Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz GML 026 z Amator 2 pisk w głośniku.

04 Maj 2017 22:46 2160 3
  • Poziom 14  
    Witam,
    Wygrzebałem resztki radioodbiornika Unitra Amator 2. Postanowiłem zbudować wzmacniacz. Rozlutowałem pcb, wyciąłem ten kawałek ze wzmacniaczem i złożyłem z powrotem. Korzystałem ze schematu z noty katalogowej.

Po podłączeniu do zasilacza max 25v od razu bezpiecznik z pierwszego kanału uległ spaleniu czyli pewnie uszkodzony gml. Na drugim napięcia niby poprawnie (uwzględniając za małe napięcie zasilania). Podłączyłem głośnik i klapa. Pisk w głośniku gdzieś powyżej 1khz i 12,7v na wyjściu . Szczerze nigdy nie miałem takiego przypadku :cry: . Na co powinienem zwrócić uwagę? Wejście na razie zostawiłem nie podłączone.
  • Poziom 38  
    Na początek odpowiednio zasilić układ ,czyli zastosować zabezpieczenie w postaci rezystorów 22-47/ 5-20W w zasilaniu . Szkoda ,że nie starałeś się przed uruchomieniem "wykrojonej " części wzmacniacza przemierzyć GML , jest to przecież możliwe . Należało również uruchamiać wstępnie układ przed "wykrojeniem " .

W sumie z odrobiną zręczności i cierpliwości układy GML 026 są do naprawienia.

Pomocne materiały :
    Wzmacniacz GML 026 z Amator 2 pisk w głośniku.
    Wzmacniacz GML 026 z Amator 2 pisk w głośniku. Wzmacniacz GML 026 z Amator 2 pisk w głośniku. Wzmacniacz GML 026 z Amator 2 pisk w głośniku.

Reasumując należy najpierw wszystkie elementy wzmacniacza sprawdzić miernikiem uniwersalnym ,przecież ten amator dawno jest "pełnoletni ". :)
  • Poziom 14  
    @aaanteka Nie miałem możliwości uruchomić go przed "wykrojeniem" bo płytka pochodzi ze złomu i została dość mocno połamana. Akurat część wzmacniacza nie była połamana (ale układ zasilania już tak).

Zastanawia mnie czemu na schemacie amatora pomiędzy nóżką 7-8- są dodatkowe rezystory? Ja brałem schemat z noty katalogowej i tam jest tylko kondensator!

Niestety max co mogę dać to 25v 2A (zasilacz regulowany). Później to już dopiero 40v które będzie za dużo na ten układ.

Co do "pełnoletności" to nawet 40 letni amator 2 działa lepiej od nowiutkich wieżyczek prosto od chińczyka (ale bardzo fajnie się je rozbija siekierą :D ).

Ps. Schematy nie były potrzebne bo to samo jest w necie do znalezienia w parę sekund :D

Dodano po 34 [minuty]:

Po godzinie czasu udało się uruchomić jeden kanał :D. Nawet na zasilaniu 25v i kolumnie alton 110 8ohm ładnie daje czadu jak na niecałe 10w.
    Niestety kanał drugi w dalszym ciągu nie działa. GML bardzo mocno się nagrzewa, a po chwili wywala bezpiecznik. Próbuje się dostać do środka ale nie mogę zdjąć tej metalowej blaszki.
  • Poziom 38  
    Gdzie ty widzisz pomiędzy pin 7 i 8 "dodatkowe rezystory" ?

Układ GML-026 ma zasilanie według noty katalogowej minimalne 28V/Iwy 2,8A, a maksymalne 34V/ Iwy 3A . Zasilanie do 43V było przewidziane ale dla układu innego jakim jest GML-025.