Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonoff Touch - brak przewodu Neutral

05 Maj 2017 20:35 8280 24
  • Poziom 14  
    Witam!
    Zakupiłem taki oto moduł inteligentnego włącznika:
    https://www.itead.cc/sonoff-touch.html

Jak widać w linku, potrzebuje on do pracy N, L oraz wyjście L.
    U mnie niestety jest klasyczny wyłącznik zamykający obwód, co jak się domyślacie uniemożliwia jego działanie...
    Pytanie - czy da się zastosować jakiś element, który po zamknięciu obwodu będzie również w stanie podtrzymać sam wyłącznik?
    Do tej pory przetestowałem, że podpięcie włącznika między obwód pod piny: jeden koniec pod N zmostkowany z L wyj oraz drugi koniec pod L wejściowe powoduje, że zaczyna on działać (żarówka przewodzi prąd) ale po włączeniu żarówki wyłącznik przestaje być podtrzymywany z powodu rekurencyjnego zamknięcia obwodu.

P.S. dodam, że żarówka ma tylko 15 W więc może da się zastosować jakiś ogrnicznik prądu czy coś?
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Poziom 33  
    Kubik26 napisał:
    Pytanie - czy da się zastosować jakiś element, który po zamknięciu obwodu będzie również w stanie podtrzymać sam wyłącznik?

Nie da się podtrzymać rozłącznika można jedynie podtrzymać stan na nim. Możesz rozjaśnić trochę problem, jakiś schemat bo nie mogę połapać o co Chodzi z tego tekstu.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kubik26 napisał:

Da się - przewód podłączony do N sieci... ;)
    Więc majzel do ręki i po nitce do kłębka (po przewodzie do puszki).
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Poziom 2  
    Mam ten sam problem i znalazłem coś takiego jak Fibaro Bypass. Z opisu rozumiem, że służy mniej więcej do czegoś takiego. Czy Jak wstawię taki bypass między N a Lout to zadziała?

Fibaro Bypass
    m.raczka napisał:
    Z opisu rozumiem, że służy mniej więcej do czegoś takiego.

Nie - służy do czegoś innego.

m.raczka napisał:
    Czy Jak wstawię taki bypass między N a Lout to zadziała?

Nie, bo to tylko "obciążnik" stosowany w sytuacjach gdy odbiornikiem jest LED o niewielkiej mocy.
  • Poziom 10  
    Hej, mam podobny problem - jedyne wyjście to przerobienie instalacji elektrycznej? Jeżeli tak to co dokładnie trzeba zrobić?

• Poziom 28  
    net_runner napisał:
    Hej, mam podobny problem - jedyne wyjście to przerobienie instalacji elektrycznej? Jeżeli tak to co dokładnie trzeba zrobić?

Poszukać osoby z uprawnieniami SEP i zlecić niezbędne prace ;)
  • Poziom 11  
    No w UK, ale nie wiem jaki uklad :(
    Myslalem ze bedzie "plug and play" ;)

Tam mam jeszcze jeden kabel w puszcze i on idzie do sufitu do lampy, nie wiem po co ale jest. Wiec moze nim poscic N w czarnym. Czerwony krotki L ma 240V, znaczy 204V dzis hehe.

Da rady podlaczyc cos z mojej instalacjii ?

Przelacznik sprawny po podlaczeniu do lamki nocnej (myslalem ze nie dziala i odeslac) - jak na obrazku:
    cozy napisał:
    No w UK, ale nie wiem jaki uklad :(

No to się dowiedz - zacznij od odpowiedzi na pomocniecze pytania. Zanim sie zabierzesz za grzeby w instalacji trzeba nabrać podstawowej wiedzy.

cozy napisał:
    Myslalem ze bedzie "plug and play" ;)

Trzeba zacząć od czytania instrukcji przed zakupem, bo "plug" to można zrobić a tobie przewodu N brakuje, i nie ma do czego "plug" zrobić.

cozy napisał:
    Tam mam jeszcze jeden kabel w puszcze i on idzie do sufitu do lampy, nie wiem po co ale jest. Wiec moze nim poscic N w czarnym.

To zapewne najprostsze rozwiązanie.

cozy napisał:
    Da rady podlaczyc cos z mojej instalacjii ?

Za wiele to żeś waść o niej nie napisał. Jeśli ten goły przewód to PE i N w jednym to sprawa prosta.

cozy napisał:
    (myslalem ze nie dziala i odeslac

Jak ma działać jak nie dostaje ciągłego zasilania?
  • Poziom 11  
    jdubowski napisał:
    Jeśli ten goły przewód to PE i N w jednym to sprawa prosta.

