Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TSOP48 Chip jaki programotor do dumpu danych ?

04 Maj 2017 17:17 3192 23
  • Poziom 4  
    Sytuacja wygląda tak:
    Normalna praca z aparatem i podczas fotografowania karta odmawia posłuszeństwa..
    Pacjent Compact Flash 8 Giga 2xChip typu TSOP48
    Oczywiście pacjent nie widoczny w systemie brak reakcji na jakiekolwiek soft do odzyskiwania itp..
    Podjęta była próba przeszczepu pamięci do identycznej karty efekt ten sam brak reakcji nie widoczna w systemie.
    Tylko mix kości pomogło że widoczna jest karta w systemie lecz jest problem ze sektorami..
    Moje pytanie jest teraz jaki programator polecacie do dumpu chipów. Jest cała masa Programatorów zastanawiam się nad dwoma i szukam opinii MinPro i ProMan
  • Poziom 4  
    NAND TC58NVG52FTA00 Toshiba
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Nie bardzo oznaczenie mi pasuje do pojemności.

Proszę ponownie sprawdzić napisy, bądź też najlepiej zamieścić zdjęcie.

Może to jest takie oznaczenie:

TC58NVG5D2FTA00 - 4GB pojemności = 32Gbit
    Czyli dwie kości, razem dają 8GB.

Programator NAND Lite obsługuje tą pamięć wg dokumentacji.

W załączeniu dokumentacja dla tej pamięci.
    Załączniki:
  • Poziom 4  
    Mój błąd tak to jest ten chip TC58NVG5D2FTA00
    Tak czy siak niebawem po-testujemy Programator :D :)
  • Poziom 32  
    O ile dane nie zostały wyzerowane na karcie w wyniku przeluowania na inną kartę - co Ci da odczyt pamięci? Dysponujesz oprogramowaniem, aby poskładać dane w całość?
    Jaki tam jest kontroler na tej karcie?
  • Poziom 32  
    funak napisał:
    Dlatego przy odzyskiwaniu danych króluje podstawowa zasada: najpierw kopia sektorowa, później próba odzyskiwania danych.

Ale kopii posektorowej nie da się wyknać bo kontroler jest niesprawny.
  • Poziom 32  
    To jest surowy dump, który jest zrzutem pamięci. Słowo "kopia" nie do końca oddaje poprawnie jego znaczenie. Zresztą w tej postaci jest bezużyteczny dla kogoś, kto nie ma możliwości poskładania danych w całość.
  • Poziom 4  
    michal_aniol napisał:
    O ile dane nie zostały wyzerowane na karcie w wyniku przeluowania na inną kartę - co Ci da odczyt pamięci? Dysponujesz oprogramowaniem, aby poskładać dane w całość?
    Jaki tam jest kontroler na tej karcie?

Hmmmm mam nadzieje że dane się nie wyzerowały przez fakt przeszczepienia kości do takiej samej identycznej karty robiłem mixa też czyli 1 chip uszkodzony z 2 chipem dobrym itp... efekt pojawiła się pojemność karty z uszkodzonej karty (3.7G) ale niestety dane nie dało się odczytać ani odzyskać mam nadzieje że nie spowodowało to wyzerowanie pamięci :(

Kolejna sprawa w necie jest szereg aplikacji które składają surowe dumpy nieprzetworzone ale nie chcę się wypowiadać na ten temat bo nie testowałem i nie mam w tym doświadczenia..
    przykład skryptu https://bitbucket.org/jmichel/tools

jeśli chodzi o kontroler z płyty karty to jest to ps3016-p8-d
  • Poziom 32  
    Ten kontroler używa XORa, który musi być nałożony na surowego dumpa, oczywiście w odpowiedni sposób, następnie zwykle jest łączenie w stronach i parach o odpowiedniej wielkości bloków. Na końcu pozostaje asembler bazujący na SA celem ułożenia bloków w odpowiedniej kolejności.
  • Poziom 4  
    michal_aniol napisał:
    Ten kontroler używa XORa, który musi być nałożony na surowego dumpa, oczywiście w odpowiedni sposób, następnie zwykle jest łączenie w stronach i parach o odpowiedniej wielkości bloków. Na końcu pozostaje asembler bazujący na SA celem ułożenia bloków w odpowiedniej kolejności.

