Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce GTS 450 - Spada wydajność

Karcio22 14 Maj 2017 21:34 1128 33
    dawciobiel
    Poziom 12  
    Jeżeli jeszcze raz spadnie ci nagle ilość FPS sprawdź czy w tym czasie twój dysk nie pracuje ciągle - tj. czy czerwona dioda na obudowie się świeci. Jeżeli tak, to wychodzi po prostu na to, że masz za mało wolnego RAM i system Windows używa tak zwanej pamięci wirtualnej (swap). Przez co zamiast RAM używany jest dysk, a jego przepustowość jest wielokrotnie niższa niż pamięci ram i powoduje spadki FPS również przez obciążanie procesora.

Oprócz sprawdzania "czerwonej diody" monitoruj w tle użycie pamięci na wykresie w "menadżerze zadań windows" (CTRL+SHIFT+ESC), zakładka "Wydajność".

Ja miałem dokładnie taki sam problem jak opisujesz, tyle że z grą Quake Champions. I to tylko wtedy kiedy w tle jednocześnie działała przeglądarka (chrome) która zjadała mi około 5 GB. A swoją drogą to dalej nie wiem jakim prawem zjada ona tyle pamięci skoro aż tak dużo okien+zakładek nie mam w niej otwartych.
    Karcio22
    Poziom 4  
    Dobra chyba rozwiązałem zagadkę :D. Okazało się że miałem ustawione przez harmonogram zadań żeby speedfan włączał się przy starcie systemu i za każdym razem gdy już mi się odpalił to wyskakiwało okienko więc je zamykałem. Wentylator chodził wolno tak jak ustawiłem więc myślałem że program działa. Niestety po zamknięciu programu krzyżykiem wentylator zostawał na takim ustawieniu. Przez co podczas grania nie działał ustalony przeze mnie cykl żeby obroty wzrastały wraz z temperaturą i czy grałem czy nie wentylator był ustawiony na najniższą wartość. Afterburner pokazuje mi inną temperature procka niż np occt lub sam speedfan. Tak jakbym miał dwa czujniki. Tymczasem najwyraźniej temperatura na procku robiła się zbyt duża i komputer musiał na chwilę zwolnić żeby temperatura spadła. To wyjaśnia czemu z początku przez kawałek nie było problemów a potem się pojawiały co raz częściej. Teraz nie zamykam speedfana krzyżykiem tylko go minimalizuję i podczas gry słyszę jak wentylatory przyśpieszają. Spadków natomiast nie ma już wcale. Ponadto w biosie wyłączyłem funkcję "cool'n quiet" chociaż nwm sam co ona do końca robi :P. Tak czy owak problem rozwiązany. Wszystko rozchodziło się o obroty wentylatora na procku co powodowało wysokie temperatury. Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady.