Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz, peltier wiatrak ..

06 Maj 2017 10:46 429 2
  • Poziom 2  
    Dzień dobry na sam początek chce przeprosić jak dodaje temat do złej rubryczki ..
    chcę się dowiedzieć kilku rzeczy natomiast jest tego troche i szukanie długo by mi zajęło więc spytam wprost

mam zasilacz komputerowy mniejszy od atx 230 watt prawdopodobnie..
    pragne zakupić ogniwo peltiera i zasilić je właśnie tym zasilaczem lecz problem tkwi w tym że moge go zasilić 12 V 5.8 A max 70 watt
    a mój zasilacz z żółtym kabelku daje napięcie 12 V 15 A i teraz pytania
    1: co się stanie jak podepne tutaj Peltiera ? spali się ? będzię działać słabiej, bedzie na granicy wytrzymałości ? pytam ponieważ podłączyłem wentylatorek od pc który ma pobór 12v 0.13 A a działą o_O z tym że nieco słabo
    2: jeżeli mam 2 kable fazowe które chce połączyć i jeden z nich ma np. 10V 5A, a drugi ma 10V 10A to co się stanie ? będę mieć 20V 15A ??
    3: znalazłem wzór w necie P = V*A=Wat czy to prawda ? jak tak wnioskuje że 12v * 15A = 180 watt ah więc co się stanie jak podepne 2 peltiery pod ten przewód ? bedzie pobierać mi 140 watt czyli o 40 za mało, spale te peltiery czy jak ?
    przepraszam za takie dziwne pytania ale dopiero zaczynam swoją "przygodę" ? z elektroniką i od czegoś musze zacząć :P z góry dziękuje za odp. Pozdrawiam Serdecznie Mateusz :)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Peltuś napisał:
    przepraszam za takie dziwne pytania ale dopiero zaczynam swoją "przygodę" ? z elektroniką i od czegoś musze zacząć

Zaczął bym od przeczytania kilku książek.
    Nie spali ci się peltier. To że peltier jest 12V 5.8A nie znaczy że nagle popłynie przez niego 15A bo tyle daje zasilacz.
    Peltier weźmie tyle ile może, czyli 5.8A
    Peltuś napisał:
    podłączyłem wentylatorek od pc który ma pobór 12v 0.13 A a działą

No tak. Wentylator miał wydajność pradową rzędu 130mA. Gdyby miał 500mA, zapewne szybciej by się obracał.

Tak samo jest z peltierem. Mocniejsze ogniwa działają na większe prądy, czyli są po prostu wydajniejsze.

Jeżeli chcesz podłączyć pod "żółty kabelek 12V 15A" 2 ogniwa Peltiera, podlacz je równolegle.
    Dlaczego akurat równolegle?
    Poczytaj o Prądowy Prawie Kirchhoffa :)

Dodano po 12 [minuty]:

Odpowiadając na pytania:
    1. Nie spali się. Będzie działał z taką mocą z jaką go zaprojektowano czyli 70W. (12V * 5.8A)
    2. Jak i do czego chcesz je podłączyć.
    3. Wzór jest słuszny. Obliczona przez ciebie moc 180W to wydajność tej Lini 12V. Tyle może Ci dać zasilacz.
    Peltier nie będą działać słabiej bo nie wykorzystały pełnej mocy zasilacza.
    Nie będą pobierać za mało tylko będą pobierać tyle ile potrzebują.
    Zostały zaprojektowane na 70W sztuka i z taką wydajnością będą działać. Tyle sobie wezmą z zasilacza. To że wykorzystają 140W a nie 180W nic nie szkodzi.
    Będziesz mógł zasilić coś więcej prócz tych ogniw, byle by to coś nie przekroczyło poboru mocy rzędu 40W.
  • Poziom 2  
    Chce je spleść ze sobą tak by była jedna faza. Dziękuję za poprzednie odp.