Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SRV33A03/08-zmywarka uruchamia program przed zamknięciem drzwi

AWOTEA 05 Maj 2017 22:39 705 4
 • #1 05 Maj 2017 22:39
  AWOTEA
  Poziom 2  

  Zmywarka przestała realizować programy mycia, 50°C i 65°C, natomiast poprawnie realizowała program płukania. Rozpoczynała program mycia, otwierała pojemnik z tabletką środka myjącego, natryskiwała nieprzerwanie naczynia i nie kończyła programu. Otwarcie drzwi zmywarki przerywało natrysk, woda była mętna i chłodna, zaległa w dolnej części zmywarki. Zresetowanie programu skutkowało wypompowaniem wody i zakończeniem programu.

  Wskazanie było, że z powodu zanieczyszczonego płaszcza wodnego i hydrostatu, w zmywarce jest zbyt niski poziom wody. Co powoduje, że program nie uruchamia grzania wody, a to skutkuje nie kontynuowaniem programu. Sprawdziłem, że zarówno płaszcz jak i hydrostat były mocno zanieczyszczone. Wyczyściłem je i ponownie zamontowałem.

  Pojawił się nowy problem.

  Po włączeniu zmywarka przywołała mycie na 65°C i natychmiast, przed zamknięciem drzwi, zaczęła pracować pompa brudnej wody. Zamknięcie drzwi nie zmieniło tego stanu - nadal było słychać pracę pompy. Po otwarciu drzwi pompa nadal pracowała. Wyłączyłem z pracy wyłącznikiem głównym i do wnętrza nalałem ok. 3 litrów wody. Załączenie włącznikiem głównym spowodowało natychmiastowe pompowanie wody - przywołany był program "mycie 65°C".

  Zaprogramowałem płukanie - objawy powtórzyły się jak wyżej. Zresetowałem program, w trakcie RESETU pompa pracowała, ale po zamknięciu drzwi i odczekaniu krótkiego czasu, zmywarka zasygnalizowała koniec programu. Wyłączenie i ponowne włączenie spowodowało wyżej opisane objawy - uruchamia się pompa brudnej wody...

  Proszę o poradę, co jest powodem takiego zachowania i jak mogę usunąć przyczynę.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  AWO

  0 4
 • Sklep HeluKabel
 • #2 06 Maj 2017 02:30
  zhudomel
  Specjalista AGD

  Wyciek wody albo jakiś problem z czujnikiem zalania.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 06 Maj 2017 19:43
  AWOTEA
  Poziom 2  

  Tak, usunąłem problem pracującej ciągle pompy brudnej wody i był spowodowany zawieszeniem się czujnika w hydrostacie - dzięki za podpowiedź. Nadal jednak zmywarka nie grzeje wody. Sprawdziłem grzałkę omomierzem i jest dobra - opór około 24Ω.

  Przyczyna leży zatem w sterowaniu pracą grzałki. Na jej korpusie zamontowany jest micro swich f-y Honeywell, sterowany "popychaczem" wychodzącym z grzałki. Jeden styk Swich'a podłączony jest do jednego ze styków grzałki. Do drugiego styku Swich'a dochodzą 2 przewody- nie ustaliłem z jakich punktów instalacji elektrycznej. Swich jest chyba sprawny - sprawdziłem miernikiem: po wciśnięciu przycisku Swich'a jest sygnał dźwiękowy. Czyżby zatem brakowało nacisku "popychacza"? A może sygnału ze sterowania? Czy nazwany przeze mnie "popychacz" wysuwa się pod naporem wody i potwierdza tym samym jej poziom do uruchomienia grzania?
  Z góry dziękuję za diagnozę i poradę.
  Z najlepszymi pozdrowieniami
  awo

  0
 • #4 06 Maj 2017 22:31
  Lodxx
  Specjalista AGD

  Sprawdź elektrozawory na płaszczu wodnym,czy nie są zablokowane lub zardzewiałe.Pozdrawiam

  0
 • #5 08 Maj 2017 20:49
  AWOTEA
  Poziom 2  

  Sprawdziłem elektrozawór na płaszczu wodnym. Zdemontowałem go i zasiliłem z gniazdka elektrycznego - zadziałał.
  Jego stan jest bardzo dobry. Po 15-u latach użytkowania wygląda jak nowy...
  Do tego momentu wyczyściłem i sprawdziłem:
  a) płaszcz wodny - wyczyszczony,
  b) hydrostat - wyczyszczony,
  c) grzałka -zmierzony opór ok. 24Ω,
  d) "switch", przekaźnik zasilający grzałkę - sprawny,
  e) elektrozawór przy płaszczu wodnym - sprawny.
  Jakie inne elementy mogą uniemożliwiać grzanie wody? Sterownik, przewody...?
  Wszystkie w/w elementy były dostępne po zdemontowaniu blach bocznych - bardzo łatwo. Pozostałe podzespoły znajdują się pod komorą zmywania - jak do nich dotrzeć?

  Z góry dziękuję za kolejne podpowiedzi.
  Z pozdrowieniem, awo

  0