Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówki 10 lat gwarancji na kompresor - warto czy marketing? Co obejmuje?

04 Maj 2017 12:07 16299 16
 • Poziom 10  
  Część producentów lodówek kusi 10 letnią gwarancją na kompresor:
  Samsung, Whirlpool, LG.

  Zdaje się, że wszyscy powyżej pierwszych 24 miesięcy, stosują zasadę, że nie płaci się za części,
  ale za dojazd i robociznę już tak.

  Pytanie, co w zasadzie obejmuje gwarancja na kompresor?

  Znalazłem post z 2008 roku - czyli nie wiadomo czy informacje są aktualnie - że
  Whirlpool rozumiał wówczas gwarancję na kompresor w sposób szeroki. Ktoś miał
  kłopot z lodówką już powyżej 2 lat, ale z tą gwarancją 10 lat na kompresor. Stwierdzono nieszczelność
  i dwa razy napełniano układ (co kosztowało 2X300 zł). W końcu stwierdzono, że nieszczelność jest w miejscu nie
  do naprawy i lodówkę wymieniono. Tak rozumiana gwarancja na kompresor byłaby bardzo atrakcyjna, bo z tego co widzę, problem rozszczelnienia jest dość powszechny.

  Przed chwilą dzwoniłem do Whirlpoola i konsultantka stwierdziła, że gwarancja 10 lat jest na sam kompresor.
  Nie jest to dla mnie informacja ostateczna, bo odniosłem wrażenie, że dziewczyna po prostu przeczytała informację dostępną dla każdego, była mało zorientowana w praktyce.

  Pytanie nr.1

  Czy którykolwiek z producentów oferujących 10 lat gwarancji na kompresor, pod pojęciem kompresora rozumie obecnie cały układ chłodniczy, w tym jego rozszczelnienie?

  Pytanie nr. 2

  Czy jeśli jest to gwarancja na sam kompresor, czy warto się na to skusić, czy jest to raczej chwyt marketingowy?
  Tj. kompresor jako taki psuje się bardzo rzadko, a jeśli się już popsuje to opłata za robociznę firmowego serwisu będzie
  i tak większa niż jakiegoś lokalnego fachowca?

 • Poziom 39  
  anu1973 napisał:
  Pytanie nr.1

  Czy którykolwiek z producentów oferujących 10 lat gwarancji na kompresor, pod pojęciem kompresora rozumie obecnie cały układ chłodniczy, w tym jego rozszczelnienie?


  Temat rzeka. Nie 10 lat a do 10 lat na wybrane modele lodówek wszak lodówka musi być droga by producent mógł wyjść z twarzą a nie z długami po serwisowymi. Tak naprawdę jesteśmy ugotowani przez ową gwarancję. Mając te 10 lat gwarancji (zależy od widzimisię producenta jak i autoryzowanych serwisów) nie możemy ingerować sami w naprawę urządzenia, sami lub też przy pomocy lokalnych nieautoryzowanych serwisów.

  anu1973 napisał:
  Tj. kompresor jako taki psuje się bardzo rzadko,


  Nie byłbym tego aż taki pewny. Prawo Murphy'ego ma tuta jak najbardziej zastosowanie.
 • Moderator Samochody
  Tyle że padnięty kompresor to w sumie rzadkość w lodówkach młodszych niż 10 lat - za to rozszczelniony układ to norma. Więc ową gwarancję w buty sobie wetkać można....

 • Poziom 39  
  robokop napisał:
  Tyle że padnięty kompresor to w sumie rzadkość w lodówkach młodszych niż 10 lat


  Tak jeśli mówimy o normalnej sprężarce starego typu. Budowa kompresora inwerterowego nowego typu to nic innego jak silnik liniowy zasilany elektroniką inwertera. I tu pojawia się tzw. pic na wodę.
  Zakładając iż ów silnik liniowy wytrzyma nam 40 lat to elektronika nim sterująca nie koniecznie wytrzyma ów 10 letni okres pracy. Średnia cena nowego modułu to ok. 350-520 PLN plus wymiana a w tym wypadku przez autoryzowany serwis więc dodatkowo ok. +200PLN doliczamy za wymianę.
  Po drugie oszczędności z użytkowania żadne (po za komfortem) w niesprzyjających warunkach cieplnych taki "inwerter" będzie pracował 24/24h wszak mniejszą mocą będzie musiał utrzymać zadaną we wnętrzu lodówki temperaturę.

