Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik Geigera pod aplikację z androida - Smart Geiger APK

E8600 04 Maj 2017 12:52 1104 19
  • #1 04 Maj 2017 12:52
    E8600
    Poziom 33  

Witam,
    Zapewne większość osób kojarzy "licznik Geigera" firmy FTLAB (model FSG-001), który prawdopodobnie wykorzystuję fotodiodę link do tematu ze schematem Link. Takie rozwiązanie jest dalekie od ideału dlatego wymyśliłem aby wykorzystać już napisaną aplikację Link i zrobić coś co może działać lepiej . Przeszukując sieć znalazłem prosty schemacik zasilania lampy/tuby Geigera, który można by zaadaptować.
    Schemacik jest zasilany 5V dlatego idealnie na dałby się do zasile nia z portu OTG w telefonie (lub z powerbanku jeśli ktoś nie ma OTG). Źródło: Link
    Zamieszczony schemacik był przeznaczony pod Arduino ale powinien nadać się także do podłączenia pod gniazdo jack 3,5 w telefonie. Ograniczyło by to koszta oraz pracochłonność projektu bo aplikację mamy gotową. Masa w zasilaniu OTG oraz gnieździe jack 3,5 raczej jest wspólna więc wystarczy podpiąć jeden kabelek sygnałowy pod gniazdo słuchawkowe aby aplikacja mogła zliczać sygnały. Warto zastosować izolację galwaniczną lub optyczną aby nie uszkodzić sobie smarphona. Licznik widział bym w formie sondy na przewodzie podpiętej po telefon ale projekt jest otwartą propozycją bo znając siebie szybko się za niego nie wezmę :).
    p.s.
    W przyszłości można by się pokusić o napisanie/poprawienie aplikacji, która uwzględniała by lokalizację telefonu tworząc swego rodzaju mapę obszarów "skażonych".

0 19
  • #2 04 Maj 2017 17:57
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

E8600 napisał:
    Schemacik jest zasilany 5V dlatego idealnie nadałby się do zasilenia z portu OTG

Jestem prawie pewien, że na gnieździe panuje napięcie 4,2-3,7V a dokładnie to aktualne napiecie baterii.

0
  • #3 05 Maj 2017 08:37
    Artur k.
    Admin grupy audio

Kraniec_Internetów napisał:
    Jestem prawie pewien, że na gnieździe panuje napięcie 4,2-3,7V a dokładnie to aktualne napiecie baterii.

To dlaczego z telefonem np. Sony Xperia Z3 prawidłowo współpracuje myszka komputerowa nawet gdy stan naładowania baterii wynosi 10%.
    Zgodnie ze standardem USB, napięcie na porcie musi zawierać się w przedziale 4.75 - 5.25V.
    Gdyby było tak jak piszesz, to żadne urządzenie USB podłączone do telefonu by nie działało, tymczasem właśnie po to jest OTG by takie urządzenia można było podłączać.

0
  • #4 05 Maj 2017 09:41
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

Nie mam pod ręką myszki komputerowej, ale kiedyś podłączałem tak do telefonu kartę dźwiękową na USB. Dokładniej A4tech G480. Jest na niej napisane, że napiecie zasilania to 3.7V.

0
  • #5 05 Maj 2017 10:10
    Artur k.
    Admin grupy audio

Napisane może być i nawet może działać, jednak standard USB mówi jasno że urządzenia USB powinny być zasilane napięciami w zakresie jak podałem i takie napięcie musi zapewnić host.
    Poza tym napięcie na rozładowanym akumulatorze to ok. 2.4V, a więc dużo poniżej 3.7V, karta nie mogłaby działać prawidłowo gdy bateria byłaby choć w połowie rozładowana.

0
  • #6 05 Maj 2017 11:01
    E8600
    Poziom 33  

Rozwieje wątpliwości kolegów jako, że mam możliwość to sprawdziłem bateria w telefonie rozładowana do 11% i zmierzone napięcie na OTG jest w granicach 5,4-5,6V bez odciążenia hosta (sprawdzone na Blackberry z30). Wiec nie ma co się obawiać o zasilanie układu (nie wykluczam, że pierwsze wersje OTG w telefonach mogły mieć taką przypadłość jak kolega wspomniał). Może ktoś wie jakie są realne parametry OTG chodzi mi o wydajność prądową czy można pobrać więcej niż 500mA bo ludzie odpalają dyski talerzowe dlatego pytam a w google nie znalazłem odpowiedzi. Wiem tylko, że podobnie jak bluetooth są różne wersje OTG sygnowane wyższymi cyferkami.

