Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego?

06 Maj 2017 09:02 3162 52
 • Poziom 9  
  Witam. Mam okazję kupić moim zdaniem niedrogo (50 zł) taki oto transformator o wadze ok 12 kg. Chcę go podłączyć pod 230v. Nie wiem tylko czy można go rozebrać i przewinąć uzwojenie wtórne na napięcie ok 18v. No i czy by się to opłaciło. Nawijarki nie posiadam. Ręcznie może by dało radę nawinąć te kilkadziesiąt zwojów? Użyć chcę go jako zasilanie do prostownika akumulatora 12v lub zrobić zasilacz regulowany od 2 do 24V o wydajności ok 30 A lub więcej. (oczywiście jak tylko moja wiedza będzie na to pozwalała). Moje pytania do Was:
  Czy te trafo można rozebrać i przewinąć uzwojenie wtórne?
  Czy bez nawijarki będzie to możliwe?
  Czy to się będzie opłaciło? (muszę kupić drut nawojowy)
  Czy to trafo po przewinięciu uzwojenia wtórnego będzie nadawało się do prostownika lub zasilacza?
  Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego? Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego? Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego? Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego? Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego?
 • HelukabelHelukabel
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Po przewinięciu będzie się nadawał raczej do rozruchu . Przy 14 voltach da około 70 A . Do ładowania natomiast musi być regulacja natężenia prądu i najlepiej jeszcze ogranicznik napięcia aby nie przekroczyć 14,4 V . :| A swoja drogą , to tanio Ci się trafiło takie duże trafo . :|

  Dodano po 1 [minuty]:

  Można wiedzieć gdzie go znalazłeś ??
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam,
  Teoretycznie wszystko się da zrobić raczej należało by zadać pytanie czy sie to opłaca.
  Z tego co odczytałem z tabliczki znamionowej ten transformator ma 1kVA czyli jest dość duży, nie wypadnie dużo zwojów na volt ale drut będzie gruby i niewygodny w manewrowaniu.
  Przy 1kVA mocy dla 24V uzyskasz ponad 40A.
  Co do twoich pytań:
  - rdzeń skręcany wiec da sie rozebrać
  - drut będzie gruby i niewygodny w manewrowaniu
  - to juz twój wybór a propo kosztów, policz sam
  - po przewinięciu jeżeli wykonasz to poprawnie będzie sie nadawało do dowolnego zastosowania.
  Co do przewijania to przemyśl co tak naprawdę powinieneś przewinąć, może zaoszczędzisz nieco pracy, jak sa ułożone uzwojenia ? Przykładowo U2 to juz jest gotowe uzwojenie na 220V, a i z U1 mozna powalczyć, może najpierw pomierz go.
  Pozdrawiam
 • HelukabelHelukabel
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Przede wszystkim ten transformator jest jedno fazowy. Po drugie, jak uda ci się rozebrać rdzeń to bez problemu go przewiniesz. Odrobina matematyki, aby druty prawidłowo policzyć i gotowe.
 • Poziom 9  
  Jak go kupię to go dokładnie "przebadam". Klient ma dwa takie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  No jak widzicie jestem początkujący. Zmyliła mnie ta tabliczka znamionowa 440v.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Bo go tak można podłączyć - czyli między 2 fazy. To transformator separacyjny.
 • Poziom 9  
  Popełniłem ten czyn i zakupiłem 2 trafa za 100 zeta. W celach testowych nawinąłem na wtórny rdzeń 14 zwojów drutu 4mm2. Podłączyłem trafo do sieci (zdjęcia poniżej). Po zmierzeniu wyszło 8.1V. Po zwarciu końcówek przewodu światło przysiada a przewód w ciągu sekundy robi się gorący. Myślę że ze 30 A przez niego przeszło. Trafo po podłączeniu do sieci i bez obciążenia 230V buczy ale chyba to normalne. Nie grzeje się. Wygląda na to że jest sprawne. Teraz pytania do Was.
  W trafie jest kilka wyprowadzeń. Szczerze powiedziawszy zmierzyłem opór i tam gdzie było 1.7 Oma podłączyłem 230v. Na zdjęciu 2 czarne przewody od kostki do dwóch czerwonych. Niby jest dobrze. Tylko czy po nawinięciu tych dodatkowych zwoi próbnych nawiniętych dosyć ściśle bo aż przylegają do rdzenia pierwotnego pomiar nie został sfałszowany?
  W kostkach po prawej stronie opór to 1 lub 0.5 Oma. Czy to jest uzwojenie wtórne?
  Trochę dla mnie te trafo skomplikowane. Jeśli źle podłączyłem proszę o korektę jak to zrobić. Dodam tylko że rdzeń ma ok 48 mm szerokości.
  Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego? Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego? Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego?
 • Poziom 41  
  Zacisk gdzie podłączyłeś zasilanie to uzwojenie wtórne. Niczym to nie grozi, ale jednak transformator działa w obie strony i on generuje 400V na pozostałych uzwojeniach jak go tak podłączysz. warto o tym pamiętać zanim sie dotknie tam gdzie nie trzeba.

