Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini system alarmowy - Buzer w połączeniu z fotodiodą działa odwrotnie

sebekk99 08 May 2017 18:08 903 9
Optex
    sebekk99
    Level 6  
    Witam. Mam za zadanie zrobić projekt na automatykę w technikum. Ma to być mini system alarmowy. Chciałbym połączyć diodę LED z fotodiodą i buzerem, tak aby po przecięciu wiązki światła z diody LED, buzer zaczął działać. Mój problem tkwi w tym, że buzer działa cały czas a po przecięciu wiązki światła przestaje, a to dokładnie na odwrót.
    Posiadam takie elementy:
    -fotodiody
    -diody LED
    -buzery
    -tranzystory BC547C
    -różne rezystory
    Proszę o pomoc w narysowaniu schematu, i objaśnieniu działania.
  • Optex
  • Optex
    Xantix
    Level 40  
    No jasne, że będzie działał cały czas. W końcu podłączyłeś buzzer w obwód kolektora a tranzystor w tym układzie przecież przewodzi w gdy dioda jest oświetlona.
    Dodaj jeszcze jeden taki sam tranzystor w sposób jak na poniższym schemacie i będzie działać (przepraszam za jakość schematu - rysowany na szybko w paincie).
    Mini system alarmowy - Buzer w połączeniu z fotodiodą działa odwrotnie
    sebekk99
    Level 6  
    Tak jak w załączniku
    Xantix
    Level 40  
    sebekk99 wrote:
    Tak jak w załączniku

?
    sebekk99
    Level 6  
    Działanie jest takie same, buzer brzęczy kiedy świece na diode
    Xantix
    Level 40  
    Przepraszam, wprowadziłem cię w błąd (pospieszyłem się z odpowiedzią nie analizując do końca działania układu). Jeszcze raz przepraszam. Oczywiście twój układ z postu #3 powinien działać jak trzeba bez dodatkowych tranzystorów. Wina leży gdzieś w połączeniach, albo w doborze wartości elementów. Jesteś pewien, że fotodioda i tranzystor są sprawne? Może lepiej zamiast fotodiody zastosować fotorezystor?
    sebekk99
    Level 6  
    Dziękuję za odpowiedzi, problem został rozwiązany