Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny termostat do lodówki

0x5261647A6975 08 May 2017 21:19 27570 95
Altium Designer Computer Controls
 • #61
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #62
  Jacekser
  Level 22  
  R-MIK wrote:
  Czemu ten przekaźnik taki drogi. Powinien kosztować w granicach 6..10zł.

  Znalazłem opis naprawy czujnika w tej lodówce
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2330767.html
  Jest tam foto tego regulatora który chyba 5 lata wcześniej reperowałem-nie pamiętam już.
  Dołożyłem tam też trafo zasilacza.

  Aaa.Chyba przypomniałem sobie.Dołożyłem układ wydłużający impuls na NE555 bo sterowanie było burstem synchroniczne z siecią.
 • #63
  pikarel
  Level 35  
  Do autora tematu (R_MIK - możesz nie pisać, bo nie interesuje mnie twoja opinia o czymkolwiek).
  Jeśli przez dwa i pół roku procesor nie zawiesił się z powodu tych tętnień w zasilaniu - to nie przejmuj się w tym już wykonanym i pracującym urządzeniu.

  W następnym termostacie, który wykonasz możesz dokonać jednej z dwóch zmian;
  zmiana transformatora sieciowego z Uwy=7 V lub zmiana stabilizatora z Uwy=3,3 V.
  Pierwsza zmiana to wtedy, kiedy będziesz kupować nowy transformator, a druga wtedy, jeśli już masz pudło transformatorów z wyjściem 6 V :)

  Urządzenie dlatego pracuje normalnie, bo procesor ma przecież wewnętrzne inteligentne procedury resetu zasilania (Enhanced Power-on Reset Circuit).
  Poza tym jeśli taktowany jest poniżej 10 MHz - to jest "nieczuły" na takie wahania zasilania (sprawdziłem, ignoruje tętnienia 1,5 V).
  Takie tętnienia nie są możliwe przy korzystaniu z wewnętrznego komparatora analogowego, ale w tym konkretnym przypadu nie ma o co kruszyć kopii.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #65
  User removed account
  User removed account  
 • #66
  jaszczur1111
  Level 33  
  To 450 to było jakiś czas temu bez dojazdu. Na terenie Łodzi serwis Bosch bierze 150 za dojazd. Razem 600. Tyle płaci klient. Cała lodówka cirka 1500. Niestety takie są fakty. Termosatu elektronicznego do Bosch nie da się kupić inaczej niż w serwisie więc nie wiem z czego tu mam się cieszyć jako monter. Owszem, cieszę się, że mam swój patent na te naprawy i olewam serwis.

  Stosowanie w zsilaczach beztransformatorowych transili, warystorów itp. jest moim zdaniem niczym innym jak tylko nieudolną próbą wybrnięcia z problemu. Oczywiscie te wszystkie elementy pomagają ale też kosztują. Im wiecej elementów tym większa zawodność, ale przecież o to chodzi.. :D

  R-mik - czego nie rozumiesz pod pojęciem harmoniczne? Jesli chodzi o sieć energetyczną to biorą się z nieliniowości obciążenia np. diody, TRIAKI, zasilacze impulsowe i co tam kto jeszcze wymyśli. A akurat zasilacz gdzie na wejściu jest kondensator jako rezystancja pojemnościowa (kapacypancja) sprawdza się świetnie dla danej częstotliwości. Dla każdej wyższej przewodzi lepiej. Co to może spowodować nietrudno sobie wyobrazić.

  Jesli kogoś przeraża pobór 1,3W to w zasilaczu beztransformatorowym jest on wielokrotnie większy jesli wziąć pod uwagę moc pozorną. Niektórzy są z niej rozliczani......Zresztą moc czynna chyba też niczego sobie wyjdzie przy przekaźniku na 5V. Lepiej 48V.


  A jeszcze kwestia zawilgocenia czujki. Tak się składa, że nawet tak "szanowana" firma jak Bosch nie rozwiązała problemu doziemienia. Po prostu po paru latach cieniutkie przewody albo sama czujka nasiakają tak że zaczynaja minimalnie przewodzić. Nie chodzi tu oczywiście o prądy, które wyłączą różnicówkę ale o znacznie mniejsze, które zakłócają pracę procesora. Dla przykładu w niektórych pralkach doziemienie grzałki na poziomie 10MΩ mierzone przy 500V powoduje błąd grzałki. Mogłaby bidulka jeszcze parę lat popracować w Wiatce albo starym Polarze a tu znowu Bosch... co za pech.

