Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zżera szczotki silnik 1500W w wyrówniarko/strugarce Meec.

andorian75 03 May 2017 14:53 3648 3
Bosch
    andorian75
    Level 7  
    Witam

Posiadam wyrówniarka/grubościówka firmy Meec z silnikiem 1500 W. Generalnie wszystko z nią było ok do momentu kiedy po dwóch latach użytkowania nagle podczas pracy zaczęła słabnąć , aż w rezultacie zamilkła.
    Po szybkim przejrzeniu okazało się, że skończyły się szczotki w silniku.
    W zestawie oczywiście były zapasowe, które wymieniłem.
    Niestety po ok. godzinie pracy okazało się, że problem się powtórzył , skończyły się szczotki. Zamówiłem teraz dwa komplety, ale chciałbym uzyskać informacje co jest przyczyną tego stanu? Wiem że jak założę nowe na bank problem się powtórzy. Rozmawiałem ze znajomym i podpowiedział mi, że prawdopodobnie komutator ( czy jakoś tak :-) ) się uszkodził. Zaglądałem do środka i na pierwszy rzut oka nie ma tam wielkich rys ani ubytków. Pod palcem czuć ostre krawędzie tych rowków, ale czy można coś z tym zrobić? Proszę o pomoc. Wrzucam zdjęcie tego silnika

Zżera szczotki silnik 1500W w wyrówniarko/strugarce Meec.

link do strony jak wygląda sprzęt http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyn...ki/strugarki/wyrowniarka-grubosciowka-250029/
  • Bosch
    jerry1960
    Level 36  
    Wyrównaj komutator drobnym papierem ściernym . Nie możesz wyczuwać ostrych krawędzi, one niszczą szczotki.
  • Bosch
    andorian75
    Level 7  
    ...wyrównałem , wypolerowałem papierem, że świeci się ten komutator jak psu j... na wiosnę :-) . Założyłem nowe szczotki i powiem szczerze, że przez kilka pierwszych sekund strasznie iskrzyły...ale z czasem iskrzenie zmalało i teraz iskrzą ,ale tak jakby " normalnie" :-) rozumiem, że to efekt układania się szczotek.
    Silnik podłączałem na krótko po za strugarką, może jak zamontuję i dostanie trochę obciążenia wszystko zacznie działać jak należy.
    Kamilpl123
    Level 15  
    Napewno dostanie drgań i tym podobnych po zamontowaniu do narzędzia. Czasami istnieje konieczność ( w dużych szlifierkach Bosch'a GWS, PWS między innymi, młotach udarowych czy frezarkach ) toczenia komutatora, może warto o tym pomyśleć na następny raz? Nie zawsze da się dotrzeć komutator papierem ściernym, czy nawet ostrzałkami, które można kupić.

Pozdrawiam