0
  • #7 05 Maj 2017 22:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

E8600 napisał:
    Rozwieje wątpliwości kolegów jako, że mam możliwość to sprawdziłem bateria w telefonie rozładowana do 11% i zmierzone napięcie na OTG jest w granicach 5,4-5,6V bez odciążenia hosta (sprawdzone na Blackberry z30).

Ja nie mam żadnych wątpliwości. :) Specyfikacja jest specyfikacją, po prostu.

E8600 napisał:
    nie wykluczam, że pierwsze wersje OTG w telefonach mogły mieć taką przypadłość jak kolega wspomniał

Nie mogły mieć, dlatego że jak pisałem - takie rzeczy określa specyfikacja USB i każde urządzenie USB musi być z nią zgodne.

E8600 napisał:
    Może ktoś wie jakie są realne parametry OTG chodzi mi o wydajność prądową czy można pobrać więcej niż 500mA bo ludzie odpalają dyski talerzowe dlatego pytam a w google nie znalazłem odpowiedzi.

Nie wiem jaką ma wydajność prądową, raczej nie większą niż 1A - styki gniazda micro USB mogłyby tego nie wytrzymać.
    Natomiast jeśli chodzi o dyski twarde to jest możliwe - taki dysk 2.5" pobiera maksymalnie 700mA i to również można uznać za standard. 3.5" wymaga zasilania +5V oraz +12V, więc bez dodatkowego zasilacza i tak nie uruchomisz bo z USB masz tylko +5V.

0
  • #8 05 Maj 2017 23:33
    E8600
    Poziom 33  

Z OTG jest taki problem, że są modele wykastrowane z tej funkcji np. galaxy s3 mini i tam może być niskie napięcie. Mimo iż telefoni nie ma w specyfikacji OTG to można je odblokować programowo i brakuje przetwornicy podnoszącej napięcie na wyjście mini usb . Ten model wymagał zewnętrznego zasilania do działania OTG.
    Wracając do tematu co myślicie o projekcie przystawki? Zastosował bym ze względu na czułość i dostępność tubę pomiarową STS-5. Ale znalazłem jeszcze coś takiego jak DOI-30 wręcz miniaturowych rozmiarów. Słyszał ktoś o tym maleństwie nadaje się ono do czegoś?

Dla porównania DOI-30 to ta mała pchełka mniejsza od monety. Stosując ten model można by się pokusić o miniaturyzację.

0
  • #9 05 Maj 2017 23:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Na podobnym liczniku ( miniaturowej rurze GM) mam ,,miniaturowy" dozymetr firmy Graetz EDW 150A . Rewelacyjny on nie jest, ale skoro dopuszczony do uzytku przy aparaturze jadrowej w Niemczech albo Holandii, to zle nie jest. Polski KOS 1 też na tym pracuje.

0
  • #10 06 Maj 2017 00:12
    E8600
    Poziom 33  

Ta DOI-30 ma tylko 1 elektrodę czy druga jest na obudowie? O tubach DOB-50 słyszałem, że są kiepskim wyborem. Większość projektów bazuje na STS-5 i to w konfiguracji po kilka sztuk równolegle aby zwiększyć czułość pomiaru. Co kolega myśli o zaproponowanej przystawce pod telefon? Ma to sens bytu czy zakłócenia GSM nie wpłyną na pomiar (zawsze można włączyć tryb samolotowy bez obsługi sieci)?

0
  • #11 06 Maj 2017 02:17
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@E8600 Czyli co ? Zasilane z USB telefonu, przetwornica na kilkaset woltow, układ wielkiej impedancji wzmacniacza impulsów, uklad formowania ich i przerabiania na sygnał USB. Pewnie w obudowie wielkosci 2 pudelek zapałek by się zmieściło. Czułość ? Pewnie by ostrzegło, ze Grzybek w pobliżu i czas sie owinąć białym prześcieradłem i zacząć się czołgać w kierunku najbliższego cmentarza. Wobec takiej groźby, wsadził bym tą rurke GM w blok polietylenu czy parafiny, a wcześniej owinął naprawdę cienką folią kadmowa, do wykrywania neutronów. (modne :cry: !)

0
  • #12 06 Maj 2017 07:13
    E8600
    Poziom 33  

Sygnał trafiał by na jack 3,5 bo pod ten port jest aplikacja napisana. Czyli mam rozumieć, że STS-5 będzie lepszym rozwiązaniem? Na miniaturyzacji mi nie zależy całość i tak będzie na przewodzie w formie sondy pomiarowej a telefon jedynie będzie zasilać układ i zaliczać impulsy wyświetlane w aplikacji stworzonej pod inny pseudo dozymetr pracujący na foto-diodzie.

