Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć nowy obwód do bardzo starej rodzielnicy

czartek70 07 Maj 2017 22:03 2049 19
  • #1 07 Maj 2017 22:03
    czartek70
    Poziom 6  

Witam,

Potrzebuje podłączyć do starej rozdzielnicy która jest na zdjęciu nowy obwód. Proszę powiedzieć jak mam się wpiąć? Nie rozumiem do końca zasady działania. Prąd jest na dole po lewej i na górze po prawej. Chciałbym podpiąć nowy bezpiecznik, gdzie tu jest przewód neutralny? Albo podpiąć obwód bezpośrednio pod istniejący bezpiecznik
    Wiem że cała instalacja jest do wymiany, ale jest to tylko na czas remontu.

Proszę nie sugerować się podłączonym do bezpiecznika przewodem. W połączeniu jeden działa i prąd płynie, w drugim po wkręceniu prąd powinien płynąć, tak?
    Jak podłączyć nowy obwód do bardzo starej rodzielnicy1.jpg Download (4.43 MB) Jak podłączyć nowy obwód do bardzo starej rodzielnicy2.jpg Download (4.15 MB)

0 19
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 07 Maj 2017 22:40
    czartek70
    Poziom 6  

kkas12 napisał:
    Neutralny A raczej zerowy jest poza zasięgiem.
    Zacisk ten znajduje się pod tablicą i aby się do niego dostać konieczne jest rozplombowanie licznika, czego samowolnie nie radzę robić.

"samowolnie nie radzę robić" wiążę się z karą? to jest tak kara za nielegalny pobór 15tyś?

Czyli w tej podstawie pod licznikiem jest kostka i rozdziela na dwa obwody, a później idą w ścianie do puszki?

Przy okazji zapytam, gdzie mam zgłosić prośbę o zaplombowanie zabezpieczeń przed licznikowych, ponieważ był przepalony bezpiecznik i wymieniłem na nowy. Czy dzwonić na pogotowie energetyczne czy jakoś do Tauronu?

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • Pomocny post
    #4 07 Maj 2017 22:44
    kkas12
    Poziom 41  

czartek70 napisał:
    Czyli w tej podstawie pod licznikiem jest kostka i rozdziela na dwa obwody, a później idą w ścianie do puszki?
    Można tak to określić, jednak przewody fazowe Twych obwodów wpięte są pod zabezpieczenia.
    A zgłosić należy pogotowia energetycznego. Wiąże się to z opłatą za ponowne zaplombowanie zabezpieczenia.

1
  • #5 07 Maj 2017 22:52
    zbich70
    Specjalista elektryk

czartek70 napisał:
    Przy okazji zapytam, gdzie mam zgłosić prośbę o zaplombowanie...

Czytaj tutaj.

Zwróć uwagę na ten akapit
    Cytat:
    Wszelkie prace przy instalacji elektrycznej mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowane osoby lub firmy elektroinstalacyjne posiadające odpowiednie kwalifikacje, uprawniające do ich wykonywania.

0
  • #6 07 Maj 2017 23:02
    czartek70
    Poziom 6  

Mam jeszcze jedno pytanie i jedną prośbę.

Pytanie:
    Czy w takim razie mogę podłączyć poniższą mini rozdzielnice do puszki podtynkowej w okolicach licznika?

Prośba :)
    Jeśli jest możliwość to proszę spojrzeć na dwa podpunkty i powiedzieć czy dobrze rozumiem:

1. Bezpiecznik topikowy jest na przewodzie fazowym. Przy zdjęciu nr1 prąd płynie ponieważ na dolnej śrubie jest podane napięcie, a na bezpieczniku obok na obudowie nie i występuje różnica potencjału niezbędna do przepływu prądu.

2. Połączeniu 2 nie działa, ponieważ nie ma obwodu zamkniętego. (w tym przypadku na górze jest prądowy) Ale przy wkręceniu bezpiecznika dojdzie do zwarcia, ponieważ oba przewody są podłączone do przewodu fazowego.

0
  • #7 07 Maj 2017 23:04
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

czartek70 napisał:
    Prąd jest na dole po lewej i na górze po prawej.

