Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja kamer a uprawienia

eksen123 07 Maj 2017 19:56 1035 19
  • #1 07 Maj 2017 19:56
    eksen123
    Poziom 5  

Witam, czy jako technik informatyk z uprawieniami:
    Kwalifikacja E.12 - Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych
    Kwalifikacja E.13 - Projektowanie lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie sieciami
    Kwalifikacja E.14 - Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami

Mogę założyć osobie która posiada działalność 16 kamer?
    Czy muszę spełniać dodatkowe wymagania?

Przepraszam jeśli napisałem w złym dziale.

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Maj 2017 23:39
    sosarek

Poziom 43  

Zamontować możesz cokolwiek, pytanie czy poprawnie i czy weźmiesz pełną odpowiedzialność za wykonaną instalację.

0
  • #3 08 Maj 2017 19:48
    eksen123
    Poziom 5  

Bawiłem już się kamerami wiec wiem z czym to się wiąże.

1)A co jak kamera ma być oddalona o 150 metrów od rejestratora ? wzmacniacz ?
    2)Jeśli 4 kamery mają być oddalone o powyżej 150 m od rejestratora to każda kamera musi mieć osobny przewód czy da się jakoś to puścić jednym ?
    3)Na jakim przewodzie lepiej montować kamery skrętka czy BNC ?

0
  • #4 08 Maj 2017 19:53
    sosarek

Poziom 43  

1. Jaka kamera?
    2. A jak myślisz?
    3. Zależy jakie kamery.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 08 Maj 2017 20:22
    sosarek

Poziom 43  

1. Można dużo dłuższe odcinki, no chyba że mowa o IP.
    2. Najlepiej jak tak jest.
    3. No i jest bardziej uniwersalna, co do zasilania - przy takich odległościach pojawią się problemy.

0
  • #7 08 Maj 2017 21:00
    eksen123
    Poziom 5  

1)Chodzi mi tu gównie o kamery puszczone na kablu
    3)Jeśli kamera ma być puszczona powyżej 100m zastosuje zasilacze nie po skrętce tylko od razu w danym budynku.

A jeszcze mam pytanie odnośnie co do kamer IP tam nie ma internetu. A w takim razie musiał bym zrobić 3 strefy aby sygnał doszedł do biura

0
  • #8 08 Maj 2017 21:04
    sosarek

Poziom 43  

1. Co, IP nie są puszczane kablem, w dodatku z zasilaniem?
    Co mają kamery IP do obecności lub nie internetu na obiekcie? Jakie strefy? Dajesz switche PoE lub zwykłe(zależy od sposobu zasilania kamer IP).

0
  • #9 08 Maj 2017 21:05
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Kolega informatyk mam nadzieję odróżnia medium transmisyjne od sposobu samej transmisji, bo jak czytam coś takiego to nabieram wątpliwości:

eksen123 napisał:
    1) chodzi mi tu o rodzaj kabla bo teoretycznie na skrętce można max 100 m

0
  • #10 08 Maj 2017 21:07
    eksen123
    Poziom 5  

suworow napisał:
    Kolega informatyk mam nadzieję odróżnia medium transmisyjne od sposobu samej transmisji, bo jak czytam coś takiego to nabieram wątpliwości:

eksen123 napisał:
    1) chodzi mi tu o rodzaj kabla bo teoretycznie na skrętce można max 100 m

Nie wszystkiego uczą w technikum u nas było max 100 m i nikt nam tego dogłębnie nie tłumaczył lub sami nie wiedzieli. Ale dziękuję za odpowiedz poczytałem na ten temat i moja wiedza dzięki Tobie się poszerzyła.

0
  • #11 08 Maj 2017 21:11
    sosarek

Poziom 43  

eksen123 napisał:
    Nie wszystkiego uczą w technikum u nas było max 100 m i nikt nam tego dogłębnie nie tłumaczył

Trzeba było uważać - nijak się to ma do przesyłu obrazu po skrętce(AHD, analoga itp. - z wyjątkiem IP).

0
  • #12 08 Maj 2017 22:05
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Kolega widzi "skrętkę" i od razu kojarzy transmisje cyfrową. A to nie jest tak. Skrętki używa się też do przesyłania sygnałów analogowych audio i video, a nawet do zawiązania buta czy holowania samochodu - sprawdzone :)
    pozdrawiam

0
  • #15 09 Maj 2017 10:57
    sosarek

Poziom 43  

eksen123 napisał:
    Bawiłem już się kamerami wiec wiem z czym to się wiąże.

Czytając kolejne wpisy śmiem wątpić w te słowa.

eksen123 napisał:
    A maksymalna długość przesyłu analogowego bez audio wyniesie mniej więcej 150 m czy ktoś na innym forum pisał głupoty?

Jak Ci napiszę że można praktycznie bez strat przesłać na odległość 400m.?

eksen123 napisał:
    Czyli na jednej skrętce mogę puścić 4 kamery bez zasilania?