0
  • #13 06 Maj 2017 07:20
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

E8600 napisał:
    Czyli mam rozumieć, że STS-5 będzie lepszym rozwiązaniem?
    Chyba tak, ponieważ nieublagane prawa fizyki mówią, ze w liczniku Geigera im dluzsze elektrody i większa objętość gazu (komory) tym on jest czulszy.

0
  • #15 06 Maj 2017 15:28
    E8600
    Poziom 33  

Całkowicie pod USB nie bardzo bo aplikacja jest stworzona pod jacka 3,5 więc taki pod USB wymagał by napisania nowej aplikacji.

0
  • #16 15 Cze 2017 20:33
    szybki105
    Poziom 15  

W sieci jest wiele projektów dozymetrów na smartfony. Są fajne aplikacje ale często wymagają dokupienia nie taniego samego detektora, najczęściej opartego na rosyjskiej tubie STS-5 itp. Niektóre są podłączane do gniazda słuchawkowego i nawet z niego zasilane, albo pod USB. Jak ktoś ma odpowiednie doświadczenie to detektor dorobi sam. I mnie temat podobnego dozymetru interesuje od pewnego czasu, niestety na razie jakoś czasu brak.
    Podłączenie pod gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe :
    https://foxylab.com/GeigerCounter.php?en
    przykładowe aplikacje:
    https://play.google.com/store/search?q=GEIGER&c=apps
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.troitsk.dosimeter
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.youratom.scid

0
  • #17 15 Cze 2017 21:45
    Artur k.
    Admin grupy audio

szybki105 napisał:
    Są fajne aplikacje ale często wymagają dokupienia nie taniego samego detektora, najczęściej opartego na rosyjskiej tubie STS-5

Nie taniego detektora? STS-5 można kupić za ok. 20z, czy to drogo? Byle jaki czujnik wielkości nieelektrycznych kosztuje podobnie.
    Poza tym jak się dobrze poszuka, to można kupić znacznie taniej. Ja kupiłem po 5zł. :)

0
  • #18 15 Cze 2017 23:44
    szybki105
    Poziom 15  

To że tuby są tanie (jeszcze) to ja wiem :wink: ale "gołej" tuby bezpośrednio do smartfona raczej nie podłączymy, trochę elektroniki trzeba dodać. Np. coś takiego miałem na myśli :
    https://sites.google.com/site/diygeigercounter/buy-the-kit-1
    https://sites.google.com/site/diygeigercounter/android-pc-bt-graphing
    coś tam pisze że kompatybilne z arduino
    albo:
    http://youratom.com/#/store/atomtag
    Majątku te zestawy może nie kosztują ale fajnie by było zrobić samemu coś takiego.

ps. a gdzie to można STS-5 po 5 zł kupić ?

0
  • #19 16 Cze 2017 00:05
    Artur k.
    Admin grupy audio

A jaka tam elektronika Ci potrzebna? Przecież na smartfona tylko impulsy musisz podawać, oprogramowanie je zlicza i przelicza na jednostki.
    Do tego wystarczy kilka typowych układów scalonych za kilka złotówek.
    Rosjanie robili kiedyś dozymetry z użyciem liczników CD4020 albo 4040.
    Tu masz schemat innego rozwiązania z naszego forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9679689#9679689
    W 10zł zmieści się całość elektroniki.
    Schematy Rosyjskich (i nie tylko) dozymetrów też znajdziesz na forum.

A gdzie można kupić STS-5 po 5zł? Na pewno nie w internecie. :) Szukaj po giełdach, ja kupiłem na Wolumenie, nówki sztuki nigdy nie używane.

0
  • #20 16 Cze 2017 07:37
    szybki105
    Poziom 15  

Artur k. napisał:
    A jaka tam elektronika Ci potrzebna? Przecież na smartfona tylko impulsy musisz podawać, oprogramowanie je zlicza i przelicza na jednostki.

Racja, do najprostszej czujki do smartfona na początek faktycznie niewiele części potrzeba.
    Artur k. napisał:
    A gdzie można kupić STS-5 po 5zł? Na pewno nie w internecie. :) Szukaj po giełdach, ja kupiłem na Wolumenie, nówki sztuki nigdy nie używane.

No właśnie, z tego co wiem u mnie w lubelskim raczej ciężko o taką giełdę elektroniczną, niestety. Czasami na którejś samochodowej mają jakąś tam elektronikę ale z tego co zauważyłem to i ceny duże. Tylko od czasu do czasu pojawi się ktoś ze "starymi" dobrymi zapasami z warsztatu. :)

0