Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik PLC w domu a system alarmowy

KarolpogodA 07 May 2017 22:48 2211 5
Optex
    KarolpogodA
    Level 6  
    Witam.

Z uwagi, że ostatnio dużo się dzieje na arenie inteligentnych budynków postanowiłem u siebie zastosować kilka unowocześnień. Nabyłem na http://automatyka-sklep.eu/plc-fatek sterownik plc Fatek. Sterownik PLC zamierzam wykorzystać do sterowania rolet oraz ogrzewania. Samo sterowanie będzie jakimś panelem. Czytałem trochę na temat systemu alarmowego i zdania są podzielone. Proszę więc o jakieś porady czy lepiej zastosować jakiś zewnętrzny system alarmowy (jaki?) i połączyć ze sterownikiem Fatek np po RS485 czy dokupić moduły i wpiąć się w PLC i zrobić właśnie na sterowniku Fatek sam alarm.]Link[/url]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    and_rog
    Level 23  
    Sterownik PLC jest najbardziej uniwersalnym systemem sterowania - i możesz zrobić na nim wszystko - kontrolować całą fabrykę, a więc tym bardziej system alarmowy czy rolety.
    Ale:
    - czy znasz się na sterownikach PLC, czy dopiero tak na prawdę zaczynasz?
    - czy umiesz programować sterowniki, w tym przypadku: Fatek?
    - czy wiesz, co i jak podłączyć, jak to zgrać z panelem?
    Jeśli kupisz system dedykowany, np. do alarmu, to producent tego systemu za Ciebie pomyślał, i narzucił konfigurację, sposób podłączeń czujników, itp. Dla osoby co się nie zna - tak jest łatwiej.
    Kiedyś w firmie co robiłem, zrobiłem klimę na PLC SLC500 + Weintek. Z początku serwisanci podchodzili do tego z nieufnością, bo co to jest, jakiś całkiem nowy, nieznany im system. Ale z czasem się do tego przekonali, później sami mi mówili, że jest ok, bo inaczej, ale rozsądnie, przemyślane, idzie wiele informacji z panelu wyciągnąć czy ustawić, a nie ma tego w standardowych systemach.
    Zatem: na PLC jest na pewno lepiej, ale pod warunkiem że się znasz na PLC i dobrze to zrobisz. Sterownik musi mieć możliwość rozszerzenia o wiele kart, analogi i binarne, ale też karty specjalne - np. do wysyłania SMS i powiadomień. I jeśli tą droga pójdziesz - to ok, stworzysz system dokładnie zaplanowany na Twoje potrzeby, a więc po prostu lepszy (i droższy). No i nic nie zastąpi tej frajdy, że sam to zrobiłeś.
  • Optex
    Pittt
    Level 32  
    Z jednej strony niestandardowe zabezpieczenia są pewniejsze, ale sądzę że będziesz miał problem aby Twój system miał cechy systemów dedykowanych. np stosowanie fabrycznych czujników z zabezpieczeniami anty sabotażowymi itp.
    Jarek_23
    Level 9  
    A nie myślałeś użyć jednego z "bardziej znanych" systemów alarmowych i połączyć go np. po RS485. Z tego co wiem, niektóre obsługują Modbusa, a twój sterownik Fatek również. Wymieniałbyś informacje, ale resztę miałbyś z głowy.
    kosmos99
    Level 38  
    Tutaj podstawowym kryterium jest cena. Jak masz duży budżet to PLC, a jak ograniczony to centrala alarmowa.
    ser1983
    Level 12  
    Ja mam akurat w domu Beckhoffa CX9020 i komunikację z Satel Integra zrealizowałem za pomocą interfejsu INT-RS. Wszystko działa bez zarzutów. Opis protokołu masz na stronie Satela. Program pisałem w mieszance ST i SFC. Natomiast nie wiem jak to wygląda w Fateku. A fatek chyba ma tlko LD... Na początku też miałem pomysł realizowania funkcji systemu alarmowego na PLC, ale:
    -brak typowej klawiaturki do zazbrajania/rozbrajania alarmu (ja w domu mam 3- jak mialbym dawac zamiast tego 3 panele dotykowe to bym zbankrutowal)
    -zintegrowane zasilanie awaryjne (tak wiem że są zasilacze buforowe)
    -ubezpieczając dom od kradzieży deklarujesz obecność systemu alarmowego. Niestety na PLC to nie będzie system alarmowy.
    -cena kompletnego alarmu niechińskiego np. Satel naprawdę nie jest jakaś zaporowa
    I dlatego zdecydowałem się na PLC+integracja. U mnie się sprawdza.