  Podsumowując nie widzę argumentów za nie stosowaniem trafa.
 • #67
  User removed account
  User removed account  
 • #69
  Jacekser
  Level 22  
  akytam wrote:
  jaszczur1111 napisał:
  jesli wziąć pod uwagę moc pozorną. Niektórzy są z niej rozliczani......Zresztą moc czynna chyba też niczego sobie wyjdzie przy przekaźniku na 5V. Lepiej 48V.

  Wszyscy są rozliczani.Jeśli nawet nie ma pozycji na rachunku to gdzieś po drodze jest licznik grupy który to wykaże i doliczy(np.rozliczenie spółdzielczego bloku mieszkalnego).W moim tak jest.To nie są może wielkie kwoty ale energetyka nie odpuści sobie bo grosz do grosza... . .Znajomy który ma kompensator w firmie przy średnim zużyciu ok 80KW(chwilowym)płaci ok 150zł/miesiąc,a gdy kompensator"zawisł"bo skleiły się styki przekaźnika to zapłacił coś 2000zł/miesiąc.
 • #70
  RaStro
  Level 13  
  No jednak nie wszyscy... liczniki abonenckie liczą tylko moc czynną. W przypadku przyłącza dla firmy przy mocy 80kW to trzeba by było jednak skonsultować się z umową, bo może być tak że znajomy jest już kwalifikowany do rozliczenia z mocy pozornej, zresztą podobnie jak spółdzielnia mieszkaniowa, ale ta opłata jest za część wspólną - oświetlenie klatki schodowej i być może instalacja w piwnicy jak to dawniej bywało jest również wspólna więc niektórzy trzymają tam lodówki piekarniki elektryczne bo nie nabijają wskazania prywatnego licznika.
 • #71
  Jacekser
  Level 22  
  Ale płaci jako wspólnota, spółdzielnia. Nie ma zmiłuj!
 • #72
  RaStro
  Level 13  
  Ale ew. tylko od części wspólnej, te lodówki i piekarniki to dla mnie zwykłe złodziejstwo (bo ja zapłacę część a resztę pozostali, czasem w piwnicach montują regulatory mocy żeby ukrócić takie praktyki rodem z poprzedniej epoki) nigdy nie widziałem żeby coś doliczali do abonenckiego zużycia prądu, a powiedzmy na wsi to jak to sobie wyobrażasz podlicznik na stacji trafo i opłata u sołtysa czy miastowi są zwyczajnie dyskryminowani?

  Ale zaczynamy płynąć w niewłaściwą stronę i zaraz nas mod wyprostuje.
 • #73
  User removed account
  User removed account  
 • #74
  0x5261647A6975
  Level 10  
  Tak zaczynam od C.

  R-MIK wrote:
  dołącz plik "wdg.h" (#include <avr/wgt/h>


  No tu zrobiłeś mi zagadkę, ale udało mi się wyszukać właściwy plik.

  Zmiany w programie dla Watchdoga wprowadzone, ustawiłem na WDTO_120MS. Fusy dla Watchdoga i Bodlevel dla 2,7V przestawione.

  Termostat działa bez zmian :)

  Jak byś mógł jeszcze mi wyjaśnić co mi daje w tym przypadku odczytywanie rom z czujnika?

  Dodano po 3 [minuty]:

  acctr wrote:
  1,41*6V - 1,2 = 7,26V


  To wyjaśnia dlaczego 7805 daje bez problemu 5V.
 • #75
  User removed account
  User removed account  
 • #76
  0x5261647A6975
  Level 10  
  R-MIK wrote:
  0x5261647A6975 wrote:

  Jak byś mógł jeszcze mi wyjaśnić co mi daje w tym przypadku odczytywanie rom z czujnika?

  Jak nie bedzie nic na magistrali lub będzie zwarta to się o tym dowiesz.


  Żebym się mógł dowiedzieć, to sam układ musiałby być inny. Ja pytam co mi daje w przypadku tego układu.

  R-MIK wrote:
  Ponadto weź pod uwagę "słaby styk" czy inne chwilowe problemy. Jak nie sprawdzasz CRC itp to przyjmiesz zły odczyt za prawidłowy i będziesz załączał agregat i wyłączał np co 10 sekund i tak przez 3 dni. Agregat to przeżyje?.


  Agregat nie załącza się tak szybko po wyłączeniu (sprawdzone), ma jakieś zabezpieczenie.

  R-MIK wrote:
  Kod mastera "rzeźbiłeś" sam czy cos z netu?


  Mastera? A co to? Czy chodzi Ci o odczyt temperatury z DSa? Stosuję ten sam kod we wszystkich projektach z DSa. Sam odczyt z neta + biblioteka onewire z drogiej książki.

