Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Denon AVR-1800 w naprawie - Wymiana uszkodzonych końcówek mocy ?

selectus 07 May 2017 13:11 1857 5
 • #1
  selectus
  Level 9  
  Witam forumowiczów, otóż niedawno zakupiłem amplituner denon avr-1800 używany w komisie z gwarancją dwutygodniową. Na miejscu sprzęt działał prawidłowo bo sprawdzaliśmy ze sprzedawcą. W domu podłączyłem go do swoich głośników w stereo (jamo 80W 6 ohm). Tu przez jakiś czas nie było problemu przynajmniej na radiu. I teraz UWAGA !! Prawdopodobnie podłączyłem kablem coaxialnym tego denona ze starym amplitunerem panasonica (SA-HR45). Chciałem tylko sprawdzić czy wtyczka się zgadza więc wypiąłem ją z komputera dosłownie na chwilę. Nie miałem jeszcze dojścia do gniazd z tyłu tego panasonica. Wpiąłem coaxiala bezpośrednio do denona nie zwracając na początku uwagi że druga końcówka jest podpięta do starego jeszcze amplitunera. Niestety z uwagi na skleroze zostawiłem taki stan rzeczy w pokoju na jakieś 20min. Nie pamietam czy ten panasonic był włączony na pewno miał kabel sieciowy podpięty. Gdy wróciłem ten denon strasznie się zagrzał i się zblokował sam. Mrugała dioda Standby. I tu jeszcze dołożyłem do pieca bo go wyłączyłem guzikiem po czym po chwili włączyłem nie zwracając uwagi na ciągle podpięty kabel coaxial. I niestety poleciały iskry, coś buchło aż. Następnego dnia poszedłem do sprzedawcy wyjaśniłem mu że amplik działał prawidłowo po czym sie spalił. On go wziął i wysłał na serwis. Okazało sie że sie spaliły końcówki mocy na kanałach Surround. Co najciekawsze, w momencie gdy doszło do awarii nie miałem podpiętych żadnych głośników. Sprzedawca zapewnił że sprzęt został naprawiony i dokładnie sprawdzony na wszystkich gniazdach łącznie z optykami i że działa już jak tralala. Łatwo się domyśleć że za drugim razem u siebie nie popełniłem tego samego błędu i testowałem z podpiętym komputerem sprzęt przez ponad dwie godzinki. I wszystko jak dotąd działa idealnie.

  I teraz moje pytanko czy ta awaria była spowodowana tylko moją głupotą ? Czy teraz mogę spać spokojnie wiedząc że ten sprzęt się nie zepsuje jeśli uniknę takich tępych błędów. Złożyłem w życiu wiele komputerów i nigdy niczego nie popsułem a tym razem wyłożyłem się na czymś tak prostym. Chodzi o to czy jesteście w stanie fachowo opisać w skrócie co się mogło wydarzyć w środku tego denona. Podkreślę że panasonic działa wciąż bez zarzutów.

  Dzięki i pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Trochę dziwne, że uszkodziły się końcówki mocy (tranzystory) jak nie były podłączone kolumny. Impedancja Jamo to 6Ω i takie obciążenie producent amplitunera przewiduje. Może prze otwory wpadło coś do środka i spowodowało usterkę.
 • Helpful post
  #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  selectus wrote:
  czy ta awaria była spowodowana tylko moją głupotą ?

  Prędzej wada fabryczna. Cyna bezołowiowa może robić różne cuda...
  MARCIN.SLASK wrote:
  Może prze otwory wpadło coś do środka i spowodowało usterkę.
  Serwis by wówczas nie uznał gwarancji - usterka spowodowana przez użytkownika się nie kwalifikuje do naprawy gwarancyjnej.
 • #4
  selectus
  Level 9  
  Ok. a ktoś może napisać gdzie ewentualnie mogłem popełnić jakiś błąd ? I jak zadziałał mechanizm tworzący tą usterkę ?
 • Helpful post
  #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Nie powinno się łączyć cyfrowych wejść na sprzęcie który jest włączony. Przy połączeniu może wystąpić brak zrównoważenia potencjałów wejścia i wyjścia co przy włączonym sprzęcie może doprowadzić do uszkodzeń.
  Nie pasuje to jednak do uszkodzenia końcówek mocy - być może w amplitunerze były zimne luty (w okolicy końcówek mocy) - w szczególnie nieszczęśliwym przypadku to mogło spowodować uszkodzenie ich. Nie sądzę by mogła to być Twoja wina - raczej nieszczęśliwy przypadek, którego nikt nie mógł przewidzieć. Tyle co można powiedzieć bez diagnozy fizycznego sprzętu.
  To jedna z możliwości. Inną podałem wcześniej - obce ciało (przewodnik; kawałek drucika, szpilka itp) które spowodowało zwarcie.
 • #6
  selectus
  Level 9  
  naprawa w serwisie rozwiązała całkiem problem