Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB - Czy to już koniec ery CB w Polsce?

14 Maj 2017 15:49 12831 148
    Hektar Zahler
    Poziom 34  
    Alany plusy multi to dobry przykład jak nie powinno się tego robić.
    To, co czyni je szumofonami są wewnętrzne zakłócenia harmoniczne przenikające przez zasilanie.

CB - Czy to już koniec ery CB w Polsce?

Jest to sytuacja na jednym z filtrów przy odłączonej antenie.
    Żeby mieć skalę do porównania kursorem 2 oznaczyłem normalną nośną z kanału 20 widzianą przez radio jako s9.
    W tym momencie kontroler nie pracuje, choć załączony z powrotem "dokłada swoje".
    Sposób pozbycia się wady nie istnieje.
    Być może miał nim być specjalny algorytm squelcza kto wie - jakkolwiek okazał się on niewypałem.

Dobre radyjka skończyły się jak zaprzestano produkcji syntez PLL drugiej generacji nie wiedząc nikomu dlaczego.
    Plusy multi są trzeciej generacji, bo - patrz wyżej.
    Tak samo jak Alan 48 w nowym wykonaniu nie możliwe by taki był.

Obecnie wchodzi CB 4 gen. utrudniająca naprawy możliwych uszkodzeń na niespotykaną dotąd skalę.
    Skończą się możliwości modyfikacji wad konstrukcyjnych na własną rękę.

Może kiedyś-kiedyś problematyka bramki szumu rozwiąże się samoistnie tak jak w Australii, gdzie CB ma 40 kanałów w zakresie 467~477MHz.
  • TermopastyTermopasty
    Jap
    Poziom 28  
    neo386 napisał:
    Moim zadaniem...... CB mogłoby odzyskać swoją popularność. Na paśmie 11m brakuje innych form łączności. np. SSTV, PSK, czy nawet JT9+JT65 (patrz wikipedia). Ale do tego potrzebne jest transceiver ze wstęgami SSB.

haha.. ale sentyment mi wrócił. Wydaje mi się, że jako pierwszy na Dolnym Śląsku uruchomiłem się na SSTV ok 94tego. Mam łączność nawet z Nową Zelandią.
    Jak sprzedałem patent znajomym to potworzyły się fan cluby SSTV - można było robić łączności praktycznie bez znajomości angielskiego. Jeszcze dziś podczas propagacji słychać SSTV na 27.700USB. A na 27.500USB rzadko bo rzadko - ale zasuwa PSK31. Mało tego - w okolicach 26.7coś tam w LSB działało Packet radio :)
    Jednak technologii nie da się powstrzymać - dziś obrazek SSTV o rozdzielczości 320x240 pixeli wygląda wręcz komicznie na ekranie komputera. mody PD180 transmitują obrazki wieki (np obecnie idzie to z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).
    Osobiście myślę, że mody cyfrowe nie wspomogą CB radia.

Co do obecnych sprzętów - ostatnio bardzo ciekawą maszyną wydaje się anytone at-6666 i jego klony. Widziałem kilka filmów - i wielki szacun w kwestii redukcji szumów!!! Mało co a kupiłbym go z pół roku temu - ale powoziłem troszkę na fotelu w aucie wstęgowego Superstara FM360 - brak propagacji szybko mnie zniechęcił do dalszych eksperymentów. Finalnie antena zniknęła z dachu (choć radio Apollo Road Blues wciąż jest pod fotelem).

Co do syntezy, mikroprocesorów i zakłóceń wewnętrznych - obecnie robi się to dobrze w radiach krótkofalarskich - więc można. Choć oczywiście i w tym sprzęcie trafiają się szumofony. Ale nikt nie zainwestuje 4tys PLN w Yaesu 857, żeby czysto odbierać 19stkę...

Dodano po 5 [minuty]:

Wawrzyniak1 napisał:
    Alana 28 lub 18. Do dziś żałuję, że go sprzedałem.

