Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

Bucefal76 06 Maj 2017 12:20 14751 15
 • Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Na bazie publikowanego uprzednio na elektrodzie projektu postanowiłem zbudować zestaw do kina domowego zawierający 4 satelity i głośnik centralny. Po drodze poprawić problem braku frezowania pod GDWK i dopracować zwrotnice.

  Aktualizacja 11-02-2019

  Tym razem dotycząca obiecanej poprawki dla głośnika centralnego. Niestety tym razem projekt wymagał solidniejszej zmiany więc wynikowa zwrotnica jest mocno zmieniona względem poprzedniej ale różnica w pomiarach i odsłuchu zdecydowanie wskazuje, że to dobra zmiana. Starałem się zachować większość część elementów ze starej zwrotnicy.

  Aktualizacja 10-02-2019

  Poprzednia aktualizacja nie okazała się taka ostateczna :). Krytyczne komentarze dotyczące wycofanej nudnej średnicy skłoniły mnie do wprowadzenia drobnych poprawek.
  Aby nie przerabiać zwrotnicy zmieniłem tylko L pad dla GDWK i zrezygnowałem z agresywnego tłumienia bumpa przy 700Hz. W efekcie średnica nabrała energii a wokale wyszły do przodu.
  Dodatkowo usuwam błąd w schemacie (zabrakło przecinka w pojemności filtrującej GDWK i z 4.7u zrobiło się 47u).

  W najbliższym czasie planuje odwiedzić ponownie zwrotnicę w kolumnie centralnej.

  Aktualizacja 30-12-2017

  Ostateczna rewizja, przebieg charakterystyki mieści się w +/- 1.5 db marginesie.

  Aktualizacja 10-12-2017

  Zestawy front/sat dostały nową zwrotnicę w celu wypracowania maksymalnie liniowego przebiegu charakterystyki przenoszenia i poprawy zgrania fazowego.

  Aktualizacja 12-05-2017

  Dodałem kolejne pomiary wykonane nowym mikrofonem - ECM8000 użytym wraz z generycznym plikiem kalibracyjnym.

  Założenia

  Założyłem zastosowanie małych regałówek nie tylko w kanałach sat ale również i w przednich. Kwestia przetwarzania basu jest w tym przypadku drugorzędna, gdyż właściwy bas ma generować sub. Dodatkowo prawda jest taka iż amplitunery kina domowego, nawet te drogie słabo sobie radzą z graniem basu. Wobec tego niech bas gra sub, a małe wymiary głośników w kanałach przednich pomogą uzyskać lepsze efekty przestrzenne.

  Kolumny SAT/FRONT

  Głośniki zastosowane w projekcie:

  GDN 13/40/2 8Ω
  T.10.200.8.ALX

  Ścianka przednia z frezowaniem pod głośniki:

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Sposób złożenia obudowy:

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy


  Wymiary zewnętrzne(!):


  Wysokość - 280mm
  Szerokość - 170mm (szersze o 5mm niż oryginał z linkowanego projektu)
  Głębokość - 270mm

  Płyta MDF na przedniej ściance z frezowaniem pod głośniki grubości 18mm.
  Pozostałe elementy - płyta wiórowa grubości 18mm.

  Bass reflex

  Podobnie jak tu, fi 50mm długość około 140mm.

  Wygłuszenie:

  Owata tapicerska około 2cm na całej długości tylnej ścianki.

  Zwrotnica

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Uwaga oznaczona na żółto rezystancja przy cewkach to nie jest dodatkowy rezystor ale przybliżona rezystancja cewki. Cewka szeregowa GDN''''''''a nawinięta jest drutem 0.75mm, cewka pułapki GND drutem fi 0.5mm a cewka filtrująca GDWK drutem fi 0.35mm.

  Zwrotnica opracowana na podstawie pomiarów w HolmeImpulse bramkowaną sinusoidą z odległości 1m na wysokości GDWK, +/- 45 stopni. Pomiar impedancji przy pomocy DATS V2.

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Stosunkowo płaska charakterystyka przenoszenia (miesząca się w śladzie +/- 2db) wypracowana została między innymi dzięki pułapce dla GDN''''''''a.
  Zastosowanie pułapki ma niestety pewne wady, moduł impedancji spada do wartości 6.2 ohm.
  Nie jest to żadnym problemem dla nowoczesnej integry i nie powinno to być problemem dla większości amplitunerów KD nawet tych na układach STK.
  (w zasadzie gdyby impedancja była większa o 0.2 ohm to mógłbym oficjalnie nazwać kolumnę 8ohm, norma zakłada max -20% marginesu).
  Można by jeszcze zmniejszyć pojemność kondensatora bocznikującego cewkę tłumiącą GDN''''a, w celu pozbycia się problemów przy 10kHz, ale to wymagało by ponownych pomiarów i regulacji w celu skorygowania zgrania fazowego.