  Lodówka Samsung RB37J5345 - roczne zużycie energii 259 kWh (inwerterowa)
  Lodówka Samsung BRB260076 - roczne zużycie energii 240 kWh (klasyczna)
 • Poziom 10  
  Tu wspomniane posty - niestety wiekowe, więc nie wiadomo, czy aktualne - w których gwarancja na kompresor=gwarancja na szczelność (a może kiedyś było to określone konkretnie - gwarancja na układ chłodniczy). W sumie trudno stwierdzić, co te gwarancje obejmują, bo w zasadzie nawet gwarancja na kompresor nie jest wymieniona w treści gwarancji, a obietnica polega na naklejce na lodówce i np. w przypadku Samsunga, polega to na tym, że "serwisy wiedzą, które modele są objęte przedłużoną gwarancją na kompresor".


  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic508974.html

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic892047.html

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic720278.html

  I stara informacja prasowa:

  "Od 1 lipca firma Whirlpool Polska wprowadza nową przedłużoną 7-letnią gwarancję na perforację obudowy urządzeń. Wszystkie produkty marki Whirlpool, Ignis i Bauknecht zakupione po 1 lipca br. zostaną objęte podwyższą gwarancją. Jednocześnie obowiązywać będzie 7-letnia gwarancja na agregat chłodniczy i układ chłodniczy w chłodziarkach, zamrażarkach i chłodziarko-zamrażarkach marki Whirlpool, Ignis i Bauknecht. Whirlpool daje także 7-letnią gwarancję na silnik i zbiornik główny na pralki, pralko-suszarki i suszarki wymienionych wyżej marek. (MK)"

 • Poziom 39  
  Tematy z linków dotyczą lodówek ze zwykłym kompresorem.
  Autora tematu interesuje temat lodówek z agregatem, kompresorem tzw. inwerterowym bo obecnie tylko na takowe udzielana jest 10 letnia gwarancja.
  Whirlpool - widać iż Amerykanie chcą podbić Europę ;)
 • Poziom 10  
  Być może za bardzo namieszałem i odwołuję się do gwarancji, która dawno poszła do archiwum.

  W sumie nawet nie wiedziałem, że agregat i kompresor, to coś innego - stosowałem te nazwy wymienne.
  Mnie tam w sumie obojętne, co będzie w środku, najbardziej interesuje mnie to, czy ktokolwiek obecnie oferuje przedłużoną
  gwarancję na cały układ chłodniczy. Poszukiwania stąd, że skoro kiedyś była gwarancja na agregat i układ chłodniczy, to może
  obecnie długa gwarancja na kompresor również obejmuje układ chłodniczy (jego szczelność).
 • Moderator Samochody
  Zastanawiam się, co za yntelygent wtmyslił te określenia - kompresor inwerterowy, linearny czy liniowy. Żadne z tych określeń nie jest prawdziwe - nie ma tam ani silnika liniowego https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_liniowy , ani linearnego - bo taki dziwoląg słowny nie występuje w przyrodzie, ani inwerterowego - bo co tam jest odwracane? Ot sprężarka mimośrodowa/spiralna, zwana z angielska "scroll" napędzana silnikiem asynchronicznym poprzez falownik - ze zmienną prędkościa obrotową, przez co osiąga wyższą sprawność, w porównaniu z układem klasycznej sprężarki tłokowej. Dochodzi bardzo zawodna i nietrwała elektronika falownika - byle impuls przepięciowy, z wyładowania atmosferycznego, iskrzenia luźnego styku czy wszędobylska wilgoć są w stanie "toto" ubić. Przez ponad pół wieku były produkowane urządzenia chłodnicze powszechnego użytku z tradycyjnymi kompresorami chłodniczymi tłokowymi, sterowanymi włącz/wyłącz - jak widać wszystko można spierniczyć w imię postępu.

