Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel 2016 - podział kartonów na palety

Katline 05 Maj 2017 23:15 1428 9
  • #1 05 Maj 2017 23:15
    Katline
    Poziom 4  

Witam. Kieruję do Was prośbę o pomoc w utworzeniu formuły, która przydzieli kartony do palet. Zaczynając od początku, w załączniku przesyłam plik w Excelu, w którym jest uproszczona tabelka "mojej pracy" nad systemem przyjęcia dostaw. Przedstawiłam tam rozwiązanie, jakie mnie interesuje i na tej tabelce chciałabym się skupić. Dane, jakie posiadam, to ilość kartonów jaka była w dostawie i tak na przykład artykuł nr 1 przyjechał w 20 kartonach. Z racji na rozmiar, na jednej palecie może się znaleźć 10 kartonów, w związku z tym powstaną 2 pełne palety. I z tym problemu nie ma. Problem się pojawia, gdy przychodzą artykuły w ilości niepełnych palet, np. artykuł o numerze 6 (12 kartonów) i 8 (28 kartonów). Poza pełnymi paletami, pozostają kartony "luzem" w ilości 2 i 8. I tutaj pojawia się problem... Chciałabym, aby program był w stanie przydzielić mi nr palety, łącząc różne artykuły tak, aby ilość nie przekraczała maksymalnej ilości kartonów na palecie (w przykładzie to 10).

Mam nadzieję, że w miarę dobrze wyjaśniłam z czym mam problem :D

0 9
  • #2 06 Maj 2017 04:17
    lanzul
    Poziom 26  

Katline napisał:
    ... aby program był w stanie przydzielić mi nr palety, łącząc różne artykuły tak, aby ilość nie przekraczała maksymalnej ilości kartonów na palecie (w przykładzie to 10) ...

A czy są tu jakieś dodatkowe kryteria przydziału 'resztówek', które 'oznaczyłyby' które artykuły/pary artykułów mogą być ze sobą łączone ?
    Pytam się, bo może być wiele takich układów-dziesiątek, nie tylko tych zaznaczonych w przykładowym pliku, np:
    Excel 2016 - podział kartonów na paletyRóżne ukła...rtonów.jpg Download (59.82 kB)

0
  • #3 06 Maj 2017 10:16
    Katline
    Poziom 4  

Oczywiście kombinacji jest sporo i nie ma znaczenia, jakie artykuły trafią na jedną paletę, byleby nie rozbijać niepotrzebnie jednego rodzaju na wiele palet. Zdaję sobie sprawę, że to niekoniecznie będzie łatwe, dlatego mam z tym duży problem. Nie mam nawet pomysłu od czego zacząć, jakie formuły mogą tu pomóc, ale wierzę w zdolności Excela, że i takie obliczenia są możliwe do osiągnięcia

0
  • Pomocny post
    #4 07 Maj 2017 23:11
    Prot
    Poziom 29  

Katline napisał:
    Oczywiście kombinacji jest sporo i nie ma znaczenia, jakie artykuły trafią na jedną paletę, byleby nie rozbijać niepotrzebnie jednego rodzaju na wiele palet.

Jeżeli przyjąć rozkład typu "FIFO" to dla przykładowych danych i założeń można uzyskać rozwiązanie jak na zrzucie:
    Excel 2016 - podział kartonów na palety2017-05...png Download (26.37 kB)

poprzez zastosowanie "tablicy formuł" :D i formatowania warunkowego przedstawionych w załączonym pliku

Prot tes...xlsx Download (15.41 kB)Punkty: 1.5 dla użytkownika

0
  • #5 08 Maj 2017 19:57
    Katline
    Poziom 4  

Siedzę nad problemem już kilka dni. Z początku nie zdawałam sobie sprawy, jak trudne zadanie przed sobą postawiłam. Im dłużej siedzę, im więcej różnych sposobów próbuję ugryźć, tym bardziej wydaje mi się, że nawet nie zbliżę się do celu, a że jestem początkująca w Excelu, to tym bardziej utrudnia mi szukanie rozwiązania :D

Prot... Jestem pod wielkim wrażeniem, bo udało Ci się chociaż zbliżyć do tego, co chciałabym osiągnąć :D Jednak mimo wszystko, Twoje rozwiązanie też nie jest doskonałe i o ile nie byłoby problemu z rozpisaniem tego na większą liczbę kartonów i palet, to problem pojawia się już podczas, gdy pojawi się dużo kartonów w małych ilościach. I tak, jak na zdjęciu, Twój sposób "wrzucił" mi na paletę nr 12 - 13 kartonów (wiem, że to wina sumowania małej ilości komórek).

Ehh... Mam wrażenie, że z pomocą Excela jednak tego wyliczenia nie zrobię :(
    Docelowo miało wyglądać to tak, że jak jest dostawa, to polega to na odebraniu losowo wszystkich kartonów i idealnie byłoby je od razu posortować rodzajami na paletach, więc program musiałby zawczasu "poukładać" sobie wszystko na paletach wg danych z dostawy (nr art, ilość kartonów, ilość kartonów na palecie).

Mimo wszystko szacunek Prot za wymyślenie tej tabelki, jestem zdumiona :D

0
  • #6 08 Maj 2017 21:15
    Prot
    Poziom 29  

Katline napisał:
    problem pojawia się już podczas, gdy pojawi się dużo kartonów w małych ilościach.