  Prąd jaki płynął w tym kablu to przynajmniej 150A, a nie 30 jak szacujesz. Odłącz te sterczące kable, i daj zdjęcia zacisków od góry, i tej małej karteczki po niemiecku co jest do rdzenia przyklejona. To co dałeś jest nieczytelne.

  Jako-tako doszedłem jak te zaciski mają być skrosowane dla jakiego napięcia. Jakim napięciem ty to chcesz zasilać? 230V czy 400V?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  dariuszpod napisał:
  bez obciążenia 230V buczy ale chyba to normalne. Nie grzeje się. Wygląda na to że jest sprawne
  Nie, buczenie nie jest normalne. Albo luźne blachy rdzenia, albo uzwojenie.
 • Poziom 9  
  Zasilić chcę z 220. Trafo podłączałem także od pierwotnej strony i na tym dodatkowym kablu było 9V a nie 8.1. Czy taki transformator powinien pracować zupełnie cicho? A jak trochę buczy to coś z nim nie tak? Blachy są skręcane może trzeba dociągnąć. Zwoje luźne na karkasie? One są zalane lakierem jak się nie mylę.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Musi buczeć, każdy trochę buczy. Im mocniej zalany tym ciszej, wiadomo. Ale tak, żeby całkiem nic to się nie da.

  OK, jak chcesz podłączyć pod 230V, to łączysz kablami zaciski U z Y i V z X. Potem, podłączasz fazę i zero pod te mostki. Czyli faza idzie do U i Y a neutralny do V i X. Wtedy pojawi się 220V na wtórnym... Zasadniczo, uzwojenie wtórne to ja bym usunął całkowicie - po prostu bym je rozciął i wymontował. Zostawił bym samo pierwotne. Zwolni to sporo miejsca na obydwu kolumnach i pozwoli nawinąć nowe wtórne grubszym przewodem. Tutaj bym użył już przewód spawalniczy OS1, o średnicy fi25. Ilość zwojów dobrał bym eksperymentalnie, tak aby po prostowniku było około 14,5V. Z dotychczasowej twojej próby wynika, że ten transformator ma 0,57V/zwój. pozwoli ci to mniej więcej określić docelową liczbę zwojów. Jednak skoryguj ten pomiar stosując prawidłowe połączenie pierwotnego - może to zmienić potrzebną ilość zwojów.

  Oczywiście gdy już będziesz miał ustaloną ilość zwojów, to połowę nawijasz na 1 kolumnie, a drugą połowę na drugiej - bez rozcinania przewodu oczywiście.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź. Tylko nie jestem pewien które uzwojenie to wtórne a które pierwotne. Z tego co widzę oba połączone są ze sobą przewodami. Wydaje mi się to dziwne. W normalnych transformatorach nie widziałem aby uzwojenie wtórne i pierwotne były ze sobą połączone jakimś przewodem.

  Tak na marginesie drugie trafo raczej do bani chyba było przegrzane bo trochę śmierdzi. Rozkręciłem go wyjąłem blachy i są takie jakieś dziwne jakby pordzewiałe. Pomierzyłem opory na wyjściach uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Są identyczne jak w tym trafie co widać na zdjęciach więc zwoje niby O.K. Odwinąłem drut z uzwojenia pierwotnego i nawinę coś grubszego może nawet fi 50 jak polecasz, złoże trafo i zobaczę co się będzie działo. Jak nie będzie działać to chociaż będę miał już karkas z przewodem do tego co na zdjęciach.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  dariuszpod napisał:
  Z tego co widzę oba połączone są ze sobą przewodami.
  Bo uzwojenia pierwotne, to te bliżej rdzenia (oba). Do przezwojenia musisz odwinąć obie kolumny.
 • Poziom 41  
  Ale nie całe! Nie rób nic, bez wklejania fotek, rozkładanie tych rdzeni jest niepotrzebne a nie złożysz tego tak dobrze jak było maszynowo składane w fabryce! Daj zdjęcia to ci powiem co i jak, nie rób nic na pałe!