A mnie wcale nie zachwyciły te radia. Końcówka lat 90tych - Alan 28 działał WYŚMIENICIE (a jak sobie radzi w dzisiejszych czasach?). ze 5 lat temu dorwałem 18stkę, porównałem z innymi sprzętami... i ... nie wiem, co w nim takiego wspaniałego. Zbierał syf jak na poziomie Onwy MKII (jeszcze mam taką dziewiczą - moje 1sze radio!!!).
    Novile
    Poziom 34  
    Jap napisał:
    Zbierał syf jak na poziomie Onwy MKII (jeszcze mam taką dziewiczą - moje 1sze radio!!!).
    I co cię dziwi?MK2 to już szajs był bo zamiast Muraty na II p.cz. zaczęli pchać CQ. Radio zaczęło mocniej szumieć i straciło swoją renomę.
    Oto wnętrze MK2, jak widać jest już CQ455.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1374030.html

MK1 był na takim filtrze jak Unideny czy Presidnety z Filipin , Murata na 3 nogach.
  • TermopastyTermopasty
    Hektar Zahler
    Poziom 34  
    Nowoczesność niesie rozmaitości. Powstają komplikacje natury manualnej takie jak opóźnienia w reakcji na klawisz czy wręcz błędy jak pomylenie funkcji klawisza, notoryczne zacinanie się encoderów, itp. Stare sprzęty mają w sobie taką magię, że zawartości tych pryimtywnych kontrolerów były robione w asemblerach, gdzie wykorzystywało się każdą wolną komórkę zawartości ROM, bo absolutnie nie było miejsca na nieprofesjonalizm. Skutkiem tego w latach 90 nikomu nie śniło się, że kiedyś przełączenie jednego kanału zajmie dwie sekundy jak w radiach Canva. Albo, że załączenie PTT będzie wymagać sekundowego wyprzedzenia, tj. tyle co opóźnienie potrzebne do przełączenia na nadawanie, bo program wykonał jakiś niedouczony praktykant. Uzyskuje się efekty zacinania się funkcjonalności ogółem jak w tunerach DVB-T. Skutecznie zniechęca to do korzystania z takiego głupiego pudła co nie chce dać się obsłużyć w miarę przyzwoicie, albo wręcz robi co chce.

Przykład osobisty kupiłem radio i co teraz: Albrecht AE-2990 AFS

Również przykładowemu Alanowi komputeryzacja nie wyszła na zdrowie, bo od teraz klawisze mają tendencję do zacięć.
    Często trzeba na chama wciskać AM/FM+Scan żeby ustawić PL.

Reguła "old skul" zdaje potwierdzać się nie tylko w radiach , ale i całej elektronice.
    Tak, że możliwości niechęci do CB są niezliczone.

Powstają coraz to nowsze udoskonalenia, które w rzeczywistości są potrzebne, albo i nie koniecznie.
    I tak np. ciekawostka z nowości CB Auto RF-Gain.

Akcja od minuty 7:10.

Link

Zależnie od ustawienia otrzymuje się efekt:

1. Auto - odbiór prawie czysty (bo ideałem bym go nie nazwał)
    2. OFF - słychać przester
    3. 3 - totalny przester
    4. 30 - jest czysto

Na pierwszy rzut oka udoskonalenie wygląda na ciekawe i warte zastosowania Auto na stałe w każdym radiu jako całkiem praktyczne.

Kto wie dlaczego jest wręcz odwrotnie i pomysł ten nigdy nie powinien ujrzeć światła dnia ?
    (pytanie dosyć łatwe)
    neo386
    Poziom 12  
    Jap napisał:
    neo386 napisał:
    Moim zadaniem...... CB mogłoby odzyskać swoją popularność. Na paśmie 11m brakuje innych form łączności. np. SSTV, PSK, czy nawet JT9+JT65 (patrz wikipedia). Ale do tego potrzebne jest transceiver ze wstęgami SSB.

haha.. ale sentyment mi wrócił. Wydaje mi się, że jako pierwszy na Dolnym Śląsku uruchomiłem się na SSTV ok 94tego. Mam łączność nawet z Nową Zelandią.
    Jak sprzedałem patent znajomym to potworzyły się fan cluby SSTV - można było robić łączności praktycznie bez znajomości angielskiego. Jeszcze dziś podczas propagacji słychać SSTV na 27.700USB. A na 27.500USB rzadko bo rzadko - ale zasuwa PSK31. Mało tego - w okolicach 26.7coś tam w LSB działało Packet radio :)
    Jednak technologii nie da się powstrzymać - dziś obrazek SSTV o rozdzielczości 320x240 pixeli wygląda wręcz komicznie na ekranie komputera. mody PD180 transmitują obrazki wieki (np obecnie idzie to z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).
    Osobiście myślę, że mody cyfrowe nie wspomogą CB radia.