Jak to sprawdzic?
    cozy napisał:
    jdubowski napisał:
    Jeśli ten goły przewód to PE i N w jednym to sprawa prosta.

Jak to sprawdzic?

Ile przewodów ma instalacja?

jdubowski napisał:
    Jest w instalacji RCD?

Pytałem - prośba o odpowiedź.
  • Poziom 11  
    jdubowski napisał:
    Jest w instalacji RCD?

Roznicowki nie widze, zdjecie bepiecznikow:Sonoff Touch - brak przewodu Neutral

• Poziom 28  
    Jeśli to UK to goły przewód to PE. Kabel tzw. twin & earth. Moduły w rozdzielnicy to RCBO czyli zabezpieczenie nadprądowe razem z różnicowo-prądowym i nic nie podłączysz do "PE". Gdzie schodzą kable z lampy i tego wyłącznika? Czy łączone są w lampie czy w rozdzielnicy?
  • Poziom 11  
    zster napisał:
    Gdzie schodzą kable z lampy i tego wyłącznika? Czy łączone są w lampie czy w rozdzielnicy?

Chyba w lampie :)

• Poziom 28  
    Jeśli w lampie i do niej idzie także ten drugi, nie podłączony kabel ( i w lampie także nie jest podłączony ) to połącz go w lampie razem z kablem zasilającym ( N do N , L do L, PE do PE ). Bedziesz mieć w puszcze L i N do zasilenia SONOFFa. N idące do lampy połączyć oczywiście z N zasilania a L przerywać SONOFFem.
  • Poziom 11  
    Zobacz zdjecia
    Sonoff Touch - brak przewodu NeutralSonoff Touch - brak przewodu Neutral

Mozna cos z tego zrobic ?
    Dodano po 6 [minuty]:
    Tylko ze tu N zmienia sie w L, zobacz to zdjecie:

Pomozesz zrobic schemat ?

• Poziom 28  
    Są trzy kable - jeden zasilający, drugi wraca do wyłącznika i trzeci prawdopodobnie też. Musisz sprawdzić który to który - rozłączyć wszystko ( przy odłączonym napięciu oczywiście! ) a później miernikiem sprawdzać co gdzie idzie. Jeśli jest tak, jak mówiłem, to kabel zasilający łączysz do kabla, który idzie do puszki ( obojętne do którego ). W puszcze wyłącznika oczywiście rozłączasz ten wyłącznik. Masz wtedy w puszcze zasilanie L i N oraz L i N idące do lampy. N lampy łączysz "na stałe" z N zasilania a L przerywasz SONOFFem. Da się wziąć samo N ale to co opisałem będzie poprawne.

PS - jak ja tęsknię za tymi sufitami :D

Dodano po 2 [minuty]:

cozy napisał:
    Tylko ze tu N zmienia sie w L, zobacz to zdjecie:

Nie zmienia się tylko tym kablem idzie L do puszki z wyłącznika i L wraca z tej puszki ( wyłącznik rozłącza ten przewód ). Do wyłącznika powinien być użyty kabel tzw. twin brown ale sparky dał to, co miał pod ręką ;)
  • Poziom 11  
    zster napisał:
    sparky dał to, co miał pod ręką

:lol:

• Poziom 28  
    Nie mam teraz możliwości narysowania schematu ale to proste : najpierw rozłączasz wszystko. Także w puszcze. Później musisz dowiedzieć się, którym kablem idzie zasilanie i upewnić się, że oba pozostałe kable idą do puszki wyłącznika. Podłączasz pod lampą kabel, którym idzie zasilanie do jednego kabla, który idzie do puszki - czerwony z czerwony, czarny z czarnym, PE z PE. Drugi, wolny kabel pod lampą podłączasz do lampy. Przykręcasz lampę i tam gotowe. Teraz w puszcze masz 2 kable - w jednym jest zasilanie. Do jego N podłączasz żyłę kabla drugiego, która idzie do lampy ( N) . Podłączasz oczywiście też N SONOFFa. Zostaje Ci L z zasilania oraz przewód idący do lampy - L podłączasz do zasilania SONOFFa a ten idący do lampy do wyjścia SONOFFa.
  • Poziom 11  
    OK mam zasilanie na suficie i sprawdzam reszte, dam znac co i jak pozniej, dzieki narazie ;)

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Cytat:
    zster

DZIEKUJE
    Dziala ;)

Jak mozna dac ze pomogles ?
    Sonoff Touch - brak przewodu NeutralSonoff Touch - brak przewodu Neutral

• Poziom 28  
    Niech służy dobrze :)
    Pozdrawiam