Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010

Marek_Ertew 07 Maj 2017 22:18 8085 2
  • Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010
    Po przyzwyczajeniu się do pracy na komputerze klasy Tablet-PC zapragnąłem dodać interfejs 'rysikowy' do swojego komputera roboczego. Dróg do celu jest wiele, ja wybrałem gotowy ekran z laptopa T5010 plus dwa niezbędne konwertery sygnałów: TSUMv59 dla LCD i WaxBee (Pro Micro) dla digitizera.

Głównym elementem mojego tabletu jest ekranu LCD odzyskanego ze złomowanego T5010, koszt 70zł (aledrogo). W środku znajdziemy m.in.:
    -> LCD HV133WX1-100,
    -> digitizer SU5E-13W01AS-01X,
    -> kamera USB 3v3,
    -> klawisze i kontrolki LED,
    -> zestaw anten niewiadomego przeznaczenia (m.in. wifi),
    -> kilka innych urządzeń bez dokumentacji (mikrofony, czytnik linii papilarnych, suwak pojemnościowy),
    -> solidny i całkiem ładnie zachowany zawias (tutaj zbędny),
    -> oraz najważniejsze, przewody z wtyczkami do wszystkich urządzeń :) :D :P
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010

W celu podłączenia LCD do komputera można zastosować dowolny konwerter LVDS. Ja wybrałem TSUMv59 ponieważ umożliwia odtwarzanie filmów a kosztuje niewiele więcej od konkurencji z wejściem DVI/HDMI.
    Wady tego rozwiązania: wysoki pobór mocy co niestety oznacza generację dużych ilości ciepła.
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010
    Dla osób którym wystarczy wejście analogowe, polecam zakup dużo tańszego i dużo bardziej energooszczędnego konwertera z wejściem VGA:
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010

W kwestii podłączenia digitizera do PC wszystko zależy od wybranego digitizera i posiadanego systemu operacyjnego. Skupię się tu na produktach firmy Wacom - lidera na rynku digitizerów EMR.
    Digitizery wbudowane (OEM) posiadają wyjście USB lub RS232 3v3. W przypadku tabletów graficznych dochodzi jeszcze interfejs ADB dla komputerów apple. O ile z USB nie ma obecnie problemów, to świat RBS232 zatrzymał się w miejscu jakieś 10 lat temu. Linuksiarze skończą tą wojnę na wydaniu w terminalu 4 prostych komend, kompilacji sterowników i w pesymistycznym wypadku restarcie systemu. DOS - współpraca na poziomie aplikacji. Win XP i starsze - są sterowniki. Vista - da się zainstalować sterowniki w trybie zgodności. Win7 i W10 niestety muszą obejść się smakiem, system dogada się z tabletem szeregowym jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy instalator wykryje odpowiedni model płyty głównej (Tablet-PC). A co z tabletami z interfejsem ADB? Albo masz starego MACa albo do nowego dokupujesz nowy tablet.

Na szczęście kilka osób powiedziało dość i opracowało konwerter znany jako WaxBee. Początkowo umożliwiał on wykorzystanie tabletów z interfejsem ADB, później również tabletów i digitizerów z interfejsem szeregowym. Z drugiej stron WaxBee ma interfejs USB który udaje współczesny tablet Wacoma z interfejsem USB.
    Zatem co to jest WaxBee? Żeby uściślić, należy określić czy chodzi o software, firmware czy hardware.
    -> WaxBee software to program napisany w jawie. W nim możemy wybrać opcje dotyczące urządzenia które chcemy wykorzystać, emulacji tabletu USB oraz kilku szczegółów na temat zachowania procesora. Po dograniu wszystkich szczegółów zostaje nam wygenerować plik firmware, zaprogramować uC i jeśli wszystko działa zapominamy o software.
    -> WaxBee firmware to wsad dla Atmega32U4, który odwala całą brudną robotę. Składa się on z prekompilowanego kodu maszynowego oraz sekcji konfiguracyjnej. Software generuje sekcję konfiguracji i dokleja ją do kodu.
    -> WaxBee hardware to Atmega32U4 z wgranym odpowiednim firmware. Początkowo projekt był ograniczony do dość drogich płytek Teensy 2.0 (*1) i gołych procków jednak po moich sugestiach do projektu dodano wsparcie dla Arduino i klonów, np. tanich podróbek Pro Micro z tym samym procesorem.
    Źródła software i firmware: https://github.com/popbee/waxbee
    Gotowy software: https://github.com/popbee/waxbee/releases
    Po więcej informacji odsyłam na forum fanów tabletów: http://forum.bongofish.co.uk/index.php
    *1 Wsparcie to kwestia bootloadera. Software umożliwia zaprogramowanie Teensy 2.0 za pomocą 2 kliknięć. Programowanie gołego uC sprowadza się do wygenerowania wsadu i użyciu programatora. Po moich sugestiach udało się zredukować rozmiar firmware z 31kB (bootloader Teensy zajmuje 0.5kB) do poniżej 28kB, co umożliwia zastosowanie płytek Arduino ze spasionym bootloaderem zajmującym 4kB.

Prototyp, pierwszy test:
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010

Dla zainteresowanych powieleniem konstrukcji, uruchomienie digitizera w systemie windows warto przeprowadzić w następującej kolejności:
    -> wgranie firmware do uC, podłączenie do PC, kontrola czy uC jest poprawnie wykrywany. Jeśli jest widoczny jako urządzenie wejściowe HID, idziemy dalej,
    -> instalacja sterowników i kontrola czy nasz uC jest widziany przez sterowniki jako tablet. Ja korzystam ze sterowników WacomTablet_6.1.7-3.exe pobranych ze strony https://www.wacom.asia/tablet-drivers , obecnie ich odpowiednikiem powinna być wersja 6.1.2-5 dostępna na https://support.wacom.asia/en/tablet-drivers
    -> podłączenie digitizera do uC (uwaga na napięcie zasilania) i kontrola czy OS reaguje na ruchy rysika.

