Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w radiu FM a kamerka samochodowa

Kozak_Barabasz 04 Maj 2017 12:49 2175 42
  • #1 04 Maj 2017 12:49
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Witam,
    Zakupiłem sobie taką kamerkę do samochodu (KLIKNIJ)
    Niestety po podłączeniu sieje zakłócenia, że nie da się słuchać radia.
    Robiłem różne testy:
    1. Podłączałem pod całkowicie zewnętrzne źródło zasilania (poza samochodem inny akumulator) i sieje tak samo.
    2. Wyłączyłem funkcję wifi (bo ta kamerka przesyła sygnał bezprzewodowo)- to samo.

Winę chyba trzeba zgonić za zasilacz/elektronikę, która generuje w okół siebie zakłócenia.

Myślałem aby rozebrać kamerkę i obłożyć ją aluminiową, klejącą taśmą od środka. Czy to ma sens ? Jak inaczej to naprawić ?

Kamerka bardzo mi się podoba, ponieważ integruje się wizualnie z samochodem i po stronie kierowcy praktycznie jej nie widać. Poza tym za 200zł daje bardzo dobry obraz.

0 29
  • #2 04 Maj 2017 13:04
    RsNeo
    Poziom 19  

Najczęstszą przyczyną zakłóceń jest kiepskiej jakości ładowarka. Spróbuj użyć innej ładowarki - takiej co do której jesteś pewien że nie zakłóca pracy radia np: od nawigacji.

0
  • #3 04 Maj 2017 13:28
    g107r
    Poziom 30  

Tylko to chyba 2w1, i zewnętrznej ładowarki nie posiada. Spróbowałbym jeszcze próbnie podłączyć na jak najkrótszych przewodach do zasilania, i sprawdzić, sam zasilacz może siać, ale i zakłócenia mogą lepiej emitować się przewodem zasilania, działającym jako antena.
    Jeszcze jedno, nie masz czasem szyby z wtopioną anteną ?

Kozak_Barabasz napisał:
    Jak inaczej to naprawić ?
    Zainteresować się budową, konstrukcją takich zasilaczy, i ich odkłócaniem. Chińczyk mógł zaoszczędzić na częściach, i może wystarczy dolutować coś w paru miejscach.

0
  • #4 04 Maj 2017 15:18
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

g107r jest tak jak piszesz, zasilacz jest wbudowany w kamerkę.
    Co do tych przewodów, po których idą zakłócenia to coś może w tym być.
    Jak zmieniałem pozycję przewodów (a idą przy lusterku), poziom szumów zmieniał się.
    W przedniej szybie nie mam anteny, cały wzmacniacz antenowy powędrował na tylną szybę.

Nie można zamontować jakiegoś filtra na kablach ? Myślałem aby owinąć te kable własnie folią aluminiową.

0
  • #5 04 Maj 2017 16:19
    g107r
    Poziom 30  

Jak reaguje na zmianę położenia przewodów to rób ten ekran, lub zmień przewód na ekranowany. Filtr też może być, ale powinien być już w urządzeniu - tu serio chińczyk mógł zaoszczędzić parę centów na kilku kondensatorach tłumiących takie zakłócenia - "nadawać" może później przewód z którego zasilisz ekranowany przewód, czyli samochód. Ciszej, ale nadal. W opisie sprzedawca napisał żeby trzymać z daleka od anteny radia, czyli wiedzą o sianiu zakłóceń.

Cytat:
    If you are very care about the function of your car radio ,think carefully before ordering

it ,please . It may cause your car radio can not work normally .A few buyers had told us

about that . We do not accept the dispute about the radio from now . That depend on your

car power is stable or not ,the position of your car radio antenna and the wire of your car

radio connect with your car radio ,you should keep the power wire of the car DVR far away

from your car radio antenna .We hope you can understand that .

Miałem ładowarkę robiącą takie rzeczy, to wymieniłem. Przyczyną była ona i przewód z niej do nawigacji. A tu ?
    Tobie może jeszcze się zafarcić, płytka może być "uniwersalna", być w wersji do akumulatora, bo o innym zasilaniu raczej mowy nie będzie, ale z tego zasilacza na pewno coś wychodzi do układów kamerki - niestety bez rozbiórki, znalezienia identycznej płytki na ebayu, i co ważne rozkminieniu tego przez kogoś kumatego, co do czego, marne szanse... Z opisu podłączenia widać 3 zasilania, 2 plusy i minus > guzik power może uruchamiać kamerkę bez stacyjki, a to oznaczać może więcej podłączeń zasilacza jak we i wy plusów oraz masa. No, to wyższa szkoła jazdy, i psucie na całego...

