
  Folxs
  Poziom 12  

  Witam, również mam podobny problem - chciałbym rozkodować dwa takie radia i tutaj pojawia się pytanie jak to zrobić? Zwykły programator SPI da radę? Zdecydowanie bardziej bym wolał odlutować te dwie kości i je odczytać lub przeprogramować - ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

  0
 • #3 02 Lut 2018 20:28
  sławek111
  Poziom 17  

  Witam, trudne sztuki ja to robię Mar....chem. Niestety radio trzeba podłączać i klepać.

  0
 • #4 02 Lut 2018 21:12
  Folxs
  Poziom 12  

  A przybliżyłbyś temat? Bo jestem totalnie zielony w tej metodzie. Więc w sumie to by musiało być wyjaśnienie jak za rączkę.

  0
 • #5 02 Lut 2018 23:32
  sławek111
  Poziom 17  

  Kiedyś kolega wykonał specjalny interfejs (taki jak yourij) który podłączał pod radio i specjalny program kod po kodzie wklepywał w radio, aż znajdzie odpowiedni kod, wtedy włączał się mechanizm magnetofonu. Usługa czasochłonna i potrafiło przeskoczyć rzeczywisty kod, wtedy trzeba było to robić od nowa. Ja to obecnie robię Martechem.

  0
 • #6 02 Lut 2018 23:47
  Folxs
  Poziom 12  

  To ja już wolę tego FTDI zamówić i może uda mi się nim połączyć żeby wsad MCU odczytać

  0