Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta SD - zrozumieć bibliotekę FatFS

Jakub17 04 Maj 2017 15:29 972 3
  • #1 04 Maj 2017 15:29
    Jakub17
    Poziom 6  

Witam.

Mikrokontroler ATmega32
    Piszę z prośbą o pomoc, ponieważ ogarnia mnie już rezygnacja i frustracja gdy próbuję połapać się w słynnej bibliotece z tej strony http://elm-chan.org/
    W tejże bibliotece pełno przeróżnych bajerów jak RTC itd. które nie są mi potrzebne a ograniczają czytelność zasadniczej kwestii obsługi karty.
    Myślę, że powinienem odłożyć analizę tej biblioteki na później gdy zdobędę więcej wiedzy. Tymczasem chciałem popracować w prosty sposób z kartą SD. Na początek chciałbym napisać sobie prostą funkcję która po włożeniu karty SD do portu odczytywałaby plik tekstowy, tak żeby móc później string zawarty w tym pliku przepisać do jakiejś tablicy, na której mógłbym dalej w programie pracować.
    Czy ktoś byłby skory opisać mi algorytm postępowania dla takiej funkcji przy komunikacji SPI?
    Pierwszy krok to na pewno inicjalizacja SPI na ATmega32, to nie stanowi dla mnie problemu ale co później?

Korzystałem jeszcze z tej strony:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/podlaczenie-karty-pamieci-sd.html
    Jest tam link do przykładowego projektu, ale niestety wygasł:(

Dzięki za pomoc:)

0 3
  • Pomocny post
    #2 04 Maj 2017 15:43
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

W darmowych przykładach do książek z mojej stopki znajdziesz kilka przykładów obsługi kart SD. Co prawda na XMEGA, ale ponieważ to tylko kwestia dostosowania rejestrów z prostego ukłądu jakim jest SPI, więc nie powinno byc problemów.

1
  • Pomocny post
    #3 04 Maj 2017 16:49
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Możesz zacząć od Petit FAT File System Module które jest znacznie prostsze od FatFS i w wielu przypadkach całkowicie wystarczające.

0
  • #4 04 Maj 2017 17:39
    Jakub17
    Poziom 6  

tmf napisał:
    W darmowych przykładach do książek z mojej stopki znajdziesz kilka przykładów obsługi kart SD. Co prawda na XMEGA, ale ponieważ to tylko kwestia dostosowania rejestrów z prostego ukłądu jakim jest SPI, więc nie powinno byc problemów.

Dzięki serdeczne:) Przykłady pobrałem i zabiorę się do ich analizy. Tematu nie zamykam bo mam nadzieję że w razie wątpliwości odpowiesz mi na pytania:) Jeszcze raz dzięki:)

Dodano po 1 [minuty]:

michalko12 napisał:
    Możesz zacząć od Petit FAT File System Module które jest znacznie prostsze od FatFS i w wielu przypadkach całkowicie wystarczające.

Dzięki, Petit też przeglądałem. Jak przeanalizuję przykłady od tmf i coś z tego zrozumiem to z pewnością zabiore się za Petit.

0