Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wtyk siłowy - podłączenie płyty indukcyjnej oraz zmywarki - kabel 230V

sebastian.home 05 Maj 2017 09:35 3234 27
  • #1 05 Maj 2017 09:35
    sebastian.home
    Poziom 3  

Witam,

na tą chwilę mam gniazdo siłowe 5 żyłowe, do którego podłączony jest kabel 5 żyłowy podłączony z płytą indukcyjną na zasadzie:

Płyta ---> Gniazdo siłowe
    L1 ---> L1
    L2 ---> L2
    L3 ---> L3
    N ---> N
    PE --> PE

Chciałbym zmienić instalację, żeby móc podłączyć kabel 230V do 1 fazy, do którego będzie wpięty kabel 230V z wtykiem, żeby podłączyć zmywarkę.

Proszę o instrukcję jak zmienić aktualne podłączenie płyty indukcyjnej, żeby "zwolnić" 1 fazę. Gdzieś wyczytałem, żeby w gnieździe siłowym odłączyć kabel szary od 1 fazy i podłączyć go razem z niebieskim (N) do wtyku z kablem niebieskim (N) na gnieździe siłowym. Czy po takiej zmianie konieczna jest zmiana podłączenie w płycie indukcyjnej?

Po zwolnieniu fazy po prostu podłączę kabel 230V na zasadzie:
    Kabel 230V---> Gniazdo siłowe
    Brązowy ---> L3
    N (niebieski) ---> N
    PE (żółto-zielony) ---> PE

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    Sebastian

0 27
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 05 Maj 2017 09:57
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

A dlaczego chcesz w ogolę odpinać jeden przewód fazowy od płyty zamiast po prostu dopiąć zmywarkę równolegle do jednej fazy? Podaj model tej płyty indukcyjnej.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • Pomocny post
    #3 05 Maj 2017 10:12
    mar_uda
    Poziom 20  

Zmywarka powinna mieć doprowadzony osobny obwód z rozdzielnicy.

1
  • #5 05 Maj 2017 10:26
    mar_uda
    Poziom 20  

Jeśli jest w trakcie remontu, to tym bardziej nie widzę powodu, żeby nie doprowadzić instalacji do stanu zgodnego z normami i zdrowym rozsądkiem. Powtórzę raz jeszcze - zmywarka powinna posiadać osobny obwód z osobnym zabezpieczeniem.

0
  • #6 05 Maj 2017 10:45
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Tak, powinna co do tego niema co się sprzeczać ale niestety nie wiemy z jakiego powodu autor chce podpiąć zmywarkę pod ten sam obwód co płytę indukcyjną.

1
  • #7 05 Maj 2017 11:06
    sebastian.home
    Poziom 3  

Dziękuje za odpowiedzi.

Niestety nie jestem w trakcie remontu. Pomysł narodził się z tego powodu, że w kuchni mam tylko 2 gniazdka 230V i siłę, a 4 sprzęty. 2 sprzęty podłączone sa poprzez przedłużacz z 1 gniazdem 230V: lodówka i piekarnik i działa to poprawnie.
    Pod siłę mam podpiętą płytę indukcyjną na zasadach jak opisałem, czyli wykorzystane 3 fazy.

Natomiast pod ostatnie gniazdo 230V mam podpiętą na przedłużaczu zmywarkę i czajnik. Uruchomienie 2 sprzętów powoduje "wywalenie korków". Poza tym wykorzystanie gniazda siłowego umożliwiłoby pozbycie się przedłużacza i schowanie kabla od zmywarki pod blat kuchenny - tutaj akurat argument żony :)

Specyfikacja sprzętów:
    Płyta indukcyjna ACM 816 BA WHIRPOOL
    ZMYWARKA SMS58D08 BOSCH

Rozumiem, że poprowadzenie oddzielnego obwodu byłoby najlepszym rozwiązaniem, jednakże jest poza moimi siłami i ciężkie do zrealizowania przy aktualnym umeblowaniu kuchni. Przygotowałem już kabel 3 żyłowy z gniazdem 230V Legrand , kwestia samego podpięcia do gniazda siłowego i czy niezbędne są zmiany w podpięciu przy indukcji.

Jeżeli jest szansa by wykorzystać gniazdo siłowe, to chętnie bym z tego skorzystał.