.

Większość CB-stów nie wie co to nawet co to są emisje cyfrowe. Zapytaj kogokolwiek na kanale 19-tym co to PSK31. Myślę, że nikt nie udzieli Ci odpowiedzi . Nigdy nie podpinali swojego TRX-a pod komputer. Tylko starzy wyjadacze z lat 90-tych coś o tym wiedzą. Takie jest moje zadanie. Hi!

Przydzielanie znaków dla użytkowników 11m byłoby czymś bardzo pozytywnym. Uporządkowało by to bałagan na paśmie. Unikalny znak wywoławczy otoczyłby takiego krótkofalowca większą estymą :-)

Trzeba ludzi uświadamiać heh !
    Artur k.
    Admin grupy audio
    SP5IT napisał:
    Wielu posiadaczy znaków z lat 90 straciło zainteresowanie krótkofalarstwem, zmarło. Bez przedłużenia znak wraca do puli do rozdania a nie jest zablokowany na zawsze.

Tylko dlaczego trzeba za to płacić 82zł?

Novile napisał:
    Dlatego mogę obiektywnie pisać o tym. Jak byś zarobił 1500zł i miał wydać 500zł na mandat to byś inaczej "śpiewał". Obecne kwoty mandatowe nie są dostosowane do polskich realiów.

I bardzo dobrze, że są takie mandaty. Jeden z drugim się trochę zastanowi zanim coś zrobi. A jak się nie zastanowi to zaboli.
    Na zachodzie już od dawna są kary na poziomie 1/2 przeciętnej wypłaty - efekt? Jedzie Niemiec po A2 równiutko 140km/h i ani kilometra więcej, to już jest nawyk.
    Wystarczy pojeździć trochę po autostradach i zobaczyć co ludzie wyprawiają. Jedna dziesiąta powinna dostać mandat z 1500zł i z 10 punktów, może by się oduczyli.
    Tylko z wczoraj - jechało dwóch, jeden taksiarz cały czas lewym pasem i nie dawał się wyprzedzić, drugi Laguną próbował wyprzedzać nawet "poboczem" jak nie z lewej to z prawej.
    Zachowaj bezpieczną na autostradzie odległość ok. 100m, to zaraz ze dwóch przed Ciebie wjedzie i musisz hamować - jeśli to samo zdarzy się za Tobą - wypadek gwarantowany, bo ci co wjechali za Ciebie nie zdążą zahamować.
    I potem mamy w TV doniesienia o karambolach z udziałem kilkudziesięciu aut...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    robokop
    Moderator Samochody
    neo386 napisał:
    Większość CB-stów nie wie co to nawet co to są emisje cyfrowe. Zapytaj kogokolwiek na kanale 19-tym co to PSK31. Myślę, że nikt nie udzieli Ci odpowiedzi

Albowiem kolego, jedyne dopuszczalne emisje w pasmie "obywatelskim" to A3E i F3E. Więc po cóż użytkownikowi CB wiedzieć co to te PSK, FSK, RTTY czy SSTV, skoro nie wolno i tak mu ich używać? Tak samo jak powinno się gwałcić i w wyjątkowo okrutny sposób "licencjonowanych", którzy urządzali sobie rajdy z wszystkimi możliwymi emisjami na podstawowej czterdziestce. O republikach byłego ZSSR nie wspomnę - potrafili być wszędzie, u nich nawet działalność gospodarcza (taxi itp) działały na CB. BTW, miał któryś z kolegów Cobrę 21LTD? Do tej pory nie spotkałem lepszego odbiornika.
    Xantix
    Poziom 40  
    robokop napisał:
    Albowiem kolego, jedyne dopuszczalne emisje w pasmie "obywatelskim" to A3E i F3E.

