Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha ax 930 - końcówki sprawne a cicho gra

04 Maj 2017 21:57 504 6
  • Poziom 8  
    Prawdopodobny powód uszkodzenia to podłączone głośniki bez zwrotnic od mini wierzy.
    Dźwięk w głośnikach jest ale bardzo cichy jak by w ogóle tego wzmacniacza nie było. Tak jak by głośniki były podłączone bezpośrednio do źródła sygnału. Tony wysokie i średnie jak kręcę potencjometrem zmieniają się, a przy niskich brak reakcji.
    Potencjometr głośności reaguje. Po odłączeniu zworek "pre out" i main na pre siła dziwieku się zmiena i jest słyszalna.
    Sprawdziłem tranzystory C3856 , A1492 oraz B1141 po wylutowaniu i wyglądają na sprawne.
    Szukam kogoś kto poprowadzi mnie za rączkę w znalezieniu usterki, lub naprowadzi na trop.
  • Poziom 24  
    Sprawdź na innych głośnikach. Będziesz wiedział gdzie szukać przyczyny.
  • Poziom 38  
    szopie napisał:
    powód uszkodzenia to podłączone głośniki bez zwrotnic od mini wierzy.

A na czym miało by takie uszkodzenie polegać i w związku z czym?

szopie napisał:
    Szukam kogoś kto poprowadzi mnie za rączkę w znalezieniu usterki, lub naprowadzi na trop.

Zmartwię kolegę ,ale to forum dla ludzi jednak posiadających minimum wiedzy i umiejętności. Powodzenie naprawy zależy wyłącznie od samego kolegi.
    Generalnie to dość trudny wzmacniacz do naprawy dla osoby początkującej , choćby ze względu na brak dostępności BA 3122.

szopie napisał:
    Sprawdziłem tranzystory C3856 , A1492 oraz B1141 po wylutowaniu i wyglądają na sprawne.

Tranzystory należy dokładnie sprawdzić ,mają być sprawne lub nie ,a nie wyglądać. Tu musimy być wszystkiego pewni.
    szopie napisał:
    Dźwięk w głośnikach jest ale bardzo cichy jak by w ogóle tego wzmacniacza nie było.

Objaw występował bezpośrednio przed demontażem tranzystorów?
  • Poziom 8  
    Spodziewałem się takich odpowiedzi i nie zamierza szydzić tutaj z nikogo, odpowiedzi w stylu podłącz drugie głośniki proszę zatrzymać dla siebie.
    Powód jest prawdopodoby ze względu na źle dobrane głośniki i ich impedancje co mogło spowodowało to uszkodzenie.
    Co do końcówek to zostały wylutowane i sprawdzone miernikem a nie tylko wzrokowo , dźwięk jest tak słyszalny przy wlutowanych końcówkach.
    Elektronikom zawodowo się nie zajmuje raczej więcej czytam i dłubię, więc chciałbym spróbować ale z pomocą a tu kula w łęb. Z zawodu jestem elektrykiem więc wyzwań się nie boję.
    W załączniku załączam schematy, może jednak ktoś podejmie się wyzwania.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Kolego jak już wspomniałam ,to jedna z trudniejszych konstrukcji do naprawy potrafiąca sprawić problemy nawet serwisantom z dużym doświadczeniem. Jak wcześniej miałeś nadmienione - naprawa nie jest możliwa ze względu na brak od lat układu BA 3122. Można się o tym przekonać przeglądając różne fora . Co niektórzy podejmowali się zastąpienia układu elementami dyskretnymi . W większości wypadków układ wzmacniacza był przez kolegów przerabiany na całkowicie inną aplikację ,poprawnie działającą bez większych kłopotów.

Układ BA 3122 należał do jednych grona "niewypałów " , często wymieniany nowy element ulegał również uszkodzeniu.
  • Poziom 8  
    I to jest rzeczowa odpowiedz.
    Może tego podzespołu warto poszukać na zagranicznych stronach, czytałem na elektrodzie że ktoś ten układ dostał w Wimelu we Wrocławiu.
    Jeżeli naprawa w serwisie to gdzie i jaki koszt.
  • Poziom 38  
    Proszę spojrzeć na daty , czyta kolegi posty sprzed 10 lat.
    Układ jest dostępny we wtórnym obiegu ,ale co z tego jak nie wielu jest śmiałków ,którzy wiedzą jak prawidłowo uruchomić układ HCA.
    To patentowe rozwiązanie można również o nim poczytać .
    Przestrzegam przed zakupem układów na portalach azjatyckich - to całkiem inny układ ,zwykle ma obudowę DIP 08 , a nie DIP 09.
    Najrozsądniej ,nie kumulując nie potrzebnych kosztów jest wzmacniacz przerobić . Można się wzorować podobnymi rozwiązaniami jak przykładowo Yamaha AX-470 .