  Dodano po 7 [minuty]:

  dariuszpod napisał:
  Dzięki za odpowiedź. Tylko nie jestem pewien które uzwojenie to wtórne a które pierwotne. Z tego co widzę oba połączone są ze sobą przewodami.


  Nie, nie są. Które jest wtórna a które pierwotne to tak naprawdę tylko kwestia umowy. Bo transformator działa w każdą stronę. Stąd w energetyce mówi się, że uzwojenia są Górne i Dolne.

  U ciebie uzwojenia są w sumie trzy. Ale i to w dodatku dwa z nich mają odczepy. W dodatku, te trzy uzwojenia są równomiernie podzielone na 2 kolumny, czyli w sumie masz 6 niezależnych uzwojeń połączonych fabrycznie ze sobą w odpowiedni sposób. Nie odłączaj ani nie zmieniaj nic, bo nie połapiesz się z tym, aby to prawidłowo poskładać. I potem będą problemy.

  W transformatorze ze zdjęć, uzwojenie pierwotne, to to z odczepami i sekcjami - czyli to, które ma zaciski opisane "U, X, Y,V" natomiast wtórne, to jest to opisane "230V". Jak połączyć sekcje i odczepy aby maksymalnie je wykorzystać i nie przeciążyć rdzenia napisałem w poście wyżej.
 • Poziom 9  
  No to wreszcie załapałem o co chodzi w tym trafie. Pierwotne uzwojenie bliżej rdzenia a raczej obu rdzeni. Wtórne dalej od rdzenia a raczej rdzeni. I to dla tego oba karkasy są połączone przewodami. No cóż nauka kosztuje. To drugie trafo rozwaliłem. (choć pewnie i tak przegrzane). Zdjęcia jutro zrobię. Czyli należy wymontować oba karkasy odwinąć z nich uzwojenie wtórne a w to miejsce na obie kolumny nawinąć gruby przewód o odpowiedniej ilości zwojów. Kurcze a odwijając tego przysmażonego karkasa tak właśnie było jedna warstwa drutu a pod nią następna.
 • Poziom 41  
  No to rób zdjęcia, rób notatki, co gdzie i z czym połączone. Pomału, wklejaj na forum i się zobaczy jak to najlepiej zbudować.

  Rdzeń faktycznie jest jeden, ale ma dwie kolumny. Jako, że pracują one w przeciwfazie, to trzeba pamiętać który koniec z którym łączymy i w którą stronę nawijamy druty. Bo to ma znaczenie. Jak połączysz źle, to z punktu widzenia sieci będziesz miał praktycznie zwarcie.
 • Poziom 9  
  Podłączyłem trafo tak jak pisałeś i działa jak powinno. Tak z ciekawości jak by tego mostka nie było to trafo działało by tylko z połową swojej mocy?.
  To co teraz radzicie rozebrać rdzeń i odwijać te uzwojenia wtórne a w ich miejsce nawinąć gruby przewód? Zapytam się jeszcze o ten drugi transformator com go rozbebeszył. Będzie się jeszcze do czegoś nadawał? Może jak by przewinął od początku uzwojenia w jakimś zakładzie pierwotne na 230 i wtórne np na 24V z odczepami. Tylko te blachy rdzenia jakieś podejrzane.

  Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego?
  Podłączenie trafo.
  Transformator sterowniczy 400V, przezwojenie uzwojenia wtórnego?
  Blachy od tego drugiego trafo.
 • Poziom 41  
  Blachy są super, to brązowe to lakier, ponieważ każda blacha powinna być odizolowana od następnej. W fabryce tak to sie robi, ze blachy są trawione w kwasie, co wytwarza na nich cieniutką warstewkę jakichś tlenków, co nie przewodzą prądu. Potem gdy transformator jest już złożony, lakieruje się go próżniowo. Czyli zalewa się trafo całkowicie lakierem i odsysa powietrze, wtedy lakier wsiąka we wszystkie szczeliny. Normalnie widać jak rdzeń się pienić zaczyna i te bombelki wychodzą.