Mam duże obawy że nasz kolega ma tak starą instalację iż jest tam zabezpieczone ( zero) .
    Do autora ; Jeśli masz wkręcone bezpieczniki to wskaźnik neonowy świeci w obydwóch bezpiecznikach ?

0
  • #8 07 Maj 2017 23:08
    czartek70
    Poziom 6  

zbich70 napisał:
    Zwróć uwagę na ten akapit
    Cytat:
    Wszelkie prace przy instalacji elektrycznej mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowane osoby lub firmy elektroinstalacyjne posiadające odpowiednie kwalifikacje, uprawniające do ich wykonywania.

Dziękuje za odpowiedź. Pytałem kilku osób i mówiły że na odcinku licznik -- dalsza instalacja w domu "można robić co się chce". Wiadomo że trzeba mieć najpierw wiedzę. Ale patrząc na pryzmat prawny, to ponoć można. Wiem że jeśli dojdzie do nieszczęścia to wtedy zaczynają się pytania kto wykonał, czy miał uprawnienia itp.

Zakładając ze wykonam całą instalacje samodzielnie, podłączę rozdzielnicę, a elektryk wykona przeniesie licznika na drugą ścianę oraz podepnie do "mojej" rozdzielnicy, to państwo z elektrowni tego nie odbiorą? Ponoć jest dopuszczalna taka opcja. Nie będę tego robił, jedynie pytam z ciekawości

0
  • #9 07 Maj 2017 23:09
    KarolpogodA
    Poziom 3  

Ogólnie taką moc z jednej fazy powinieneś zasilić grubszym przewodem. Jaki przekrój przewodu występuje w tej puszce podtynkowej?

0
  • #10 07 Maj 2017 23:09
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

czartek70 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie i jedną prośbę.

Pytanie:
    Czy w takim razie mogę podłączyć poniższą mini rozdzielnice do puszki podtynkowej w okolicach licznika?

Nie możesz, gdyż puszka jest prawdopodobnie odpowiedzialna za już wyodrębniony obwód.

0
  • #11 07 Maj 2017 23:14
    kkas12
    Poziom 41  

Kolega Reszka może mieć rację.
    A jeśli ma to czeka Cię jak najszybsze doprowadzenie instalacji do stanu nie urągającego dzisiejszym standardom.
    Jednak nie bierz się za to sam a zaproś kompetentną osobę.

1
  • #12 07 Maj 2017 23:16
    czartek70
    Poziom 6  

Krzysztof Reszka napisał:
    czartek70 napisał:
    Prąd jest na dole po lewej i na górze po prawej.

Mam duże obawy że nasz kolega ma tak starą instalację iż jest tam zabezpieczone ( zero) .
    Do autora ; Jeśli masz wkręcone bezpieczniki to wskaźnik neonowy świeci w obydwóch bezpiecznikach ?

Instalacja ma blisko 100 lat. Sytuacja wygląda tak:

Bez bezpieczników.

nie świeci (nie płynie prąd) świeci(płynie prąd)
    brak bezpiecznika jeden brak bezpiecznika dwa
    świeci (płynie prąd) nie świeci(nie płynie)

ale jeśli połączę dolne zaciski czyli świeci (płynie prąd) nie świeci(nie płynie). Połączę czyli podpinam żarówkę to świeci mimo braku bezpieczników

Z bezpiecznikami.

świeci (płynie prąd) świeci (płynie prąd)
    bezpiecznik jeden bezpiecznik dwa

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, obawiam się że nie

0
  • #13 07 Maj 2017 23:20
    Brivido

Poziom 28  

Który bezpiecznik był przepalony i plombowany? Poza tą tablicą czy jednak w niej?
    Generalnie to powinno wyglądać tak, że od tego plombowanego idzie przewód na licznik, od licznika na górne styki tych gniazd bezpiecznikowych, które powinny być zmostkowane, a z dolnych idą oddzielne dwa obwody do świateł i gniazd. Ale widzę, że u Ciebie wygląda to troszkę inaczej. Jak wspomniano, zacisk zerowy/neutralny jest pod tablicą. Teoretycznie można ją wyrwać ze ściany i wsadzić z powrotem. Ale generalnie radzę, jak wyżej wspomniano, zadzwonić na pogotowie i powiedzieć, że musisz dostać się do zacisków licznika albo zabezpieczenia przedlicznikowego ponieważ jest awaria i niech Ci udzielą zgody na zdjęcie plomb. Później wiąże się to z dodatkowymi kosztami ~30zł za ponowne plombowanie, doliczone do następnej faktury.

0
  • #14 07 Maj 2017 23:24
    czartek70
    Poziom 6  

KarolpogodA napisał:
    Ogólnie taką moc z jednej fazy powinieneś zasilić grubszym przewodem. Jaki przekrój przewodu występuje w tej puszce podtynkowej?

Muszę sprawdzić. Całkiem możliwe nie niestety 1.5mm. W kwestii obwodów wygląda to tak:

1.Obwód jedna lampa + 2 gniazdka.
    2.Obwód jedna lampa + 2 gniazdka.
    Wiem, że nie powinno być lampa + gniazdko na jednym, ale tak jest. Czy zakładając ze nie będę korzystał z tamtych gniazdek i światło, to wtedy można podpiąć? Jest to dom niezamieszkały. Prąd potrzebuje do wycięcia okien i pilnej naprawy sufitu. Później najprawdopodobniej zlecę wykonanie projektu instalacji. [

quote="kkas12"]Kolega Reszka może mieć rację.
    A jeśli ma to czeka Cię jak najszybsze doprowadzenie instalacji do stanu nie urągającego dzisiejszym standardom.
    Jednak nie bierz się za to sam a zaproś kompetentną osobę.[/quote]
    jak to mogę sprawdzić, będę tam jutro, więc mogę zobaczyć :)

0
  • #15 07 Maj 2017 23:24
    Brivido

Poziom 28  

A jeśli jest jak piszesz wyżej, że żarówka podłączona do górnych czy tam dolnych zacisków (dolne to błąd, napięcie powinno być wgłąb gniazda, na stopce) to prawdopodobnie jak kolega wspomniał, masz jeszcze bezpiecznik na zerze/neutralnym, pozostałość po starych układach i zostawiona sama sobie. W tym przypadku natychmiast trzeba to poprawić, a dobry elektryk będzie wiedział co i jak.

edit. W skrócie. Chyba z prawej strony jest "Zero" (do upewnienia się). Wykręcasz przewody (górny i dolny zacisk) i mostkujesz ze sobą. Wtedy z zasilanie z drugiego gniazda mostkujesz z pierwszym, i z niego możesz odejść już drugim obwodem.

0
  • #16 07 Maj 2017 23:27
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

czartek70 napisał:

Instalacja ma blisko 100 lat.

Guzik prawda.

czartek70 napisał:

Bez bezpieczników.

nie świeci (nie płynie prąd) świeci(płynie prąd)
    brak bezpiecznika jeden brak bezpiecznika dwa
    świeci (płynie prąd) nie świeci(nie płynie)

ale jeśli połączę dolne zaciski czyli świeci (płynie prąd) nie świeci(nie płynie). Połączę czyli podpinam żarówkę to świeci mimo braku bezpieczników

Z bezpiecznikami.

bezpiecznik jeden bezpiecznik dwa

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, obawiam się że nie

Po przeczytaniu tego posta nachodzi jedna myśl - przestań tam grzebać i zleć prace osobie wykwalifikowanej.

0
  • #17 07 Maj 2017 23:35
    czartek70
    Poziom 6  

Brivido napisał:
    Który bezpiecznik był przepalony i plombowany? Poza tą tablicą czy jednak w niej?
    Generalnie to powinno wyglądać tak, że od tego plombowanego idzie przewód na licznik, od licznika na górne styki tych gniazd bezpiecznikowych, które powinny być zmostkowane, a z dolnych idą oddzielne dwa obwody do świateł i gniazd. Ale widzę, że u Ciebie wygląda to troszkę inaczej. Jak wspomniano, zacisk zerowy/neutralny jest pod tablicą. Teoretycznie można ją wyrwać ze ściany i wsadzić z powrotem. Ale generalnie radzę, jak wyżej wspomniano, zadzwonić na pogotowie i powiedzieć, że musisz dostać się do zacisków licznika albo zabezpieczenia przedlicznikowego ponieważ jest awaria i niech Ci udzielą zgody na zdjęcie plomb. Później wiąże się to z dodatkowymi kosztami ~30zł za ponowne plombowanie, doliczone do następnej faktury.

Już wyjaśniam. Schemat wygląda tak.

Słup -->zabezpieczenia na zewnętrznej ścianie budynku(3 fazy) ---> idą przewody przez strych do kolej skrzynki w korytarzu, tutaj jest wydzielona jedna faza na instalację o której mówiłem(w tym miejscu był przepalony bezpiecznik)--> z tej skrzynki idą przewody do licznika.

Właśnie spodziewałem się ze będzie podana faza na jeden bezpiecznik, a później połączone ze sobą (od góry), ale nie jest tak,

Jeszcze się tylko u pewnie. Na pierwszy bezpiecznik powinna od góry być podana faza, później pierwszy z drugim połączony mostkiem od góry. Od dołu tego bezpiecznika do 1 powinien być podłączony przewód fazowy gniazdek, do bezpiecznika 2 przewód fazowy oświetlenia. Natomiast wszystkie 3 przewody neutralne (pierwszy od skrzynki zaplombowanej, drugi od obwodu gniazdek, trzeci od obwodu oświetlenia) spotykają się pod licznikiem i są wpięte w jednej kostce. Czy jestem w błędzie?

0
  • #18 07 Maj 2017 23:41
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

czartek70 napisał:

Już wyjaśniam. Schemat wygląda tak.

Słup -->zabezpieczenia na zewnętrznej ścianie budynku(3 fazy) ---> idą przewody przez strych do kolej skrzynki w korytarzu, tutaj jest wydzielona jedna faza na instalację o której mówiłem(w tym miejscu był przepalony bezpiecznik)--> z tej skrzynki idą przewody do licznika.

Właśnie spodziewałem się ze będzie podana faza na jeden bezpiecznik, a później połączone ze sobą (od góry), ale nie jest tak,

Jeszcze się tylko u pewnie. Na pierwszy bezpiecznik powinna od góry być podana faza, później pierwszy z drugim połączony mostkiem od góry. Od dołu tego bezpiecznika do 1 powinien być podłączony przewód fazowy gniazdek, do bezpiecznika 2 przewód fazowy oświetlenia. Natomiast wszystkie 3 przewody neutralne (pierwszy od skrzynki zaplombowanej, drugi od obwodu gniazdek, trzeci od obwodu oświetlenia) spotykają się pod licznikiem i są wpięte w jednej kostce. Czy jestem w błędzie?

Gdzie ten schemat?

0
  • #19 07 Maj 2017 23:44
    czartek70
    Poziom 6  

Łukasz-O napisał:
    czartek70 napisał:

Instalacja ma blisko 100 lat.

Guzik prawda.

Dom powstał 90 lat temu, instalacja była robiona zaraz po wybudowaniu. Takie informacje dostałem od dziadków. Zakładając ze w późniejszym okresie zostały dołożony drugi licznik, to tak instalacja ma +50lat

Dodano po 2 [minuty]:

Łukasz-O napisał:

Gdzie ten schemat?

Użyłem skrótu myślowego, schematu instalacji nie ma. Kilka postów wyżej kolega pytał który bezpiecznik się przepalił, stąd napisałem jak wygląda droga od słupa do licznika

0
  • Pomocny post
    #20 08 Maj 2017 00:02
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

czartek70 napisał:

Użyłem skrótu myślowego, schematu instalacji nie ma. Kilka postów wyżej kolega pytał który bezpiecznik się przepalił, stąd napisałem jak wygląda droga od słupa do licznika

W elektryce nie ma skrótów myślowych, albo wiesz co robisz albo nie.
    Temat zamykam, Elektroda to nie szkoła.

0
  Szukaj w 5mln produktów