Odnośnie równoległego połączenia to rozumiem, że po prostu na kostce w gniazdu siłowym, gdzie jest podpięty np. kabel szary wtykam kabel brązowy i zaciskam? Którą fazę wybrać, ma to jakieś znaczenie?

[/i]

0
  • #8 05 Maj 2017 11:19
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Jeszcze pytanie jakie dokładnie masz to gniazdo siłowe?
    Według instrukcji płytę idzie podpiąć pod 1,2 lub 3 fazy, w twoim przypadku można by było zasilić płytę pod wejścia L1 i L2 a pozostała fazę dać na gniazdko do zmywarki, w takim wypadku nieważne które urządzenie przeciąży bezpieczniki to i tak zgasną oba.

0
  • #9 05 Maj 2017 11:44
    sebastian.home
    Poziom 3  

Niestety nie zrobiłem zdjęcia i nie mogę znaleźć nigdzie na internecie, popołudnie mogą wrzucić dokładne.

Wrzucę przykładowe zdjęcie, które może zobrazować gniazdo, oczywiście jest ono inne, ale na takiej samej zasadzie zbudowane, że dla każdego kabla jest kostka z 2 wejściami:
    1 wejście - kabel od gniazda siłowego
    2 wejście - kabel od podłączanego urządzenia

[/i]

0
  • #10 05 Maj 2017 11:48
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

To masz gniazdo siłowe czy puszkę? Bo to na zdjęciu jest puszka.
    Jeśli dobrze Cie rozumiem to masz podpiętą płytę tak jak na górze rysunku.
    Jak chcesz podbić gniazdko według mojego opisu powinieneś przerobić instalacje według dolnej części.

Moderowany przez retrofood:

Przed nauczaniem innych wypadałoby nauczyć się samemu. Podpowiedź wysoce niebezpieczna, nagradzam ostrzeżeniem. Pkt 3.1.11 regulaminu forum.

0
  • #11 05 Maj 2017 12:20
    sebastian.home
    Poziom 3  

Puszkę, przepraszam, że wprowadziłem w błąd.

Tak, aktualna instalacja jest jak na schemacie.

Schemat dotyczący zmiany wydaje się jasny, dziękuje bardzo za rysunek i pomoc.
    Pytanie, co zrobić z kablem, który idzie od płyty fazy L3 do puszki, wystarczy zaizolować? Czy muszę zmienić na kabel 4 żyłowy? Przyznam, że wolałbym użyć istniejącego 5 żył, bo ciężko będzie przeciągnąć go teraz między meblami. Niestety średnio to zaplanowaliśmy w razie jakichś koniecznych wymian.

Konieczne jest zainstalowanie jakiegoś mostka na płycie między L2 i L3 po odłączeniu kabla z fazy L3? Chociaż chyba nie, bo w instrukcji pisze, że mostki mogą być pomiędzy L1-L2 i pomiędzy N1-N2. Ale prosiłbym o potwierdzenie :)

0
  • #12 05 Maj 2017 12:34
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Przewód może zostać 5-cio żyłowy, żadnych mostków nie potrzeba jedynie co to sugerowałbym odpiąć i zaizolować przewód do L3 nie tylko w puszcze ale także przy złączu od płyty. Oczywiście wszelkie prace trzeba wykonać przy wyłączonym zasilaniu do puszki.

0
  • #13 05 Maj 2017 12:58
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Przy takim połączeniu, jak na schemacie2 płyta nie ma zasilania na listwie L3 i należy listwę L3 połączyć mostkiem z L2

0
  • #15 05 Maj 2017 13:21
    kSmuk
    Poziom 18  

sebastian.home napisał:
    2 sprzęty podłączone sa poprzez przedłużacz z 1 gniazdem 230V: lodówka i piekarnik i działa to poprawnie.

Do najbliższego pożaru.

sebastian.home napisał:
    Jeżeli jest szansa by wykorzystać gniazdo siłowe, to chętnie bym z tego skorzystał.

Odnośnie równoległego połączenia to rozumiem, że po prostu na kostce w gniazdu siłowym, gdzie jest podpięty np. kabel szary wtykam kabel brązowy i zaciskam? Którą fazę wybrać, ma to jakieś znaczenie?