0
  • #6 04 Maj 2017 16:20
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kozak_Barabasz napisał:
    Myślałem aby rozebrać kamerkę i obłożyć ją aluminiową, klejącą taśmą od środka. Czy to ma sens ? Jak inaczej to naprawić ?

Na początek owiń folią z zewnątrz by się przekonać że pomysł ma sens. A do środka to łatwiejszy w użyciu może być spray ekranujący.

Kozak_Barabasz napisał:
    Nie można zamontować jakiegoś filtra na kablach ?

Da się, zacznij od ferrytu zakładanego na kabel.

0
  • #7 04 Maj 2017 16:27
    Rezystor240
    Poziom 31  

jdubowski napisał:

Kozak_Barabasz napisał:
    Nie można zamontować jakiegoś filtra na kablach ?

Da się, zacznij od ferrytu zakładanego na kabel.

Taki rdzeń ferrytowy niekoniecznie pomoże, może nawet zaszkodzić.

0
  • #9 04 Maj 2017 17:06
    Rezystor240
    Poziom 31  

jdubowski napisał:
    Może nie pomóc, ale raczej nie zaszkodzi.

Na dwoje babka wróżyła, trzeba sprawdzić eksperymentalnie.

0
  • #10 04 Maj 2017 22:35
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Niestety ze względu na kiepską pogodę, muszę przełożyć prace "badawcze".
    Może ze zdjęć coś ktoś wywnioskuje ?
    Jak widać, są gołe przewody ....

Jest również widoczna antenka, która była doczepiona do obudowy kamerki. Ale tak jak pisałem, po wyłączeniu funkcji wifi w kamerze, nic to nie zmienia.

W gorącej wodzie jestem kąpany i nie mogłem powstrzymać się od pierwszych testów ....
    Zawinąłem całą kamerę szczelnie folią aluminiową (pozostawiłem tylko kable). Niestety ale na niewiele się to zdało ....

Czy sam filtr ferrytowy wystarczy ? Zobaczymy.
    Chcę zamówić coś takiego
    oraz coś takiego wlutować przy kamerce
    Czy te 2 patenty pomogą ?

0
  • #11 05 Maj 2017 09:03
    jdubowski

Kozak_Barabasz napisał:
    awinąłem całą kamerę szczelnie folią aluminiową (pozostawiłem tylko kable). Niestety ale na niewiele się to zdało ....

A ów ekran połączyłeś z masą?

Kozak_Barabasz napisał:
    oraz coś takiego wlutować przy kamerce

Kondensator ceramiczny 10nF/63V a nie taki smok...

BTW - po co w tym przewodzie zailającym jest aż tyle żył?

0
  • #12 05 Maj 2017 09:18
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Nie podłączyłem ekranu pod masę ......

W przewodzie jest jeszcze wyjście 2-żyłowe na zewnętrzny monitor (obraz TV)

0
  • #14 05 Maj 2017 11:20
    g107r
    Poziom 30  

jdubowski napisał:
    BTW - po co w tym przewodzie zailającym jest aż tyle żył?
    Link widać 5 sztuk, dochodzi też antena wi-fi ?
    Kozak_Barabasz Musisz podłączyć pod masę ten ekran, a że tu też może być różnica czy pod masę samochodu, czy masę kamerki, to już kolega jdubowski skoro ma lampy w awatarze :) może, o ile nie zaprotestuje, wytłumaczy dlaczego.
    Zaekranuj kable, reagowały na ułożenie, także pewnie to ich wina.
    Kondensatory tak, ale z tego co wiem, a dużo nie wiem :wink: , to powinny być jak najbliżej siejącego, wytwarzającego zakłócenia elementu, czyli przy kablu może być już za daleko. Skupiłbym się na zlikwidowaniu wytwarzania zakłóceń, nie tylko ich ekranowaniu.

0
  • #15 25 Cze 2017 17:43
    manfred2
    Poziom 12  

Witam.
    Mam pytanie do Kozak_Barabasz
    Poradziłeś sobie z tymi zakłóceniami?
    Kupiłem tą samą kamerkę, zainstalowana jest w octavii gdzie antena radiowa jest na dachu w tylnej części auta.
    Efekt ten sam. Jak owinę folią kamerkę to zakłócenia zmniejszają się. Na początek zamówiłem dławiki ferrytowe i będę testował ale jakbyś miał sprawdzone rozwiązanie to chętnie skorzystam.
    pozdrawiam.

0
  • #16 26 Cze 2017 15:51
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Jestem umówiony na środę z elektronikiem.
    Do tej pory nic nie zrobiłem .....
    Jak wpadniesz na jakiś pomysł, daj znać ;)

0
  • #17 29 Cze 2017 15:12
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

No i dupa ja się poddaję ....
    Byłem u elektronika, wlutował kondensator dość sporej pojemności i nic to nie pomogło ....
    Mówił, że ta kamerka sama w sobie ma źle skonstruowaną elektronikę i nic się z tym nie da zrobić.
    Podpowiedział, że można spróbować z filtrem przeciwzakłóceniowym między radiem a anteną ale to nie jest super rozwiązanie. Zakłócenia powinno się eliminować a nie chronić przed nimi.

