Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini system alarmowy - Buzer w połączeniu z fotodiodą działa odwrotnie

sebekk99 08 Maj 2017 18:08 519 9
  • #1 08 Maj 2017 18:08
    sebekk99
    Poziom 3  

Witam. Mam za zadanie zrobić projekt na automatykę w technikum. Ma to być mini system alarmowy. Chciałbym połączyć diodę LED z fotodiodą i buzerem, tak aby po przecięciu wiązki światła z diody LED, buzer zaczął działać. Mój problem tkwi w tym, że buzer działa cały czas a po przecięciu wiązki światła przestaje, a to dokładnie na odwrót.
    Posiadam takie elementy:
    -fotodiody
    -diody LED
    -buzery
    -tranzystory BC547C
    -różne rezystory
    Proszę o pomoc w narysowaniu schematu, i objaśnieniu działania.

0 9
  • #2 08 Maj 2017 18:12
    kindlar
    Poziom 38  

Pokaż swój schemat.

0
  • #4 08 Maj 2017 19:37
    Xantix
    Poziom 39  

No jasne, że będzie działał cały czas. W końcu podłączyłeś buzzer w obwód kolektora a tranzystor w tym układzie przecież przewodzi w gdy dioda jest oświetlona.
    Dodaj jeszcze jeden taki sam tranzystor w sposób jak na poniższym schemacie i będzie działać (przepraszam za jakość schematu - rysowany na szybko w paincie).
    Mini system alarmowy - Buzer w połączeniu z fotodiodą działa odwrotnie

0
  • #5 08 Maj 2017 19:41
    sebekk99
    Poziom 3  

Tak jak w załączniku

0
  • #7 08 Maj 2017 20:33
    sebekk99
    Poziom 3  

Działanie jest takie same, buzer brzęczy kiedy świece na diode

0
  • #8 08 Maj 2017 21:00
    Xantix
    Poziom 39  

Przepraszam, wprowadziłem cię w błąd (pospieszyłem się z odpowiedzią nie analizując do końca działania układu). Jeszcze raz przepraszam. Oczywiście twój układ z postu #3 powinien działać jak trzeba bez dodatkowych tranzystorów. Wina leży gdzieś w połączeniach, albo w doborze wartości elementów. Jesteś pewien, że fotodioda i tranzystor są sprawne? Może lepiej zamiast fotodiody zastosować fotorezystor?

0
  • #9 09 Maj 2017 09:41
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może błąd montażu, może użyłeś tranzystora PNP? Doradzam pomiar napięć i porównywanie: jakie powinno być, jakie jest - to zwykle pomaga zlokalizować błąd.

0
  • #10 10 Maj 2017 19:07
    sebekk99
    Poziom 3  

Dziękuję za odpowiedzi, problem został rozwiązany

0