Takie połączenie jest niedopuszczalne! Urządzenia o mocy >2.000 W powinny być zasilane z osobnych obwodów dedykowanych.

2
  • #16 05 Maj 2017 13:39
    stanislaw1954
    Poziom 41  

bubu1769 napisał:
    Według schematu od płyty indukcyjnej L3 nie musi być podpięte przy zasilaniu z 2 faz.
    Ja nie dociekam, jak ma być zgodnie z instrukcją fabryczną, ale jeśli kuchenka miała podłączone 3 fazy i działała, to nadal potrzebuje zasilenia( fazy ) na listwie L3

0
  • #17 05 Maj 2017 13:49
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Chyba ze układ zasilający jest przystosowany do takich typów podłączeń.
    Co ciekawe tylko przy zasilaniu 230V wymagany przekrój przewodów to 4 mm2, w pozostałych przypadkach wystarczą 1,5 mm2. Być może L3 stanowi jedynie wspomaganie zasilania i nie jest wymagane do prawidłowej pracy, trzeba by zapytać się producenta.

0
  • #18 05 Maj 2017 14:02
    stanislaw1954
    Poziom 41  

bubu1769 napisał:
    Być może L3 stanowi jedynie wspomaganie zasilania i nie jest wymagane do prawidłowej pracy, trzeba by zapytać się producenta.
    Wymyślasz nowe teorie. Jeśli na zacisku L3 listwy na kuchence była trzecia faza i ją odetniesz, to na pewno część urządzenia nie będzie działać.

Dodano po 3 [minuty]:

A nawiasem mówiąc w tej listwie jest podłączone jakieś urządzenie 1-no fazowe.(zdjęcie)

0
  • #20 05 Maj 2017 14:42
    sebastian.home
    Poziom 3  

Panowie,
    Dziękuję za informacje i sugestie.

Oddzielnego obwodu nie będę w stanie zrealizować, wiec podlacze do oddielnej fazy zgodnie z sugestia bubu1967.

Jakies propozycje odnośnie podlaczenia lodówki i piekarniki i wyeliminowanie przedłużacza? Niestety mam w tym rejonie tylko 1 gniazdo, czy wystarczy zrobić 2 gniazda z 1, czy powinno sie to inaczej zrealizować, są jakies odpowiednie rozdzielacze do tego?

Dodano po 8 [minuty]:

Odnośnie zmywarki w instrukcji znalazlm takie dane:
    Napięcie: 220-240V, 50Hz lub 60Hz
    Wartość podłączeniowa: 2,0-2,4 kW
    Bezpiecznik: 10/16 A

Dodano po 18 [minuty]:

Panowie przewód 3 zylowy h05vv -f 3g1.5 na jaka moc wystarczy?

0
  • #21 05 Maj 2017 14:55
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

stanislaw1954 napisał:
    Jeśli na zacisku L3 listwy na kuchence była trzecia faza i ją odetniesz, to na pewno część urządzenia nie będzie działać.

Opieram się na tym co podaje producent w instrukcji obsługi, powinien raczej wiedzieć jak zasilać swoje urządzenia.

stanislaw1954 napisał:

A nawiasem mówiąc w tej listwie jest podłączone jakieś urządzenie 1-no fazowe.(zdjęcie)

Zdjęcie puszki jest poglądowe, nie przedstawia rzeczywistego podłączenia u autora tematu.

Co do mocy to rzeczywiście przydałoby się zdjęcie rzeczywistej instalacji bądź informacje jakie są przekroje przewodów zasilających puszkę.

0
  • #22 05 Maj 2017 16:16
    kortyleski
    Poziom 41  

Mylisz wtyk z kostką, nie podajesz PODSTAWOWYCH informacji. Przekrój przewodu, wartość i rodzaj zabezpieczeń. Kabelki podłączysz, zostaniesz bohaterem w swoim domu. Idylla. Ale jak kogoś porazi /zabije /spowoduje pożar wykonana przez ciebie instalacja to ty jako wykonawca lądujesz w pierdlu. Bo rozumiem że masz odpowiednie uprawnienia by taką przeróbkę wykonać i się podpisać?
    I jeszcze ciekaw jestem wyników pomiarów z ostatniego przeglądu instalacji. Tak, wiem że moje twierdzenia z połączenia trzech kabelkow robią skomplikowane inwestycje.