Gdyby komuś się udało znaleźć na to sposób, dajcie znać.

0
  • #18 29 Cze 2017 15:16
    Rezystor240
    Poziom 31  

Kozak_Barabasz napisał:
    Byłem u elektronika, wlutował kondensator dość sporej pojemności i nic to nie pomogło ....

Gdzie to wlutował?
    I konkretnie o jakiej pojemności?

0
  • #19 29 Cze 2017 15:31
    Adamcyn
    Poziom 34  

Kozak_Barabasz napisał:
    Byłem u elektronika, wlutował kondensator dość sporej pojemności i nic to nie pomogło ..

W tym przypadku powinna być odpowiednio mała pojemność - rząd nF.
    Kozak_Barabasz napisał:
    Podpowiedział, że można spróbować z filtrem przeciwzakłóceniowym między radiem a anteną

Niech dopowie, gdzie taki filtr można kupić i co będzie filtrowane.

0
  • #20 29 Cze 2017 16:22
    jdubowski

Kozak_Barabasz napisał:
    Mówił, że ta kamerka sama w sobie ma źle skonstruowaną elektronikę i nic się z tym nie da zrobić.

Trzeba wrócić do tematu ekranowania, teraz łącząc ekran do masy. na próbę możesz nawet kamerę owinąć folią z zewnątrz, a folię owiń umasionym przewodem.

0
  • #23 29 Cze 2017 20:18
    manfred2
    Poziom 12  

witam
    ja czekam jeszcze na ekrany.
    jak zwinę przewód blisko kamery (zamiast przy zasilaniu ze skrzynki bezpieczników) zakłócenia są znikome więc myślę. że ekran załatwi sprawę.
    Problem jest taki że kabel działa jak antena nadawcza.
    pozdrawiam.

0
  • #24 29 Cze 2017 20:32
    jdubowski

manfred2 napisał:
    jak zwinę przewód blisko kamery (zamiast przy zasilaniu ze skrzynki bezpieczników) zakłócenia są znikome więc myślę. że ekran załatwi sprawę.
    Problem jest taki że kabel działa jak antena nadawcza.

Eksperyment z pierścieniem ferrytowym przy kamerce był przeprowadzony?

0
  • #25 30 Cze 2017 07:27
    manfred2
    Poziom 12  

Jeszcze nie, czekam na dostawę.

0
  • #26 30 Cze 2017 09:36
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Pisałem do kilku "myfriendów" zza wschodu, którzy sprzedają te kamerki i nikt nie potrafił pomóc. Pisali, że ten typ tak ma i tyle.

Tylko teraz ważna kwestia .....
    Czy jakikolwiek kondensator coś pomoże, skoro nawet pod zewnętrznym zasilaniem kamery są silne zakłócenia w radiu samochodowym ?
    Chyba tylko aluminiowy, zmasowany ekran pomoże ....

0
  • #27 03 Lip 2017 21:04
    manfred2
    Poziom 12  

Witam.
    Włożyłem kabel w ekran i stacje z dobrym sygnałem działają bez zakłóceń.
    Słabsze stacje troszkę szumią. po zamontowaniu przewodu na stałe będę jeszcze kombinował z dławikiem włączonym szeregowo w ekran a masę.
    Ale i tak już jest prawie dobrze bo testy robiłem w garażu.
    A tak wygląda kabel docelowo>

Zakłócenia w radiu FM a kamerka samochodowa Zakłócenia w radiu FM a kamerka samochodowa

0
  • #28 04 Lip 2017 13:12
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Kurczę słabo to wygląda .....
    Jak podepniemy się znów pod instalację, zakłócenia mogą iść dalej kablach instalacji samochodowej.
    Ja temat odpuszczam.

0
  • #29 07 Lip 2017 09:31
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

A co do kondensatora .....
    Elektronik wlutował mi tam 1000uF=1mF

0
  • #30 07 Lip 2017 10:21
    Dijkstra
    Poziom 13  

Szanowni Panowie

Miałem identyczny problem i to z dwiema różnymi kamerkami - w obydwu przypadkach radykalnie pomógł rdzeń ferrytowy na przewodzie pomiędzy kamerką a zasilaczem, przy czym (co stwierdziłem doświadczalnie) rdzeń musi być:
    1. W miarę duży
    2. Przewód przełożony przez rdzeń kilkukrotnie
    3. Jak najbliżej kamerki

Życzę powodzenia w usuwaniu zakłóceń

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo