Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W

mat20000 04 Maj 2017 13:42 14418 30
  • Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W
    Zasilacz w założeniu miał być najprostszy, dwukanałowy z pomiarami prądu, napięcia i mocy.

Idealnie w tą koncepcję wpisują się DPS5015 + zwykłe trafo. Mnie jednak trafił się uszkodzony zasilacz impulsowy ok. 400W z wyjściem 41V i max prądem testowanym przeze mnie 12A. Po krótkiej naprawie dołożyłem zakupione dawno temu 2 moduły DPS5015 i filtr wejściowy ze względu na zakłócenia które generował zasilacz impulsowy. Zastosowałem podwójne gniazda wyjściowe ponieważ mam sporo izolowanych kabli "banan" a ciężko znaleźć żeby gniazdo łączyło funkcję odkręcania z możliwością podłączenia w/w kabla.

Budowa trwała 4 dni i najwięcej czasu pochłonęło zaprojektowanie i wykonanie frontu. Front wydrukowany na fotograficznym papierze samoprzylepnym i pomalowany lakierem w sprayu.

Koszty:
    Obudowa (Z-39), zaciski, przewody i gniazda ok 100 zł.
    2 x DPS5015 - 400 zł (kupując z Aliexpress warto kupić dwa elementy wysłane osobnymi paczkami - jak się przekroczy wartość 45€ trzeba płacić VAT)

Po pomiarach kalibrowanym miernikiem mogę powiedzieć, że układy DPS5015 nie są najlepsze przy pomiarze napięcia. Prąd za to mierzą bardzo dokładnie.

Pomiary:
    Zasilacz 30.03V 4.31A
    Miernik 29.20V 4.29A

Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W Zasilacz 0-30V 0-10A z 2x DPS5015 max 300W

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mat20000
    Poziom 10  
    mat20000 napisał 16 postów o ocenie 23, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
    rsv6
    Poziom 5  
    Wszystko spoko. Tylko to kupione gotowe układy. Druga wada masz jedno zasilanie. Nie możesz zewrzeć plusa pierwszego z minusem drugiego dla wspólnego GND Aby uzyskać napięcie ujemne i dodatnie względem środka jak to jest wymagane np w zasilaczach wzmacniaczy.
    Stefan_2000
    Poziom 18  
    rsv6 napisał:
    Wszystko spoko. Tylko to kupione gotowe układy. Druga wada masz jedno zasilanie. Nie możesz zewrzeć plusa pierwszego z minusem drugiego dla wspólnego GND Aby uzyskać napięcie ujemne i dodatnie względem środka jak to jest wymagane np w zasilaczach wzmacniaczy.

Nie da się tutaj uzyskać napięcia symetrycznego, ale wydaje mi się, że w ogóle nie da się połączyć takich dwóch zasilaczy, żeby np. zwiększyć wydajność prądową. Pytanie jak jest zrealizowany pomiar natężenia, jeśli jako rezystor w ujemnej gałęzi zasilania, to nawet nie ma wspólnej masy.
    Jatsekku2
    Poziom 12  
    Co to za przetwornica, którą wykorzystałeś?
    Niedawno zamówiłem DPS'a i się zastanawiam czym go karmić :/
    oskar777

Poziom 26  
    quinty prawdopodobnie stół bezcieniowy + parasolki lub softboxy z lekkim podświetleniem spodu albo zerowym podświetleniem spodu. Zdjęcia z góry trochę prześwietlone. Taki stół można zrobić z z plexi + rurki pvc.
    Zubiik
    Poziom 12  
    DIY Gotowe płytki we wspólnej obudowie ;)
    Smołki
    Poziom 13  
    Konstrukcja wykonana bardzo starannie. Trzeba przyznać, że te moduły są bardzo użyteczne. Mają jednak jedną wadę, przebieg składowej zmiennej na wyjściu ma dość dużą amplitudę. Są w sieci recenzje tych modułów gdzie na wykresach widać to dobrze. Sam poskładałem taki zasilacz i trochę go testowałem. Niestety moje obciążenie mogło przyjąć tylko 360W i nie mogłem sprawdzić tego dla maksymalnej mocy, ale mogłem zobaczyć jak to wygląda dla prądu 15A. Zdecydowałem się dołożyć na wyjście dławik 2x267uH(taki miałem) i kondensator 220uF co znacząco poprawiło przebieg napięcia na wejściu.
    paluszasty
    Poziom 24  
    Kolego Smołki czy robił kolega test z samym kondensatorem? Bo dławik niestety wprowadzi dodatkowe spadki napięcia. Chyba ze w tym zasilaczy jest wyjście typu sense i można się wpiąć już za takim filtrem, ale nie sądzę że ono jest.
    krisRaba
    Poziom 28  
    paluszasty napisał:
    Kolego Smołki czy robił kolega test z samym kondensatorem? Bo dławik niestety wprowadzi dodatkowe spadki napięcia. Chyba ze w tym zasilaczy jest wyjście typu sense i można się wpiąć już za takim filtrem, ale nie sądzę że ono jest.

