Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka wybija po czasie

07 Maj 2017 00:36 2748 9
  • Poziom 9  
    Witam !
    Wymieniłem wyłącznik trójfazowy różnicowy na Bemko N7-4-40-030 40 A. Wszystko spoko tylko po jakichś 20 minutach zaczyna wylatywać, a gdy pierwszy raz wyleci potem wylatuje non stop. Trzeba go odłączyć na jakąś godzinę i znów trzyma 20 min i potem ciągłe wybicia. Zachowuje się jakby miał jakiś człon przeciążeniowy. Są różnicówki kombinowane tzn. różnicówka z nadprądowym ale nie doczytałem nigdzie ani w opisie ani schemacie aby ten wyłącznik człon nadprądowy posiadał. Poza tym 40 A różnicówka dla zwykłego domu chyba nie jest za mała. Jest to zabezpieczenie centralne dla całego domu. Nie mam w domu żadnych większych urządzeń pobierających moc (standardowe wyposażenie). Nie mam żadnego sprzętu pomiarowego bo został w robocie ale jakby leciał na doziemenie to przecież od razu a nie po 20 minutach, co najwyżej w poniedziałek sobie przyniosę i pomierzę. Jakby ktoś miał jakieś pomysły co jest nie tak będę wdzięczny.

Pozdrawiam
    mitgat
  • Moderator
    Zostaw wyłącznik różnicowo - prądowy w spokoju i napisz co to za instalacja, co on zabezpiecza. Tylko dokładnie.
  • Admin Elektroenergetyka
    Przypuszczalnie może być przyczyną jakieś urządzenie ze zmiennym cyklem pracy.
    Jednak nie znając szczegółów można jedynie wróżyć z fusów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Mitgat napisał:
    Wymieniłem wyłącznik trójfazowy różnicowy

Dlaczego go wymieniłeś :?:

Mitgat napisał:
    zabezpieczenie centralne dla całego domu.

Typowy błąd budżetowej instalacji.

Miałem podobnie na jednej z RCD zamontowanej w mojej rozdzielnicy, co jakiś czas wyłączał więc wyłączyłem wszystkie odbiorniki które były podłączone do obwodów z tej RDC ale nadal co jakiś czas raz 5 innym razem 20 min. RCD wyłączał. Wziąłem więc miernik instalacji i postanowiłem zmierzyć owy RCD i przy próbie pomiaru prądu i czasu na mierniku pojawiał się symbol Err... RCD ewidentnie do wymiany.
    Nie piszę że u Ciebie będzie to samo ale chciałem podkreślić że żeby znaleźć przyczynę najlepiej użyć odpowiednich narzędzi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Zrób zdjęcie rozdzielnicy bez osłosny i napisz jaki jest układ sieci oraz czy robisz coś w tym czasie, gdy następuje zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego.

Może głupie pytanie, ale nie chciałeś ulepszyć czasem instalacji i nie zainstalowałeś go w instalacji z zerowaniem?
  • Poziom 40  
    kSmuk napisał:

Może głupie pytanie, ale nie chciałeś ulepszyć czasem instalacji i nie zainstalowałeś go w instalacji z zerowaniem?

A wtedy dało by się załączyć RCD?
  • Poziom 21  
    karolark napisał:
    A wtedy dało by się załączyć RCD?

Tak, w wielu przypadkach dało by radę załączyć wyłącznik. Szczególnie, gdy suma upływów prądu nie przekracza progu zadziałania wyłącznika (np. brak kuchenki połączonej ze stalową rurą gazową). Wyłączenie następuje wtedy zazwyczaj sporadycznie, gdy upływ prądów przekroczy próg zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego.
  • Poziom 42  
    kSmuk napisał:
    ...(np. brak kuchenki połączonej ze stalową rurą gazową). Wyłączenie następuje wtedy zazwyczaj sporadycznie...
    Ale jednak występuje.
    Należy jednak jasno powiedzieć, że takie rozwiązanie jest niedopuszczalne gdyż wyłącznik RCD przerywa żyłę ochronną. A tego pod żadnym pozorem robić nie wolno.