Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze 5kW TN-C a podłączenie inwertera pod istniejącą sieć klopot techniczny

Krek15 07 Maj 2017 12:50 813 7
  • #1 07 Maj 2017 12:50
    Krek15
    Poziom 15  

Witam
    Klient dysponuje:
    -sieć TN-C 5kW przyłącze na zewnątrz budynku
    -rozdział na PE i N +1,5metra szpila w ziemi.
    -zabezpieczenie przedlicznikowe 25A
    -zabezpieczenie przepięciowe B+C

domu posiada podlicznik i za nim
    -8 x RCD 20A 30mA. na każde z pomieszczeń.

Konkret
    Na dachu Pv a inwerter 4.6kW oraz korytarzu.

Gość chce podłączyć za podlicznikiem inwerter a następnie pod niego dom.

Stoję przed dylematem jak tego dokonać gdy zabezpieczenie przedlicznikowe to 25A, licznik główny ,podlicznik (tu ma byc inwerter) RCD
    dom linie jedynie co mi przychodzi do głowy to inwerter
    dać na osobnej linii a przed nim RCD 20A30mA i przepieciowke B+C . A reszta tak jak była.

Gość natomiast się upiera że zasilanie domu ma iść przez inwerter. Argumentuje to lepszym wykorzystaniem energii z PV.

Jak ugryźć ten problem ? Proszę o radę.

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Maj 2017 14:07
    3301
    Poziom 19  

Krek15 napisał:

Gość natomiast się upiera że zasilanie domu ma iść przez inwerter. Argumentuje to lepszym wykorzystaniem energii z PV.

Jak ugryźć ten problem ? Proszę o radę.

Co oznacza przez inwerter?, inwerter łączy się równolegle do istniejącej sieci, zasada aby do obwodów odbiorczych było jak najbliżej i przekrój przewodu przy 4,6kW to tak 6 - 10 mm2

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Maj 2017 14:27
    Krek15
    Poziom 15  

Ja jestem tego samego zdania osobno inwerter i reszta domu. Tu inwerter posiada wejście zasilania jak kazdy inwerter i dodatkowo gniazdo obciążenia j tak jak jest w ups. Nie jest to inwerter hybrydowy. Przewody 10 więc tu jest oki.

Twardo się upiera ze jeśli zasilane domu jest przez inwerter to sprawność instalacji jest większa niż gdy osobny obwód to inwerter a osobny dom. Nie dociera do niego że i tak chodzi o bilansowanie. On chce całą energię dać na dom a dopiero wysyłać do sieci. Tak gdyby to miało teraz znaczenie.

0
  • #4 07 Maj 2017 14:35
    3301
    Poziom 19  

Ja dalej tego nie rozumiem, to jest napewno inwerter on-grid?
    Najlepiej namaluj jakiś schemacik.

1
  • #5 07 Maj 2017 16:15
    prose
    Poziom 32  

Może chodzi podłączenie inwertera na ta samą fazę co dom.

0
  • #6 08 Maj 2017 10:10
    Krek15
    Poziom 15  

Instalacja i tak jednofazowa. On chce między podlicznikiem a RCD dać inwerter. Zasilanie z sieci ma przejsc przez inwerter i dopiero zasilic dom. Inwerter musi byc zabezpieczony a w jego wypadku bedzie on zabezpieczony tylko zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. Tyle że nie mogę zabezpieczyć inwertera bo brak już możliwości. Rozrysuje to jak będę w domu. Raczej zrezygnuje z podłączenia mu tego. Praktycznie mogę to mu podłączyć ale to na piękne oczy.

Dodano po 17 [godziny] 21 [minuty]:

Trochę kiepsko rozrysowane ale powinno bardziej objaśnić zasadę.

Aktualnie wygląda to tak jak na pierwszym rysunku.

Przyłącze 5kW TN-C a podłączenie inwertera pod istniejącą sieć klopot techniczny

Moja propozycja dla klienta i najbardziej przyzwoita mniej roboty.

Propozycja klienta Przyłącze 5kW TN-C a podłączenie inwertera pod istniejącą sieć klopot techniczny

Jego propozycji nie da się nijak ugryźć. Gdyby choć zabezpieczanie przedlicznikowe było większe to przed inwerterem dałbym 25A nadpradowy i by dało rade. W tej opcji co on proponuje musiałbym zaraz za podlicznikiem dać inwerter bez jego zabezpieczenia. A to oznacza że jedynym zabezpieczeniem inwertera byłby bezpiecznik nadpradowy w tym wypadku przedlicznikowy.

I tłumaczysz mu że się nie da a on że się da bo widział Czysty uparciuch i argumentuje to że po to dał podlicznik aby wiedzieć co ile i za ile.

0
  • #7 08 Maj 2017 12:43
    3301
    Poziom 19  

3301 napisał:

Najlepiej namaluj jakiś schemacik.

Chyba to zbyt poważnie potraktowałeś, chodziło o schemat, miejsce wpięcia.
    Podpinasz jak pisałem równolegle a na ostatnim rys. narysowałeś szeregowo, Twoja propozycja też nie wskazuje miejsca wpięcia bo strzałka wskazuje podlicznik ale tam pod jednym zaciskiem raczej nie podłączysz 3 przewodów o słusznym przekroju.
    Wpinasz jak sugeruje klient pomiędzy sublicznikiem a rozdzielnicą pod warunkiem że przekroje od tej rozdzielnicy aż do zabezpieczenia przedlicznikowego mają odpowiedni przekrój, montując małą rozdzielnicę bo gdzieś to zabezpieczenie inwertera musisz zmieścić albo też w samej rozdzielnicy.
    Takie podpięcie umożliwia klientowi podgląd przepływu energii przez sublicznik ale też warunkiem jest odpowiedni licznik liczący w dwie strony np. taki tarczowy jak namalowałeś bez zapadki.
    I jeszcze pytanie gdzie jest zrobiony rozdział PEN?

0
  • #8 08 Maj 2017 14:20
    Krek15
    Poziom 15  

Wiec tak
    - przekroje przewodów 10mm2 aż od przyłącza kablowego do rozdzielnicy w domu.
    - PEN zrobiony na zewnątrz budynku
    - Licznik główny będzie wymieniony na dwukierunkowy
    - Podlicznik jest tarczowy bez blokady ( obecnie podłączony odwrotnie co powoduje że w chwili poboru odlicza od 9999999 i wartość ta maleje.) W chwili oddawania energii wartośc na licznioku roście do 0000000,00 a potem normalne wskazanie. W ten sposób chce wiedzieć ile faktycznie oddał do sieci kWh.
    - Dokładnie tak gość che aby inwerter był podpięty w szeregu.

Tak rysunek jest poglądowy. Za podlicznikiem znajduje się rozdzielnia z szyną kablową gdzie na spokojnie mogę podłączyć inwerter przewody 10mm2. Dopiero dalej znajduje się rozdzielnica domowa.

Drapnę w wolnej chwili schemacik bo i tak do niego jadę aby zobaczyć to dokładnie zanim rozrysuję.

0