Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Początkujący - szukam nauczyciela

06 May 2017 21:38 1707 37
  • Level 6  
    Witam,
    Zajmuje się kupnem a następnie sprzedażą głównie laptopów. Chciałbym zacząć kupować również niesprawne laptopy, które mógłbym naprawiać a następnie sprzedawać ale niestety nie wiele się na tym znam ;/ Czy jest ktoś kto mógłby mnie wszystkiego nauczyć? W jaki sprzęt do naprawy laptopów powinienem się wyposażyć?
    Czy wymiana matrycy ekranu to trudna naprawa?
    Szukam kogoś kto mógłby mi pomagać i doradzać na każdym kroku. Oczywiście, jeśli uda się dobrze na tym zarobić to na pewno się podzielę ;)
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Level 6  
    Wiem mniej więcej jak wszystko działa i znając siebie wiem że najszybciej nauczę się w praktyce czyli zakup podstawowego sprzętu i zabawa (naprawa) laptopów wartych 100 zł przed naprawą i +250 zł po naprawie
  • Level 43  
    Pir_ad wrote:
    najszybciej nauczę się w praktyce czyli zakup podstawowego sprzętu i zabawa (naprawa) laptopów wartych 100 zł przed naprawą i +250 zł po naprawie

Ja to widze tak kupujesz za 100zł a po naprawie zapełniasz nim kosz i jest wart - 50 zł czy ile tam dołożyłeś.

Naprawa latptopów to nie wymiana w ciemno pamięci czy innych pinkli.
  • Level 39  
    Pir_ad wrote:
    Szukam kogoś kto mógłby mi pomagać i doradzać na każdym kroku

1 -szkoła elektroniczna , lub nauka własna z książek i netu
    2- zapoznanie się z działaniem i budową laptopa
    3- zatrudnienie na krótki okres w serwisie laptopów ( wynagrodzenie nieistotne )
    4- samodzielna naprawa laptopów
    Takie etapy należy przejść aby móc ogarnąć tematykę napraw ( serwisu ) każdego sprzętu.
  • Level 6  
    Więc od jakich książek zacząć?
  • Level 41  
    Naprawiłeś jakikolwiek komputer kiedyś? Znasz się choć trochę na elektronice?
  • Level 6  
    Naprawiłem kilka drobnych usterek w sprzętach elektronicznych takich jak np. wiertarka, mp4, helikopter RC, itp. Ale to były jakieś drobne usterki. Laptopów jeszcze nie rozkręcałem. Kupię sobie jakiś stary, ale kompletny, laptop, który rozbiorę na części pierwsze i pomału z książką w ręku i najlepiej z czyjąś pomocą będę się wszystkiego uczył.
    Zacznę całą naukę od podstaw a jeżeli po drodze będę miał jakiekolwiek pytania to będę je tutaj zadawał. To może być ciekawy i przydatny temat ;)

Dzień #1
    - Jakie kursy internetowe albo książki polecacie?
    - Gdzie moge znaleźć szczegółową budowę laptopa?

# Z innej beczki:
    Ile +/- jest warty laptop Samsung 350-v5c sprawny 100%?
    Specyfikacje:
    - Przekątna ekranu 15,6"
    - Procesor: i5-3210M (2 rdzenie, od 2.50 GHz do 3.10 GHz, 3 MB cache)
    - RAM: 6 GB
    - Karta graficzna: AMD Radeon HD 7670M (2GB) + Intel HD Graphics 4000
    - Dysk Twardy: 1000 GB SATA 5400 obr.
  • Level 6  
    ALIBABA I wrote:
    Pir_ad wrote:
    Gdzie moge znaleźć szczegółową budowę laptopa? zaraz momencik kurcze
    ... Co Twój komentarz wnosi do tego tematu? Proszę Cię o niewypowiadanie się więcej w tym temacie

Znalazłem ciekawą książkę o budowie i naprawie laptopów na tej stronie Link
    Dodatkowo mam dość ciekawą stronę Link również o budowie laptopów.

Na chwilę obecną właśnie na tym się skupię.

# Co sądzicie o laptopie, który opisałem we wcześniejszym poście?
  • Level 41  
    Nie chcę Cię kolego dołować, ale to co przedstawiłeś to nawet ciężko wstępem byłoby nazwać, zarówno ta strona jak i ten pdf.
    Prawda jest niestety taka jak wyżej napisano, aby nabrać praktyki zatrudnij się w serwisie komputerowym. Są niestety różne, większość takich sobie, czasami zdarzają się lepsze które będą w stanie samodzielnie zdiagnozować usterki i wymieniać bga, niestety większość to zwykli wymieniacze. Coś jak w serwisach samochodowych.
    Temat który poruszyłeś jest bardzo obszerny, w zasadzie niejedną pracę magisterską można by na nim popełnić, a Tobie po prostu brak wiedzy całkowicie elementarnej.

A przedstawiony laptop jest wart tyle ile ktoś za niego będzie chciał zapłacić. ten konkretny Samsung po kilku latach użytkowania wizualnie wygląda słabo, kiepski plastik, a cena laptopa w dużej mierze zależy od stanu jego obudowy. My jako ludzie kupujemy oczami we większości, dlatego stan wizualny jest ważny.
  • Level 6  
    Od czegoś trzeba zacząć.
  • Level 41  
    Jasne, zacznij więc od kupienia uszkodzonego laptopa i napraw go. trafiając na jakiś problem, ktoś z elektrody pewnie Ci pomoże, ale na cołość tematu zwyczajnie nie licz i tyle.
  • Level 6  
    Przecież nie chodzi mi o to żeby w tydzień nauczyć się wszystkiego.
    Najpierw poczytam i rozkręce laptopa aby zobaczyć jak wszystko wygląda w praktyce a gdy już jakąś wiedze podstawową wchłonę to zacznę od prostrych napraw np. wymiana klawiatury. Nie zamierzam od razu skakać do głębokiej wody. Wszystko przyjdzie z czasem ale jakoś zacząć trzeba
  • Level 41  
    Wymiana klawiatury to naprawa? Pierwsze słyszę, ale skoro tak traktujesz temat napraw to zostaniesz wspomnianym wymieniaczem, nie serwisantem. Poza tym zastanów się jeszcze czy chcesz tym handlować, czy naprawiać, bo to dwie różne sprawy. Jeśli handlować to zajmij się handlem samochodami, dużo bardziej dochodowe, bo zysk ze sprzedaży laptopów jest mizerny. Zresztą ogólnie elektroniki, nie tylko laptopów.
  • Level 6  
    Zawsze odradzacie ludziom naukę o laptopach? Chce się po prostu, na początek, nauczyć podstaw działania, budowy i naprawy laptopów.
  • Level 41  
    Nikt Ci tego nie odradza, wręcz przeciwnie. Tylko zabierasz się od złej strony do tego. Nikt cię tego nie nauczy, musisz zrobić to sam! Nawet jesli znajdziesz kogoś kto będzie w stanie marnować swój czas na tłumaczenie oczywistości, to i tak wszystko zalezy od twojego podejścia. Powinieneś to zrozumieć.
  • Level 39  
    Nie wiem kolego ile masz lat, ale lepiej zajmij czymś co może być twym zwodem w przyszłości np. programowanie , gdzie pracując kilka godzin możesz zarobić na życie przez miesiąc. Zawód serwisant pomału odchodzi do lamusa ,gdyż ludzie przestają naprawiać sprzęt tylko kupują nowy. Już teraz cześć serwisów się nie bawi w naprawy tylko podmienia podzespoły, zwłaszcza w laptopach. Naprawiać się jedynie będzie w przyszłości sprzęt medyczny, bo jest on bardzo drogi. Już obecnie cena zakupu laptopa jest niższa od stacjonarki. Nowe modele laptopów są robione z premedytacją przez producenta aby nieautoryzowany serwis nie mógł nic zrobić. Usuwane są oznaczenia z układów elektronicznych, układy są klejone , niedługo wpadną na to by zalać całe PCB żywicą i co wtedy zmienisz zawód na archeologa?

Jeśli chcesz na siłę naprawiać elektronikę , to należy zacząć od szkoły elektronicznej, bo bez podstaw nic nie zrobisz , tego nie przeskoczysz. Ja traktuję elektronikę jako hobby i kształcę się właśnie na elektrodzie.
  • Level 32  
    Co do napraw - jeśli laptop nie kosztuje 5 - 6 tysięcy, to naprawa często jest nieopłacalna dla zarobku - musisz liczyć nie tylko koszt części, ale też prąd, zużywanie się narzędzi no i czas pracy - klient zamiast dać 600 za naprawę kupi nowego za 1000.

Jeśli masz duże źródło laptopów, to np. możesz rozszerzyć swoj handlowy interes o drobne naprawy, typu złamany zawias, uszkodzone gniazdo zasilania, pęknięta matryca czy uszkodzona klawiatura - czyli wymiana modułów czy podzespołów nie wymagająca dużej wiedzy elektronicznej, nie wymagająca wymiany układów scalonych itp.

Sam serwis to ciężki kawałek chleba, i na taki przypadek typu kupujesz za 100, naprawiasz za 10 i sprzedajesz za 250 nie licz - to nie mikser gdzie wymienisz zębatkę.
  • Level 6  
    Po prostu każdy z was myśli na zbyt dużą skalę. Nie zamierzam zakładać jakiegoś serwisu i zatrudniać ludzi. Po prostu lubię wyhaczyć czasami jakiś dobry towar i w tydzień sprzedać go z zarobkiem 100-300 zł.
    Np. Znalazłem teraz laptopa w cenie 600 zł, w którym nie działają 4 klawisze i do tego ma bardzo kiepską baterie. Koszt nowej baterii liczę 100 zł i nowa klawiatura także 100 zł, następnie sprzedaje laptopa za minimum 1100 zł bo za taką cenę udało by mi się go sprzedać.

Kolejny przykład. Znalazłem laptopa od gościa, który się kompletnie na laptopach nie zna. Sprzedaje laptopa za 150 zł bo nie działa mu ekran. W laptopie jest do wymiany sama matryca (sprawdzone). Po wymianie matrycy laptopa spokojnie mógłbym sprzedać za 500 zł.

Takie mam po prostu hobby i głównie kupuje i sprzedaje jedynie laptopy.
    Dotychczas robiłem tak tylko ze sprawnym laptopami a teraz chciałbym zacząć również naprawiać drobne usterki lub wymieniać wadliwe elementy.
    Dzięki temu mógłbym kupować więcej "okazji" i na każdej zarobić 50-100 zł więcej.
    Wymiana matrycy czy np. klawiatury to nie jest coś czego, tak jak piszą wyżej, musiałbym się uczyć całe życie...
  • Computers FAQ editor
    Jeżeli chodzi tobie o podmianę klawiatury/baterii lub wymiana matrycy to nie jest żadna filozofia.
    Przy uszkodzonej płycie to już nie jest takie proste i tu wiedza jest niezbędna. Poza tym niedziałające klawisze nie koniecznie muszą oznaczać uszkodzenie klawiatury. Cena sprzedaży końcowej też nie jest stała, a sprzęt zawsze jest tyle wart co ktoś chce za niego zapłacić.

Niestety taka zabawa to loteria, równie dobrze można na tym stracić.
  • Level 39  
    Pir_ad wrote:
    Np. Znalazłem teraz laptopa w cenie 600 zł, w którym nie działają 4 klawisze i do tego ma bardzo kiepską baterie. Koszt nowej baterii liczę 100 zł i nowa klawiatura także 100 zł, następnie sprzedaje laptopa za minimum 1100 zł bo za taką cenę udało by mi się go sprzedać.

To w zasadzie proste czynności i posiadając te 2 podzespoły na pewno zdołasz je podmienić . Zacznij wiec od tego konkretnego lapka , dostaniesz konkretne podpowiedzi i gdy zdołasz go sprzedać z zyskiem , to napiszesz dziękuję :D
  • Level 15  
    Kilka dobrych lat wstecz, też tak myślałem jak autor tego tematu, życie jednak szybko zweryfikowało ten "łatwy zarobek"
    Znalazłem fajne radyjko na portalu aukcyjnym, uszkodzone, ale działa pod wzmacniaczem, szybkie wyliczenia, zakup + końcówka mocy i wyszedł mi spory zarobek.
    Przyszła paczka ..... radio które miało być "niegrzebane" miało wylutowaną końcówkę mocy, chyba kolbą do rynien 500W, elementy smd latały w obudowie. Sprzęt nie do uratowania.... Totalna masakra

Tak zakończyłem na minusie, skup i naprawę sprzętu :) To tak na przestrogę ;)
  • Level 6  
    sylweksylwina wrote:
    Jeżeli chodzi tobie o podmianę klawiatury/baterii lub wymiana matrycy to nie jest żadna filozofia.

Na początek mi to wystarczy a z czasem nauczę się czegoś więcej.
    sylweksylwina wrote:
    Poza tym niedziałające klawisze nie koniecznie muszą oznaczać uszkodzenie klawiatury.
    a co innego?
    sylweksylwina wrote:
    Cena sprzedaży końcowej też nie jest stała, a sprzęt zawsze jest tyle wart co ktoś chce za niego zapłacić. Niestety taka zabawa to loteria, równie dobrze można na tym stracić.
    Właśnie dlatego uważam to za moje hobby a nie źródło dochodu ;)

Dziękuję Ci za obszerną wypowiedź.

Igorrr dlatego ja nie kupuję nigdy sprzętu którego sam nie sprawdzę. Zawsze liczę się z tym, że ktoś może ukryć wady i mogę na tym stracić ;)
  • Computers FAQ editor
    Pir_ad wrote:
    a co innego?

Uszkodzenie płyty - uszkodzenie kbc, połączeń itp. Dodatkowo zapewne usterka po zalaniu - po zalaniu mogą być dodatkowe niespodzianki.
  • Level 6  
    sylweksylwina wrote:
    Pir_ad wrote:
    a co innego?

Uszkodzenie płyty - uszkodzenie kbc, połączeń itp. Dodatkowo zapewne usterka po zalaniu - po zalaniu mogą być dodatkowe niespodzianki.

Wiesz może jak to zdiagnozować?
  • Computers FAQ editor
    Zalanie od razu widać, co do połączeń to można pomierzyć, ale naprawdę nikt tobie krok po kroku nie będzie mówił jak się diagnozuje wszystkie usterki przetwornic, związane z kbc (który w zasadzie kontroluje całą płytę). Poza tym każda usterka raczej jest indywidualna, pomijając jakieś wadliwe serie, lub usterki w "słabych punktach".
  • Level 6  
    sylweksylwina wrote:
    Zalanie od razu widać, co do połączeń to można pomierzyć, ale naprawdę nikt tobie krok po kroku nie będzie mówił jak się diagnozuje wszystkie usterki przetwornic, związane z kbc (który w zasadzie kontroluje całą płytę). Poza tym każda usterka raczej jest indywidualna, pomijając jakieś wadliwe serie, lub usterki w "słabych punktach".

Pytanie tylko jak sprawdzić czy wystarczy faktycznie wymiana klawiatury?
    Albo jak wykluczyć wymianę klawiatury?
    No bo jeśli to nie jest wina klawiatury to raczej ciężko będzie na tym cokolwiek zarobić ;) Dzięki za ostrzeżenie i cenną naukę na przyszłość
  • Level 39  
    Kolega chyba się na oglądał pieczenia płyt głównych w piekarniku. Czy autor lutował kiedyś SMD i piny oddalone od siebie po 0,3 mm lub mniej. Potrafi kolega czytać schematy elektroniczne?

Link

Link

Takich filmów jest mnóstwo i to w rodzimym języku wystarczy poszukać.
    Aby obniżyć jednostkowy koszt naprawy profesjonalne serwisy wykorzystają dość drogi sprzęt np. oscyloskopy, stacje lutownicze po kila/kilkanaście tysięcy zł nie mówiąc już o środkach typu pasty lutownicze, topniki, zmywacze, plecionki, sita, itd.
  • Level 6  
    E8600 wrote:
    Kolega chyba się na oglądał pieczenia płyt głównych w piekarniku. Czy autor lutował kiedyś SMD i piny oddalone od siebie po 0,3 mm lub mniej. Potrafi kolega czytać schematy elektroniczne?

Co to ma wspólnego, z tym, o czym piszemy wyżej?
    Przecież napisałem już naście razy, że nie chcę od razy naprawiać skomplikowanych rzeczy a tylko te podstawowe...
    Czytaj kolego ze zrozumieniem, albo się kolego nie wypowiadaj.

sylweksylwina Czy ja dałbym radę jakoś rozpoznać dlaczego klawisze nie działają?
    Wygląda to tak. Nie ma klawisza 1 a obok klawisze 2, 3, 4 nie działają.