Jakich?

0
  • #16 09 Maj 2017 16:40
    Maciek_C
    Poziom 12  

Witam,
    Wrócę do głównego pytania autora.
    Jeszcze niedawno do montażu elektronicznych systemów zabezpieczeń wymagana była licencja pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia wydawana przez KWP, zaś firma montująca kamery powinna mieć koncesję MSWiA. Dodatkowo w niektórych obiektach (jak kancelarie) wymagana była autoryzacja na dokumenty niejawne.
    Mało kto się tego trzymał, bo i mało kto o tym wiedział. Wiele firm poprostu rozszerzało swoją działalność o CCTV nie mając pojęcia, że było to uregulowane prawnie. Problem pojawiał się "po fakcie" gdy firmy ubezpieczeniowe nie chciały płacić odszkodowań za włamania.

Nie wiem czy te wymagania są jeszcze aktualne, bo nie siedzę w temacie od 2 lat, więc proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie mnie z błędu przez kolegów zajmujących się SSWiN i CCTV.

Edit: https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/pr...anych-pracownikow-zabezpieczenia-technicznego
    Chyba wciąż jest to aktualne.
    Pozdrawiam,
    Maciek

0
  • #17 09 Maj 2017 17:09
    sosarek

Poziom 43  

@Maciek_C Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego dotyczy jak sama nazwa wskazuje - Systemów Zabezpieczeń, a nie stricte dozoru wizyjnego. Kolego mieszasz pojęcia.

Maciek_C napisał:
    Dodatkowo w niektórych obiektach (jak kancelarie) wymagana była autoryzacja na dokumenty niejawne.

W jakich kancelariach? Może doprecyzujesz? Co lub kto miał mieć autoryzację - Instalator, kamera kupiona w hurtowni?
    Maciek_C napisał:
    Mało kto się tego trzymał, bo i mało kto o tym wiedział.
    Ciekawe, bo kiedyś byle Pan Kaziu z Kiosku z gazetami nie brał się za montaże systemów, za to znakomita większość Instalatorów to byli ludzie z wiedzą i Licencjami pracowników zabezpieczeń technicznych pierwszego i drugiego stopnia - a nie wolna amerykanka jak teraz.
    Maciek_C napisał:
    Wiele firm poprostu rozszerzało swoją działalność o CCTV nie mając pojęcia, że było to uregulowane prawnie.

Też nie wiedziałem że muszę mieć koncesję MSWiA na montaż systemów telewizji dozorowej(?).
    Maciek_C napisał:
    Problem pojawiał się "po fakcie" gdy firmy ubezpieczeniowe nie chciały płacić odszkodowań za włamania.

Na jakich podstawach? Co wspólnego ma monitoring wizyjny z zabezpieczeniem mienia, od kiedy ubezpieczyciel wymaga takowego, zamontowanego przez wykwalifikowaną osobę w celu ubezpieczenia danego lokalu?
    Maciek_C napisał:
    Nie wiem czy te wymagania są jeszcze aktualne, bo nie siedzę w temacie od 2 lat, więc proszę o potwierdzenie lub wyprowadzenie mnie z błędu przez kolegów zajmujących się SSWiN i CCTV.

Chyba nigdy nie byłeś w temacie pisząc takie absurdy.

0
  • #18 09 Maj 2017 17:13
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Licencja faktycznie kiedyś była (dwa stopnie), ale poprzednia ekipa dokonała deregulacji, tutaj tzw. uwolnienia niektórych zawodów. W tym momencie dla naszego zawodu nie ma licencji (wydawanych przez KWP), ale jest (tak jak w poprzednim linku) tzw. wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczeń technicznych.
    I teraz... ktoś kto miał licencję został z automatu wpisany na powyższą listę, a ktoś kto nie miał licencji a chce być "oficjalny", to w KWP może złożyć wniosek o wpis na taką listę. Oczywiście nie każdy, tylko osoby z odpowiednim wykształceniem lub te, które ukończyły specjalistyczne kursy.

Czy licencja/wpis jest potrzebny zawsze?
    Ja prawnikiem nie jestem, ale z moich informacji wynika, że nie. Wg "Ustawy o ochronie osób i mienia" z 1997, osoby instalujące zabezpieczenia elektroniczne w obiektach, które są objęte obowiązkową ochroną - muszą mieć na to licencję (wpis na listę).

Które to są obiekty? Ustawa to częściowo opisuje (np. budynki rządowe, ujęcia wody, obiekty strategiczne dla państwa, wytwórnie pieniędzy itp.). Dodatkowo te obiekty wyznacza (chyba) wojewoda.
    Montaż alarmu lub kamer w zwykłym domu jednorodzinnym nie jest obowiązkowy i jego montaż może być wykonany przez każdego. Pomijam kwestię SEP'a i wpięcia instalacji do rozdzielnicy, bo to chyba oczywiste. Co do powyższego stwierdzenia o tym, że każdy może montować - zastrzegam sobie prawo do pomyłki (tak jak napisałem, prawnikiem nie jestem). Inna bajka jest taka (zostało to wspomniane wyżej), że papier papierkiem, a ubezpieczyciel też będzie chciał coś powiedzieć.

