Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łóżko Okidrive +3 - Przekaźnik we wtyczce nie działa

wzielonymgaju18 05 Maj 2017 14:22 864 8
  • #1 05 Maj 2017 14:22
    wzielonymgaju18
    Poziom 17  

We wtyczce sterownika łóżka jest przekaźnik, do niego doprowadzane jest napięcie 230V. z niego wychodzą 4 przewody (2 idą do transformatora a 2 idą do płytki drukowanej z przekaźnikami sterującymi siłownikami i pilotem.
    No i nie wiem do czego on konkretnie tutaj służy.
    Gdy podłączam łóżko przez przekaźnik, to nic nie działa, natomiast jeżeli pominę przekaźnik, i bezpośrednio na 2 przewody do transformatora podam napięcie 230V a na 2 przewody idące do płytki drukowanej podam napięcie 12V z zasilacza komputerowego to łóżko normalnie działa.
    Czy ten przekaźnik jest uszkodzony? Czy on transformuje napięcie?
    Czy można zamiast tego przekaźnika podłączyć zasilacz 12V?

Poniżej zdjęcia przekaźnika i wtyczki
    Łóżko Okidrive +3 - Przekaźnik we wtyczce nie działa Łóżko Okidrive +3 - Przekaźnik we wtyczce nie działa

0 8
  • Pomocny post
    #2 05 Maj 2017 15:34
    gimak
    Poziom 36  

wzielonymgaju18 napisał:
    Czy ten przekaźnik jest uszkodzony? Czy on transformuje napięcie?

Przekaźnik nic nie transformuje, może tylko załączać lub rozłączać jakieś obwody.
    To czy jest nawalony, to można łatwo sprawdzić - czy cewka ma przejście, czy odpowiednie styki w odpowiednich warunkach (pobudzenia cewki) przewodzą lub nie.
    Mam chyba takie samo łóżko i zaglądałem do środka tylko raz, ze dwa lata temu, więc nie kojarzę w tej chwili, ani tego przekaźnika ze zdjęcia, ani trafo o którym piszesz. U mnie padł przekaźnik od opuszczania zagłówka (nie wiem czy to właściwa nazwa). Usterka polegała na tym, że na stykach NC (normalnie zwarte) nie było przejścia.
    Wracając do tematu. Na drugim zdjęciu jest taka szklana rurka, wygląda to na bezpiecznik. Na zdjęciu nie widać dokładnie czy on jest dobry, więc go sprawdź.

0
  • #3 05 Maj 2017 21:52
    wzielonymgaju18
    Poziom 17  

Bezpiecznik jest dobry, sprawdzone omomierzem, właśnie o to chodzi, że przekaźnik ma 6 styków, i z tego co widzę to styki połączone z 2 pinami to początek i koniec uzwojenia cewki. Nawet na przekaźniku napisane jest 9V DC i 250V AC.

0
  • #4 05 Maj 2017 22:03
    Wojciech.
    Poziom 31  

wzielonymgaju18 napisał:
    Nawet na przekaźniku napisane jest 9V DC i 250V AC.

No to cewka jest na 9V DC a styki mogą pracowac przy 250V AC.

0
  • #5 06 Maj 2017 14:04
    gimak
    Poziom 36  

Nie wiem czy już sobie poradziłeś, mnie interesuje w tym cytacie

wzielonymgaju18 napisał:
    Gdy podłączam łóżko przez przekaźnik, to nic nie działa, natomiast jeżeli pominę przekaźnik, i bezpośrednio na 2 przewody do transformatora podam napięcie 230V a na 2 przewody idące do płytki drukowanej podam napięcie 12V z zasilacza komputerowego to łóżko normalnie działa.

taka sprawa, czy sprawdzałeś czy łóżko działałoby normalnie po podaniu tylko napięcia 12V= na płytkę drukowaną i czy wtedy w jakiejś sytuacji pojawiałoby się napięcie na cewce przekaźnika pokazanego na zdjęciu.
    Wg łóżko w tej sytuacji powinno działać normalnie.

0
  • #6 06 Maj 2017 22:14
    wzielonymgaju18
    Poziom 17  

Nie, łóżko nie działa, jeżeli nie podłączę 230V do transformatora. Z przekaźnika wychodzą 4 przewody, 2 idą bezpośrednio do płytki drukowanej (12V) a 2 idą do transformatora (230V) i z niego przewody też idą do płytki drukowanej. Łóżko Okidrive +3 - Przekaźnik we wtyczce nie działa

0
  • #7 07 Maj 2017 09:40
    gimak
    Poziom 36  

Napisałem, że też mam takie łóżko, bo wygląd zewnętrzny jest taki sam jak znaleziony w internecie, ale w moim na bloku napędowym jest napis "Dewert" i blok ten zupełnie inaczej wygląda niż na łóżku z internetu. Chciałem zajrzeć do niego do środka, ale w tym wypadku to raczej nie ma sensu. Więc raczej nie pomogę, ale pozwolę sobie puścić wodze fantazji i trochę pogdybać.

wzielonymgaju18 napisał:
    łóżko nie działa, jeżeli nie podłączę 230V do transformatora. Z przekaźnika wychodzą 4 przewody, 2 idą bezpośrednio do płytki drukowanej (12V) a 2 idą do transformatora (230V) i z niego przewody też idą do płytki drukowanej.

Zastanawia mnie w tym jedno - w jaki sposób, skąd brane jest napięcie 9VDC do sterowania przekaźnika, jeżeli ten przekaźnik dopiero po pobudzeniu cewki, podaje (jedna para styków NO) napięcie 230VAC na trafo, a z tego trafo zasilana jest (tak zakładam) płytka drukowana i jednocześnie płytka drukowana podłączona jest do drugiej pary styków NO - tak ja to interpretuję, ale chyba źle, bo mowa jest tylko czterech przewodach wychodzących z przekaźnika, a przy wykorzystaniu dwóch par styków powinno do przekaźnika przychodzić/wychodzić sześć przewodów - cztery na styki i dwa na cewkę.
    Ja bym sprawdził czy po podaniu napięć tak jak to zrobiłeś, czy na stykach przedmiotowego przekaźnika pojawia się napięcie (jeżeli tak to jakie) oraz na cewce przekaźnika jest napięcie lub czy pojawia się w momencie pracy któregoś z napędów - to pozwoliłoby ustalić jaką rolę pełni ten przekaźnik, jeżeli on jest powodem nie działania łóżka.
    Sprawdziłbym skąd w normalnych warunkach zasilana jest płytka drukowana, bo po podaniu napięcia 230VAC na trafo, które jest podłączone do płytki drukowanej (zakłądam, że jest to zasilanie płytki), dodatkowe podłączanie napięcia 12VDC nie powinno być konieczne, wygląda na to że nie trafo zasila płytkę, tylko podawane jest ono inną drogą. Poza tym napięcie 12VDC musi być już obecne, żeby była możliwość załączenia tego przekaźnika, więc istotne jest miejsce skąd ono jest brane w normalnych warunkach i dlaczego go teraz nie ma.

0
  • #8 07 Maj 2017 09:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Uszkodzona (zwarta) dioda Zenera, dioda prostownicza albo kondensator elektrolityczny 100 µF / 25V, na płycie sterownika, czyli tzw. zasilacz Standby. On pracuje zawsze, przekaźnik podaje zasilanie do reszty (silnikow np.).

0