Wersje finalną zbudowałem w oparciu o obudowę ekranu i podstawkę poskładaną ze sklejki. Taka konstrukcja umożliwia pracę w 2 pozycjach: stojącej - jako niezależny monitor, ramka do zdjęć czy filmów (podziękowania dla TSIMv59)
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010
    lub leżącej pod kątem około 15° - jako tablet. Taka konstrukcja ma wadę w postaci konieczności zmiany orientacji obrazu - obrót ekranu o 180° oraz obrót orientacji tabletu na poziomie sterowników, ale jest to tylko jednorazowy problem.
    Oto wizualizacja mojego projektu oraz pierwsza przymiarka:
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010
    Przepraszam za opisy w języku angielskim, ale wszystko przygotowywałem do publikacji na forum Bongofish.

Oraz postęp prac:
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010
    Widoczna szpara w obudowie służy do wentylacji konwertera LVDS. Bez tego złącza czincz przyjemnie grzały w palce, a wnętrze musiało się nagrzewać do znacznie wyższej temperatury.

Na koniec test pokazujący że wszystko działa, paint vs gimp:
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010

Oraz drobny bajer, ponieważ płytka digitizera posiada dedykowane wyjście sygnalizujące pracę, podpiąłem pod nie zbędne kontrolki LED:
    Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010 Tablet graficzny klasy Cintiq na podstawie ekranu T5010

Fajne!
  • #3 08 Maj 2017 22:06
    Marek_Ertew
    Poziom 14  

Zapomniałem wkleić:

Kosztorys:
    70zł za kompletny ekran :D
    100zł za rysik :cry:
    15zł wysyłka,
    16$ konwerter V59,
    3$ Pro Micro,
    3$ oszukany kabel HDMI 2m (działa perfekcyjne z konwerterem HDMI i monitorem DVI, nie działa z żadnym normalnym TV),
    2$ kabel USB 2m,
    resztę elementów elektronicznych miałem na stanie, a sklejkę podebrałem w firmie z kontenera na odpadki.

leonow32 napisał:
    Pomysłowe :) Jak to wpływa na jasność obrazu? Mam wrażenie, że jest dość ciemny, chyba że na zdjęciach tylko tak to się wydaje.

Jasność zdjęć to wina aparatu i mojego braku wprawy w fotografowaniu. W rzeczywistości ekran jest na tyle jasny że da się na nim komfortowo pracować w pogodny dzień, a w nocy zwyczajnie razi. W przyszłości planuję dodać potencjometr i modulator PWM by tak ściemnić podświetlenie LED.
    Natomiast w kwestii konstrukcyjnej, nad ekranem znajduje się wyłącznie tafla tworzywa sztucznego i specjalna folia matująca, nic więcej. Digitizer jest wykonany w technologii EMR i znajduje się pod ekranem, to ekran (czasem) przeszkadza w pracy digitizerowi a nie odwrotnie.
    Poniżej zamieszczam rysunek obrazujący przekrój przez cały ekran oraz dwa bardziej czytelne obrazki znalezione w internecie. Myślę że rozwieje to resztę wątpliwości.

oskar777 napisał:
    Witaj, mam do Ciebie pytanie, bo nie mogłem znaleźć informacji o tym.
    [...]
    1. Czy twoje rozwiązanie wykrywa poziomy nacisku?
    2. Czy twoje rozwiązanie wykrywa pochylenie?
    3. Czy da się jakoś uruchomić przyciski funkcyjne z tabletu tzn w nowym projekcie.
    [...]

1. Tak, wykrywanie nacisku działa. Tablet średnio nadaje się do rysowania artystycznego ponieważ mam tylko 255 poziomów nacisku. Tablety dla grafików mają rozdzielczość nacisku tysiąca lub dwóch.
    2. Nie wiem czy WaxBee obsługuje pochylenie. Mój digitizer nie zwraca pochylenia więc nigdy tego nie sprawdzałem.
    3. Tak, są dwie możliwości. Intuos 2 raportuje przyciski jako kliknięcia w obszarze roboczym.
    a) W software jest wyraźnie napisane że obszar roboczy zaczyna się na wysokości 1190 linii a kończy na 31680 linii. Jeśli przestawisz to na zakres od zera do 31680, to na górze będziesz miał klawisze funkcyjne obsługiwane rysikiem. Wystarczy nakleić odpowiednią naklejkę z opisem i da się używać.
    b) w software jest pozycja zakodowania klawiszy. Jeśli dobrze ją rozumiem to da się podłączyć do 12 klawiszy pod piny uC i naciśnięcie któregoś będzie odpowiadało stuknięciu rysikiem.
    Alternatywnie Intuos 5 raportuje przyciski jako specjalne pakiety danych. Obecnie WaxBee tego nie wspiera (ludzie wolą bezprzewodowe klawiatury numeryczne na USB), ale jak poprosisz to brakujące funkcje da się dopisać. Wzmianka o tym jest na dole strony: https://github.com/popbee/waxbee
    Cytat:
    Intuos 5
    New emulation support for Intuos5. This will help enabling three things:

-> Support for more recent OSes. There are official Wacom Intuos5 drivers for Windows 8/10 and MacOSX Lion up to El Capitan.
    -> Custom Buttons: Since Intuos5 have pads and lots of buttons it might be easy to eventually use that to map custom keys or devices. (Contact me if in need of this).
    -> Custom Touch: Intuos5 also have touch, so it would be feasible to convert a custom touch device into simulated Intuos5 touch packets. (feasible but probably hard)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME