Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszadło magnetyczne IKA Combimag RCT - nie działa nastawa temperatury

07 Maj 2017 22:02 1437 10
  • Poziom 9  
    Witam kolegów,

Pisze do Was z prośbą o pomoc. Jestem mało obeznany w sprawach elektroniki dlatego szukam kogoś kto mógłby mi pomóc w naprawie/rozwiązaniu problemu z moim mieszadłem magnetycznym który zakupiłem okazyjnie jakiś czas temu.
    Mieszadło wyposażone jest w pokrętło do nastawy temperatury, jednak jest to czujnik temperatury w płycie grzewczej. Z tyłu urządzenia (widać to na zdjęciach) jest wejście na termometr kontaktowy. Po wpięciu do tego gniazda termometru kontaktowego z nastawą (model Ika D4 fuzzy controller, jak na zdjęciu) urządzenie powinno być sterowane tą termoparą (zazwyczaj wsadza się ją do mieszanego medium by mieć faktyczną temperaturę cieczy). Niestety termometr kontaktowy nawet nie łapie zasilania. Zaznaczam że termometr kontaktowy jest sprawny, działa poprawnie w innym urządzeniu (nowszy model mieszadła magnetycznego)
    Rozbierałem całe urządzenie w środku, nie widzę żadnych przeciętych przewodów ani przepalonych styków, według mnie wszystko ok. Czy macie pomysł co może być tutaj przyczyną i jak można to naprawić?
    Proszę o pomoc Mieszadło magnetyczne IKA Combimag RCT - nie działa nastawa temperatury
    Mieszadło magnetyczne IKA Combimag RCT - nie działa nastawa temperatury Mieszadło magnetyczne IKA Combimag RCT - nie działa nastawa temperatury
  • Poziom 30  
    JKwiek napisał:

Sprawdź, a w przypadku śladów korozji, przeprowadź czyszczenie, konserwację złącz i samego potencjometru, zobacz ilustrację podobnego urządzenia, w którym korozja była przyczyną nieprawidłowego zachowania:
    Mieszadło magnetyczne IKA Combimag RCT - nie działa nastawa temperatury , jeśli problem nie zniknie, należy usterkę w obwodach lokalizować pomiarowo. Układ jest stosunkowo prosty i do tego celu wystarczy zwykły popularny multimetr.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z tego co widzę to raczej nie będzie działać.
    Do tego modelu trzeba "goły" czujnik temperatury ( tak by wynikało z tabliczki ), - ten ze zdjęcia to czujnik z kontrolerem.
    Podłącz do złącza din "goły"czujnik temperatury i zobacz co się będzie działo.
    zazwyczaj jest albo PT100 lub PT1000.
    Poguglaj jaki typ czujnika powinien być - dla próby można zastosować potencjometr i zasymulować pracę czujnika temperatury.
  • Poziom 9  
    Dzieki za odpowiedzi. Sprawdze dzisiaj i przeczyszczę wszystkie styki. Natomiast mam tez goly czujnik temperatury bez nastawy, rowniez i on nie dziala. Czy jestes pewny ze tutaj nastawa nie bedzie dzialala? A moze daloby sie to jakos inaczej obejsc poprzez zastosowanie regulatora temepratury z termopara i podpiecie gdzies do zasilania plyty grzewczej?

Pozdr,
    JK
    Naprawiałem wiele razy IK-ę.
    Tego modelu nie ( to starusieńki model).
    Kolega januszx3 dobrze pisze.
    Sprawdzić styki, złącza, potencjometr itp.
    Potem wyguglać jaki typ czujnika powinien być i zasymulować jego pracę.
    Możesz ewentualnie napisać do serwisu jaki typ czujnika powinien być i czy ewentualnie będzie kompatybilne z "nowym".
    Zawsze można osobnym sterownikiem temperatury zamienić cały układ.
  • Poziom 9  
    @rubens miałeś rację:)

Odpowiedz z IKA:
    "Niestety D4 fuzzy controller, ani żaden inny dostępny w naszej ofercie nie jest kompatybilny z Pana mieszadłem. Mieszadło ma ponad 27 lat. Wszystkie mieszadła magnetyczne IKAMAG i płyty grzewcze IKATHERM z numerami seryjnymi powyżej numeru 466284 oraz zaczynające się od „0” są kompatybilne z naszymi termometrami kontaktowymi ETS (czyli od roku 1990). "

Czy w takim razie jest mi w stanie ktoś pomóc w dostosowaniu standardowego regulatora temperatury z termoparą do płyty grzewczej tego mieszadła?

