Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Ceraclass ZW 24 DV KEP 23 - nie włącza się

belcik81 05 May 2017 16:46 6156 6
  • #1
    belcik81
    Level 10  
    Witam model pieca jak w temacie.
    Sytuacja wyglądała następująco: Spuszczenie wody z obiegu C.O. (przewiercona rura), zatamowanie wypływu wody. Następnie odkręcenie wody w łazience w celu umycia rąk piec się włączył po czym woda przestała być grzana, na wyświetlaczy pojawił się błąd 9, reset nic nie pomagał, poszedłem sprawdzić w instrukcji co to za błąd, gdy wróciłem piec był wyłączony nie reagował na próby włączenia.
    Autoryzowany serwisant dziś stwierdził że to awaria płyty głównej spowodowana przepięciem i nie obejmuje tego gwarancja. Niestety koszty wymiany są wysokie ok 800 zł. Płyta nie wygląda na spaloną, bezpiecznik jest dobry. Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją? Zamierzam walczyć o wykonanie tej naprawy w ramach gwarancji. Wątpię by to było przepięcie, wg mnie bardziej prawdopodobne jest błędne zadziałanie jakiegoś czujnika lub coś w tym stylu. Będę wdzięczny za informacje które mogą mi pomóc.
  • #3
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Wymagany stan wody ok. 1, 5bar. Wyłączyć-włączyć nacisnąć reset. Błąd E9 najczęściej zadziałanie ogranicznika temperatury 110*C spowodowany brakiem wody w kotle. Reset najczęściej pomaga, w skrajnych przypadkach sam ogranicznik do wymiany. Pełni on rolę bezpiecznika krańcowego... Co ma błąd E9 do przecięcia i awarii płyty nie wiem... Przy braku wody szybciej może dojść do blokady i zatarcia pompy ale w wypadku wersji KEP nieco trudniej o taką usterkę.
  • #4
    belcik81
    Level 10  
    Błąd E9 to ostatnie co się wyświetliło na wyświetlaczu, po tym jak piec się wyłączył wciskanie przycisku zasilania nic nie pomagało żadnej reakcji. Dziś serwisant przyszedł otworzył piec sprawdził bezpiecznik i to czy dochodzi prąd, po czym powiedział że na 99% awaria spowodowana jest przepięciem i że trzeba zamówić nową płytę a gwarancja tego nie obejmuje. Ja wszystko rozumiem ale stałem obok niego i na drukowanej stronie płytki (tej widocznej po zdjęciu osłony ) nic nie było widać (znaczy żadnych oznak uszkodzenia) drugiej strony nie oglądał więc jak tak po sprawdzeniu napięcia w dwu miejscach (zacisk zasilania i bezpiecznik) można stwierdzić co jest przyczyną uszkodzenia. (Jak dla mnie tych przyczyn może być wiele, choćby uszkodzony włącznik).
    serwisszulborski.pl wrote:
    Błąd E9 najczęściej zadziałanie ogranicznika temperatury 110*C ..... w skrajnych przypadkach sam ogranicznik do wymiany. Pełni on rolę bezpiecznika krańcowego...

    Czy uszkodzenie ogranicznika temperatury powoduje brak możliwości włączenia pieca? Czy też piec pomimo uszkodzenia tego ogranicznika powinien dawać jakieś "oznaki życia"?
    Czy zatarcie pompy (jakieś zwarcie w pompie etc.) może spowodować uszkodzenie płyty głównej?
  • #5
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Może "nawalił" sam włącznik.
  • #6
    belcik81
    Level 10  
    Mam taką nadzieję, zastanawia mnie czy w przypadku serwisu Junkersa. Awaria płyty głównej z założenia traktowana jest jako wina użytkownika czyli przepięcie?
  • #7
    belcik81
    Level 10  
    Trochę zapomniałem podzielić się jak się sprawa skończyła.
    Otóż faktycznie ustaliłem przed przystąpieniem do naprawy iż jeśli na płycie będzie widoczne uszkodzenie (spalenie podzespołu) wtedy gwarancja tego nie obejmie.
    Cóż było uszkodzone, niestety tego nie wiem i serwisant też nie wie?
    Przyszedł wymontował płytę, założył nową i nic brak reakcji czyli to samo co było wcześniej. Wymontował ją popatrzał popatrzał zamontował ponownie piecyk zadziałał, wymontował nową płytę zamontował starą i o dziwo też działa, zostawił więc starą. Tak naprawdę nie wiadomo co było przyczyną tego iż piecyk się nie włączał.