Hmmm powiem że za dużo mi to nie mówi ale zakładając że kontroler wykonuje pewny algorytm działania. Zakładam że są programy symulujące dany układ który poskłada do kupy dane. Na karcie znajdują się zdjęcia z 18 urodzin i chrzcin i są to jedyne zdjęcia z owych imprez. Jak dla mnie bardzo cenne dane :(
  • Poziom 32  
    Tak, jest do tego oprogramowanie, z tym że darmowego nie ma. A komercyjne jest bardzo drogie.
  • Poziom 4  
    michal_aniol napisał:
    Tak, jest do tego oprogramowanie, z tym że darmowego nie ma. A komercyjne jest bardzo drogie.

a może znasz nazwy tych komercyjnych programów jeśli to nie tajemnica :D
  • Poziom 32  
    Flash extractor, VNR, PC3000 Flash. Generalnei ceny od około 10 tys w górę za licencję roczną.
  • Poziom 4  
    Jeszcze takie pytanie czy zadziała robimy dumpy z uszkodzonych chipów a później dane wgrywamy do dobrych chipów wszczepiamy w układ od karty i teraz czy taki zabieg może przywrócić dane lub umożliwić ich odzyskanie z poziomu już wyspecjalizowanych softów ?
  • Poziom 32  
    Jak złapiesz Pana Boga za nogi to teoretycznie tak. W praktyce jest bardzo mała szansa że nie zadziała bo:
    - karta donor bedzie miała inny kontroler
    - jak kontroler bedzie taki sam to może mieć wgrany inny soft
    - w donorze może być inny XOR
    - w donorze mogą być inne miksy
    - podejrzewam że dumpy będą zgrane źle, wiec również źle wgrane na donora
    - itd.
  • Poziom 4  
    michal_aniol napisał:
    Jak złapiesz Pana Boga za nogi to teoretycznie tak. W praktyce jest bardzo mała szansa że nie zadziała bo:
    - karta donor bedzie miała inny kontroler
    - jak kontroler bedzie taki sam to może mieć wgrany inny soft
    - w donorze może być inny XOR
    - w donorze mogą być inne miksy
    - podejrzewam że dumpy będą zgrane źle, wiec również źle wgrane na donora
    - itd.

Karty zostały zakupione równocześnie i identyczne w tym samym czasie. Co do dumpu nie mam pojęcia czy zgram dobrze czy źle i w jaki sposób to sprawdzić.. Jeśli wyczerpię wszystkie możliwości jakie jestem sam wstanie wykonać po prostu oddam do firm specjalizujących się odzyskiwaniem danych.. Max do końca przyszłego tygodnia będę walczyć jeśli się nie uda pozostaje oddać to w ręce fachowca.. i chyba na tyle w temacie.
  • Poziom 32  
    Jeśli są to dwie identyczne karty zakupione w tym samym czasie w jednym miejscu to super, szanse wzrastają. Trzymam kciuki :) Daj znać jak poszło.
  • Poziom 4  
    michal_aniol napisał:
    Jeśli są to dwie identyczne karty zakupione w tym samym czasie w jednym miejscu to super, szanse wzrastają. Trzymam kciuki :) Daj znać jak poszło.

Pewnie że dam znać jak poszło sam chyba flachę jebnę ze szczęścia :D jak się uda :) w innym przypadku szukanie firm kompetentnej i z wiedzą :)
  • Spec od GSM
    LarogZDW napisał:
    Na karcie znajdują się zdjęcia z 18 urodzin i chrzcin i są to jedyne zdjęcia z owych imprez. Jak dla mnie bardzo cenne dane

LarogZDW napisał:
    Jeśli wyczerpię wszystkie możliwości jakie jestem sam wstanie wykonać po prostu oddam do firm specjalizujących się odzyskiwaniem danych.

Przeczytałem wątek z zainteresowaniem i kibicuję ale powyższe dwa zdania z całości są dla mnie sprzeczne.

Jeżeli dane są cenne to karta powinna już być w firmie odzyskującej dane - to po pierwsze. Po drugie: NIGDY nie wykonuje się przekładek kontrolera/pamięci w pierwszej kolejności bo może to skutkować resetem zawartości NANDa jak już napisał Michał. Nastąpi to wtedy kiedy firmware kontrolera dawcy jest niższy/wyższy niż firmware kontrolera w uszkodzonej karcie a tego nie wiesz i wiedzieć nie będziesz bo kontroler w uszkodzonej karcie nie działa. Nawet jeżeli robiłeś mixa może być tak że jeden z kryształów lub cała kość jest teraz czysta.... odbudowa więc plików nie będzie możliwa bo teoretycznie zakładając, że dane łączone są stronami pomiędzy kryształami a w układzie masz min. 2 kryształy po Twojej operacji brakować będzie 25% lub 50% danych itp. Przekładki kontrolerów to loteria i można uznać ją za ostateczność - zarezerwowane są w większości dla firm odzyskujących dane które, które nie posiadają odpowiedniego sprzętu dedykowanego do tego celu a za odzyskanie danych z uszkodzonego PenDrive uznają zalutowanie oderwanego gniazda USB.

Zwróć uwagę, że każde Twoje działanie zmniejszają "szanse" na całkowite odzyskanie danych spowodowane: przekładkami, próbami odczytu bez posiadania odpowiedniego sprzętu (tj. złe napięcia i parametry, które także zmniejszają żywotność tranzystorów w pamięci których zapis/odczyt jest ograniczony). Nawet sposób demontażu pamięci z karty zwiększa lub zmniejsza ilość błędów jaka będzie przy odczycie co przekłada się na zakres odzyskanych danych przy rekonstrukcji.... może się więc okazać tak, że jak już skończysz "próby" to będzie za późno na odzyskanie czegokolwiek.
  • Poziom 4  
    Ostatnia próba to dump chipa jeśli to nie pomorze nie zabieram się dalej za to. Mam tylko nadziej że nie pogorszyłem stanu chipa. Z tego co wiem to w obu kartach kontrolery są sprawne tylko coś jest nie tak z chipem nr 1 chip nr 2 wydaje się sprawny. Przeszczepiając chipy dobre do płyty z uszkodzonej karta normalnie działała karta ...
  • Poziom 4  
    Więc tak. Powiem jak się zakończyła sprawa..
    Kupiłem programator Nand Litte - zdał swoje zadanie celująco oprogramowanie bez problemu wykrywa chip i model dzięki czemu przeprowadziłem prawidłowo dump flashy. Nie pomogło wgranie dumpów na nowe chip pozostało tylko analiza surowych dumpów.
    Jedynym problemem to brak programu który z rzutu dumpów (RAW) złoży i odfiltruje dane.

Z pomocą przyszła firma odzyskiwanie-danych.com.pl która w bardzo szybki sposób przeanalizowała dane z binów i odzyskała wszystko co było utracone. Ra-sumując jeśli ktoś chce szybko i na temat warto skorzystać z profesjonalnych firm specjalizujących się odzyskiwaniem. Póki co głównym problemem to brak programów darmowych które umożliwiają składanie surowych dumpów.

Gorąco kibicuję twórcy Programatora Nand Lite i trzymam kciuki aby jego programator i oprogramowanie szybko ewoluowało o dodatkowe funkcje :D :) Oraz firmie odzyskiwanie-danych.com.pl za profesjonalizm :)