Pozdrawiam,
    JK
    Zapytaj jeszcze jakim rodzajem czujnika jest ETS - czy ma jakąś logikę, czy jest to zwykły czujnik typu PT100 lub PT1000.
  • Poziom 9  
    Tyle ze sprawa wyglada tak ze nie mam kontrolera ETS. Dla sprawdzenia pozyczylem go by speawdzic czy dziala. Kosztuje on tez sporo (nowy chyba prawie 1500, uzywany kolo 400-700 zl). Chcialbym wiec isc droga podlaczenia regulatora temperatury tylko jak to zrobic, tzn gdzie sie wpiac do mieszadla?
    Proste mieszadła mają kontroler temperatury w urządzeniu.
    Do regulacji temperatury używają czujnika temperatury, który jest albo zainstalowany w płycie grzejnej, ( i ) lub mają złącze na tylnym panelu, do którego podłącza się bezpośrednio goły czujnik temperatury.
    To mieszadło wygląda na takie, które ma wyjście do gołego czujnika temperatury.
    Do pinu 1 i 5 trzeba na próbę podłączyć czujnik.
    Jaki to już pisałem - albo się dowiedz, albo podłącz na próbę np. potencjometr około 200 ohm, ustaw około 100ohm, włącz mieszadło i zmieniaj rezystancję od 100 do 130 ohm. Regulator mieszadła ustaw na 50 st. i zobacz, czy przy max 130 omach wyłączy się dioda sygnalizująca włączenie / wyłączenie grzania.
    Jeśli się nie wyłączy to te same kroki trzeba zrobić dla potencjometru > 1k Ohm.
    Tabela rezystancji czujników w zależności od tp. np. tu:
    https://www.labor-automatyka.pl/pdf/Klasaab-bledyczujnikapt100.pdf
    Dla PT1000 wartości są takie same - dodajesz jedno zero do wartości PT100.
    Jeśli, dla obydwu przypadków nie będzie wyłączać grzania, to znaczy, że do mieszadła potrzebny jest czujnik z kontrolerem ( lub uszkodzony jest wewnętrzny regulator).
    Na allegro można kupić kompletny kontroler temperatury od około 30 zł - tyle, że dobrej jakości czujnik do "moczenia" w płynach będzie kosztował > 150 zł.
    pozostaje kwestia upchnięcia całości w środku.
  • Poziom 9  
    @rubens:

Dzięki za wyjaśnienia. Dla lepszego zrozumienia: to mieszadło posiada wewnętrzną regulację temperatury, tak jak mówisz - w płycie grzewczej. Regulator działa bo po nagrzaniu lampka gaśnie. Jednak z mojej strony wymagane jest aby mieć pomiar cieczy i według tego regulować temperaturę płyty grzewczej.
    Zależy mi również na tym aby mieć dokładny odczyt elektroniczny zadanej temperatury, obecnie na pokrętle jest to bardzo mocno orientacyjna wartość, nawet w przypadku gdyby udało się podpiąć samą PT100 i regulować go pokrętłem.
    To nieco wyjaśnia.
    Masz zatem jeszcze takie możliwości:
    -trzeba by zobaczyć jaki jest czujnik zamontowany w płycie grzejnej.
    W tak starej konstrukcji pewnie jest taki:

Z tym nic nie zrobisz.
    Wtedy pozostaje zewnętrzny kontroler i zewnętrzny czujnik.