I na koniec. Niedawno przeglądałem pewne dokumenty, z których wynika, że pracodawca powinien wyrobić pracownikom licencje, których wzór jest zdefiniowany w ustawie. Nie mylić z wcześniejszą licencją pracownika zabezpieczenia technicznego I i II stopnia. Nie pamiętam co to był za dokument, czy to był dokument do konsultacji, czy to już obowiązuje. Być może to były jakieś zmiany/sugerowane zmiany do wspomnianej ustawy o ochronie osób i mienia. Oczywiście te licencje tylko dla osób, które zostały wpisane na listę. A licencja sama w sobie po to, aby móc się nią legitymować.

0
  • #19 09 Maj 2017 18:28
    Maciek_C
    Poziom 12  

Kolego sosarek,
    Pozostaje kwestia jak definiować zabezpieczenia techniczne. W ustawie o ochronie osób i mienia nie jest jasno powiedziane, że CCTV jest systemem zabezpieczenia technicznego, ale już poszczególne instytucje (w tym instytucje zajmujące się bezpieczeństwem obiektów publicznych) sugerują co innego:

http://nimoz.pl/pl/dzialalnosc/metody-i-techniki-ochronne/zabezpieczenia-techniczne
    Z takim samym stanowiskiem spotkałem się w materiałach Wojskowej Akademii Technicznej.
    Co więcej, bardzo często taki wymóg pojawia się w SIWZ przetargów publicznych, jak np tu:
    https://www.eurobudowa.pl/przetargi/1980328/budowa-monitoringu-wizyjnego-cctv/
    Tych przykładów można znaleźć wiele, wiele więcej.

Ponadto, próbując wszystko przenieść na płaszczyznę prawną, biorąc "pod nóż" definicję z ww. ustawy:
    Ochrona osób i mienia realizowana jest w formie:
    [...]
    2) zabezpieczenia technicznego, polegającego na:
    a) montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych,
    sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji,
    konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania,
    [...]

Można powiedzieć, że cctv z funkcją detekcji ruchu już pod to podchodzi.

Gdy 3 lata temu instalowaliśmy z firmą dość sporą instalację CCTV w lokalnym obiekcie, ubezpieczyciel obiektu dzwonił do nas osobiście i żądał przedstawienia koncesji MSWiA i licencji.
    Mianem kancelarii miałem na myśli takie miejsca jak kancelarie i archiwa w obiektach wojskowych czy w sądach.

Przyznam Ci rację, że zagalopowałem się, mówiąc, że było to uregulowane prawnie, jednak tutaj znowu - chyba to kwestia definicji.

I na koniec proszę, mniej jadu :)

Dziękuję kolego Dariuszu za wyjaśnienie obecnej sytuacji.

Pozdrawiam,
    Maciek

0
  • #20 09 Maj 2017 19:02
    sosarek

Poziom 43  

Maciek_C napisał:
    I na koniec proszę, mniej jadu

Gdzie był jad? Wiem że nad morzem mamy jod co najwyżej ;)
    Maciek_C napisał:
    Ponadto, próbując wszystko przenieść na płaszczyznę prawną, biorąc "pod nóż" definicję z ww. ustawy:
    Ochrona osób i mienia realizowana jest w formie:
    [...]
    2) zabezpieczenia technicznego, polegającego na:
    a) montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych,
    sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji,
    konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania,
    [...]

Można powiedzieć, że cctv z funkcją detekcji ruchu już pod to podchodzi.

Tu się będę spierał - CCTV nie jest zabezpieczeniem elektronicznym ani mechanicznym które definiowane było w przepisach - bo w jaki sposób ma Cię poinformować o próbie wtargnięciu do obiektu, maksymalnie ją uniemożliwić potencjalnemu sprawcy?
    Maciek_C napisał:
    Gdy 3 lata temu instalowaliśmy z firmą dość sporą instalację CCTV w lokalnym obiekcie, ubezpieczyciel obiektu dzwonił do nas osobiście i żądał przedstawienia koncesji MSWiA i licencji.

Wybacz, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć, a zakładałem w swoim zyciu sporo różnego rodzaju instalacji an różnych obiektach - jedyne co ew.wymagał ubezpieczyciel bądź firma na danych typach obiektów - Świadectw kwalifikacji/atestów, poświadczeń spełniania norm sprzętu SSWiN.

Przeczytałeś co podlinkowałeś, zrozumiałeś do czego się to odnosi?

0