0
  • #23 05 Maj 2017 19:50
    sebastian.home
    Poziom 3  

kortyleski mam świadomość zagrożenia stad moje pytanie na forum. Dziękuję Ci za Twoja wypowiedz, przemysle temat raz jeszcze zanim sie za cos zabiorę. Niestety nie jestem w stanie podać przekroju kabli, bo nie ma oznaczenia na puszce. Odnośnie zabezpieczeń, to mam wydzielone 3 bezpieczniki B16 w skrzynce. Za godzinę wrzucę zdjęcie puszki.

Rozumiem kortyleski, ze jesteś elektrykiem z uprawnieniami wiec wycen ile taka przeróbka będzie kosztować? Bo może rzeczywiście warto zainwestować.

0
  • #24 06 Maj 2017 09:06
    kortyleski
    Poziom 41  

Kiedy był ostatni przegląd instalacji? Poproszę o skan protokołu z pomiarów

0
  • #25 06 Maj 2017 09:33
    sebastian.home
    Poziom 3  

Pazdziernik 2016, wtedy byl oddany do użytkowania budynek.
    Jak znajdę w dokumentach to wrzucę zdjęcie.

0
  • #26 06 Maj 2017 13:40
    kSmuk
    Poziom 18  

sebastian.home napisał:
    Pomysł narodził się z tego powodu, że w kuchni mam tylko 2 gniazdka 230V i siłę, a 4 sprzęty.

sebastian.home napisał:
    Pazdziernik 2016, wtedy byl oddany do użytkowania budynek.

To żart, prawda? Co to za elektryk wykonywał i kto do tego dopuścił? Wklej proszę skan projektu instalacji elektrycznej (podział obwodów).

0
  • #27 06 Maj 2017 13:46
    zbich70
    Specjalista elektryk

sebastian.home napisał:
    Pazdziernik 2016, wtedy byl oddany do użytkowania budynek

A już myślałem, że to stary budynek remontowany etapowo.
    A tu taka niespodzianka, świeżynka z zeszłego roku.
    Z takimi bublami.
    Brak słów. :|

0
  • #28 06 Maj 2017 20:19
    retrofood
    Moderator

sebastian.home napisał:
    Witam,

na tą chwilę mam gniazdo siłowe 5 żyłowe, do którego podłączony jest kabel 5 żyłowy podłączony z płytą indukcyjną na zasadzie:

Płyta ---> Gniazdo siłowe
    L1 ---> L1
    L2 ---> L2
    L3 ---> L3
    N ---> N
    PE --> PE

Chciałbym zmienić instalację, żeby móc podłączyć kabel 230V do 1 fazy, do którego będzie wpięty kabel 230V z wtykiem, żeby podłączyć zmywarkę.

Proszę o instrukcję jak zmienić aktualne podłączenie płyty indukcyjnej, żeby "zwolnić" 1 fazę. Gdzieś wyczytałem, żeby w gnieździe siłowym odłączyć kabel szary od 1 fazy i podłączyć go razem z niebieskim (N) do wtyku z kablem niebieskim (N) na gnieździe siłowym. Czy po takiej zmianie konieczna jest zmiana podłączenie w płycie indukcyjnej?

Po zwolnieniu fazy po prostu podłączę kabel 230V na zasadzie:
    Kabel 230V---> Gniazdo siłowe
    Brązowy ---> L3
    N (niebieski) ---> N
    PE (żółto-zielony) ---> PE

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    Sebastian

Kolego, przeczytaj temat jeszcze raz. Te Twoje "pomógł" usunąłem, bo nagradzasz jedynie podpowiedzi błędne, ale takie, o jakich marzysz. Niestety, tak się nie da. Porzuć więc drogę na skróty, bo sprowadzisz jedynie niebezpieczeństwo na siebie i rodzinę. Zasady są po to, aby je przestrzegać, pisano je szpitalnymi łóżkami i cmentarnymi krzyżami, nie próbuj ich lekceważyć, bo źle na tym wyjdziesz.
    Właściwą odpowiedź zawiera post #3 i nic tego nie zmieni.

0