Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz OLED WS0010 podłączenie do ATmegi

MICHAŁ6201 03 Maj 2017 20:21 1047 7
  • #1 03 Maj 2017 20:21
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Witam
    Jak to jest z podłączeniem wyświetlacza OLED firmy Winstar ze sterownikiem WS0010 do ATmegi?

Chodzi mi dokładnie o linie danych D0 - D7 czy podłączamy go tak jak zwykły lcd liniami D4 - D7 do procka, a czy tu muszą być wszystkie linie podłączone?

Co prawda pisze, że ten sterownik jest zgodny z HD44780, więc powinno wszystko działać tak jak w zwykłym alfanumerycznym.
    Ale załóżmy, że ma on działać jako graficzny i jak wtedy go podłączyć?

Mieliście jakieś doświadczenia z tymi wyświetlaczami?

Bo są dwa rodzaje tych wyświetlaczy OLED Winstar:

WEH... są to wyświetlacze OLED alfanumeryczne
    WEG... są to wyświetlacze OLED graficzne

I teraz - jak podłączyć ten graficzny?

0 7
  • Pomocny post
    #2 03 Maj 2017 23:52
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Zasadniczo te wyświetlacze mają interfejs identyczny z HD44780. Pamiętam tylko w jednym miejscu jakaś komenda działała inaczej, ale to dotyczyło bodajże home czy czegoś takiego.

I teraz najlepsze - zarówno wyświetlacz graficzny jak i alfanmeryczny mają ten sam sterownik (z tego co wiem) różnią się tylko tym jak są ułożone aktywne piksele (czy są przerwy między znakami znane z HD44780 czy ich nie ma i mamy wersję graficzną.

Poniżej mój, kod, kompatybilny z libkami radzia, działa zarówno dla trybu 4 jak i 8 bit

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • Pomocny post
    #3 03 Maj 2017 23:59
    JarekC
    Poziom 27  

Obydwa typy można podłączyć tak samo jak LCD oparte HD44780.
    W trybie 4 bitowym linie D0-D3 pozostają niepodłączone.

OLEDy nie mają regulacji kontrastu , pin3 pozostaje niepodłączony.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #4 05 Maj 2017 19:11
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Dziękuję za podpowiedź. Rozumiem że do testów mogę wyprowadzić wszystkie linie , a standardowo mogę podpiąć do ATmegi tylko linie D4-D7 pozostawiając resztę nie podłączona. O kontraście wiem, piny 15 i 16 również nie podłączone, bo w standardowych LCD alfanumerycznych jest na nich podświetlenie matrycy

0
  • #6 05 Maj 2017 20:50
    JarekC
    Poziom 27  

W niektórych OLEDach przy pomocy zworek na PCB można zmienić interfejs z równoległego na szeregowy SPI, wtedy wykorzystywane są piny 15 i 16.

Pozdrawiam
    JarekC

0