W przedstawionym przykładzie przedstawiłaś koleżanko najgorszy wariant "zbierania na paletę" kartonów z trzema asortymentami ;-) - stąd przygotowane są formuły tylko na takie warunki :D .

Formuły oczywiście można rozbudować poprzez zagnieżdżenie kolejnych warunków JEŻELI() - ale trzy poziomy wydały mi się wystarczające i stąd te ograniczenia funkcjonalności :cry:

Praktycznie jednak nie wyobrażam sobie stosowania specjalnych arkuszy obliczeniowych do określania rozkładu asortymentów na paletach jak wszystkie asortymenty dostarczone będą po 1 kartonie - ładować trzeba kolejne 10 asortymentów na paletę i kwita :D

0
  • #7 10 Maj 2017 16:45
    Katline
    Poziom 4  

Jak to z "trzema asortymentami"? W moim przykładzie była kolumna "Nr art" od 1 do 10 - domyślnie stwierdziłam, że jest 10 rodzajów artykułów. Do tego każdy z tych rodzajów przyszedł w określonej ilości kartonów. Art nr 1 - 20 kartonów, art. nr 2 - 30 kartonów .... art. nr 10 - 6 kartonów.

A więc możliwa jest dostawa nawet 50 różnych RODZAJÓW artykułów przy czym pakowane są do kartonów. Jednego artykułu będzie np. tylko 1 karton więc on połączy się na palecie z innymi artykułami, ale innego artykułu może być w sumie 5 palet (czyli np. 50 kartonów). Podział dostawy na palety miałby na celu taki rozkład kartonów, aby zminimalizować pojawienie się takiej sytuacji, że np. (nawiązując do butów) - miałabym rozmiar 40 po jednym kartonie na pięciu różnych paletach, a chciałabym, żeby wszystkie 5 kartonów znalazło się na jednej palecie bo to ten sam towar i nie trzeba by go było szukać po całym magazynie.

0
  • #8 10 Maj 2017 22:16
    Prot
    Poziom 29  

Katline napisał:
    Jak to z "trzema asortymentami"?

Tak wynika z Twoich przykładowych danych - tylko na palecie 12 i 15 występuje sytuacja łączenia "trzech asortymentów" ;-)

Widać to przecież na zrzucie:

Excel 2016 - podział kartonów na paletyrozkar.JPG Download (85.16 kB)

Widać tu (a najlepiej w załączonym uprzednio pliku :D ), że stosownie do przedstawionych wstępnie potrzeb formuły w kolumnie G :!: "sprawdzają" tylko dwie powyższe "resztówki" z kolumny M.

Dostosowanie arkusza do warunków rzeczywistych wymaga zatem zmodyfikowania tych formuł z kolumny G do sprawdzania większej liczby "resztówek" albo wstępnego sortowania asortymentów, żeby nie kumulowały się "pojedyńcze" kartony w grupy np dla Twojej drugiej wersji danych:

Excel 2016 - podział kartonów na paletyrozkar..JPG Download (63.27 kB)

0
  • #9 13 Maj 2017 21:01
    lanzul
    Poziom 26  

Katline napisał:
    ... Mam wrażenie, że z pomocą Excela jednak tego wyliczenia nie zrobię :( ...

Zrobię, zrobię ... tyle tylko, że żmudne zadanie sobie koleżanka wyznaczyła ... :) ... ale nie należy się zniechęcać ... w tym wszystkim chodzi o to,
    żeby to nie temat nas 'zamordował', ale my ów temat 'wykończyli' ... :) ...

Przykład - prawie nie testowany, zaledwie na trzech układach - jak się przyda do czegokolwiek, to dobrze ... jak nie ... to nie ... :) ...
    test2_..zip Download (15.18 kB)Punkty: 1 dla użytkownika

Założenia poczynione do przykładu:
    1. Nie więcej jak dwa różne asortymenty na palecie.
    Więcej jak dwa bardziej komplikuje sprawę, gdyż wchodziłoby w rachubę porównywanie kolejno narastających sum wyszukiwanych artykułów
    z ilością kolejno dokładanych, tak aby ich sumaryczna ilość nie przekroczyła założonego kryterium.

2. Uproszczenie kryteriów wyszukiwania ilości kartonów do obłożenia 1 palety.
    Nie wnikanie, czy układ kartonów na jednej palecie = 2 + 3, a na drugiej = 3, przy kolejno napotykanych wartościach: 2, 3, 3 - jest lepszy od układu kartonów
    na jednej palecie = 2, a na drugiej = 3 + 3, tzn. kolejne kwalifikacje przydziału kartonów na paletę mają charakter "położeniowy", a nie "ilościowy".

3. Jak najkrótszy kod procedury bazujący na porównaniach liczb.

Ps:
    Zrobienie z tego zagadnienia "programu do analizy" rozkładu kartonów na palecie nie jest niemożliwe, ale żmudne,
    wymagające czasu i tzw. "wysiłku myślowego" ... cokolwiek to oznacza ... :D ...

0
  • #10 21 Maj 2017 14:31
    Katline
    Poziom 4  

lanzul, bardzo fajnie to wygląda, niestety moje pojęcie na temat tworzenia makra jest bardzo bardzo skromne, więc na obecną chwilę nie bardzo sobie z tym poradzę, chociaż plik zachowam bardzo chętnie na później :) Otrzymałam całkiem sporo fajnych rozwiązań, spróbuję coś z tego wszystkiego sklecić, żeby chociaż trochę ułatwić sobie pracę. Dziękuję wszystkim za pomoc i na obecną chwilę kończę temat :)

0