  R-MIK wrote:
  Kod mastera "rzeźbiłeś" sam czy cos z netu? Wszystkie procedury jakie znalazłem w necie i drogich książkach sa napisane źle. Jeśli skopiowałeś kod nie wgłębiając się w analizę jak działa to czasem może Ci szwankować. Napisz go raz porządnie i będziesz miał spokój na całe życie.


  Jeszcze w żadnym urządzeniu się nic takiego nie wydarzyło, a najstarsze urządzenie ma 4 lata. Ale jak znasz jakąś pewną, sprawdzoną, napisaną porządnie procedurę, to chętnie się zapoznam i przetestuję.
 • #77
  User removed account
  User removed account  
 • #78
  0x5261647A6975
  Level 10  
  R-MIK wrote:
  Cos się nie dogadujemy.


  Masz rację, bo ja piszę o tym konkretnie projekcie, a Ty chyba mocno teoretyzujesz na temat bardziej rozbudowanych projektów.

  R-MIK wrote:
  No to sprawdź zachowanie z nietypowych sytuacjach. Najważniejsze czy zwarcie magistrali lub reset przesłużony przez slave (to akurat musiałbys skonfigurować w slave) nie jest interpretowane jako presence.


  Pisałem już że w przypadku zwarcia "odczytuje" 0'C. Dalszej części Twojej wypowiedzi nie rozumiem. Przedłużony reset? Z jakiego powodu? Nie wiem o co chodzi.

  R-MIK wrote:
  Mam 100% pewne. DS248x. Programowe mam ale nie przetestowałem ich w 100%. Jak zależy mi na pewności działania, pracy w przerwaniach, itp to daję DS248x, jak nie mam takich wymagań używam swojej procedury. Realizuje silne podciąganie, overdrive itp. Może pracować na PIO ale też używać uarta (wtedy nie ma problemu z zawieszaniem IRQ a w overdrive bez zawieszania IRQ na AVR sie nie da).

  PS
  A jak przetestujesz reset przedłużony przez slave? Masz slave, który może generować IRQ/Alarm?


  Tego też nie rozumiem, nie rozumiem też jaki ma to związek z moim projektem.

  Ja mam i piszę o DS18B20, a Ty jakimś innym.
 • #79
  User removed account
  User removed account  
 • #80
  0x5261647A6975
  Level 10  
  R-MIK wrote:
  Nie teoretyzuję. Piszę procedurę raz a dobrze i staram sie reagować a każdą możliwą sytuacje awaryjną. Nie zakładam, że sprzęt jest niezawodny w 100%. Dlatego jak w zasilaczu dałem DS18B20 to gdy nie wykryje termometru (właściwie dwóch) to sygnalizuję to na wyświetlaczu i wentylator załączam na stałe.


  Mój projekt nie ma wyświetlacza, a załączenie agregatu na stałe uważam za bezsensowne.

  R-MIK wrote:
  Chcesz przetestować moje biblioteki. Czy test będzie polegał tylko na odczycie temperatury i to wszystko? To nie musisz nic testować, zadziałają.


  OK, ale zapewne Ty przetestowałeś i rozumiem, że można Ci zaufać. Mógłbym więc podmienić tą którą wykorzystuję na Twoją, która jest lepsza. Skąd można pobrać, jak zdobyć?
 • #81
  User removed account
  User removed account  
 • #82
  0x5261647A6975
  Level 10  
  R-MIK wrote:
  Opisałem Ci konkretny przypadek, chłodzenie radiatora w zasilaczu. Czy uważasz, że gdy mam uszkodzony termometr to należałoby wyłączyć wentylator?


  Dlatego właśnie się nie dogadujemy, piszemy o innych projektach.

  R-MIK wrote:
  Wyświetlacza nie masz? Masz. Pisałeś coś o diodach led. Nie możesz na nich informować o sytuacji awaryjnej?


  Diody są tak umieszczone, że trzeba chcieć je zobaczyć, raczej nie rzuci się w oko przy normalnym otwieraniu lodówki. Zresztą zrobiłem "sygnalizację, że program żyje". A co program ma zrobić z agregatem w przypadku błędu odczytu (zwarcia na magistrali)? włączyć czy wyłączyć? Tak czy inaczej na to samo wychodzi, lodówka nie będzie działać prawidłowo.

  R-MIK wrote:
  Będą w najbliższym numerze EP. [...] W bibliotekach użyłem komendy resume (do DS18B20 nie przyda sie ....