  Niestety patrząc z perspektywy czasu widzę że tłumienie GDN''a jest do bani, powinienem był użyć cewki w około 1.5mH i większej wartości C. Aktualnie właściwe pochylenie krzywej w okolicach 5kHz uzyskiwane jest przez gałąź RC bocznikująca cewkę. To nie jest właściwe rozwiązanie gdyż gałąź RC powinna być użyta do tłumienia ogona przy 7-8kH. W takim przypadku C w tej gałęzi nie powinno być większe niż 0,47uF. No i właśnie patrząc z perspektywy raczej nie polecam kopiowania tego projektu (nie żeby to nie grało, ale można taki projekt zrobić 100% poprawnie). 18-01-2020.

  Przebieg impedancji:

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Kolumna CENTRALNA

  GDN 13/40/2 4Ω (UWAGA - szeregowe połączenie dwu głośników 4ohm)
  T.10.200.8.ALX

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy


  Wymiary zewnętrzne(!):


  Wysokość - 170mm
  Szerokość - 430mm
  Głębokość - 270mm

  Płyta MDF na przedniej ściance z frezowaniem pod głośniki grubości 18mm.
  Pozostałe elementy - płyta wiórowa grubości 18mm.

  Bass reflex

  Szerokość 60mm długość 80mm - kod produktu w Nowym Elektroniku 05 70211

  Wygłuszenie:

  Owata tapicerska około 2cm na całej długości tylnej ścianki.

  Zwrotnica

  Opracowana w pomiarach akustycznych bramkowaną sinusoidą w odległości 1m, w osi GDWK:

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Szeregowe połączenie dwu GDN (uwaga na połączenia + do - ).
  Filtrowanie GDNów - filtr 2D z stabilizatorem impedancji i pułapką.
  Filtorwanie GDWK - filtr 3D z tłumikiem typu L.
  Na żółto zaznaczyłem rezystancje cewek (to nie są dodatkowe rezystory). Cewka 1.7mh nawinięta drutem fi 0.75mm, cewka 0.3 dla GDKW nawinięta drutem fi 0.35mm.


  Pomiary (1m, oś GDKW):


  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Przebieg impedancji:[/b]

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Bas reflex strojony dość wysoko 60 - 70Hz ale podobnie to wyglądało w fabrycznym głośniku centralnym, który do niedawna używałem.
  Impedancja kolumny centralnej znamionowe 8ohm.

  Dodatkowe

  Frezy w MDF pod komplet kolumn kosztowały mnie około 180PLN, zrobił mi na frezarce CNC miejscowy (Bielsko Biała) fachowiec, którego znajdziecie szukając w google "Fotodziobak - fotobudka na imprezy" (poważnie). Prosiłem by pliki sterujące do frezarki zostały zachowane w razie potrzeby ponownego użycia.

  Jak to gra?


  Kolumn używam z amplitunerem AV Yamaha Aventage RX A740 i subem Tonsil Active 250, który tylko właściwie wypełnia najniższy bas, nie wychodząc przed szereg. Muzyka w filmie i same efekty wypadają znakomicie, lepiej żywiej i bardziej naturalnie niż na poprzednich budżetowych Tonsilach Maestro II.
  Podczas odsłuchu stereo też jest OK, w sensie poprawnej barwy, lokacji źródeł pozornych itp. Niestety a amplitunerem AV kolumny nie rozwijają pełni możliwości, z dobrym wzmacniaczem stereo (testowałem Yamaha 590, NAD 306) zagrają zdecydowanie lepiej. Przede wszystkim poprawniejsza jest barwa.

  Konstruktywna krytyka mile widziana :)

  Na koniec nałożone pomiary frontów/sat i kolumny centralnej:

  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy

  Widać, że jest jeszcze pole do poprawy (3kHz) ale niestety to wymagać będzie nieco większej pracy nad zwrotnicą do frontów/sat. Może kiedyś ...

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Offline 
  Bucefal76 napisał 139 postów o ocenie 151, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2016 roku.
 • #2
  mati_323
  Poziom 10  
  Super !
  Brakuje jeszcze informacji:
  - sposób zrobienia stojaków , mocowanie kolumn
  - wykończenie kolumn :)
  A mnie koszt interesuje :P
  Rozumiem że obudowy z wiórówki, a front kolumny z mdf ?
 • #3
  rosomak19
  Poziom 19  
  Nie do końca się z Tobą kolego zgodzę z tym przetwarzaniem basu. Miałem u siebie takie małe satelitki stx-a i trochę mi czegoś brakowało. Do moich dwóch kolumn JBL dorobiłem sobie na wzór pozostałe (głośniki wybierałem tak aby miały podobny spl, i pasmo) i powiem Ci, że nawet nie ma porównania. Jak się dobrze ustawi amplituner, to basy są mega bez suba (12 calowe przetworniki basowe w kolumnach). Jest całkiem inny dźwięk jak każdy głośnik gra swoim pełnym pasmem. Suba używam jednak do odtwarzania nagranych ścieżek LFE . Na pewno masz lepszy dźwięk niż na tych malutkich plastikowych pierdzidełkach oferowanych w zestawach. Powiem tak, ja cicho filmów nie oglądam :) W końcu kino to ma być kino. Do tego fajnie brzmi muza zapisana w formacie 5.1 lub 5.0 w DD lub DTS np. na płytach SACD. Super sie tego słucha jak by sie tam było.
 • #4
  mati_323
  Poziom 10  
  U mnie w małym pokoju W.15.120.8.MC dają radę bardzo dobrze.
 • #5
  Bucefal76
  Poziom 11  
  rosomak19 napisał:
  Nie do końca się z Tobą kolego zgodzę z tym przetwarzaniem basu. Miałem u siebie takie małe satelitki stx-a i trochę mi czegoś brakowało.....


  Poprzednio miałem Maestro 180 II, basu jak na lekarstwo. Może kwestia samych zestawów głośnikowych. Akuratnie M 180 II nie mają praktycznie żadnego zysku z obudowy BR (może oprócz odciążenia GND). Być może priorytetem było zejście i kontrola basu. Coś może być na rzeczy bo w Maestro III chwalą się, że poprawili reprodukcje basu.
  Tak czy owak, w tym samym miejscu co opisany zestaw stoi NAD 306 plus inne moje konstrukcje DIY do stereo, więc nie mam potrzeby ścigać się amplitunerem AV w konkurencji stero.
 • #6
  rosomak19
  Poziom 19  
  Jeśli chodzi o stereo, no u mnie na denonie nie jest źle, ale jak podłącze pod te same kuoumny mój wzmak DIY holtona na 5 parach tranzystorów, to wtedy jestem zadowolony z brzmienia.
 • #7
  siewcu
  Poziom 34  
  Dlaczego 4 satelity i centralny, a nie tak jak w dobrych zestawach, 2 przednie kolumny, 2 satelitki i centralny?
 • #8
  Bucefal76
  Poziom 11  
  siewcu napisał:
  Dlaczego 4 satelity i centralny, a nie tak jak w dobrych zestawach, 2 przednie kolumny, 2 satelitki i centralny?


  Nie rozumiem pytania. Fronty / satelity są identycznymi pełnopasmowymi kolumnami, każda z nich może być i frontem i sat jak i kolumną do stereo.
  Ps to zazwyczaj typowe zestawy KD mają sat zrobione oszczędnie z gorszymi głośnikami itp.
 • #9
  rosomak19
  Poziom 19  
  Może kolega przyzwyczaił się do tego , że jak nie ma 20 głośników we froncie, to nie może być dobrze ;)
 • #11
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Tremolo napisał:
  Dlaczego środkowy nie jest w układzie D'Appolito?


  Zakładam że pytasz o głośnik centralny?

  Szalenie wątpię czy z gdwk alx, który ma olbrzymi rezonans własny przy 1KHz, da się zejść tak nisko z cięciem, by spełnić wymagania tego strojenia. Patrząc na większości tanich głośników centralnych KD wątpię by stosowano D'Appolito (trzeba do tego wyjątkowo wysokiej jakości gdwk)
 • #12
  aftys6
  Poziom 19  
  Mam pytanie odnośnie zwrotnicy przy monitorach, część odpowiedzialna za GDN.
  Za którą część pasma ma odpowiadać R = 4,7 ohma i C = o,68 uF
  To do stłumienia GDN w Okolicy pasma 1kHz ??
 • #13
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Rezystor i kondensator równolegle do cewki filtrującej GDN tworzą układ rezonansowy, pułapkę, która dodatkowo wycina pasmo powyżej 1kHz. To tańszy sposób niż robienie pełnego równoległego obwodu RLC bocznikującego GDN'a. W efekcie otrzymuje się odpowiednik filtru 3 rzędu.
 • #14
  aftys6
  Poziom 19  
  Dzięki. O to właśnie mi chodziło ;)
  Powoli będę składął swoje klony.
  Chcę sprawdzić kilka zwrotnic, także Twoją i porównać na ucho co mi lepiej popasuje.
 • #15
  gkmaster
  Poziom 17  
  Zastanawiam się czy te rury w podstawkach nie wchodzą w rezonans i wprowadzają zniekształceń. Wyglądają fajnie a nawet bardzo fajnie ale akustycznie to chyba nie najlepszy pomysł. Może warto między dołem głośnika podstawką poprowadzić takie "gumowe" prążki które nieco wytrącały by z równowagi fale wracające w stronę głośnika i odbijające się od rury. Coś w stylu tego co jest w głośnikach Sonus Faber Olimpica
  Zestaw KD 5.0 na Tonsil i STX - alternatywy dla Mite ciąg dlaszy
 • #16
  Bucefal76
  Poziom 11  
  Proponujesz walkę z problemem którego wpływ jest dwa rzędy wielkości mniejszy niż kwestie poprawnego wykonania obudów, doboru głośników, strojenia zwrotnic, właściwości akustycznych pomieszczenia, charakterystyki wzmacniacza czy twojej kondycji psychofizycznej danego dnia...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ps. obudowy kolumn mają krótkie gumowe lub filcowe "nóżki".