  Dla tego rozbieranie rdzenia w warunkach domowych to średni pomysł. Ale tak czy siak, nic to na przegrzanie nie wskazuje. Tego pierwszego nie rozbieraj, poprostu weź szlifierkę i rozetnij uzwojenie "po barbarzyńsku" i je wyjmij. Oczywiście mówimy tu o tym opisanym "220V", bardzo uważaj abyś pierwotnego nie ruszył. No i potem nawijaj te 2x16 zwojów tak samo jak ten czerwony nawinąłeś. Pójdzie szybciej jak zabawa z rdzeniem.
 • Poziom 9  
  Czyli muszę rozciąć zwoje wtórne tylko na karkasie od lewej nad tą kostką z wyjściem na 220 V. Czy też i w tym drugim i dopiero nawijać na oba po 16 zwojów i je połączyć. Trochę to ryzykowne można zadrasnąć pierwotne uzwojenie.
 • Poziom 41  
  No nie, usunąć musisz całe, czyli z obydwu kolumn. Delikatnie, warstwa po warstwie. Zapisz w którą stronę były druty nawinięte, nowe musisz nawinąć tak samo.

  Ryzykowne?! Hehe, jakby on pod napięciem był to by było ryzykowne. A teraz jesteś chirurg - elektro-mechanik i to się da.
 • Poziom 9  
  No to teraz przecinarka i do dzieła. Zajmę się tym za tydzień bo trzeba popracować trochę. Dam znać jak przewinę to trafo. Na razie Wszystkim dziękuje za fachowe porady. A te drugie trafo co go rozebrałem da się jeszcze uratować? Skoro blachy dobre to trzeba by pewnie zmyć lakier z nich nawinąć zwoje na tym drugim karkasie bo pierwszego nie odwijałem i może coś by z tego było choć pewnie sam tego nie zrobię bo nie mam takiej maszynki jak pisałeś do próżniowego wypełniania przestrzeni lakierem między blachami.
 • Poziom 34  
  Nie lepiej byłoby zdjąć całkiem uzwojenie z jednego karkasu i przeznaczyć go pod uzw. wtórne, a uzwojenia drugiego karkasu przełączyć pod 220V?
  Sprzężenie magnetyczne mniejsze ale separacja lepsza.
 • Poziom 41  
  Nie, dla tego że pierwotne już jest na obu kolumnach i nie ma sensu go ruszać. Nie ma żadnych rozsądnych argumentów za tym rozwiązaniem.

  Dodano po 32 [sekundy]:

  Nie, dla tego że pierwotne już jest na obu kolumnach i nie ma sensu go ruszać. Nie ma żadnych rozsądnych argumentów za tym rozwiązaniem.
 • Poziom 33  
  Uzwojenie pierwotne na 220 V zostawić , a wtórne z obu kolumn na 440 V odwinąć w całości , podzielić i nawijać kilka drutów razem do wymaganego napięcia . W ten sposób wykorzysta niepotrzebne uzwojenie i będą minimalne koszty całej operacji .
  :|
 • Poziom 41  
  Ogólnie to w sumie to może i ma jakiś sens tylko, że:

  1. Na 220 to jest wtórne a nie pierwotne.
  2. To, które chcesz dzielić jest PO DSPODEM.
  3. Uzwojenia w sumie są 3, to na 400V to tak naprawdę 2 uzwojenia łączone szeregowo/równolegle.
  4. I tak nawet się nie zbliżysz do potrzebnej średnicy.
 • Poziom 9  
  Załóżmy, że nawinę trafo uzwojeniami które dadzą 30v. Czy jeśli zrobię odczep w połowie całego nawoju między kolumnami to uzyskam 2x15v? . Przepraszam za tak banalne pytania ale nigdy wcześniej nie miałem styczności z tego typu transformatorem.
 • Poziom 41  
  Dokładnie tak. Wtedy będziesz mógł sobie łączyć równolegle - co ci da 15V i większe kopyto do rozruchu samochodów. Albo szeregowo - da ci to 30V, mniejszy prąd i będziesz mógł ładować większe akumulatory. Oczywiście do ładowania jakaś kontrola parametrów będzie potrzebna.
 • Poziom 9  
  Szeregowo no to rozumiem ale równolegle to nie wiem jak połączyć. Zrobić 2 mostki gretza 2x15 i dopiero plus z plusem minus z minusem?
 • Poziom 33  
  Można 2 uzwojenia razem tylko trzeba trafić w fazę .

  Dodano po 2 [minuty]:

  Łączysz początek pierwszego uzwojenia z początkiem drugiego i I koniec pierwszego z końcem drugiego uzwojenia i masz połączenie równoległe . :|