  Mam prenumeratę EP, więc napewno się zapoznam. Do DS18B20 się nie przyda.... no właśnie i to jest problem, bo jak wiesz w tym projekcie jest właśnie DS18B20, więc po raz kolejny piszesz o innym projekcie niż w temacie.
 • #83
  levy^
  Level 17  
  0x5261647A6975 wrote:
  A co program ma zrobić z agregatem w przypadku błędu odczytu (zwarcia na magistrali)? włączyć czy wyłączyć?

  Wlaczyc agregat na pol godziny, pol godziny przerwy i tak w kolko. Przynajmniej przy awarii czujnika nie bedziesz musial zjadac wszystkich mrozonek
 • #84
  User removed account
  User removed account  
 • #85
  koczis_ws
  Level 27  
  Jawi_P wrote:
  . . .
  Nie ma takiego kondensatora, który w zasilaczu bez transformatorowym, przeżyje transformatorek sieciowy.
  Nie ma znaczenia chiński czy nie chiński. Dwa dni temu wymieniałem taki w sterowniku piekarnika, wytrzymał dwa lata. Konstrukcja niemiecka ;)


  Hmm ... to niezbyt pocieszające bo takie kilka razy już zastosowałem :( , może trzeba przemyśleć łatwą wymianę kondensatora. Swoją drogą w "żarówkach" LED jest zastosowany właśnie taki zasilacz beztransformatorowy, aczkolwiek jak narazie w kilku zepsutych lampach padły LEDy a kondensatory są nadal sprawne (z ciekawości rozbierałem wszystkie, które padły).
 • #86
  User removed account
  User removed account  
 • #87
  Jawi_P
  Level 35  
  koczis_ws wrote:
  aczkolwiek jak narazie w kilku zepsutych lampach padły LEDy a kondensatory są nadal sprawne (z ciekawości rozbierałem wszystkie, które padły).

  Między innym z jego powodu tez padły diody LED jak i "reszty" zasilacza.
  Ja nauczyłem się zbierać paragony i oddaje wszystkie ledowe lampy do sprzedawcy. Jeśli już nie ma gwarancji to (i tu mam szczęście bo wszystkie do tej pory "żarówki" są na przetwornicy) pierwsze co robię, wymieniam rezystorek pomiarowy, który decyduje o prądzie diody. Zmniejszam prąd diod o jakieś 10% wymieniam diodę i tak na razie 3 lampy działają od lat.

  Dodano po 9 [minuty]:

  R-MIK wrote:
  Dla sceptyków. Skoro elekrtonit nie wytrzyma 10 lat, to czemu martwic się tym, że dodatkowo trzeba wymienić kondensator pełniący funkcje rezystora?


  Zgadza się, ale Ty zadbasz o jakość kondensatora, dobierzesz jego napięcie i pojemność z zapasem, wystarczającym do prawidłowej pracy na te 10 lat. Jakość będzie rządzić, a nie ekonomia na kondensatorze jednym.
  Z drugiej strony ten kondensator "zasilający" pracuje często w cięższych warunkach niż większość elektrolitów, jego dobór nie jest przypadkowy tylko musi być odpowiedniego typu przeznaczonego do pracy właśnie w takim celu.
  A co dają w "żarówkach" LED? Tam są jakieś np. X2, Nie rozbierałem nigdy takiej prostej lampki LED.
 • #88
  koczis_ws
  Level 27  
  Ja się osobiście jeszcze nie spotkałem z "żarówką" LED, która miała by przetwornicę, wszystkie miały zasilacz kondensatorowy i we wszystkich zepsutych zasilacz był całkowicie sprawny tylko padły LEDy i to wszystkie na raz. Przetwornica jest w świetlówkach energooszczędnych. Moim zdaniem padanie LEDów spowodowane jest mocnym forsowaniem LEDów i czasami przesadzą.
  Ale to nie jest o termostacie, może trzeba założyć temat o zasilaczach beztransformatorowych i "żarówkach" LED.
 • #89
  0x5261647A6975
  Level 10  
  R-MIK wrote:
  I nie wykonalne jest umieszczenie diody w miejscu widocznym?


  Wykonalne, ale jak już pisałem projekt zakładał, że wygląd lodówki ma być jak najbardziej zbliżony do oryginału.

  R-MIK wrote:
  Czyli dioda może pokazywać tylko dwa (świeci lub nie) stany?


  Nie, w tej chwili dioda pokazuje 2 różne sprawy. To że program żyje, oraz czy temperatura jest powyżej górnego progu czy nie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  R-MIK wrote:
  A jak zmienisz AVR na większy i dasz moduł za 15zł, to z lodówka po Wi-Fi będziesz się komunikował.....


  Nie widzę takiej potrzeby. Jeszcze raz powtarzam. Lodówka ma wyglądać i działać jak oryginał.
 • #90
  User removed account
  User removed account