Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zżera szczotki silnik 1500W w wyrówniarko/strugarce Meec.

andorian75 03 May 2017 14:53 3648 3
Bosch
 • #1
  andorian75
  Level 7  
  Witam

  Posiadam wyrówniarka/grubościówka firmy Meec z silnikiem 1500 W. Generalnie wszystko z nią było ok do momentu kiedy po dwóch latach użytkowania nagle podczas pracy zaczęła słabnąć , aż w rezultacie zamilkła.
  Po szybkim przejrzeniu okazało się, że skończyły się szczotki w silniku.
  W zestawie oczywiście były zapasowe, które wymieniłem.
  Niestety po ok. godzinie pracy okazało się, że problem się powtórzył , skończyły się szczotki. Zamówiłem teraz dwa komplety, ale chciałbym uzyskać informacje co jest przyczyną tego stanu? Wiem że jak założę nowe na bank problem się powtórzy. Rozmawiałem ze znajomym i podpowiedział mi, że prawdopodobnie komutator ( czy jakoś tak :-) ) się uszkodził. Zaglądałem do środka i na pierwszy rzut oka nie ma tam wielkich rys ani ubytków. Pod palcem czuć ostre krawędzie tych rowków, ale czy można coś z tym zrobić? Proszę o pomoc. Wrzucam zdjęcie tego silnika


  Zżera szczotki silnik 1500W w wyrówniarko/strugarce Meec.

  link do strony jak wygląda sprzęt http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyn...ki/strugarki/wyrowniarka-grubosciowka-250029/
 • Bosch
 • #2
  jerry1960
  Level 36  
  Wyrównaj komutator drobnym papierem ściernym . Nie możesz wyczuwać ostrych krawędzi, one niszczą szczotki.
 • Bosch
 • #3
  andorian75
  Level 7  
  ...wyrównałem , wypolerowałem papierem, że świeci się ten komutator jak psu j... na wiosnę :-) . Założyłem nowe szczotki i powiem szczerze, że przez kilka pierwszych sekund strasznie iskrzyły...ale z czasem iskrzenie zmalało i teraz iskrzą ,ale tak jakby " normalnie" :-) rozumiem, że to efekt układania się szczotek.
  Silnik podłączałem na krótko po za strugarką, może jak zamontuję i dostanie trochę obciążenia wszystko zacznie działać jak należy.
 • #4
  Kamilpl123
  Level 15  
  Napewno dostanie drgań i tym podobnych po zamontowaniu do narzędzia. Czasami istnieje konieczność ( w dużych szlifierkach Bosch'a GWS, PWS między innymi, młotach udarowych czy frezarkach ) toczenia komutatora, może warto o tym pomyśleć na następny raz? Nie zawsze da się dotrzeć komutator papierem ściernym, czy nawet ostrzałkami, które można kupić.

  Pozdrawiam