Jeśli nic więcej w układzie się nie zmieniło, to z pomiaru na sztucznym obciążeniu wygląda jakby było wręcz lepiej ;) Chyba że to pomiar głupieje przy takim przebiegu...
    paluszasty
    Poziom 24  
    Tutaj raczej obstawiał bym właśnie problem z pomiarem. Bez układu LC mamy coś bliżej napięcia średniego a z układem LC coś bliżej wartości szczytowej. Pytanie też jaki opór ma dławik.
    Jawi_P
    Poziom 34  
    mat20000 napisał:
    Mnie jednak trafił się uszkodzony zasilacz impulsowy ok. 400W z wyjściem 41V i max prądem testowanym przeze mnie 12A.

Taki wstępny zasilacz to nic tylko przerobić na taki sterowany napięciem i dodać dalej stabilizator liniowy i mamy piękny zasilacz z prawdziwego zdarzenia :)
    Ładując dalej w dodatku dwa moduły przetwornic...

No ja bym tak nie zrobił.
    Poza tym co w tym jest DIY? No tak, obudowa. I nie powiem ładnie wykonana, starannie.
    I druga sprawa, sądzę, ze za te 500-700pln można kupić nawet gotowy bardzo dobry zasilacz laboratoryjny, z gwarancją również parametrów i serwisem etc...
    Wiem, ampery zachęcają, ciekawe ile razy w życiu większość ludzi budujących te energetyczne smoki, wypróbuje je w praktyce :)
    Jest dostępny schemat tych przetwornic, jaki maja choćby pojemności na wyjściu? Bo warsztatowemu czy laboratoryjnemu zasilaczowi to one nie służą.
    Generalnie ładne, choć te sterowanie enkoderem to nie dla mnie w takim zasilaczu, ale gusta są gusta.
    Ciekawe w tych obecnych DIY jest to, że większość konstruktorów nie potrafi naprawić w przyszłości tego co sama zbudowała :)
    satanistik
    Poziom 27  
    Dokładanie pojemności na wyjście zabija sens regulatora prądu - taki dodatkowy ładunek może sporo namieszać. Co do wielonapięciowego zasilacza niesymetrycznego to sporo urządzeń potrzebuję np: 5V dla cpu i 12V dla silników lub przekaźników. Są procesory, które potrzebują kilku napięć jednocześnie.
    Smołki
    Poziom 13  
    Dołożenie samego kondensatora niewiele zmieniało. Niestety nie znam rezystancji dławika, ale jak znajdę chwilę to otworzę obudowę i zmierzę napięcia na uzwojeniach, to będzie można ją oszacować, bo teraz już nie pamiętam jakie to były wartości. Sam dławik ma tylko 2x6 zwojów i jest nawinięty grubym drutem więc raczej były pomijalne, inaczej pewnie bym je zapamiętał. Co do różnicy w pomiarach to podejrzewam, że wynikało to z faktu, iż testy były z elementami na biurku i chwytałem krokodylem za krokodyl, a prąd był już dość duży, ale jak już pisałem sprawdzę to dokładniej jak tylko znajdę chwilę.
    Smołki
    Poziom 13  
    Dziś sprawdziłem i po dodaniu dławika napięcie na wejściu zasilacza jest niższe o około 0,07V przy obciążeniu 15A. Różnica we wskazanych na obciążeniu na pewno wynikała z jakości styku. Ja zastosowałem dławik skompensowany (ma dwa uzwojenia), bardzo często można zobaczyć na wyjściu zasilaczy impulsowych, z pojedynczym nie testowałem. Tu jest krótki opis http://forum.elportal.pl/viewtopic.php?p=69200
    maystero
    Poziom 24  
    Smołki napisał:
    Dziś sprawdziłem i po dodaniu dławika napięcie na wejściu zasilacza jest niższe o około 0,07V przy obciążeniu 15A. Różnica we wskazanych na obciążeniu na pewno wynikała z jakości styku. Ja zastosowałem dławik skomponowany (ma dwa uzwojenia), bardzo często można zobaczyć na wyjściu zasilaczy impulsowych, z pojedynczym nie testowałem. Tu jest krótki opis http://forum.elportal.pl/viewtopic.php?p=69200

Pochwali się kolega fotką?
    vergil50
    Poziom 12  
    quinty napisał:
    Mam pytanie trochę z innej beczki. Jak robisz takie eleganckie zdjęcia urządzenia?
    Używasz jakiś profesjonalnych akcesoriów fotograficznych + photoshopy, czy może to jakiś zmyślny/prosty trik z podłożem/oświetleniem?

Zapewne kolega używa Whiteboxu z oświetleniem.
    marcin55246
    Poziom 25  
    Sorki za wykopaliska, ale czy ta konstrukcja jest Twoja?
    Link
    krystian08
    Poziom 16  
    Zasilacz bardzo estetyczny, aż miło popatrzeć. Nieco lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dwóch niezależnych zasilaczy impulsowych i układu konfiguracji wyjść (symetryczny/ze wspólną masą, lub niezależne).
    komatssu
    Poziom 29  
    Stefan_2000 napisał:
    Pytanie jak jest zrealizowany pomiar natężenia, jeśli jako rezystor w ujemnej gałęzi zasilania, to nawet nie ma wspólnej masy.

Na tym zdjęciu widać, że rezystor pomiarowy jest właśnie na ujemnym zacisku wyjściowym:
    https://obrazki.elektroda.pl/5406591800_1493897765.jpg
    Tak więc z tego zasilacza można jednocześnie zasilać jedynie dwa odbiorniki całkowicie niezależne od siebie.
    rsv6
    Poziom 5  
    Stefan_2000 napisał:
    rsv6 napisał:

Nie da się tutaj uzyskać napięcia symetrycznego, ale wydaje mi się, że w ogóle nie da się połączyć takich dwóch zasilaczy, żeby np. zwiększyć wydajność prądową. Pytanie jak jest zrealizowany pomiar natężenia, jeśli jako rezystor w ujemnej gałęzi zasilania, to nawet nie ma wspólnej masy.

No właśnie to jest ten ból brak napięcia symetrycznego. Pewnie mając nawet dwa osobne zasilacze moduły mierników mogą się palić od napięcia ujemnego w przypadku mniejszej wydajności prądowej któregoś modułu.

Sam miałem z tym problem. Dopiero zastosowanie na wyjściu każdego regulatora równolegle kilku diod na prąd 2x większy niż wydajność zasilacza dało efekt, przestały mi się wtedy palić. Efekt jest zadowalający. Symetryczne 2x30V i 2x10A transformator główny musiałem zastosować z dwoma osobnymi uzwojeniami. Podobnie transformatory mierników by nie było wspólnej masy gdyż zasilanie i masa pomiarowa jest połączona razem. Połączenie szeregowe skutkowało by zwarciem. Czy u Ciebie masa wspólna też jest bezpośrednio z zasilacza?
    adversus
    Poziom 27  
    marcin55246 napisał:
    Sorki za wykopaliska, ale czy ta konstrukcja jest Twoja?
    Link

Wykopalisk ciąg dalszy... Kolega sądzi że na stronie pisanej cyrylicą ktoś by zaprezentował jako swój zasilacz z polskim opisem :) ????
    marcin55246
    Poziom 25  
    adversus napisał:
    Wykopalisk ciąg dalszy...

To było ponad 2 lata temu...