 • Poziom 39  
  robokop napisał:
  jak widać wszystko można spierniczyć w imię postępu


  ... a no można w imię postępu rzecz jasna. Prądu konsumuje to więcej niż lodówka z klasycznym kompresorem. Jak rozmawiałem z pewnym Panem który w instytucie bierze udział w testowaniu takowych wynalazków, stwierdził iż liczy się wykres i linia prosta dla UE, wszak w danym momencie zużywa to mniej prądu niż klasyczny kompresor. Sumarycznie w określonym czasie takowa inwerterowa chimera zużyje nam więcej prądu ale wykres to wykres.
 • Poziom 6  
  witam,
  czytam sobie i ten temat bo właśnie stoję przed zakupem lodówki,chciałbym lodówkę Side by Side z kostkarką,zastanawiałem się pomiędzy Samsungiem i LG,właśnie ze względu na "kompresor liniowy" ( 10 lat gwarancji),ale czytając tu posty dochodzę do wniosku że może lepszym wyborem będzie tradycyjny kompresor(mniejsza awaryjność sterowania tym kompresorem),niespecjalnie zależy mi na super oszczędnościach energii,która zresztą nie koniecznie jest prawdziwa-jak tu wykazano.
 • Moderator Samochody
  Odnosząc się do postu powyżej, to chyba sam bym LG wybrał. Może Samsung jest i bardziej nowoczesny/prestiżowy, ale zdecydowanie moim zdaniem LG ma więcej zalet - choćby serwis.
 • Poziom 6  
  byłem dzisiaj w sklepie,tym nie dle idiotów i Pan sprzedawca-chyba był dość obiektywny,niekoniecznie polecał Samsunga,chociaż też twierdził że może jest bardziej popularny,ale niekoniecznie lepszy od LG,mówił że jakościowo są podobne,a Samsung kusi nie do końca potrzebnymi gadżetami i dość mocno rozkręconym marketingiem (porównałem to sobie do Castrola w motoryzacji).
  teraz bardziej skłaniam się ku LG,chociaż sam nie wiem dlaczego,mam jeszcze miesiąc czasu na zastanowienie się,oprócz lodówki muszę jeszcze kupić zmywarkę,pralkę i wyciąg.
  kupowanie AGD nie jest takie proste jak mi się wydawało :)
 • Poziom 12  
  Nie wiem na ile jest to powtarzalne ale dostałem informację, że w LG jeśli nawala kompresor to klient nic nie płaci za naprawę. Czyli dojazd robocizna i części związane z wymianą kompresora (osuszacze, złączki lokringowe itd) są po stronie LG. Tak został potraktowany szwagier kiedy mu nawaliła lodówka. Ciekawe czy ktoś jeszcze miał taką przypadłość - bo to pare stów w kieszeni. Jedynie się szczypali że nie powinien rozszczelnić układu nieautoryzowany serwis - chodzi o pewność że nic więcej nie jest uszkodzone.
 • Poziom 9  
  Właśnie padł mi inwerter w 4-letniej lodówce Samsung. Ponieważ był objęty 10-letnią gwarancją, więc spokojnie zadzwoniłem do serwisu i tu pierwszy zonk - gwarancja obejmuje inwerter, ale za dojazd i robociznę związaną z wymianą muszę zapłacić ok. 500 zł. No trudno, trochę świństwo, ale co zrobić, zgodziłem się i tutaj drugi zonk - naprawa dopiero za miesiąc (sic !). Nic nie pomogły tłumaczenia, że idą upały, że potrzebuję lodówki, że żona mnie z domu wyrzuci - panienka była nieugięta - ZA MIESIĄC. Zdecydowałem się kupić nową lodówkę, tym razem na pewno nie SAMSUNG !
 • Poziom 12  
  Kup sobie LG. Są w nich kompresory liniowe i gwarancja jest pełna. Jeśli kompresor ulegnie uszkodzeniu, to nic nie płacisz. Tak przynajmniej jest w Krakowie.
 • Poziom 9  
  Sprawdziłem i tak zrobiłem, dziękuję za radę.
 • Poziom 14  
  Znowu te "kompresory liniowe" ;)) Podejrzewam, że tak już zostanie, podobnie jak żarówka led czy halogen LED.
  Ja kilka dni temu wybierajac między Samsungiem a LG kupiłem... Amicę, od wczoraj chłodzi. Podobnież właścicielem "lodówkowej części" Amici jest od paru lat Samsung. W każdym razie nowa Amica zastąpła starą Amicę, która służyła wiernie 15 lat, aż trochę czynnika uciekło i uszczelki zamrażalnika zaczęły źle wyglądać….

  robokop napisał:
  Zastanawiam się, co za yntelygent wtmyslił te określenia - kompresor inwerterowy (…) Żadne z tych określeń nie jest prawdziwe(…) ani inwerterowego - bo co tam jest odwracane? (…)napędzana silnikiem asynchronicznym poprzez falownik

  Podejrzewam, że z tego właśnie falownika wzięło się: inwerterowy. Falownik -z angielskiego power inwerter.