A J3E nie jest dopuszczona w paśmie CB?
    Hektar Zahler
    Poziom 34  
    Cobra 21LTD Clasic odbiornik najprostszy z rodzaju łączność typu HiFi. Bardzo szerokie pasmo przenoszenia odróżnia się w tego rodzaju Cobrach od "dźwięku typu radio" i ma się wrażenie jakby rozmówca stał obok. Dałbym go osobie starszej co by nie biło po uszach swoją selektywnością. Szum jest przyjazny.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gumisie
    Poziom 41  
    @szpoak założył temat: "Czy to już koniec ery CB w Polsce?". Patrząc na ilość postów związanych z zadanym pytaniem widzę i potwierdzam moją poprzednią wypowiedż: To nie KONIEC.
    szpoak napisał:
    Z "dużych" Coberek to chłopaki dobrze wspominali 29LTD Classic i 148 GTL. Huczała w "AM"ach tak samo mocno jak 87 :-) tyle że trzeba było jż lutować by miała w AM 12W.
    A po co lutować?, wystarczyło zrobić wzmacniacz lampowy na lampach od RUBINA i miało się dopał nawet 0.5 kW.(latarnia uliczna na bazie żarówki chyba sodowej mrugała w rytmie modulacji po mimo iż była oddalona około 50m od mojej anteny BAZOWEJ).
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Artur k. napisał:
    SP5IT napisał:
    Wielu posiadaczy znaków z lat 90 straciło zainteresowanie krótkofalarstwem, zmarło. Bez przedłużenia znak wraca do puli do rozdania a nie jest zablokowany na zawsze.

Tylko dlaczego trzeba za to płacić 82zł?
    Takie pytania do ustawodawcy. M
    gumisie
    Poziom 41  
    @szpoak założył temat: "Czy to już koniec ery CB w Polsce?". A ja rozwinąłbym to pytanie: Ile jest osób na tym forum którzy zdobyli licencję (egzamin) KF dzięki CB. To pasmo zmobilizowało mnie właśnie do tego.
    Novile
    Poziom 34  
    gumisie napisał:
    Ile jest osób na tym forum którzy zdobyli licencję (egzamin) KF dzięki CB. To pasmo zmobilizowało mnie właśnie do tego.
    Mnie także bo posiadałem radio CB wstęgowe o znacznie szerszym zakresie niż 40 kanałów. Miało też pasmo 10m.Potrzebny był mi kwit na radiostację aby "zalegalizować" ten kombajn i aby PAR się do mnie nie czepił. Jako KF-owiec mogłem posiadać radio jaki chciałem a zdanie egzaminu na licencję operatora był "pestką". Dlatego zrobiłem sobie papiery. Ale korzystając z nich troszkę posłuchałem zawodowców i mi ochota przeszła na KF. Czyli "gumisie" niejako dzięki CB też zrobiłem licencję. :)
    gumisie
    Poziom 41  
    Novile napisał:
    Ale korzystając z nich troszkę posłuchałem zawodowców i mi ochota przeszła na KF.
    Mnie również a zwłaszcza dzięki tym którzy zdobywali licencję po roku 2010, pomimo to pozostało zainteresowanie "jak to działa i jest zrobione"(do dzisiejszego dnia posiadam mojego biednego LINCOLNA który działa również w paśmie 10m /28 Mhz/).
    Bushman10980
    Poziom 22  
    Witam kolegów, czytając temat zastanawiam się czy ja jestem jakiś inny? Radiokomunikacja zainteresowaniem się już w szkole podstawowej i mieszkając na wsi biegałem z Walkie-Talkie kupionym w jakimś zabawkowym (wersja z morsem). W 1996 r. po przeprowadzce do miasta sąsiad przyniósł mi CB President PC40 za 60zł. i się zaczęło, anteny: 1/4, 1/2, Futura 5/8, Spectrum 1600... Radia: Superstar 3900, Alan 48+, Alan 38, Onwa MKII, Alan 87, Pierwsze auto w 2004 r. miało Alana 48+ i to kilka dni po zakupie. Auta zmieniam średnio co 5 lat i każde wybieram z myślą o zamontowaniu radia i 2-uch anten (CB i 2/70), do każdego podchodzę z ręcznym Dragonem SY-101 i szukam zakłóceń, od zawsze diesel i od zawsze wyprowadzam kable do zasilania sprzętu radiokomunikacyjnego (nigdy zapalniczka) i najważniejsze od zawsze anteny montowane na stałe, kable pochowane w progach.
    CB umiera, ale jeszcze dycha, 27.555 MHz wciąż żyje. Dla mnie nie jest sztuką porozmawiać z Włochem czy Francuzem to na co dzień można mieć, sztuką jest zrobić łączność na tle szumów. Porozmawiać z Polakiem który jedzie gdzieś poza granicami kraju...
    Jeszcze jeden wątek - nie pytaj co CB może zrobić dla Ciebie, widzisz zatwardzenie, utrudnienie, sarny na poboczu, karetkę na bombach, misiaków w krzakach z suszarką - weź gruchę do ręki i powiedz o tym na 19, nawet jeśli nikt nie odpowie to ktoś pewno usłyszy!

Maciej - Lębork (kiedyś Pruszcz Gd).
    SQ2MMV
    19ch CB, 145.550 MHz
    Icom 7000, Alan 78+, TS2000, TH78, TH28, Dragon SY-101+, SY-501 i sporo anten... :)
    gumisie
    Poziom 41  
    Bushman10980 napisał:
    nie pytaj co CB może zrobić dla Ciebie
    Potwierdzam, oraz odpowiedzmy sobie na pytanie: Ilu ludziom udało się uratować życie dzięki CB radiu?.
    73
    Xantix
    Poziom 40  
    gumisie napisał:
    73

To konkretna liczba ocalałych? Skąd takie dane?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Bushman10980
    Poziom 22  
    Xantix napisał:
    gumisie napisał:
    73

To konkretna liczba ocalałych? Skąd takie dane?

Dobre :)
    73 czyt. siedemdziesiąt trzy - to w slangu CB oznacza "Pozdrowienia"
    Ale humor poprawiony na cały dzień :)
    Xantix
    Poziom 40  
    Bushman10980 napisał:
    73 czyt. siedemdziesiąt trzy - to w slangu CB oznacza "Pozdrowienia"

Jak już mówiłem CB-stą jestem marnym, a slangu "cyfrowego" nie znam (no może z amerykańskich filmów coś mi się o uszy obiło) :) . Ale cieszę się, że humor poprawiłem... ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gumisie
    Poziom 41  
    Xantix napisał:

Jak już mówiłem CB-stą jestem marnym, a slangu "cyfrowego" nie znam
    Slang slangiem lecz to było coś w rodzaju obecnie powszechnie używanych: :D :| :cry: ,było również "55" a co znaczyło "99" lepiej się nie pytać.
    mcichu
    Poziom 10  
    Duzo ludzi wylacza radia bo woli sluchac muzyki. Za granicą ludzie korzystaja z informacji drogowych o korkachcw radiu samochodowym. Tam to fajnie dziala. Moze u nas w przyszłości tez bedzie lepiej dzialac. Jak nie ma na drogach tirow to kiepsko sie dogadac
    Hektar Zahler
    Poziom 34  
    @szpoak nikt się nie odezwał, bo nasze zaprzęgi chodzą za granicą na 28.
    .Labrador
    Poziom 25  
    Novile napisał:
    a zdanie egzaminu na licencję operatora był "pestką". Dlatego zrobiłem sobie papiery

Dlatego zdałeś, fajnie że się przyznajesz.
    Novile napisał:
    Ale korzystając z nich troszkę posłuchałem zawodowców i mi ochota przeszła na KF

Ciekawe jak słuchałeś na papierach robisz sobie z nas jaja.
    Ja osobiście do tego używam transceiver :D .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Widzę że temat mocno się rozwinął tylko szkoda że dawno skręcił na zły tor. Zamykam.