Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja napięcia przy użyciu tyrystora

04 Maj 2017 22:29 834 22
 • Poziom 9  
  Witam.


  Czy jest możliwość regulacji napięcia wyjściowego za pomocą tyrystorów? Chcę zrobić urządzenie rozruchowe ze starej 2 fazowej spawarki, obecnie na wyjściu jest 70v, a ja chciałbym uzyskać regulację 12-30v. Czy jest możliwość zrobienia mostka prostowniczego na tyrystorach oraz układ wyzwalania tak aby ograniczyć wartość napięcia? Myślałem nad PWM, lecz byłby taki problem, że przy pojedynczym impulsie z PWM tyrystor przewodziłby prąd aż napięcie spadnie do 0. Pod jaką nazwą mogę szukać takich układów wyzwalania?
 • Poziom 43  
  folyta napisał:
  Chcę zrobić urządzenie rozruchowe ze starej 2 fazowej spawarki


  Tylko przezwojenie.

  Dodano po 43 [sekundy]:

  folyta napisał:
  a ja chciałbym uzyskać regulację 12-30v


  Po co ci taki rozstaw napięcia?????
 • Poziom 43  
  folyta napisał:
  PWM tyrystor przewodziłby prąd aż napięcie spadnie do 0.
  Zastosuj tranzystory IGBT.
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  Tylko przezwojenie.
  Sluszna uwaga.
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  Po co ci taki rozstaw napięcia?????
  Pewnie do samochodow ciężarowych.
 • Poziom 9  
  więc nie pchać się nawet w tyrystory tylko zostawić diody które są teraz i odwinąć uzwojenie wtórne, tak? Jeśli miałby by być podłączane do urządzenia pojazdy tylko z instalacją 12v na wyjściu trafa powinno być napięcie wyższe uwzględniając spadek napięcia po mostku? I jak będzie wyglądać sytuacja w momencie podłączenia tego do instalacji samochodowej, czy akumulator nie zadziała jak kondensator i nie podbije napięcia?
 • Poziom 43  
  folyta napisał:
  czy akumulator nie zadziała jak kondensator i nie podbije napięcia?


  Po pierwsze co i dlaczego chcesz odpalać, jak nowe samochody po 2000r to zapomnij, koszt naprawy ubitych sterowników to kosmos.
 • Poziom 9  
  maszyny rolnicze zarówno starsze i nowsze
 • Specjalista elektronik
  Chcesz regulować w zakresie 12-30V, ale jakiego napięcia? Średniego, skutecznego? I jakie napięcie ma wartość 70V? Jeśli skuteczne, to szczytowe jest 99V, a po wyprostowaniu, przyjmując spadek napięcia na diodach/tyrystorach 2V, średnie będzie 61V przy przewodzeniu przez cały czas, więc uzyskanie średniego 30V będzie wymagało przewodzenia prawie od maksymalnego napięcia do 0 - a to oznacza, że na obciążeniu będzie się pojawiać 97V i będzie kwestia, czy takie napięcie czegoś nie uszkodzi - np. elektroniki samochodu, albo szczotek w rozruszniku.
 • Poziom 9  
  więc na jakie napięcie powinien być przezwojony? na około 14 co da 12 po mostku czy 11v - spadek po mostku 2v i podbicie przez kondensator do wartości maksymalnej czyli 12,69
 • Poziom 31  
  Odwiń uzwojenie do wymaganego napięcia.
  To jedyne słuszne rozwiązanie jeśli ma to być urządzenie rozruchowe.
  Obniżając napięcie na uzwojeniu, zwiększasz prąd - a o to tu chyba chodzi.
  Na wyższe napięcie zrób sobie odczep przełączany.

  Jaka moc transformatora? Jaka grubość uzw. wtórnego?
 • Specjalista elektronik
  Tyle, że każdą kolumnę trzeba by podzielić na trzy części, na których będą: uzwojenie pierwotne (pół), bocznik, uzwojenie wtórne (pół) - i to by podniosło koszt. W zwykłych transformatorach uzwojenie wtórne nawija się na pierwotnym, wtedy dzielenie uzwojeń na kolumny nie powoduje niedogodności i dodatkowych kosztów - nawet zmniejsza ilość materiału.

  Inna sprawa: Ile zwojów ma uzwojenie wtórne tego transformatora? Czy bocznik magnetyczny (ten ruchomy element rdzenia) da się łatwo wymontować? Czy rdzeń daje się rozłożyć? Może dałoby się wymontować ten bocznik i wykorzystać miejsce na uzwojenie wtórne dające potrzebne napięcie? To chyba będzie do 10 zwojów... i to raczej linką. ;)
 • Poziom 9  
  Z wymontowaniem bocznika nie byłoby większych problemów, lecz z rdzeniem myśle z tak, co do ilości zwojów to również nie posiadam takiej wiedzy. Umieszczam zdjęcie spawarki z boku Regulacja napięcia przy użyciu tyrystora
 • Specjalista elektronik
  Nawiń kilka zwojów i zmierz napięcie, będziesz mógł wyliczyć, ile zwojów potrzeba.

  A jakie napięcie jest bezpieczne dla sprzętu, który chcesz zasilać?

  Hm... wygląda na to, że masz uzwojenie wtórne (pierwotne też) podzielone między kolumny.
 • Poziom 9  
  Z tego co mierzyłem podobne prostowniki mają do 15v, i nic się wówczas nie dzieje z układami w pojazdach
 • Poziom 25  
  Scania 4 ma transile w sterownikach 30 v . Mój kolega już je 2 razy zepsuł. Z tego wynika że nie można przekraczać szczytowego 15 v dla 12 v instalacji i 30 dla 24 v . Po dołożeniu mostka prostowniczego stare możesz odpalać i tylko włączać spawarke na czas rozruchu. Do ciagników ze sterownikami tym sie nie dotykaj, chyba że przerobisz instalacje od rozrusznika.
 • Poziom 43  
  stasiekb100 napisał:
  Scania 4 ma transile w sterownikach 30 v

  jeśli ori to 36V tak jak 18V w instalcji 12V..


  stasiekb100 napisał:
  Do ciagników ze sterownikami tym sie nie dotykaj


  Tu masz 100% racji, bo po co palić z prostownika auto które ma być w trasie niezawodne i palić na parkingach jak cała noc pyrka webasto .

  Tylko szefowie SZMACIARZE puszczają kierowców z niepewnymi zestawami w trasę.